December 2006

31.12.2006
Østerby: Silkehale 20 (JH)

Sælvig: Fiskehejre 1, Sangsvane 5, Gråand 2, Grønbenet Rørhøne 7, Ringdue 13, Silkehale 105, Blåmejse 5, Musvit 4, Gråkrage 7, Råge 5, Bogfinke 33, Grønirisk 7, Gulspurv 1 (CBr)

Langemark:
Bomlærke 168 R/FU (MWH)

Tranebjerg: Silkehale 8 (MWH)

Permelille: Sjagger 45 (MWH)

Vesborg: Musvåge 1, Vibe 103, Hjejle 450, Stor Regnspove 7, Bogfinke 17, Gulspurv 2 (MWH)

30.12.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 3 - 2 FU på huldue, 1 FU på ung ringdue, Fasan 3, Ringdue 200 R, Huldue 2, Gærdesmutte 1, Blåmejse 6, Musvit 5, Sydlig Halemejse 15, Bogfinke 40, Kvækerfinke 2, Dompap 3 (CBr, MWH)

Vesborg: Musvåge 8, Vibe 85, Hjejle 300, Husskade 1 (CBr, MWH)

Østerby: Dompap 2 (JH)

Draget, Besser Rev: Alm. Ryle 1, Stenvender 14 (JH)

29.12.2006
Østerløkken (have-obs): Musvåge 1 OF, Spurvehøg 1 FU, Ringdue 5 OF, Huldue 1 OF, Solsort 5, Blåmejse 2, Musvit 5, Skovspurv 25, Bogfinke 5, Grønirisk 7, Dompap 1 (MWH)

Sildeballe: Sangsvane 45 - deraf 7 JUV, Mørkbuget Knortegås 156, Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Draget, Besser Rev: Strandskade 2, Alm. Ryle 5, Rødben 21, Stor Regnspove 5, Stenvender 10 (MWH)

28.12.2006
Sildeballe: Sangsvane 10 - deraf 3 JUV, Mørkbuget Knortegås 156, Sortbuget Knortegås 1, Allike 500, Bomlærke 14 (MWH)

Besser Rev, Draget: Strandskade 17, Alm. Ryle 14, Islandsk Rødben 3, Stor Regnspove 8, Stenvender 2, Gråkrage 17, Grønirisk 2 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 1, Sangsvane 5 R + 13 V, Gravand 4, Pibeand 24, Ederfugl 40, Hvinand 200, Toppet Skallesluger 12 (MWH)

Langemark: Bomlærke 40 (MWH)

27.12.2006
Kanhave: Sangsvane 49 (7 JUV), Grågås 270 (MWH)

Lillehavet, Langør: Rødben 36 (MWH)

Nordby: Silkehale 70 (MWH)

Issehoved: Musvåge 2, Sjagger 75, Skovskade 1, Grønirisk 12 (MWH)

26.12.2006
Kanhave: Sangsvane 35, Grågås 225 (JJ)

Hellemosen: Knopsvane 8 - 2 AD + 6 Juv (AV)

Sildeballe: Mørkbuget Knortegås ca. 90 (AV)

Langemark: Musvåge 1, Bomlærke 5 (MWH)

Toftebjerg: Silkehale 80 (MWH)

Issehoved: Musvåge 2, Misteldrossel 1, Gulspurv 8 (MWH)

Tranebjerg: Sjagger 125 (MWH)

25.12.2006
Østerby: Silkehale 4 (JH)

Rosendal: Silkehale ca. 100 (CF)

24.12.2006
Nordby: Silkehale ca. 100 (CF)

Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 156, Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Langemark: Bomlærke 110 (MWH)

23.12.2006
Rosendal: Silkehale 2 (CF)

22.12.2006
Barnekold: Skarv 18, Fiskehejre 3, Grågås 5, Gravand 86, Pibeand 26, Gråand 210, Spidsand 13, Skeand 7, Ederfugl 90, Hvinand 75, Stor Skallesluger 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 3, Vibe 56, Stor Regnspove 16, Islandsk Rødben 7, Blishøne 98, Hættemåge 90, Sølvmåge 8, Svartbag 3, Solsort 2, Sjagger 4, Gråsisken 18, Bomlærke 75 (MWH)

Tranebjerg: Tyrkerdue 8 (MWH)

21.12.2006
Torup: Dompap 10 (GEL)

Rosendal: Silkehale 42 (CF)

Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 94, Sortbuget Knortegås 1, Råge 18, Gråkrage 25, Allike 200 (MWH)

Langemark: Bogfinke 13, Bomlærke 18 (MWH)

20.12.2006
Besser Rev: Skarv 18, Fiskehejre 2, Sangsvane 6 V + 4 S, Mørkbuget Knortegås 154, Sortbuget Knortegås 1, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 15 FU, Stor Regnspove 13, Islandsk Rødben 3, Stenvender 13, Svartbag 2, Søkonge 1, Engpiber 9, Grønirisk 13, Snespurv 41 (JJ, MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 8, Ederfugl 300, Hvinand 210, Toppet Skallesluget 7 (JJ, MWH)

Kolderne: Skarv 22, Fiskehejre 1, Grågås 4, Gravand 4, Gråand 287, Pibeand 2, Ederfugl 16, Hvinand 60, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 62, Sortgrå Ryle 5, Alm. Ryle 200, Stor Regnspove 24, Islandsk Rødben 7, Stenvender 7 (JJ, MWH)

Rosendal: Silkehale 42 (CF)

19.12.2006
Stavns Fjord, sydlige del: Mørkbuget Knortegås 100, Gravand 2 (JH)

Mårup: Hjejle 900 (MWH)

Besser Rev, Draget: Mørkbuget Knortegås 156, Grågås 100 OF, Gråand 12, Strandskade 4, Hjejle 1 (JJ)

Issehoved: Skarv 120, Ederfugl 90, Havlit 1, Sortand 140, Fløjlsand 4, Hvinand 1, Stenvender 1, Sølvmåge 8, Svartbag 1 (MWH)

18.12.2006
Stavns Fjord, nordlige del: Fiskehejre 6, Knopsvane 2, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 35, Gråand 220, Pibeand 8, Hvinand 25, Toppet Skallesluger 24, Strandskade 18, Strandhjejle 2, Alm. Ryle 30, Stor Regnspove 14, Lille Kobbersneppe 1, Rødben 3 (MWH)

17.12.2006
Kolby: Musvåge 1, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Allike 400, Bogfinke 2, Grønirisk 5 (TR)

Ballen Havn: Knopsvane 2, Gråand 61, Blishøne 3 (TR)

Torup: Solsort 5, Blåmejse 3, Musvit 6, Skovspurv 30, Bogfinke 4, Grønirisk 3 (GEL)

Sildeballe: Mørkbuget Knortegå 143, Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Draget, Beser Rev: Gravand 4, Pibeand 9, Strandskade 10, Alm. Ryle 1, Stor Regnspove 5, Rødben 3, Stenvender 7, Engpiber 1, Gråkrage 28, Grønirisk 3 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 4, Ederfugl 130, Hvinand 250 (MWH)

Langemark: Sangsvane 2 N, Bomlærke 102 R (MWH)

16.12.2006
Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 143 - alle adulte fugle, ingen juvenile/1k fugle!? Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Langemark: Bomlærke 14 R (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 80, Huldue 1, Sjagger 300, Blåmejse 4, Musvit 12, Skovskade 13, Bogfinke 4, Grønsisken 12, Lille Gråsisken 9 (MWH)

15.12.2006
Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 21 (MWH)

Tanderup: Spurvehøg 1, Ringdue 3, Tyrkerdue 2, Solsort 3, Blåmejse 1, Musvit 4, Gråspurv 15, Skovspurv 15, Bogfinke 1 hun (AV)

Øster Hedekrog: Sortstrubet Lom 1, Gråstrubet Lappedykker 16, Ederfugl 58, Sortand 14, Fløjlsand 66, Hvinand 18, Toppet Skallesluger 18 (MWH)

14.12.2006
Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 87, Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Langør: Lille Lappedykker 6, Fiskehejre 2, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 8, Gråand 155, Pibeand 2, Blishøne 5 (MWH)

Hjortholm: Skarv 13, Fiskehejre 3, Gravand 14, Ederfugl 8, Hvinand 36, Strandskade 2, Stor Regnspove 82, Rødben 2 (MWH)

Kragemosen: Nordlig Gråsisken 45 (CF)

13.12.2006
Sildeballe: Mørkbuget Knortegås 35 (J. Hansen, Østerby)

Brattingsborg: Musvåge 2, Ringdue 35, Sjagger 400, Blåmejse 3, Musvit 7, Skovskade 1, Bogfinke 75 (MWH)

Langemark: Bomlærke 8 (MWH)

Vadstrupgård: Sangsvane 83, Knopsvane 13, Musvåge 2 (MWH)

12.12.2006
Stavns Fjord - da Stavns Fjord af EU i 2000 blev udpeget som IBA-område (Important Bird Area dvs. fuglelokalitet af international betydning) skal der nogle gange om året foretages totaloptællinger.

Hjortholm: Sangsvane 1, Mørkbuget Knortegås 5, Grågås 78, Gravand 3,
Gråand 8, Pibeand 25, Strandskade 2, Stor Regnspove 2, Alk 1, Allike 900 (PB, MWH)

Østerfjord: Gråand 34, Ederfugl 150, Hvinand 32, Toppet Skallesluger 3 (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 188, Grågås 23, Gravand 10, Gråand 35, Pibeand 25, Spidsand 6, Strandskade 4, Stor Regnspove 120 (PB, MWH)

Albuen, Beser Rev: Mørkbuget Knortegås 2, Gråand 18, Pibeand 15, Krikand 3, Spidsand 1 (MWH)

Kolderne: Skarv 27, Fiskehejre 1, Grågås 23, Mørkbuget Knortegås 2, Gråand 18, Pibeand 14, Ederfugl 12, Hvinand 12, Toppet Skallesluger 5, Strandskade 78, Islandsk Ryle 8, Alm. Ryle 4, Sortgrå Ryle 4, Islandsk Rødben 32, Stenvender 4, Svartbag 3, Sølvmåge 17, Gråkrage 23 (MWH)

Havnehage: Grågås 11, Gråand 24, Ederfugl 24, , Topet Skallesluger 7, Strandskade 24, Stor Regnspove 3, Lille Kobbersneppe 1, Stenvender 2, Sølvmåge 18, Tejst 2, Gråkrage 14 (MWH)

Lindholm: Skarv 80, Ederfugl 34, Sortand 7, Sølvmåge 30, Svartbag 7 (MWH)

Eskeholm: Stor Regnspove 5, Bomlærke 125 (JJ, MWH)

Barnekold: Skarv 3, Fiskehejre 1, Grågås 4, Gravand 83, Gråand 164, Pibeand 270, Spidsand 6, Skeand 6, Hvinand 90, Musvåge 2, Blishøne 18, Vibe 74, Stor Regnspove 18, Rødben 1, Hættemåge 45, Sølvmåge 8, Svartbag 1, Ringdue 125, Sjagger 3, Stær 3 (JJ, MWH)

Langemark: Bomlærke 106 (JJ, MWH)

Kolby: Sølvmåge + Stormmåge 200, Jernspurv 1, Solsort 5, Blåmejse 2, Musvit 5, Allike 500, Gråkrage 5, Gråspurv 3, Skovspurv 10, Bogfinke 4, Grønirisk 13 (TR)

11.12.2006
Draget, Besser Rev: Gravand 5, Gråand 10, Pibeand 24, Hvinand 15, Strandskade 13, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 300, Stor Regnspove 3, Stenvender 12, Snespurv 7 (MWH)

10.12.2006
Sælvig: Munk 1 (CBr)

Kolby: Grågås 17 SV, Spurvehøg 1, Sølvmåge + Stormmåge 150, Ringdue 2, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1 SY, Blåmejse 2, Musvit 4, Solsort 3, Gråkrage 6, Allike 250, Skovspurv 5, Bogfinke 3, Grønirisk 50 (TR)

Kragemosen/Rosendal: Musvåge 1, Musvit 3, Husskade 1, Bogfinke 5, Kvækerfinke 3, Grønirisk 13, Gulspurv 7 (TR)

Bjørnedam: Knopsvane 5, Sangsvane 46 - deraf kun 3 JUV!, Grågås 225 (MWH)

Draget, Besser Rev: Skarv 75, Fiskehejre 1, Mørkbuget Knortegås 21, Strandskade 9, Stenvender 5, Svartbag 2, Skærpiber 1, Gråkrage 10, Grønirisk 2 (MWH)

Eskeholm: Grågås 65, Stor Regnspove 4 (MWH)

Brokold: Gravand 5, Gråand 8, Pibeand 22, Strandskade 4, Rødben 7 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 3, Gråstrubet Lappedykker 1, ederfugl 35, Hvinand 20 (MWH)

Skovfogedhuset: Gærdesmutte 1 SY, Solsort 3, Sjagger 45, Fuglekonge 2, Musvit 3, Gråkrage 75, Allike 125, Bogfinke 2, Dompap 2, Lille Gråsisken 1 (MWH)

09.12.2006
Kolby: Bomlærke 32 (MWH)

Tranebjerg: Nordlig Gråsisken 35 (MWH)

Vesborg: Musvåge 10, Vibe 102, Hjejle 750, Ringdue 10, Gærdesmutte 1, Solsort 4, Misteldrossel 3, Blåmejse 4, Gråkrage 75, Husskade 1 (MWH)

08.12.2006
Bjørnedam: Knopsvane 7, Sangsvane 53, Grågås 52 (MWH)

Langør - Yderste Holm: Lille Lappedykker 2, Skarv 32, Sangsvane 1, Gravand 16, Gråand 110, Ederfugl 55, Havlit 1, Hvinand 170, Toppet Skallesluger 23, Sølvmåge 54, Svartbag 5, Strandskade 24, Strandhjejle 3 (MWH)

Ballen: Musvit 9, Grønirisk 125 (MWH)

07.12.2006
Brundby: Bomlærke 4 (MWH)

Ørby: Silkehale 48 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 4, Dværgfalk 1, Hjejle 90, Gærdesmutte 1, Solsort 3, Vindrossel 2, Musvit 5, Gråkrage 20, Allike 75, Skovskade 2, Bogfinke 75, Kvækerfinke 25, Grønsisken 8 (MWH)

Lushage: Skærpiber 2 (MWH)

06.12.2006
Skovfogedhuset: Dompap 4 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 5, Ederfugl 15, Havlit 1, Fløjlsand 7, Toppet Skallesluger 14 (MWH)

Sælvigbugten: Sangsvane 14 V (MWH)

05.12.2006
Draget, Besser Rev: Strandskade 8, Stenvender 2 (MWH)

Barnekold: Skarv 8, Fiskehejre 2, Grågås 400, Mørkbuget Knortegås 23, Gravand 116, Pibeand 250, Gråand 315, Spidsand 5, Ederfugl 12, Hvinand 125, Musvåge 2, Vibe 81, Rødben 12, Stor Regnspove 2, Blishøne 92, Hættemåge 220, Sølvmåge 250, Svartbag 1, Ringdue 2, Gråkrage 130, Råge 40, Allike 210, Solsort 2 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 95, Gravand 12, Gråand 75, Islandsk Rødben 5 (PB)

Tanderup: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Tyrkerdue 2, Ringdue 23, Solsort 1, Sjagger ca. 100, Blåmejse 1, Musvit 8, Gråspurv ca. 20, Skovspurv ca. 20, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (AV) 

Møgelmosen: Sangsvane 5 V, Knopsvane 1, Ederfugl 58, Gravand 1, Silkehale ca. 260, Gråkrage 8, Bogfinke 4 (AV)

03.12.2006
Østerløkken: Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Blåmejse 1, Musvit 8, Skovspurv 20, Bogfinke 7, Kvækerfinke 1, Grønirisk 4 (MWH)

Langemark: Stillits 2, Bomlærke 52  (MWH)

Tranebjerg: Tyrkerdue 7 (MWH)

01.12.2006
Ballen Havn: Knopsvane 1, Gråand 142, "Parkand" 1 (MWH)

November 2006

30.11.2006
Tanderup: Tyrkerdue 1, Solsort 1, Blåmejse 1, Musvit 5, Gråspurv ca. 20, Skovspurv ca. 20, Stillits 1 (AV)

Møgelmosen: Knopsvane 3, Ederfugl 30, Tårnfalk 1, Vibe 4, Musvit 6, Allike 15, Grønirisk 24 (AV)

Sælvigbugten: Islandsk Rødben 2 (MWH)

Østerhede: Misteldrossel 5 R (MWH)

Øster Hedekrog: Toppet Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Pibeand 2, Ederfugl 15, Havlit 1, Fløjlsand 2, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 3, Alk 3, Strandskade 1  (MWH)

29.11.2006
Vesborg: Knopsvane 3, Sangsvane 3, Musvåge 14 R/FU, Spurvehøg 2, Stor Regnspove 15 FU, Skovsneppe 1, Huldue 9 FU, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 1, Gråkrage 75, Allike 52, Rørspurv 1 (JJ, MWH)

Ballen: Grågås 3, Silkehale 4 (JJ)

Vesterløkker: Sangsvane 4 V, Bjergirisk 45 R/FU, Snespurv 1 R (JJ, MWH)

28.11.2006
Rosendal: Silkehale 2 (CF)

Ballen: Knopsvane 1, Tårnfalk 1, Misteldrossel 1, Sjagger 180, Grønirisk 4, Stillits 27 (JJ)

Barnekold: Fiskehejre 1, Grågås 310, Gravand 26, Gråand 87, Pibeand 75, Hvinand 165, Musvåge 1, Blishøne 64, Vibe 106, Stor Regnspove 61, Ringdue 28, Engpiber 2, Solsort 3, Sjagger 2, Fuglekonge 5, Blåmejse 4, Musvit 4, Gråkrage 27, Allike 250, Stær 1, Gulspurv 21 (JJ)

Østerhede: Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Solsort 4, Misteldrossel 1, Fuglekonge 1, Blåmejse 2, Musvit 5, Gråkrage 95, Grønsisken 7, Gulspurv 4 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 5, Ederfugl 110, Havlit 1, Fløjlsand 1, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 87 (MWH)

Yderste Holm: Strandskade 3, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 10, Stor Regnspove 39 (MWH)

Langemark: Sangsvane 23 V (MWH)

Nordby: Husskade 2 (Kirsten Therkildsen)

27.11.2006
Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 30, Strandskade 10, Hjejle 85, Alm. Ryle 5, Stenvender 9 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 4, Ederfugl 200, Hvinand 170, Toppet Skallesluger 12 (MWH)

Sildeballe: Musvåge 3, Spurvehøg 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Grønirisk 42 (MWH)

26.11.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Skovsneppe 1, Ringdue 20, Rødhals 1, Solsort 12, Blåmejse 2, Musvit 20, Skovskade 8, Gråkrage 30, Allike 150, Bogfinke 75, Dompap 3, Gulspurv 10 (MWH)

Lushage: Musvåge 3 R, Sjagger 250 R (MWH)

Brattingsborg Gods: Blå Kærhøg 1 hun, Hjejle 1200, Vibe 90 (MWH)

25.11.2006
Barnekold: Fiskehejre 1, Grågås 4, Gravand 55, Gråand 120, Pibeand 145, Hvinand 95, Musvåge 1, Blishøne 64, Vibe 96, Islandsk Rødben 61, Stor Regnspove 2, Gærdesmutte 1, Solsort 2, Gråkrage 86, Råge 30, Allike 800 OF - til overnatning på Hjortholm, Stillits 15  (MWH)

Kolby: Spurvehøg 1 FU, Ringdue 1, Jernspurv 1, Sjagger 30, Musvit 5, Gråkrage 5, Allike 500, Gråspurv 2, Skovspurv 4, Bogfinke 5 (TR)

24.11.2006
Draget, Besser Rev: Skarv 120, Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 2, Toppet Skallesluger 15, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 8 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 8, Ederfugl 50, Hvinand 30 (MWH)

Kragemosen: Musvåge 2, Misteldrossel 1, Husskade 2, Grønirisk 30 (MWH)

23.11.2006
Langør Havn: Lille Lappedykker 2 (MWH)

22.11.2006
Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 54, Gravand 14, Gråand 42, Musvåge 1 S (PB, MWH)

Østerfjord: Hvinand 130, Toppet Skallesluger 75 (PB, MWH)

Besser Rev: Strandskade 13, Strandhjejle 1, Stenvender 1, Bjergirisk 35 (PB, MWH)

Kolderne: Skarv 52, Mørkbuget Knortegås 2, Gråand 132, Pibeand 4, Strandskade 152, Strandhjejle 7, Alm. Ryle 4, Sortgrå Ryle 2, Islandsk Rødben 8 (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 11, Gråand 14, Pibeand 2, Hvinand 20, Hjejle 14 S, Alm. Ryle 5, Islandsk Rødben 102 (PB, MWH)

Stavns: Misteldrossel 1, Grønirisk 200 (MWH)

21.11.2006
Ørby: Musvåge 1, Silkehale 53, Stillits 18 (CL, MWH)

Tanderup: Ringdue 1, Tyrkerdue 5, Solsort 1, Blåmejse 1, Musvit 4, Allike 70, Gråspurv 30-35, Skovspurv ca. 15, Bogfinke 1 (AV)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Fasan 8, Ringdue 75, Stor Flagspætte 2, Solsort 11, Sjagger 3, Nordlig Halemejse 1, Blåmejse 11, Musvit 26, Skovskade 19, Allike 185, Gråkrage 70, Bogfinke 13, Dompap 3, Gulspurv 5 (MWH)

Lushage: Skarv 7, Ederfugl 110, Svartbag 3, Gråkrage 30, Råge 8, Allike 300 (MWH)

20.11.2006
Issehoved: Rødstrubet Lom 1 V, Skarv 140, Ederfugl 200, Havlit 1, Sortand 60, Fløjlsand 1, Musvåge 1, Stenvender 1, Splitterne 1 FU/S (CF, MWH)

Mårup: Hjejle 900+ (MWH)

Langør: Sangsvane 1, Mørkbuget Knortegås 26, Gråand 45, Ederfugl 20, Hvinand 42, Toppet Skallesluger 34 (MWH)

Yderste Holm: Strandskade 4, Strandhjejle 2, Alm. Ryle 110, Stor Regnspove 3 (MWH)

19.11.2006
Tanderup: Ringdue 1, Tyrkerdue 8, Solsort 1, Blåmejse 1, Musvit 4, Gråspurv ca. 30, Skovspurv ca. 20 (AV)

Møgelmosen: Ederfugl 10, Tårnfalk 1, Stenvender 2, Gråkrage 14, Bogfinke 2, Grønirisk 7, Gulspurv 10, Bomlærke 10 (AV)

Draget, Besser Rev: Skarv 150, Fiskehejre 1, Mørkbuget Knortegås 42, Strandskade 16, Strandhjejle 1, Hjejle 42, Alm. Ryle 2, Stenvender 10, Grønirisk 35 (JJ, MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 15, Gravand 3, Pibeand 19, Gråand 8, Ederfugl 110, Hvinand 280, Toppet Skallesluger 70 (JJ, MWH)

Barnekold: Skarv 32, Sangsvane 6, Grågås 282, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 27, Pibeand 90, Gråand 160, Spidsand 4, Hvinand 375, Musvåge 1, Blishøne 6, Vibe 68, Stor Regnspove 24, Islandsk Rødben 29, Dobbeltbekkasin 2, Ringdue 300, Gråkrage 62, Råge 8, Solsort 5, Stær 1, Bogfinke 25, Stillits 7 (JJ, MWH)

18.11.2006
Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 19, Strandskade 2, Stor Regnspove 4, Islandsk Rødben 3 (JJ)

17.11.2006
Ballen: Fiskehejre 5, Sangsvane 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Allike 250, Stillits 55 (JJ)

16.11.2006
Sælvigbugten: Musvåge 1 V (MWH)

Golfbanen: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Blishøne 2 (TR)

15.11.2006
Barnekold: Skarv 71, Fiskehejre 1, Gravand 46, Gråand 72, Pibeand 62, Ederfugl 4, Hvinand 620, Toppet Skallesluger 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Blishøne 65, Strandskade 1, Vibe 61, Islandsk Rødben 8, Hættemåge 170, Sølvmåge 35, Svartbag 1, Gråkrage 90, Råge 30, Allike 75 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 105 (MWH)

Tranebjerg: Tyrkerdue 6 (MWH)

Langemark: Bomlærke 2 (MWH)

14.11.2006
Kragemosen: Dværgfalk 1, Engpiber 7 R, Musvit 10, Blåmejse 4, Gråkrage 8, Sortkrage 1, Husskade 1, Skovspurv 3, Bogfinke 13, Grønirisk 150, Dompap 2 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 7, Ederfugl 10, Havlit 4, Sortand 1, Fløjlsand 5, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 4, Stor Regnspove 1 (MWH)

13.11.2006
Draget, Besser Rev: Strandskade 19, Hjejle 18, Alm. Ryle 45, Islandsk Rødben 4, Stenvender 3, Grønirisk 30 (MWH)

Østerby: Sjagger 200 (MWH)

Alstrup: Misteldrossel 1 (MWH)

Langør: Lille Lappedykker 3, Mørkbuget Knortegås 9, Gråand 110, Ederfugl 23, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 115, Strandskade 5, Rødhals 1 (MWH)

Grusgraven, Trekanten: Lille Lappedykker 2 (MWH)

12.11.2006
Ballen: Agerhøne 10 (JJ)

Draget, Besser Rev: Toppet Lappedykker 1, Tårnfalk 1, Søkonge 1 FU, Strandskade 4, Stenvender 3, Grønirisk 8, Spættet Sæl 1 (MWH)

11.11.2006
Sælvig: Canadagæs 6, Musvåge 1(CBr)

Nørreskifte: Havørn 1 S Kl. 16:30 (Fam. Clausen)

Ballen: Musvåge 3 R, Tårnfalk 1 FU, Sanglærke 7 R, Silkehale 6 R, Gærdesmutte 2, Musvit 10, Grønirisk 21, Stillits 42 (JJ)

10.11.2006
Sælvig: Gråand 3, Grønbenet Rørhøne 2, Blishøne1, Silkehale 60, Dompap 1, Musvit 2, Bogfinke 17, Kvækerfinke 5, Gulspurv 1, Grønirisk 7, Stær 6, Solsort 3, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Råge 285, Allike 275, Ringdue 7(CBr)

Draget, Besser Rev:
Søkonge 1 R (JJ)

Kolby: Rødhals 2, Solsort 3 (1 m. hvide pletter på ryggen), Sjagger 35, Blåmejse 1, Musvit 3, Allike 150, Bogfinke 4, Kernebider 2 (TR)

09.10.2006
Langør: Mørkbuget Knortegås 6, Gråand 72, Ederfugl 38, Hvinand 112, Toppet Skallesluger 42 (MWH)

Barnekold: Grågås 3, Gravand 45, Pibeand 250, Gråand 116, Spidsand 12, Hvinand 94, Vibe 48, Stor Regnspove 1, Gråkrage 18 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 18 (MWH)

08.11.2006
Draget, Besser Rev: Skarv 110, Mørkbuget Knortegås 39 V + 24 R, Sortbuget Knortegås 1 R, Toppet Skallesluger 20, Strandskade 9, Alm. Ryle 2, Stenvender 12 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 2, Ederfugl 8, Hvinand 115  (MWH)

07.11.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 11 R/T, Ringdue 90, Gærdesmutte 2, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 13, Blåmejse 2, Træløber 2, Skovskade 10 R, Bogfinke 37, Kvækerfinke 1, Grønsisken 35, Dompap 4, Gulspurv 3 (MWH)

Lushage: Sortand 4, Ederfugl 250, Toppet Skallesluger 2 (MWH)

Nordby: Hjejle 700 (TR)

Kolby: Sjagger 21, Allike 300 (TR)

Østerløkken: Sjagger 250, Bomlærke 12 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 2, Ederfugl 30, Havlit 2, Sortand 4, Fløjlsand 28, Toppet Skallesluger 13 (MWH)

06.11.2006

Østerløkken: Misteldrossel 4, Sjagger 1 (MWH)

Sælvig: Sjagger 45 (MWH)

Kragemosen: Bogfinke 15, Kvækerfinke 5, Gulspurv 3 (MWH)

Issehoved: Engpiber 2, Stær 3, Snespurv 24 (MWH)

05.11.2006
Østerløkken: Havørn 1 R, derefter S kl 14:00 (PB m. fl.)

Barnekold: Skarv 43, Fiskehejre 1, Sangsvane 1, Grågås 1, Gravand 54, Pibeand 160, Krikand 1, Gråand 90, Spidsand 8, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Blishøne 95, Vibe 9, Stor Regnspove 1, Gråkrage 25, Råge 4, Allike 45 (MWH)

Langør: Rødstrubet Lom 1 FU, Mørkbuget Knortegås 23, Ederfugl 25, Toppet Skallesluger 43, Spurvehøg 1, Strandskade 8, Rødben 4 (MWH)

04.11.2006
Sælvig: Sangsvane 26, Hvidklire 1 (CBr)

Ballen: Silkehale 12 (JJ)

Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 10, Strandskade 9, Hjejle 21, Grønirisk 18 (MWH)

02.11.2006
Vesborg: Kongeørn 1 R (Ole Tranberg, Brundby)

01.11.2006
Nørreskifte: Sjagger 23, Stillits 7 (MWH)

Barnekold: Sangsvane 7, Gravand 73, Pibeand 70, Vibe 18 (MWH)

Kolby: Gæs sp. 170 S, Solsort 12, Vindrossel 1, Musvit 3, Skovspurv 13, Grønirisk 9 (TR)

Oktober 2006

31.10.2006
Toftebjerg: Misteldrossel 1, Stillits 40 (JJ, MWH)

Nordby: Hjejle 350, Misteldrossel 7 (JJ, MWH)

Kragemosen: Gråand 25, Engpiber 7, Skægmejse 5, Gråkrage 4, Hybridkrage 1, Husskade 1, Bogfinke 50, Grønirisk 23 (JJ, MWH)

Issehoved: Sule 4, Sortand 370, Ederfugl 1500, Musvåge 1, Alk 3 R, Alk/Lomvie 3 V (JJ, MWH)

30.10.2006
Østerløkken: Sangsvane 8 S, Sjagger 85 R (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 12, Strandskade 13, Rødben 45, Stor Regnspove 2 (MWH)

Kolby: Fasan 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Sjagger 300 + FU, Musvit 5, Allike 130 FU, Bogfinke 4 (TR)

29.10.2006
Harpesdal: Grågås 12 N (TR)

Brundby: Musvåge 1 (TR)

Kolby: Knopsvane 5 S + 7 N, Sangsvane 17 NV, Grågås 40 S, Musvåge 1 + 1 N, Ringdue 110 S + 17 FU, Tyrkerdue 1, Gærdesmutte 1, Sjagger 90 S, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 13, Allike 300 FU, Husskade 2, Stær 175, Skovspurv 7, Bogfinke 6, Grønirisk 3 (TR)

Langemark: Bomlærke 8 (MWH)

Draget, Besser Rev: Pibesvane 4 SV, Toppet Skallesluger 38, Strandskade 6, Stor Præstekrave 1, Strandhjejle 5, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 34, Stor Regnspove 1, Rødben 1 (MWH)

Barnekold: Skarv 108, Fiskehejre 1, Sangsvane 4, Grågås 61, Gravand 87, Pibeand 750, Gråand 150, Spidsand 12, Krikand 19, Hvinand 58, Blishøne 28, Vibe 12, Alm. Ryle 25, Rødben 2 (MWH)

28.10.2006
Ballen: Tårnfalk 1, Sjagger 200. Musvit 14, Stær 73, Grønsisken 22, Stillits 38 (JJ)

Østerløkken: Grågås 28 V, Rødhals 1 SY, Skovskade 1 R, Kvækerfinke 2 FU, Grønsisken 35 S (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Ringdue 150 R, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 3, Rødhals 7 - deraf 2 SY, Sjagger 28 V, Solsort 5, Sangdrossel 1, Misteldrossel 2, Munk 1 han, Musvit 21, Sortmejse 2, Blåmejse 4, Ravn 2, Gråkrage 32, Allike 17 TF, Skovskade 5, Stær 24 V, Bogfinke 200+ R, Kvækerfinke 10+ R, Grønsisken 75, Grønirisk 5, Dompap 2, Gulspurv 8 (MWH)

27.10.2006
Issehoved: Rødstrubet Lom 2 V, Sule 41 V, Splitterne 2 V, Alk/Lomvie 2 V, Tejst 2 V (MWH)

Alstrup: Landsvale 1 S (Frank Christensen)

26.10.2006
Østerløkken: Bramgås 22 V, Misteldrossel 1 (MWH)

Bjørnedam, Tranebjerg: Sangsvane 4 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 51, Stor Regnspove 7,Bjergirisk 125 (MWH)

Alstrup: Misteldrossel 1 (MWH)

25.10.2006
Draget, Besser Rev: Spurvehøg 1, Stenvender 1, Grønirisk 150, Bjergirisk 1 (MWH)

Barnekold: Skarv 135, Fiskehejre 10, Knopsvane 2, Grågås 365, Bramgås 83, Gravand 53, Gråand 190, Krikand 3, Pibeand 380, Spidsand 9, Ederfugl 4, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 16, Musvåge 2, Blishøne 74, Vibe 105, Stor Regnspove 38, Rødben 3, Hvidklire 3, Hættemåge 90, Stær 10, Musvit 2, Bogfinke 5, Bjergirisk 125, Gulspurv 15  (JJ,MWH)

Østerhede: Spurvehøg 1, Nordlig Halemejse 17 (MWH)

Permelille: Mørkbuget Knortegås 14 V, Musvåge 4 T (Finn Asmussen)

24.10.2006
Issehoved: Sule 1 R/FU, Mørkbuget Knortegås 5 V, Ederfugl 1200 R, Sortand 650 R, Toppet Skallesluger 3 R, Strandskade 3 R, Alm. Ryle 2 R, Alk 1 V, Sanglærke 2 R, Engpiber 8 R, Misteldrossel 3 R, Husskade 1, Bogfinke 9 S, Grønirisk 45 R, Bjergirisk 38 R (MWH)

23.10.2006
Bjørnedam, Tranebjerg: Vibe 105, Hjejle 240, Stær 75 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 44, Gråand 4, Pibeand 8, Toppet Skallesluger 4, Blå Kærhøg 1 hun, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 28, Stor Regnspove 7, Rødben 81, Dobbeltbekkasin 2, Skovspurv 30, Grønirisk 200, Stillits 75 (MWH)

22.10.2006
Sælvig: Sangsvane 1 (CBr)

Nordmarken, Nordby: Stor Regnspove 8 R (Mogens Børsting)

Barnekold: Skarv 51, Grågås 90, Gravand 21, Pibeand 140, Spurvehøg 1, Blishøne 76, Vibe 20, Svartbag 1, Hættemåge 200, Engpiber 1 (DM)

Bolbro Sand: Strandskade 2, Hjejle 193, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 75, Stor Regnspove 3, Rødben 31 (MWH)

21.10.2006
Langemark: Rød Glente 1 S kl. 16:10 (BN)

Yderste Holm: Bramgås 15, Mørkbuget Knortegås 6, Gravand 20, Gråand 25, Ederfugl 9, Toppet Skallesluger 3, Rørhøg 1 hun, Spurvehøg 1, Alm. Ryle 120, Rødben 15, Stor Regnspove 127, Svartbag 1, Søkonge 1 (DM)

Nordby: Grågås 32 V, Grønsisken 8 R (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 27 FU (MWH)

20.10.2006
Brattingsborg Skov: Fjeldvåge 1 (MWH)

Barnekold: Grågås 145, Gråand 35, Pibeand 429, Alm. Ryle 15, Stor Regnspove 9, Rødben 16 (MWH)

19.10.2006
Vesborg Fyr: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Ringdue 5, Gærdesmutte 2, Rødhals 3, Solsort 4, Misteldrossel 1, Sjagger 28 TF, Munk 4, Gransanger 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Stær 8, Bogfinke 25, Grønirisk 5, Dompap 3 (MWH)

18.10.2006
Kragemosen: Nordlig Halemejse 8 (SE)

17.10.2006
Besser Rev, Draget: Strandskade 5, Hjejle 75, Alm. Ryle 25, Stenvender 5, Engpiber 4, Grønirisk 12, Bjergirisk 24, Gulspurv 2 (HHA, SE, MWH)

Barnekold: Fiskehejre 1, Grågås 414, Bramgås 1, Gravand 22, Gråand 54, Pibeand 57, Krikand 5, Musvåge 2, Spurvehøg 1,  Vibe 12, Hjejle 25, Hvidklire 1, Gråkrage 30, Råge 27, Allike 12 (HHA, SE, MWH)

16.10.2006
Nordby: Kortnæbbet gås 29 V (HHA, SE)

Kragemosen: Pibesvane 5 V (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 36, Hjejle 125 S, Alm. Ryle 50 S (MWH)

15.10.2006
Barnekold: Grågås 254, Gråand 32, Vandrefalk 1 (MWH)

Eskeholm: Pibeand 52, Stor Regnspove 35 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 43, Hvinand 140 (MWH)

Bolbro Sand: Hjejle 75, Alm. Ryle 28, Stenvender 3 (MWH)

14.10.2006
Nordby Bakker: Blå Kærhøg 1 hun (CF)

Langemark: Misteldrossel 3 R (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 10 R (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 23, Spurvehøg 1 V, Skærpiber 1, Stær 50. Stillits 75, Grønirisk 25 (MWH)

Kolby: Skarv 85 S, Musvåge 2 S + 1 N, Spurvehøg 2, Stormmåge 80 R, Ringdue 75 S, Huldue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Allike 250 S, Husskade 2, Stær 1000 R, Gråspurv 2, Skovspurv 3, Bogfinke 7, Grønirisk 3 (TR) 

13.10.2006
Vesborg fyr: Grågås 53 SV, Blisgås 1 SV, Blå kærhøg 1 fu, Spurvehøg 7, Duehøg 1 jag, Musvåge 303 V, Tårnfalk 2 SV, Dværgfalk 1, Hedelærke 1 TF, Allike 800 V (SDy)

Barnekold: Fiskehejre 2, Grågås 258, Bramgås 1, Gravand 8, Gråand 47, Pibeand 23, Musvåge 2, Blishøne 58, Vibe 46, Stor Regnspove 4, Stær 12 (JJ)

Besser Rev: Pibeand 42, Strandskade 15, Hjejle 375, Strandhjejle 1, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 65, Stor Regnspove 2, Lille Kobbersneppe 2, Rødben 9, Stenvender 10, Sanglærke 1, Engpiber 5, Skærpiber 4, Grønirisk 25, Gulspurv 18 (MWH)

Kolderne: Fiskehejre 1, Skarv 95, Mørkbuget Knortegås 19, Sortbuget Knortegås 1 (for 5. vinter i Stavns Fjord), Pibeand 2, Gråand 8, Toppet Skallesluger 16, Strandskade 61, Hjejle 850, Strandhjejle 10, Alm. Ryle 130, Stor Regnspove 37, Lille Kobbersneppe 4, Rødben 85, Stenvender 1 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 23, Hvinand 37, Toppet Skallesluger 192 (MWH)

Lindholm: Ederfugl 4000 (MWH)

Langemark: Misteldrossel 2 (MWH)


12.10.2006
Vesborg: Knopsvane 1, Canadagås 2 S, Bramgås 62 V, Musvåge 14 TF, Spurvehøg 5 S, Blå Kærhøg 1 1k S, Hjejle 500, Vibe 27 R, Ringdue 2850 S, Huldue 10 R, Sanglærke 7 S, Hedelærke 1 S, Landsvale 30 S, Skærpiber 1 S, Engpiber 19 S, Hvid Vipstjert 3 S, Bjergvipstjert 2 S, Gærdesmutte 2, Rødhals 5, Misteldrossel 4 S, Munk 3 R, Gransanger 1 SY, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 4, Husskade 1, Allike 98 SV, Stær 420 T, Bogfinke 680 S, Kvækerfinke 11 S, Grønsisken 105 T, Tornirisk 8 S, Dompap 4 (SDy, MWH)

Bjørnedam: Bramgås 39 (SDy, MWH)

Lushage: Blisgås 6 SV, Bramgås 20 SV, Dværgmåge 22 SV (SDy)

Kolby: Spurvehøg 2 (den ene jagede/legede med krager og husskade over 25 min),Ringdue 125 S, Tyrkerdue 11, Musvit 1, Allike 45 S + 6, Gråkrage 6, Husskade 1, Stær 140 FU, Gråspurv 1, Skovspurv 6, Bogfinke 11, Grønirisk 3 (TR)

Sælvigbugten: Splitterne 15 R (MWH)

Nordby: Hjejle 500 S (CF)

11.10.2006
Vesborg: Skarv 6000 FU, Fiskehejre 2 R, Pibesvane 2 S, Bramgås 32 V, Gråand 50 R, Musvåge 21 T, Spurvehøg 8 S, Blå Kærhøg 7 T (2 hun + 4 1k + 1 han), Vandrefalk 1 (jagtede uden held en vibe i ca. 10 min.), Dværgfalk 2 S, Tårnfalk 2, Vibe 125 R, Stor Regnspove 4 S, Dobbeltbekkasin 2 S, Ringdue 5600 S, Huldue 3 S + 2 R, Sanglærke 67 S, Hedelærke 2 S, Landsvale 12 S, Engpiber 28 S, Skovpiber 1 S Storpiber 1 T, Hvid Vipstjert 14 S, Gærdesmutte 2, Jernspurv 2, Rødhals 2, Solsort 3, Sangdrossel 20, Vindrossel 2, Misteldrossel 11 S, Munk 3 R, Gransanger 2 R/1SY, Fuglekonge 10, Musvit 10, Blåmejse 7 N, Ravn 2, Skovskade 3, Husskade 1, Allike 35 S, Stær 270 T, Bogfinke 1098, Kvækerfinke 11, Grønsisken 145 S, Gråsisken 2 S, Tornirisk 25 S, Stillits 2, Dompap 2, Grønirisk 4, Rørspurv 3 S, Gulspurv 5 R (JJ, SDy, MWH)

Brattingsborg Gods: Blå Kærhøg 1 1k, Misteldrossel 3 R (JJ, MWH)

Bjørnedam: Grågås 250, Blisgås 4, Bramgås 33 (SDy)

Pillemark: Blå Kærhøg 1 1K (SDy)

Lushage: Sortstrubet Lom 1, Rødstrubet Lom 7, Havørn 1 1k kl. 16:50 V, Musvåge 3 T (SDy)

Hårdmark: Sjagger 17 (SDy)

Kolby: Skarv 1 SØ, Musvåge 9 V kl. 16:30, Spurvehøg 1, Ringdue 360 S, Vibe 80 S, Stormmåge 9, Rødhals 1, Sjagger 1, Musvit 6, Gråkrage 6, Stær 150, Gråspurv 1, Skovspurv 12Bogfinke 40 S, Grønirisk 3 (TR)

Issehoved: Sule 3, Sildemåge 1, Stor Tornskade 1 R (SDy)

10.10.2006
Sælvig: Dobbelt Bekkasin 2, Landsvale 1 (CBr)

Vesborg: Sule 1 S, Fiskehejre 2, Knopsvane 4 R, Grågås 12 N + 1 V, Blisgås 7 V, Bramgås 314 V, Musvåge 2 R, Spurvehøg 1, Blå Kærhøg 1 1K, Tårnfalk 3, Dværgfalk 1 S, Hjejle 80 R, Vibe 85 R, Stor Regnspove 3 SØ, Splitterne 4, Ringdue 700 TF, Huldue 3 R, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 7 SV, Engpiber 65 S, Hvid Vipstjert 21 S, Bjergvipstjert 3 S, Gærdesmutte 4, Jernspurv 5, Rødhals 8 R, Husrødstjert 2 R, Sangdrossel 5, Solsort 4, Munk 8 R, Gransanger 8 R, Fuglekonge 3, Nordlig Halemejse 16 R/T, Musvit 8, Blåmejse 40 T, Allike 9 S, Stær 64 S, Gråspurv 12, Skovspurv 15, Bogfinke 350 S, Kvækerfinke 5 S, Grønsisken 130 S, Grønirisk 8 R, Stillits 5 R + 7 V, Dompap 3, Gråsisken 1 V, Tornirisk 30 T, Kernebider 1 T, Gulspurv 4 R, Rørspurv 10 S, Marsvin 12, Spættet Sæl 1, Ræv 1 (SDy, MWH)

Lushage: Bramgås 102 V, Mørkbuget Knortegås 6 R, Splitterne 3 S, Landsvale 69 S, Bysvale 5 S, Halemejse 19 (SDy)

Øster Hedekrog: Toppet Lappedykker3 R, Gråstrubet Lappedykker 39 R, Nordisk Lappedykker 1, Mørkbuget Knortegås 206 R, Sortand 250 R, Fløjlsand 65 R, Ederfugl 1000 R, Toppet Skallesluger 25 R, Musvåge 22 T, Splitterne 2, Alk 9 R, Marsvin 7, Spættet Sæl 6 (SDy) 

Hesselholm: Stær 800 V (SDy)

Kolby: Fasan 1 SY, Ringdue 150 FU, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Blåmejse 1, Musvit 7, Gråspurv 3, Skovspurv 7, Bogfinke 4, Grønirisk 2 (TR)

09.10.2006
Stavns Fjord (DMU-tælling af svømmeænder): Pibeand 531, Gråand 132, Krikand 5, Spidsand 15 (MWH)

Barnekold: Grågås 143, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 27, Pibeand 317, Gråand 65, Krikand 5, Spidsand 15, Vibe 75, Rødben 2, Landsvale 7 S, Gråkrage 5, Sortkrage 1 (MWH)

Østerfjorden: Toppet Lappedykker 21 (MWH)

Stavns Fjord NØ-del: Pibeand 177, Gråand 67, Stor Regnspove 17, Hvidklire 2 (MWH)

Gammelholm: Lille Lappedykker 1, Stenpikker 1 (MWH)

Hjortholm: Pibeand 37, Toppet Skallesluger 30, Stor Regnspove 108, Lille Kobbersneppe 4, Hvidklire 4 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 7 (MWH)

Langemark: Misteldrossel 1 (MWH)

Rosendal: Ravn 2, Grønsisken 20 (CF)

08.10.2006
Sælvig: Fiskehejre 2, Gråand 38, Blå Kærhøg 1 (brun), Grønbenet Rørhøne 3, Blishøne 1, Splitterne 13, Jernspurv 2,  Musvit 7, Rørspurv 1(CBr)

Østerhede: Gråand 7, Fuglekonge 3, Musvit 9, Allike 5, Gråkrage 4 (CBr)

Østerløkken: Grågås 140 R, Blisgås 14 S, Tårnfalk 1 S, Landsvale 42 S, Musvit 8 R, Bogfinke 24 R (MWH)

Langemark: Tårnfalk 1 FU, Landsvale 17 FU (MWH)

Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 5 V, Hjejle 60 R (MWH)

Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 98 R - 1 Grågås m. blå halsring EEA, (meddelelse d. 20. marts 2007: Ringmærket d. 15/6 2006 ved Hornborgasön i Sverige som voksen, rugende fugl), Bramgås 25, Gravand 10, Gråand 34, Pibeand 84, Spidsand 2, Toppet Skallesluger 7, Musvåge 1, Blishøne 82, Hjejle 1, Vibe 121, Sortklire 1, Hættemåge 600, Landsvale 2 S, Stær 250 R (MWH)

07.10.2006
Barnekold: Grågås ca. 300, Indisk Gås 1, Bramgås 32, Vibe ca. 100, Blishøne 50 (JJ)

06.10.2006
Hesselholm: Bramgås 1, Grønspætte 1 R (LeB)

05.10.2006
Barnekold: Fiskehejre 2, Grågås 600, Indisk Gås 1, Bramgås 28, Gravand 6, Gråand 14, Krikand 24, Pibeand 300, Spidsand 6,Musvåge 2, Tårnfalk 1, Blishøne 16, Vibe 102, Stor Regnspove 11, Rødben 7, Landsvale 42 S, Engpiber 4, Sangdrossel 3 (JJ)

Ballen: Sanglærke 26 S, Grønsisken 32  (JJ)

Kolby: Rødhals 1, Musvit 2, Allike 35, Stær 50, Skovspurv 9, Bogfinke 3 (TR)
04.10.2006
Golfbanen: Grågås 700 N (TR)

03.10.2006
Ballen: Spidsand 18 S (HHA)

02.10.2006
Vesborg: Bogfinke/Kvækerfinke 1000 S (HHA)

01.10.2006
Barnekold: Skarv 100, Fiskehejre 2, Knopsvane 5, Grågås 365, Indisk Gås 1, Gravand 5, Pibeand 296, Musvåge 1, Vibe 45, Stor Regnspove 5, Stær 200 (DM)

Langemark: Musvåge 11 S (Bent Nielsen)



September 2006

30.09.2006
Kolby: Grågås 150 NØ, Spurvehøg 1 Stor Regnspove 1 S, Rødhals 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråkrage 4, Allike 35, Skovspurv 36, Bogfinke 4 (TR)

Bolbro Sand: Hjejle 80, Strandhjejle 3, Hvidklire 10, Splitterne 9 (HHA)

29.09.2006
Østerløkken: Landsvale 1 S, Jernspurv 1, Gransanger 2/1 SY, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 1 R, Stær 2 SY (MWH)

28.09.2006
Østerhede: Engpiber 150 R, Hvid Vipstjert 1, Stor Tornskade 1 R, Skovskade 1, Tornirisk 15 R (MWH)

27.09.2006
Kolby: Ringdue 12, Musvit 4, Blåmejse 1, Stær 40, Skovspurv 45, Bogfinke 250, Grønirisk 12 (TR)

Østerløkken: Hvepsevåge 1 S, Musvit 17, Bogfinke 200 R (MWH)

Langør/Lillehavet: Strandskade 4, Rødben 48, Sortklire 1 (MWH)

Issehoved: Sortand 285 R, Tårnfalk 1 FU, Stor Præstekrave, 1, Lille Kobbersneppe 1 R, Splitterne 8 FU/S, Sanglærke 1 R, Landsvale 142 S, Engpiber 4 R, Hvid Vipstjert 1 R, Skovskade 1, Husskade 1, Grønirisk 40 R, Rørspurv 5 R (MWH)

26.09.2006
Vesborg: Grågås 500 T/R, Musvåge 2 R, Rørhøg 1 1K FU/T, Spurvehøg 1 S, Dværgfalk 1 S, Vibe 85 R, Splitterne 2 FU, Ringdue 20 R, Huldue 34 R, Stor Flagspætte 2, Landsvale 28 S, Hvid Vipstjert 10 R, Engpiber 47 S, Munk 1 R, Gransanger 2 R, Musvit 5 , Blåmejse 1, Skovskade 1, Husskade 2, Stær 200 R, Bogfinke 620 S, Kvækerfinke 2, Tornirisk 27 S, Grønirisk 12 (TR, MWH)

Hesselholm: Blå Kærhøg 1 han S (LeB, OD)

Østerhede: Stor Tornskade 1 (OD)

Egholm: Mørkbuget Knortegås 5 V (PB)

Østerløkken: Hvepsevåge 1 S (MWH)

25.09.2006
Vesborg: Rørhøg 1 hun FU, Lærkefalk 1 S, Vibe 135 R, Splitterne 14 FU, Huldue 34 FU, Landsvale 8 S, Hvid Vipstjert 2 R, Stenpikker 2 R, Stær 8 FU, Allike 17 R, Skovskade 2 R, Bogfinke 125 R/T, Tornirisk 45 R, Gulspurv 4 R (MWH)

Kolby: Tårnfalk 1, Vibe 3, Musvit 2, Stær 170, Skovspurv 50, Grønirisk 9 (TR)

24.09.2006
Barnekold: Skarv 57, Fiskehejre 1, Knopsvane 5 AD + 4 JUV, Grågås 1310, Mørkbuget Knortegås 22 SV, Pibeand 176, Spidsand 10, Gråand 15, Strandskade 19, Hjejle 9, Vibe 2, Stor Regnspove 33, Lille Kobbersneppe 1, Rødben 14, Blishøne 56, Hættemåge 200, Sølvmåge 24, Svartbag 3, Landsvale 2 S (DM, MWH)

Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 3 SV, Hjejle 322, Islandsk Ryle 4, Alm. Ryle 25, Lille Kobbersneppe 1, Rødben 2, Stenvender 3, Splitterne 3, Landsvale 2 S, Grønirisk 12 R (DM, MWH)

Østerløkken: Grå Fluesnapper 1, Skovskade 1, Stær 2000 (MWH)

23.09.2006
Østerhede: Rødhals 1, Løvsanger 1, Sortmejse 2 (CBr, MWH)

Sælvig: Løvsanger 3, Musvit 5 (CBr, MWH)

22.09.2006
Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 14 indtrækkende fra NØ/R, Pibeand 12, Spidsand 2, Spurvehøg 2 S, Strandskade 11, Hjejle 156, Islandsk Ryle 7, Alm. Ryle 52, Stor Regnspove 2, Rødben 7, Hvidklire 1, Splitterne 24, Engpiber 8, Stenpikker 1, Grønirisk 4, Tornirisk 9 (JJ, MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 24, Toppet Skallesluger 10 JJ, MWH)

Kolderne: Grågås 2, Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 2, Pibeand 13, Krikand 4, Gråand 15, Spidsand 5, Toppet skallesluger 26, Vandrefalk 1 R, Strandskade 108, Hjejle 50, Strandhjejle 5, Islandsk Ryle 7, Stor Regnspove 64, Lille Kobbersneppe 2, Rødben 3, Hvidklire 2, Sortklire 1, Stenvender 1, Splitterne 170 (JJ, MWH)

21.09.2006
Sælvig: Gul Vipstjert 35, Stenpikker 1, Stillits 28 (CBr)

Kolby: Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesanger 1, Allike 18, Skovspurv 50, Grønirisk 3 (TR)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1 FU, Ringdue 10, Gærdesmutte 2, Gransanger 5, Grå Fluesnapper 2, Musvit 5, Ravn 2, Skovskade 1, Bogfinke 11 (MWH)

Lushavn: Hvid Vipstjert 5, Stenpikker 1 (MWH)

20.09.2006
Issehoved: Ederfugl 1700 R, Sortand 225 R, Spurvehøg 1 S, Tårnfalk 2 FU, Splitterne 21 FU, Landsvale ca. 200 R/FU/T (JJ, MWH)

19.09.2006
Vesborg: Spurvehøg 1 S + 1 FU, Vibe 6 R, Lille Kobbersneppe 1 V, Ringdue 15 R, Huldue 58 R + 1 S, Landsvale 305 S, Engpiber 4 S, Hvid Vipstjert 54 R, Gul Vipstjert 3 R, Stenpikker 5 R, Rødhals 1 R, Gransanger 2 R, Musvit 4 T/R, Husskade 1, Skovskade 2 R, Allike 39 T, Bogfinke 35 S, Grønirisk 16 S, Tornirisk 95 R/T, Gulspurv 2 R (MWH)

Strandskoven: Gransanger 1 SY (DM)

18.09.2006
Østerløkken: Rødhals 1, Munk 2, Broget Fluesnapper 1, Musvit 5, Blåmejse 1 (MWH)

Naturskolen: Tårnfalk 1 FU, Hvidklire 1 OF, Landsvale 2 S, Engpiber 7 R (MWH)

Østerhede: Stenpikker 2 R (MWH)

Øster Hedekrog: Splitterne 8 FU/S (MWH)

17.09.2006
Langemark: Stær 3000 (MWH)

Sælvig: Skarv 23, Fiskehejre 1, Gråand 34, Toppet Skallesluger 1, Grønbenet Rørhøne 3, Blishøne 2, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Gærdesanger 1, Munk 2, Gransanger 2, Løvsanger 2, Grå Fluesnapper 1, Blåmejse 3, Musvit 2, Stillits 7, Skovspurv 13, Stær 7, Gulspurv 46 (CBr)

Endebjerg, Filipsdal: Skarv 55, Fiskehejre 2, Grågås 1050, Pibeand 335, Spidsand 10, Gråand 67, Blishøne 34, Hjejle 500 OF + 115 R, Vibe 85, Stor Regnspove 112, Stenpikker 1 (MWH)

16.09.2006
Kattegat vest for Møgelskår: Havørn 1 (CF)

Vesborg: Musvåge 1 FU, Rørhøg 1 hun FU, Spurvehøg 2 S, Tårnfalk 6 S, Vibe 75 R, Splitterne 4 FU, Ringdue 40 R, Tyrkerdue 1, Landsvale 25 S, Digesvale 2 S, Engpiber 4 S, Hvid Vipstjert 7 T, Gul Vipstjert 4 S, Rødstjert 2 R, Løvsanger 1 R, Stær 200 R, Skovspurv 25 (CBr, MWH)

Brattingsborg Gods: Hvid Vipstjert 8 R/FU, Stenpikker 9 R/FU (CBr, MWH)

Barnekold: Grågås 109, Krikand 13, Pibeand 83, Spidsand 11, Gråand 8, Blishøne 52, Hjejle 750, Vibe 131, Stor Regnspove 72, Stenpikker 2 R (MWH)

Bolbro Sand: Hjejle 230, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 148, Rødben 2, Splitterne 14 (MWH)

15.09.2006
Sælvigbugten: Splitterne 16 R (MWH)

Kolby: Landsvale 60 FU, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 3, Stær 50+, Skovspurv 40, Grønirisk 4 (MWH)

14.09.2006
Vesborg: Huldue 16 (MR)

Brattingsborg Skov, Lushavn og Lushage: Musvåge 2 R, Rørhøg 1 JUV, Spurvehøg 1V, Tårnfalk 2 FU, Stor Præstekrave 2 R, Ringdue 5 SY,  Huldue 1, Tornsanger 1, Sortmejse 2, Gråkrage 19, Sortkrage 1, Skovskade 3, Bogfinke 8 (MWH)

13.09.2006
Langdalen: Havørn 1 JUV FU, Stor Regnspove 9 (CF)

Besser Rev: Spurvehøg 1, Strandskade 9, Strandhjejle 3, Hjejle 355, Islandsk ryle 11, Alm. Ryle 145, Stor Regnspove 3, Rødben 15, Hvidklire 3, Stenvender 6, Splitterne 39, Hvid Vipstjert 6, Engpiber 9, Grønirisk 24, Tornirisk 18, Stillits 4 (MWH)

Østerfjord: Toppet Lappedykker 34, Pibeand 47, Ederfugl 75, Toppet Skallesluger 18 (MWH)

Kolderne: Skarv 37, Fiskehejre 1, Knopsvane 2, Grågås 28, Mørkbuget Knortegås 9, Gravand 2 JUV, Krikand 31, Pibeand 52, Gråand 27, Strandskade 147, Stor Præstekrave 3, Strandhjejle 1, Hjejle 400, Islandsk Ryle 8, Alm. Ryle 630,  Sandløber 1, Stor Regnspove 76, Lille Kobbersneppe 2, Rødben 56, Stenvender 7, Splitterne 430 (MWH)

Kolby: Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Stær 100, Skovspurv 35, Bogfinke 1, Grønirisk 4 (TR)

Golfbanen: Blishøne 9, Landsvale 60, Hvid Vipstjert 30, Stær 200 (TR)

12.09.2006
Stavns Fjord SØ-del (Gammelholm - Brokold): Skarv 35, Fiskehejre 4, Knopsvane 25, Grågås 1056, Gråand 80, Pibeand 117, Krikand 12, Spidsand 9, Musvåge 1 R, Blishøne 54, Vibe 220, Hjejle 480, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 52, Stor Regnspove 44, Rødben 2, Stær 300 (MWH) 

11.09.2006
Sælvigbugten: Rørhøg 1 han S, Splitterne 9 R (MWH)

Langør: Grå Fluesnapper 1 R, Stær 400 R (MWH)

10.09.2006
Kyholm: Rørhøg 1 hun (Finn Asmussen)

Stavns Fjord: Grågås ca. 1.000, Rørhøg 1, Vibe 75 (CBr)

Issehoved: Sortand 24 V, Pibeand 18 V, Stor Regnspove 4 R, Islandsk Ryle 28 SV, Splitterne 45 FU + 22 SV, Landsvale 75 T, Grønirisk 14 S (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 7 R (MWH)

08.09.2006
Ballen: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Stormmåge 500+, Mursejler 1, Bysvale 50+ T, Hvid Vipstjert 16, Bynkefugl 2, Stenpikker 12, Tornirisk 9, Stillits 6  (JJ)

07.09.2006
Barnekold: Grågås 630, Gråand 15, Krikand 52, Pibeand 115, Spidsand 2, Vibe 490, Hjejle 32, Stor Regnspove 7, Hvidklire 3 (MWH)

06.09.2006
Sælvig: Skarv 21, Fiskehejre 3, Gråand 23, Ederfugl 5, Toppet Skallesluger 1, Grønbenet Rørhøne 3, Blishøne 1, Svartbag 1, Splitterne 5, Hvidklire 1 (CBr)

Issehoved: Gråstrubet Lappedykker 1, Ederfugl 450, Sortand 120, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 34, Sandløber 2, Alm. Kjove 2, Splitterne 80 S, Fjordterne 4 S, Landsvale 200 FU, Bysvale 50 FU, Hvid Vipstjert 8, Bynkefugl 1, Stenpikker 1, Stær 300 R/FU, Rørspurv 8 (MWH)

05.09.2006
Lushage: Musvåge 1, Hvepsevåge 1 S, Rørhøg 1 hun S, Tårnfalk 1 FU, Landsvale, Bysvale og Digesvale 50 FU, Stor Præstekrave 2, Hvidklire 2, Rødben 1, Stenvender 4, Stenpikker 7, Tornirisk 2, Gulspurv 20 (MWH)

Brattingsborg Skov: Løvsanger 1, Skovskade 1, Bogfinke 20, Dompap 2 (MWH) 

04.09.2006
Nordby Bakker: Fiskeørn 1 S, Stor Regnspove 3 R, Stenpikker 4 R (MWH)

Kragemosen: Bynkefugl 3 R (MWH)

03.09.2006
Barnekold: Fiskehejre 2, Gråand35, Pibeand 97 - der var egentlig 98, men en af pibeænderne blev dræbt af en svartbag, som så gik i gang med at fortære anden - Klyde 3, Stor Præstekrave 2, Vibe 275, Stor Regnspove 46, Rødben 1, Stær 125, Stillits 45 (MWH)

Bolbro Sand: Hjejle 224, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 1, Brushane 1, Splitterne 73 (MWH)

02.09.2006
Ballen Havn: Landsvale 250, Bysvale 10, Digesvale 10 (CBr, MWH)

Vesborg: Fiskehejre 1, Gråand 35 V, Musvåge 2 R, Spurvehøg 2, Rørhøg 3 R, Vibe 150 R, Hjejle 10 R, Ringdue 35, Landsvale 8 SV + 20 FU, Digesvale 2 S, Skovpiber 13 S, Hvid Vipstjert 6 SV, Jernspurv 1 S, Stenpikker 7 R, Bynkefugl 1 R, Munk 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Husskade 3, Stær 4 T, Bogfinke 3 R, Dompap 3, Gulspurv 3 (CBr, MWH)

01.09.2006
Barnekold: Skarv 35, Fiskehejre 1, Knopsvane 8, Grågås 590, Gravand 7 JUV, Gråand 110, Krikand 1, Pibeand 44, Troldand 4, Blishøne 32, Strandskade 1, Klyde 4, Hjejle 27, Vibe 145, Stor Regnspove 38, Rødben 2, Hvidklire 3, Brushane 1, Hættemåge 500, Stenpikker 1, Stær 85 (MWH)

Langemark:
Stenpikker 1 (MWH)

Kolby: Rørhøg 1 han (MWH)

August 2006

31.08.2006
Besser Rev: Krikand 7, Rørhøg 1 hun FU, Strandskade 19, Stor Præstekrave 5, Alm. Ryle 23, Sandløber 1, Stenvender 26, Rødben 2, Hvidklire 2, Tinksmed 1, Dobbeltbekkasin 2, Splitterne 57 NV + 9 R, Sanglærke 3, Landsvale 5, Engpiber 12, Hvid Vipstjert 5, Løvsanger 3, Stær 10 (MWH)

Kolderne: Strandskade 60 R, Splitterne 75 R (MWH)

Lindholm: Ederfugl 45, Rørhøg 1 han FU, Sildemåge 1 (MWH)

Møgelskår: Tårnfalk 1 FU, Stor Præstekrave 4, Landsvale 9 (TR)

28.08.2006
Vesborg: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Vibe 70, Stor Præstekrave 3 (TR)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rørhøg 2 - 1 hun + 1 han, Spurvehøg 1, Stor Regnspove 1 T, Skovskade 3 (TR)

27.08.2006
Vesborg: Krikand 3 SV, Musvåge 1, Rørhøg 4 R, Spurvehøg 5, Hjejle 40, Vibe 25, Rødben 2, Ringdue 40 R, Landsvale 8 Sv, Digesvale 3 T, Gul Vipstjert 50 R - hovedparten Nordlig Gul Vipstjert, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 1 R, Rødstjert 1 R, Gærdesanger 7, Tornsanger 3, Munk 3, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 3, Skovskade 3, Råge 2, Stær 80, Tornirisk 25, Dompap 6, Gulspurv 10 (CBr, MWH)

Issehoved: Tårnfalk 2, Stor præstekrave 10, Sandløber 1 AD, Almindelig ryle 2 1K, Splitterne 14, Mursejler 2 S, Rødrygget tornskade 1K (DPK, SDy)

Hesselholm: Strandhjejle 1 S, Mudderklire 1 (DPK, SDy)

26.08.2006
Hjortholm: Skarv 75, Fiskehejre 5, Knopsvane 32, Grågås 11, Gravand 2 JUV, Krikand 93, Gråand 10, Ederfugl 35, Toppet Skallesluger 4 JUV, Rørhøg 1 1K, Spurvehøg 1, Fasan 1, Strandskade 5, Klyde 9, Vibe 8, Hjejle 254, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 1, Stor Regnspove 94, Rødben 3, Hvidklire 8, Ringdue 2, Landsvale 4, Digesvale 3, Engpiber 4, Stær 75, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (MWH)

Hesselholm: Knopsvane 43 (fældende i alt i hele den nordlige del af fjorden), Grågås 10, Pibeand 1, Krikand 6, Gråand 30, Spidsand 4 V, Rørhøg han +1K jag, Tårnfalk 1, Musvåge 1, Blishøne 1, Vibe 1, Hjejle 2, Stor præstekrave 1, Stor regnspove 26 R+35 SV, Rødben 6, Hvidklire 8, Sortklire 1 SV, Tinksmed 1, Svaleklire 3, Stenpikker 1, Rødrygget tornskade 1 1K, Gul vipstjert 4 SV (DPK, SDy)

Øster Hedekrog: Stor præstekrave 4, Krumnæbbet ryle 2, Stor regnspove 10 SV, Mudderklire 4 (DPK, SDy)

25.08.2006
Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Skovskade 2, Dompap 1 (MWH)

Lushage: Rørhøg 1, Spurvehøg 2, Tårnfalk 2 (MWH)

24.08.2006
Nordby Bakker: Sanglærke 7 R, Rødstjert1 R, Rødhals 1 R, Stenpikker 2 R, Havesanger 2 R, Gærdesanger 2 R, Tornsanger 1 R, Gulbug 1 R, Rødrygget Tornskade 1 AD han + 3 JUV (MWH)

23.08.2006
Bolbro Sand: Hvidklire 4, Splitterne 8, Stenpikker 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rørhøg 1 han T, Ravn 1 (MWH)

Lushage: Stor præstekrave 2 R, Hvidklire 1 R, Splitterne 9 SV, Rødstjert 1 R (MWH)

22.08.2006
Tranebjerg Mose: Trane 1 hørt (GEL)

21.08.2006
Barnekold: Knopsvane 42, Grågås 510, Gravand 4 AD + 8 JUV, Gråand 28, Krikand 18, Spidsand 5, Vibe 260, Hjejle 900, Stor Regnspove 9, Hvidklire 2, Hættemåge 700, Tornirisk 125 (MWH)

Langemark: Rørhøg 1 1K FU (MWH)

20.08.2006
Østerløkken: Rørhøg 1 han T (MWH)

18.08.2006
Issehoved: Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 4, Gransanger 1 SY, Stær 300 (TR)

17.08.2006
Rosendal: Tinksmed 1 R (CF)

Nordby Bakker: Rødrygget Tornskade 4 R (JJ, MWH)

16.08.2006
Stavns Fjord (DMU-tælling): Knopsvane 131 R for fældning (PB, MWH)

Østerhede: Lærkefalk 1 R (MWH)

15.08.2006
Barnekold: Fiskehejre 3, Knopsvane 43 R 2 AD m. 5 unger, Grågås 82 R, Pibeand 5, Krikand 13, Skeand 5, Rørhøg 1 han FU, Spurvehøg 1 T, Klyde 2 AD + 2 JUV, Stor Præstekrave 1, Vibe 204, Hjejle 97, Strandhjejle 1, Islandsk Ryle 4, Stor Regnspove 74, Rødben 14, Hvidklire 2, Tinksmed 1 (MWH)

Kolby: Stillits 2 (TR)

Pillemark: Skovspurv ca. 100 (TR)

Tanderup: Stillits 2 (TR)

Østerløkken: Først på formiddagen træk af sejlere og svaler: Mursejler 50 S, Digesvale 40 S, Bysvale 100 S, Stenpikker 1 R (MWH)

14.08.2006
Brattingsborg Gods: Rørhøg 2 han + hun FU (TR)

Østerløkken: Havesanger 4, Grå Fluesnapper 1 (MWH)

13.08.2006
Sælvigbugten: Splitterne 17 R (MWH)

Egholm: Lille Kobbersneppe 15, Stor Regnspove 3, Hvidklire 3, Splitterne 6 (MWH)

Østerhede: Havesanger 1 R, Gulbug 2 R, Gærdesanger 8 R, Løvsanger 2 R, Skovskade 3 R (MWH)

Østerløkken: Gærdesanger 5 FU (MWH)

11.08.2006
Besser Rev: Toppet Skallesluger 1 AD hun + 4 ællinger, Hjejle 1, Stor Præstekrave 4, Sandløber 8, Stenvender 14, Sanglærke 2, Engpiber 4 (MWH)

Kolderne: Strandskade 75, Splitterne 46, Havterne 2 (MWH)

10.08.2006
Issehoved: Tårnfalk 1, Sandløber 2, Sanglærke 5, Engpiber 4 (MWH)

09.08.2006
Nordby Hede: Lille Regnspove 6 (MWH)

Brattingsborg Skov: Huldue 2 SY, Ravn 2 (MWH)

Kragemosen: Svaleklire 1, Stær 700 (MWH)

08.08.2006
Besser Rev og Bolbro Sand: Fiskehejre 1, Knopsvane 1, Sildemåge 2, Strandskade 2, Stor præstekrave 2, Sandløber 3, Rødben 3, Hvidklire 1, Stenvender 6, Splitterne 5, Havterne 2, Tornirisk 5, Rørspurv 1, Bomlærke 2 (PW)

Barnekold: Knopsvane 2 AD m. 5 unger, Gravand 3 + 2 AD m. 7 unger, Vibe 16, Svaleklire2, Hvidklire 3, Rødben 12 (PW)

Langør: Bysvale 8, Landsvale 5, Hvid Vipstjert 5, Tornirisk 5 (MWH)

Kolby: Landsvale 25 FU, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Stær 300 FU, Skovspurv 25 + (TR)

07.08.2006
Barnekold: Fiskehejre 1, Knopsvane 41 + 2 AD m. 4 unger, Gravand 3 + 2 AD m. 7 ællinger, Gråand 6, Strandskade 14, Klyde 1, Vibe 12, Hjejle 30, Sandløber 2, Lille Regnspove 6, Rødben 5, Tinksmed 2, Svaleklire 2, Hvidklire 2, Tornsanger 1, Grønirisk 8, Tornirisk 12, Gulspurv 2 SY (PW)

Besser Made: Gøg 1 1K, Hvid Vipstjert 5 (PW)

06.08.2006
Alstrup: Blå Kærhøg 1 han (PW)

Kyholm: Havterne 2 AD + 2 JUV, Mudderklire 2, Digesvale 30, Sanglærke 8, Engpiber 8, Stær 75 (MWH)

Barnekold: Fiskehejre 2, Knopsvane 44 + 2 AD m. 5 unger, Gravand 8, Hjejle 110, Strandhjejle 2, Vibe 65, Alm. Ryle 80, Stor Regnspove 12, Rødben 3, Hvidklire 1, Tinksmed 2, Stær 85, Tornirisk 4 (PW)

05.08.2006
Barnekold: Grågås 29, Gravand 4, Rørhøg 1 han, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Hjejle 45, Vibe 28, Stor Regnspove 35, Rødben 5, Tinksmed 4, Svaleklire 1, Gøg 1 1K, Stær 120 (PW)

04.08.2006
Hjortholm: Klyde 12 AD + 2 JUV (PB)

Mejlesholm: Klyde 2, Hjejle 50, Alm. Ryle 10 (PB)

Torup: Stor Flagspætte 2 JUV, Gærdesanger 1 JUV (GEL)

Barnekold: Fiskehejre 1, Knopsvane 41, Grågås 830 indtr. fra S, Gravand 4 AD + 3 og 5 ællinger, Gråand 10, Krikand 7, Rørhøg 1 han FU, Blishøne 4, Klyde 1, Strandskade 5, Hjejle 234, Vibe 85, Stor Regnspove 12, Rødben 2 AD + 1 JUV, Hvidklire 5, Svaleklire 5, Tinksmed 4, Brushane 3, Stær 25, Rødrygget Tornskade 1 han + 1 JUV, Tornirisk 50 (PW, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ravn 3, Gærdesmutte 2 AD + 4 JUV (JJ + MWH)

03.08.2006
Nordby Gadekær: Svaleklire 3 (CF)

Vandstedet: Mudderklire 6 (CF)

Barnekold: Fiskehejre 2, Knopsvane 37 + 1 par med 5 unger, Grågås 520, Gravand 4 + 1 par m. ællinger, Gråand 12, Blå Kærhøg 1 han, Strandskade 28 R, Hjejle 35 R, Vibe 45 R, Stor Regnspove 42 R, Rødben 15, Hvidklire 1, Hættemåge 250 (PW)

Kirkebugten, Langør: Havterne 2 AD + 2 JUV (MWH)

Bolbro Sand: Alm. Ryle 3, MUdderklire 1, Splitterne 4, Engpiber 4 YF, Tornsanger 1, Rørspurv 2 YF, Bomlærke 2 YF (MWH)

Sildeballe: Digesvale + Bysvale 250 R (MWH)

02.08.2006
Besser Rev off. tur: Toppet Skallesluger 1 AD hun + 7 ællinger (2 - 3 dg. gamle), Stor Præstekrave 3, Alm. Ryle 22, Sandløber 12, Stenvender 18, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 18 indtr. fra Ø, Svaleklire 2 R, Splitterne 5, Mursejler 22 S, Sanglærke 4, Landsvale 3 S, Digesvale 2 FU, Engpiber 1 SY + 5, Tornirisk 3, Rørspurv 1 (MWH)

Kolderne: Strandskade 42, Stor Regnspove 35, Hvidklire 1, Mudderklire 1 (MWH)

Ballen: Mursejler 125 FU/S, Bysvale 125, Landsvale + Digesvale 80 FU/S (JJ)

01.08.2006
Østerløkken: Rørhøg 1 hun T (MWH)

Barnekold: Fiskehejre 1, Knopsvane 40, Grågås 340, Gravand 2 AD + 5 JUV, Strandskade 24 R, Vibe 8 R, Hjejle 7 R, Stor Regnspove 3, Hvidklire 1, Rødben 2, Stær 15, Tornirsk 18 (MWH)

Juli 2006

31.07.2006
Lillehavet, Langør: Lille Kobbersneppe 4, Hvidklire 1 (MWH)

30.07.2006
Ballen: Rørhøg 1 han T, Svaleklire 3 R, Bomlærke 2 AD + 3 JUV (JJ)

Brattingsborg Skov: Huldue 1 SY, Munk 2 SY, Havesanger 1 SY, Gransanger 1 SY (MWH)

29.07.2006
Kragemosen: Landsvale + Bysvale + Digesvale 2 - 300 R/FU, Engpiber 1 SY, Hvid Vipstjert 2 FU, Rørsanger 2 SY, Tornsanger 1, Stær 200 (MWH)

28.07.2006
Barnekold: Knopsvane 43 R + 2 AD m 5 JUV, Grågås 775, Gravand 2 AD m. 2 JUV + 2 AD m. 2 JUV + 8 PULL - uden forældrefugle!?, Krikand 15, Gråand 22, Klyde 1, Strandskade 52, Vibe 30, Hjejle 105, Alm. Ryle 18, Rødben 2 YF, Mudderklire 1, Hættemåge 450, Havterne 5 JUV, Stær 20, Tornirisk 3 (JJ, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han T (MWH)

27.07.2006
Brattingsborg Skov: Rørhøg 2 han T, Huldue 1 SY, Rødhals 1 SY, Rødstjert 1 han, Havesanger 3 SY, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Gulspurv 3 (JJ + MWH)

Lushavn: Landsvale ca. 50 R i træ (MWH)

26.07.2006
Besser Rev: Stor Præstekrave 3, Splitterne 35, Lille Regnspove 2, Engpiber 10 - 20, Sanglærke 4 (MWH)

Torup: Stor Flagspætte 1 AD hun + 1 JUV (GEL)

25.07.2006
Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Huldue 1 SY, Gærdesmutte 2 SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Tornsanger 1, Gransanger 2, Skovskade 1, Dompap 2 (MWH)

24.07.2006
Grusgraven, Trekanten: Lille Lappedykker 1 SY, Troldand 3, Rørsanger 1 SY, Løvsanger 1, Gransanger 1 SY (MWH)

Fårefolden: Skovpiber 2, Gransanger 1 SY, Lille Gråsisken 1 (MWH)

23.07.2006
Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 gl hun, Musvåge 2, Huldue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2 SY, Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 1 SY, Munk 2 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 2 SY (MWH)

Ørby: Rørhøg 1 AD hun + 1 JUV (MWH)

Vesborg: Mudderklire 2, Munk 1 SY (MWH)

21.07.2006
Sælvig: Grågås 9, Blishøne 5, Grønbenet Rørhøne 2, Svaleklire 2, Rørhøg 1, Bysvale 90, Landsvale 30 (CBr)
 
Barnekold: Knopsvane 34, Grågås 248, Gravand 2 AD + 3 JUV, Krikand 8, Strandskade 48, Hjejle 8, Vibe 56, Islandsk Ryle 2, Krumnæbbet Ryle 1, Alm. Ryle 4, Brushane 1, Stor Regnspove 40, Stær 150 (MWH)


19.07.2006
Bolbro Sand: Splitterne 4 (MWH)

Havnehage: Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 4, Stenvender 1, Svaleklire 2, Splitterne 60 (MWH)

17.07.2006
Torup: Rød Glente 1 NØ kl. 15:10 (Poul Østergård, Alstrup)

Kragemosen: Rørhøg 3 JUV, Stær 300 (MWH)

Ballen: Stormmåge 400 + T mod Stavns Fjord, Kærsanger 2 SY, Bomlærke 1 SY (JJ)

16.07.2006
Sælvig: Rørhøg 1 hun, Musvåge 1, Dværgterne 3, Splitterne 1 (CBr)

Kragemosen: Rørhøgene har nu fået 3 unger på vingerne (CF)

Østerløkken: Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gulbug 2 SY (MWH)

Kolderne: Strandskade 185, Alm. Ryle 200, Havterne 115, Splitterne 410 (MWH)

Bolbro Sand: Splitterne 13 (MWH)

Kolby: Fiskehejre 1 S, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Musvit 2, Ravn 1 SY, Gråspurv 12, Bogfinke 1 SY (TR)

15.07.2006
Sælvig: Knopsvane 2 med 5 unger, Gråand 3, Musvåge 1, Blishøne 3, Rørhøne1,Splitterne 1, Mudderklire 37, Stær 21, Rørsanger 3 (CBr)

Draget, Besser Rev: Skarv 70, Knopsvane 1, Gravand 2, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 2, Stor Regnspove 2, Rødben 2, Hvidklire 2, Splitterne 6, Landsvale 5, Digesvale 3, Bysvale 1, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 1, Stær 40, Tornirisk 18, Rørspurv 1 (MWH)

14.07.2006
Onsbjerg: Grågås 37(CBr)

Lushage: Sylvia-sanger sp negativ (JJ)

Østerløkken: Havesanger 1 SY, Gulbug 2 SY (MWH)

13.07.2006
Kolby: Grågås 7 SV, Gransanger 2 SY, Ravn 3 FU, Gråspurv 4, Bogfinke 3 (TR)

11.07.2006
Sælvig: Vibe 2 med 3 unger (CBr)

10.07.2006
Sælvig: Rørhøne 1med unger, Musvåge 1, Spurvehøg 1 (CBr)

09.07.2006
Sælvig: Knopsvane 2 med 6 unger, Stær 9 (CBr)

08.07.2006
Nordby: Grå fluesnapper med unger FU i haven for 2. år på stedet (JG)

06.07.2006
Sælvig: Fiskehejre 6, Nattergal 1(CBr)

Tranebjerg: Stor Flagspætte 1 (CBr)

04.07.2006
Sælvig: Grågås 9, Musvåge 1, Skovskade 2 (CBr)

01.07.2006
Sælvig: Rørhøg 1, Spurvehøg 2 (CBr)

Brattingsborg Skov 08:50-13:45: Rørhøg 3k+ hun OF, Stor Præstekrave 2, Stor Regnspove 2 SV SV, Lille Regnspove 15 SV, Mudderklire 1 R, Mursejler 8, Ringdue 9 SY, Landsvale 4, Bysvale 15, Sanglærke 2 SY, Engpiber 1 SY, Gærdesmutte 6 SY, Jernspurv 1 SY, Nattergal 1 SY vandhul lige ud for NØ-hjørnet af skoven, Solsort  4 SY, Sangdrossel 2 SY, Gulbug 1 SY, Tornsanger 4 SY, Sylvia sp 1 SY (hvad dælen er det???), Gærdesanger 1 set, Havesanger 4 SY, Munk 4 SY, Gransanger 2 SY, Løvsanger 4 SY, Musvit, Blåmejse, Grå Fluesnapper 2, Bogfinke 21 SY, Tornirisk 4, Grønirisk 2 SY, Skovskade 1, Gråkrage 4 par, Ravn 1, Dompap 1 SY  Gulspurv 5 SY (DPK+SDy)

Juni 2006

30.06.2006
Sælvig:Skarv 21, Fiskehejre 1, Gråand 3, Blishøne 3 par med unger, Grønbenet Rørhøne 1 par med unger,  Vibe 9, Gulbug 2 (CBr) 

29.06.2006
Sælvig: Musvåge 1, Rørhøg 1, han, slog efter en stær, Bysvale 25, Landsvale 22, Hvid Vipstjert 2, Gulbug 2, Tornsanger 2, Stær 300, Stillits 2, Rørspurv 2  (CBr)

Brundby: Grågås 4, Strandskade 2, Svaleklire 1 (DM)

27.06.2006
Kragemosen: Rødrygget Tornskade 1 han (CF)

Østerløkken: Spurvehøg 1 par m. unger, Rørhøg 1 hun FU, Gulbug 1 SY (MWH)

Kolby: Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Musvit 2, Gråspurv 7, Bogfinke 3, Grønirisk 3 (TR)

Barnekold: Knopsvane 39, Grågås 19, Gravand 10 + 2 AD m. 7 ællinger, Krikand 40, Gråand 11, Troldand 3, Klyde 1, Strandskade 91, Vibe 1, Stor Regnspove 95, Hvidklire 1, Hættemåge 750, Havterne 8, Havesanger 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Stær 30, Gulspurv 1 SY (MWH)

Lushage: ?-sanger/afvigende Gærdesanger - se tilføjelse til beskrivelse af sangeren 22.06.2006

26.06.2006
Kirkebugten, Langør: Havterne 12 (MWH)

Sælvigbugten: Havterne 2, Splitterne 5 (MWH)

Ballen: Kærsanger 2 SY, Rørspurv 1 SY, Bomlærke 1 SY (JJ)

Lushage: Havesanger 1, Tornsanger 2,  Afvigende Gærdesanger 1, Løvsanger 1 (MWH)

Østerløkken: Gulbug 1 SY (MWH)

25.06.2006
Barnekold: Fiskehejre 2, Knopsvane 32, Gravand 12, Gråand 14, Strandskade 18, Vibe 6, Stor Regnspove 5, Hættemåge 450, Gøg 3 2 han SY + hun, Tornsanger 2 SY, Tornirisk 2, Gulspurv 2 SY (PW)

Lushage: Stor Flagspætte 2 AD + 3 JUV, Afvigende Gærdesanger 1 (JJ)

24.06.2006
Barnekold: Fiskehejre 2, Knopsvane 32, Gravand10, Gråand 6, Rørhøg 2 han (med hak i højre vinge) + hun, Klyde 1, Strandskade 43, Vibe 5, Stor Regnspove 53, Hættemåge 700, Gøg 2 han + hun, Tornsanger 2 SY, Gransanger 2 SY, Stær 200, Tornirisk 2, Gulspurv 2 SY (PW)

Lushage: ?-sanger 1 (JJ)

23.06.2006
Østerløkken: Rørhøg 1 hun FU (MWH)

Barnekold: Gravand 18, Spurvehøg 1,Strandskade 22, Vibe 2, Stor Regnspove 4, Havterne 12, Gøg 1 han SY (PW)

Besser v. Efterskolen kl 11:00: "En stor rovfugl med svagt kløftet hale. Fuglen var lys, grålig og brunlig på undersiden. En glente, men muligvis en Sort Glente? Patruljerede over marken på modsatte side af vejen over for Efterskolen, men fløj væk over skolen" (PW)

22.06.2006
Brattingsborg Skov + Lushage: Musvåge 1, Rødhals 1, Sangdrossel 2, Kærsanger 1, Munk 2, Havesanger 1, Gærdesanger 1, ?- sanger 1, Tornsanger 2, Gransanger 1, Halemejse 10 (Ad + JUV), Tornirisk 4 (CBr, MWH)

Et godt bud på den nævnte ?-sanger, er en anden race af Gærdesanger, end den vi normalt ser og hører. Den har en markant anderledes klapren. I stedet for den tørre, klaprende serie, vi normalt hører, har den en fin, lys, nærmest plirrende serie. Der startes med en kort pludren, og så kommer serien. Længden af serien er cirka som normal Gærdesanger. Af udseende, minder den om tornsanger, men med lysere bryst og bug og varmere brun på oversiden. Desværre har den ekseleret i stort set ikke at vise sig andet et et par sekunder af gangen, så en mere nøjagtig beskrivelse af sangeren har vi ikke.
Stedet: Skoven langs kysten ½-1 km nord for Lushage, øst for Brattingsborg Skov. Den har et fast strøg på cirka 150 m med et tornsangerpar i hver ende. Sangeren bevæger sig syngende rundt i "sin" biotop, som er et hegn med slåen, tjørn og hunderose. Bag hegnet et bælte af bjergfyr og unge egetræer.

Tilføjelse d. 27. juni: Lydoptagelser af den mystiske sanger blev i sidste uge sendt til en af Danmarks dygtigste fuglekendere, ornitolog Klaus Malling Olsen (som også ser på fugle over store dele af verden). Han vurderer, at det er en gærdesanger, som synger noget anderledes end gærdesangere normalt. Opbygningen af sangen er som hos gærdesanger, så måske en østlig race. K.M.O. har af gode grunde ikke set fuglen, da det ikke er lykkedes for os at fotografere fuglen. Det, der så er lidt mystisk, er, at fuglen mest ligner en tornsanger (MWH)


21.06.2006
Sydøen: Hvid Stork 3 (CBr, MWH m.fl.)

Vandstedet: Tejst 4 (CF)

Torup: Rørhøg 1 han FU (MWH)

Lushage: Splitterne 8 S, Havesanger 1, Tornsanger 1, ?-sanger 1 (MWH)

20.06.2006
Brattingsborg Skov og Gods: Musvåge 2, Rørhøg 1 han, Svaleklire 1, Huldue 3, Mursejler 5 SV, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 4, Rødhals 2, Sangdrossel 5, Kærsanger 1, Munk 5, Havesanger 4, Tornsanger 4, ?-sanger 1, Løvsanger 2, Gransanger 2, Gulbug 2, Pirol 0, Skovskade 2, Stær 3, Bogfinke 15+, Grønirisk 5, Tornirisk 3, Dompap 1 (MWH)

19.06.2006
Kolby: Rødstjert 1, Musvit 3, Stær 100, Gråspurv 5, Skovspurv 5, Bogfinke 3, Stillits 2, Grønirisk 4 (TR)

Brattingsborg Gods: Rørhøg han + hun FU (TR) 

Brattingsborg Skov: Gærdesmutte 1 ved rede, Sangdrossel 1, Munk 1 Sy, Gransanger 2 SY, Pirol 1 SY, Bogfinke 3 SY, Gulspurv 2 SY (TR)

Lushavn: Ederfugl 4 AQD + 16 ællinger, Spurvehøg 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 1, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 1 SY, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (TR)

Grønhøj, Langør: Mursejler 1 FU (MWH)

Langdalen: Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY (MWH)

Golfbanen: Musvåge 1 FU, Rørhøg 1 han + 1 hun FU, Gøg 1 (TR)

18.06.2006
Brattingsborg Skov og Lushavn: Ederfugl 5 AD + 20 ællinger, Musvåge 2, Rørhøg 2, Splitterne 1 FU, Huldue 1 SY, Sangdrossel 5, Jernspurv 1 SY, Havesanger 3, Munk 3, Gærdesanger 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Pirol 1 SY, Rødrygget Tornskade 1 han, Skovskade 1 (JJ, MWH)

Tranebjerg: Skovhornugle 1 (DM)

17.06.2006
Grusgraven, Trekanten: Lille Lappedykker 2 SY, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 2, Løvsanger 5 SY, Gransanger 1 SY (MWH)

Barnekold: Klyde 2, Havesanger 1, Tornsanger 2 (MWH)

Besser: Blishøne 1 par m. unger, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY (MWH)

16.06.2006
Filipsdal: Rød Glente 1 N (CEN)

Langdalen: Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 5 SY (MWH)

15.06.2006
Golfbanen: Lille Lappedykker 2 SY, Gråand m. ællinger, Tårnfalk 1 FU, Blishøne 2 par med unger, Strandskade 1 par (se "Her og Nu"), Stormmåge 20 - 30, Sildemåge 5 - 10, Sanglærke 4 - 5 par, Bysvale ca. 20 par, Engpiber 2 - 4 par, Misteldrossel 1, Kærsanger 1 SY, Rørsanger 2 SY, Tornsanger 3 SY, Gulbug 2 SY, Stær 125 - 150 FU (MWH)

Barnekold: Fiskehejre 1, Knopsvane 22, Gravand 4 + 1 par m. 9 ællinger, Krikand 22 R, Klyde 5, Strandskade 2 par + 8 R, Vibe 4, Stor Regnspove 8, Rødben 2 par, Sortklire 4 R, Stormmåge 70, Hættemåge 125, Havesanger 2 SY, Tornsanger 3 SY, Gulbug 2 SY, Stær 125 FU (MWH)

Kolby: Spurvehøg 1 FU, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Gærdesanger 1, Musvit 2, Gråspurv 8, Stillits 1, Grønirisk 2 (TR)

14.06.2006
Filipsdal: Gråand 1 hun m. ællinger, Strandskade 1 ynglepar, Klyde 1 ynglepar? Stormmåge 1 ynglepar, Digesvale 5 - 6 par (CEN)

Torup: Gråstrubet Lappedykker 1 par m. 2 unger, Stor Flagspætte han + hun, Gråspurv 2 par m. unger, Skovspurv 2 - 3 par m. unger (GEL)

Ballen: Kærsanger 1 SY, Gulspurv 1 SY, Bomlærke 1 SY (DM)

Nordby: Stork 1 S kl. 10:45 (CF)

Kragemosen: Gråstrubet lappedykker 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 2 han + hun, Vandrikse 1, Sanglærke 2 SY, Digesvale 30+, Engpiber 2 SY, Rørsanger 5 SY, Munk 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Stær 150 FU, Rørspurv 4 SY (MWH) 

13.06.2006
Draget, Besser Rev: Ederfugl 75 AD hunner + 130 ællinger, Strandskade 2 par, Stor Præstekrave 1 par, Havterne 2 OF, Splitterne 5 SØ, Engpiber 2, Sanglærke 1 SY, Tornsanger 2 (MWH)

Bolbro Sand: Havterne 2, Splitterne 4 R, Rødben 1 par, Engpiber 1 SY, Rørspurv 1 SY (MWH)

Brokold: Strandskade 2 par, Rødben 1 par, Havterne 10/5 par (MWH)

Kolderne: Gravand 4, Strandskade 105 R, Islandsk Ryle 1 FU, Svartbag 34, Havterne 12/6 par, Splitterne 24 R (MWH)

Tranebjerg: Rørhøg 1 han FU (MWH)

12.06.2006
Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2 par ved reder, Gærdesmutte 2 SY, Rødhals 3 SY, Solsort, Sangdrossel, Kærsanger 1 SY, Munk 8 SY, Havesanger 5 SY, Tornsanger 6 SY, Gærdesanger 1 SY, Gransanger 2 SY, Gulbug 1 SY, Skovskade 2 (MWH)

Golfbanen: Lille Lappedykker 1 SY, Gråand 3, Musvåge 1, Rørhøg 1 han, Tårnfalk 1, Strandskade  1 par v. bane 16, Blishøne 6, Sildemåge + Stormmåge 65+  fouragerede på gåsebiller, som flyver i 1000-vis i disse dage, Landsvale 20, Hvid Vipstjert 1, Sanglærke 7, Havesanger 4 SY, Gransanger 2 SY, Gulbug 3 SY, Stær 40, Bogfinke 5 SY (TR)

Lushavn: Svaleklire 1 (MWH)

Møgelskår: Sanglærke 4 SY, Gulbug 1 SY (MWH)

11.06.2006
Hjortholm: Fiskehejre 2, Grågås 2,Gråand 5, Rørhøg 1, St. Regnspove 9, (CBr)

Sælvig: Hvepsevåge 2 T, Tårnfalk 1(CBr, MWH)

10.06.2006
Kolby Kaas: Savisanger sy 1 kl. 23.00 (CBr)

Vesborg: Nattergal sy 1 (CBr)

Fugledal Hage, Nordby Bakker: Sanglærke 2, Landsvale 9, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY (TR)

Kolby: Ringdue 4, Gøg 1SY, Solsort 5, Musvit 2, Gråspurv 6, Bogfinke 4, Stillits 3, Grønirisk 2 (TR)

Issehoved: Hvepsevåge 1 N, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gulbug 1 SY (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 hun, Gøg 1, Rørsanger 5 SY, Rørspurv 1 SY (MWH)

09.06.2006
Kolby Kaas: Savisanger 1(CBr)

Stavns Fjord (NOVANA -registrering af primært ynglende terner v/Christian A. Jensen, Natur og Miljø, Århus Amt og MWH) Ialt 48 par Havterner.
Langør: Havterne 4 par

Hjortholm: Klyde 11 par, Strandskade 6 par, Vibe 1 par + 17 R, Havterne 17 par, Nattergal 1 SY

Eskeholm: Toppet Skallesluger 4, Strandskade 1 par, Stor Regnspove 14

Brokold: Havterne 4 par

Karlskold: Fiskehejre 8, Råge 2

Mejlesholm: Stormmåge 75, Havterne 4 par, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY

Yderste Holm + Kolderne: Skarv ca. 2975 par (DMU), Svartbag 15 par, Sildemåge 5 par, Sølvmåge 40 par, Strandskade 4 par + 30 R, Havterne 2 par, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Stær 300

Kyholm: Gravand 1 par m. 10 ællinger, 1 par + 3 ællinger, Strandskade 3 par, Sildemåge 5 par, Sølvmåge 80 par, Havterne 9 par, (10.06.2006) Tejst 20

Besser Rev/Havnehage: Havterne 1 par

Lindholm (08.06.2006): Havterne 7 par

Rosendal: Fiskeørn 1 N (CF)

08.06.2006
Vejrø: Skarv 75, Fiskehejre 2, Gravand 10, Gråand 1 hun, Ederfugl 150 + 7 AD hun m. 18 ællinger, Toppet Skallesluger 9, Rørhøg 1 hun, Fasan 1 han, Stor Præstekrave 1, Vibe 2 YF, Strandskade 8/4 par, Rødben 2/1 par, Stormmåge 5, Sølvmåge 20, Svartbag 3, Tejst 44, Ringdue 1, Mursejler 2, Sanglærke 1 SY, Landsvale 2, Digesvale 30, Engpiber 6, Hvid Vipstjert 2, Solsort 2 SY, Rørsanger 1 SY, Munk 2 SY, Gærdesanger 2 SY, Tornsanger 9 SY, Gulbug 4 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 8, Stær 10, Bogfinke 2 SY, Tornirisk 8 (Christian A. Jensen, MWH)

Lindholm: Havterne 15, Splitterne 1 (Christian A. Jensen, MWH)

Ballen: Hvid Vipstjert 2, Kærsanger 2 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Rørspurv 1 SY, Gulspurv 1 par, Bomlærke 2 par (JJ)

Rosendal: Hvepsevåge 1 N (CF)

Kolby: Rørhøg 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråspurv 2 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Stillits 7 (TR)

Kolby Kås: Savisanger 1 SY - I følge en beboer i området har savisangeren sunget næsten hver aften siden d. 21. maj, nu først efter kl. 23 (MWH)

Kolby Kås: Savisanger 1 SY (CBr)

Vesborg: Nattergal 1 SY, Kærsanger 1 SY (MWH)

07.06.2006
Besser: Rørhøg 1 han (MWH)

Golfbanen: Lille Lappedykker 1 SY, Strandskade 2 (rede i sandbunkers ved bane 16), Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Stær 5 (MWH)

Brokold: Havterne 12 (MWH)

Kanhave: Misteldrossel 1 (MWH)

Skovfogedhuset+Fårefolden: Gøg 1 SY, Solsort 2, Sangdrossel 1, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Løvsanger 3 SY, Gransanger 2 SY, Træløber 1 SY, Bogfinke 3 SY (MWH)

06.06.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 10, Huldue 4 SY, Gøg 2 SY, Stor Flagspætte 6, Gærdesmutte 2 SY, Jernspurv 2 SY, Rødhals 2 SY, Sangdrossel 4, Kærsanger 3 SY, Rørsanger 3 SY, Havesanger 5, SY, Munk 5 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 4 SY, Gransanger 5 SY, Løvsanger 4 SY, Musvit, Blåmejse, Sortmejse 1 SY,  Ravn 3, Stær 4, Bogfinke, Dompap 1 (MWH)

Kolby: Ringdue 5, Gøg 2 SY, Musvit 2, Gråspurv 4, Skovspurv 2, Bogfinke 3, Dompap 1 SY (TR)

Hårdmark: Grågås 24, Gøg 1 SY, Stillits 1, Gulspurv 2 (TR)

Vesborg: Nattergal 1 SY (JJ)

Hjortholm: Klyde 21 (PB)

05.06.2006
Grusgraven, Trekanten: Lille Lappedykker 2 SY, Rørsanger 2 SY, Løvsanger 5 SY (MWH)

04.06.2006
Golfbanen: Knopsvane 2, Krikand 1, Gråand 6, Musvåge 2, Blishøne 4 + 4 unger, Havterne 3, Sanglærke 4, Engpiber 2, Gransanger 1 SY (TR)

Issehoved: Stenpikker 1 hun R, Solsort 1 SY, Kærsanger 1 R/SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 8 SY, Gulbug 5 SY, Gransanger 1 SY, Skovskade 1, Bogfinke 3 SY (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 hun, Kærsanger 1 SY, Rørsanger 2 SY, Havesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Rørspurv 1 SY (MWH)

Lystoftevej/Nordby Bakker: Rødrygget Tornskade 2 han + hun (MWH)

Armhoved/Lilleøre: Gøg 1, Rørsanger 2, Gulbug 2, Rørspurv 1 (MWH)

Lillehavet: Ederfugl 4 AD + 22 ællinger (MWH)

03.06.2006
Brattingsborg Skov og Gods: Rørhøg 1 han, Ringdue 8, Huldue 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Landsvale 5, Bysvale 10, Gærdesmutte 2, Rødhals 1 SY, Solsort 5, Sangdrossel 1, Misteldrossel 1, Havesanger 10, Munk 8, Gærdesanger 1, Tornsanger 1, Løvsanger 4, Gransanger 1, Sortmejse 1, Ravn 3, Skovskade 2, Stær 2, Bogfinke, Dompap 1, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Ballen: Hvepsevåge 4 N (JJ)

Golfbanen: Knopsvane 1, Krikand 1, Gråand 6, Blishøne 4, Gøg 1 SY, Sanglærke 6, Landsvale 10, Bysvale 25, Hvid Vipstjert 1 (TR)

Østerløkken: Spurvehøg 1 par m. unger i reden (MWH)

Barnekold: Klyde 8 (MWH)

Hjortholm: Klyde 6 (MWH)

02.06.2006
Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 han FU, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Ringdue 10 SY, Huldue 4 SY, Stor Flagspætte 2 par ved redetræer, Gærdesmutte 3 SY, Rødhals 3 SY, Solsort 8, Sangdrossel 5 SY, Misteldrossel 1, Havesanger 7 SY, Munk 11 SY, Tornsanger 5 SY, Løvsanger 3 SY, Gransanger 2 SY, Musvit 3 SY, Blåmejse 2 SY, Sortmejse 1 SY, Korttået Træløber 1 SY, Ravn 3, Skovskade 1, Stær 4, Bogfinke 20+ SY, Gulspurv 4 (MWH)

Lushage: Ederfugl  7 AD hun + 18 ællinger, 2 - 3 dage gamle, Tornsanger 2, Tornirisk 4 (MWH)

01.06.2006
Kragemosen: Rørhøg 3 - 1 han/Skævvinge + 2 hunner, Lærkefalk 1 - jagtede svaler over mosen, Vandrikse 1 SY, Rørsanger 2 (MWH)

Maj 2006

31.05.2006
Issehoved: Rørhøg 1 han FU, Splitterne 1, Ringdue 35 N, Tyrkerdue 9 N, Gøg 3 - 2 han SY + 1 hun, Mursejler 116 N, Landsvale 2 YP + 2 N, Bysvale 6 N, Digesvale 3 N, Hvid Vipstjert 2 YP, Havesanger 1, Munk 2 SY, Tornsanger 7 SY, Gulbug 4 SY, Gransanger 1 SY, Rødrygget Tornskade 6 R, Allike 2 N, Stær 7 N, Tornirisk 2 (JJ, MWH)

Nordby Bakker: Havesanger 2, Rødrygget Tornskade 2 - han + hun (JJ, MWH)

Brattingsborg Gods: Trane 1 R (Frank Christensen)

Vesborg: Nattergal 1 SY (Jens Jørgen Ø. Mortensen)

Golfbanen: Rørhøg 1 han, Gøg 2, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 2, Stær 16 (TR)

30.05.2006
Ægholm: Rørspurv 2, Gulspurv 4 (TR)

Naturskolen: Gøg 1 kuk., Rørsanger 2 SY, Tornirisk 7 (TR)

Langør Havn: Havterne 6 (TR)

Nordby Hede: Blå Kærhøg 2 -han + hun, Tårnfalk 1 FU (TR)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 han, Musvåge 3, Ringdue 5 - 10 par, Huldue 3 par, Stor Flagspætte 2 ved rede med unger, Jernspurv 1 SY, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 2 SY, Solsort 5, Rørsanger 5 SY, Kærsanger 1 SY, Havesanger 7 Sy, Munk 8 SY, Tornsanger 3 SY, Løvsanger 5 SY, Gransanger 2 SY, Musvit 2 SY, Sortmejse 1 SY, Blåmejse 1 SY, Ravn 3 2 AD + 1 JUV omkr. redetræet, Skovskade 5, Bogfinke 15 +, Dompap 1, Gulspurv 5 (MWH)

29.05.2006
Besser Made: Rørhøg 1 han FU, Vibe 3, Bysvale 75 FU (MWH)

Fårefolden: Gøg 1 kuk., Rødhals 1 SY, Solsort 2, Sangdrossel 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SU, Gærdesanger 2 SY, Tornsanger 1 SY, Løvsanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Bogfinke 2 (MWH)

28.05.2006
Kragemosen - Issehoved (Off. tur): Gråstrubet Lappedykker, Vandrikse 2 SY, Stor Præstekrave 1 R + 1 par m. 4 pull, Vibe 1 YP, Alm Ryle 1 R, Rørhøg 1 han, Gøg 2, Mursejler 5 N, Landsvale 8, Digesvale 1, Engpiber 3 SY, Sanglærke 2 SY, Rørsanger 10 SY, Havesanger 1 SY, Munk 2 SY, Tornsanger 7 SY, Gransanger 2 SY, Løvsanger 1 SY, Gulbug 3 SY, Musvit 1, Bogfinke 3 SY, Gulspurv 2, Rørspurv 2 SY (DM, JJ, MWH)

27.05.2006
Issehoved: Hvepsevåge 2 N , Mursejler 5 N, Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Karmindompap 1 SY (JJ)

Kolby Kås: Savisanger 1 SY (Søren Hermansen)

Østerløkken: Havesanger 1 SY, Munk han + hun, Gærdesanger 2, Gulbug 2 SY, Gransanger 1, Stær 3 par, Grønirisk 1 par, Stillits 1 par (MWH)

26.05.2006
Ballen: Kærsanger 2 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Tornirisk 2, Bomlærke 2 SY (JJ)

Issehoved: Strandskade 2, Stor Præstekrave 4 R, Stenvender 1 R, Munk 1 SY, Gulbug 2 SY (MWH)

25.05.2006
Tranebjerg: Rørhøg 1 han (MWH)

Østerløkken: Gransanger 1, Gulbug 1, Grå Fluesnapper 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 5 - 7 par, Stor Flagspætte 1, Bysvale 50+ FU, Landsvale 4, Gærdesmutte 4, Solsort 7, Sangdrossel 2, Munk 5, Havesanger 1, Tornsanger 1, Musvit 2, Sortmejse 1, Ravn 3, Stær 4, Bogfinke 10+ Dompap 1, Gulspurv 4 (MWH)

Barnekold: Gravand 18, Strandskade 9 R, Vibe 2 YF, Stor Regnspove 12, Lille Kobbersneppe 3, Rødben 2 YF, Havterne 22 (MWH)

Kolby Kås: Savisanger 1 (MWH)

24.05.2006
Issehoved: Tårnfalk 2 FU, Landsvale 4 R, Havesanger 1 SY, Munk 3 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 3 SY, Gulbug 6 SY (MWH)

Torup: Grågås 2 par med 3 gæslinger hver (GEL)

Langemark: Nattergal 1 SY (Lisbeth Klastrup)

Golfbanen: Rørhøg 1 han, Gøg 1 SY, Sanglærke 3 (TR)

Østerløkken: Rørhøg 1 han (MWH)

23.05.2006
Kolby Kås: Savisanger 1 SY (MWH)

Langemark: Rørhøg 1 han (MWH)

Besser Made: Rørhøg 1 han (MWH)

Trekanten: Rødrygget Tornskade 1 han (MWH)

Langør: Ederfugl  - 2 flokke med ællinger: 19 hunner + 80 pull, 5 hunner + 30 pull, Rørhøg 1 han (MWH)

22.05.2006
Kolby Kås: Savisanger 1 SY kl. 22:00 -  (MWH)

Nordby: Rødstjert 1 ynglepar, Gulbug 1 SY (KEP)

Brattingsborg: Rørhøg 1 han (CBr)

Vesborg: Rørhøg 1 han (CBr)
 
Tranemosen: Rørhøg 1 Han, Rørsanger 5, Nattergal 1(CBr)

Østerløkken: Havesanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Bomlærke 1 SY (MWH)

Issehoved: Tårnfalk 2 FU, Jernspurv 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gulbug 2 SY, Grå Fluesnapper 2 R (MWH)

Langdalen: Hvid Vipstjert 2, Munk 1 SY, Rødrygget Tornskade 3 han R/FU, Tornirisk 1 SY (MWH)

Fårefolden/Østerhede: Gøg 1 kuk., Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 2 SY,  Grå Fluesnapper 1R (MWH)

21.05.2005
Kolby Kaas: Savisanger 1 sy, samme sted som sidste år (CBr via Søren Hermansen)

Sælvig: Blishøne 2 par med 12 unger, Rørhøg 2, Spurvehøg 1(CBr)

20.05.2006
Strandskoven: Gulbug atter på sin faste plads i haven (DM)

Vesborg: Nattergal 1 SY (JJ)

19.05.2006
Langdalen: Rødrygget tornskade 2 hanner (JJ)

Ballen: Duehøg 1 (JJ)

Nordby: Gulbug 1 SY (JG)

18.05.2006
Torup: Stor flagspætte 2 ved foderplads, Gærdesanger 2 parring ved vandtrug, Solsort med 3 unger og Musvit med unger (GEL)

17.05.2006
Kolby: Rørhør han 1 Ø (TR)

Golfbanen ved Besser: Rørhøg 1 (TR)

Kragemosen: Gul vipstjert 35 (CF)

Dyret: Rørhøg 1 FU (LD+OD)

Hesselholm: Rørhøg 2K han FU, Lille kobbersneppe 6, Stor regnspove 1, Hvidklire 2, Mursejler 2, Stenpikker 8, Bynkefugl 1, Gransanger, Løvsanger, Gærdesanger, Tornsanger, Havesanger, Munk (LeB)

16.05.2006
Kolby: Rørhøg 1 han S (TR)

15.05.2006
Golfbanen ved Besser: Blishøne par med 7 unger, Strandskade 4 (2 ved rede med 3 æg), Sanglærke 4, Engpiber 9, Stenpikker 3, Gulspurv 1 (TR)

14.05.2006
Hesselholm: Nordlig Gul vipstjert 10 FU, Stenpikker 4 FU (LeB, DPK+SDy)

Lilleøre: Nordlig Gul Vipstjert 22 (CJ)

13.05.2006
Sælvig: Mudderklire 5 (CBr)

Vesborg: Knopsvane 2, Strandskade 4, Havterne 5, Gærdesmutte 1 SY, Sangdrossel (TR)

Grønhoved: Mørkbuget knortegås 1, Lysbuget knortegås 1 (SDy)

Hesselholm: Rørhøg 2 N, Aftenfalk 1 fou, Dværgfalk 1 rst, Bynkefugl 2, Stenpikker 10, Rørsanger 1 SY (DPK+SDy)

12.05.2006
Brattingsborg Skov (off. tur): Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 4, Gærdesmutte 2, Stenpikker 6 R, Sangdrossel 8, Solsort 6, Munk 8, Gærdesanger 1, Tornsanger 2, Løvsanger 6, Gransanger 6, Musvit 4, Blåmejse 2, Sortmejse 2, Træløber 1, Ravn 2 + 1 unge i reden, Bogfinke 8, Dompap 2, Dværgflagermus 2 (JJ, MWH)

Ballebjerg: Nattergal 1 (CBr)

Nordby: Rødstjert han+hun FU et fast ynglepar i byen, Munk han, Grønirisker, Bogfinker (JG)

Hesselholm: Lille kobbersneppe 28, Stor regnspove 8, Trane 1 NV, Blå kærhøg 2 N, Rørhøg 7 NV, Musvåge 65 NV, Tårnfalk 6 NV, Mursejler 7, Bynkefugl 1, Stenpikker 2, Gærdesanger, Tornsanger, Havesanger, Munk, Gransanger, Løvsanger (DPK+SDy)

Yderste holm: Mørkbuget knortegås 240, Skeand han (DPK+SDy)

11.05.2006
Vesborg: Strandskade 7, Vibe 4, Splitterne 1, Hvid Vipstjert 1, Nattergal 1 SY (TR)

Østerløkken: Rørhøg 2/ han og hun FU (MWH)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 20, Rørhøg 2 - han med bytte til hunnen, Spurvehøg 2 N, Vandrikse 2 SY, Rørsanger 2 SY, Gærdesanger 1, Tornsanger 1, Rørspurv 3 (BjM, MWH)

Nordby Bakker: Musvåge 7, Hvepsevåge 3 NV, Spurvehøg 1, Trane 1 SØ, Gul Vipstjert 12 N, Stenpikker 1, Munk 1 SY, Havesanger 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY (BjM, MWH)

Hesselholm: Edderfugl med 2 unger (DPK, SDy)

10.05.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Bynkefugl 4, Sangdrossel 3, Misteldrossel 1, Munk 8, Havesanger 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 7, Gransanger 1 (MWH)

Langør: Nordlig Gul Vipstjert 11 (CJ)

Kragemosen: Gøg 1 (CF)

09.05.2006
Lilleøre: Hvepsevåge 1 NØ, Nordlig Gul Vipstjert 10, Bynkefugl 1, Tornirisk 6 (MWH)

Øster Hede: Gøg 1, Bynkefugl 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Tornsanger 1, Løvsanger 4 (MWH)

Hårdmark: Stillits 2 (Niels Henrik Roug)

Østerløkken: Stillits 2 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Havterne 32 (MWH)

Golfbanen: Strandskade 7, Blishøne 4, Gøg 1 SY, Hvid Vipstjert 5, Gulspurv 2 (TR)

08.05.2006
Brattingsborg Gods: Bomlærke 2 SY (MWH)

Langør: Gul Vipstjert 30 (CJ)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Huldue 2, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 3, Munk 5, Løvsanger 5, Gransanger 2, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Ravn 2, Skovskade 1, Bogfinke 9, Dompap 1, Gulspurv 3 (MWH)

Lushavn: Stenpikker 1, Bynkefugl 1, Munk 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1 (MWH)
07.05.2006
Issehoved: Tårnfalk 2, Sanglærke 2 SY, Landsvale 20 N, Bysvale 5 N, Engpiber 28 N, Skovpiber 9 N, Nordlig Gul Vipstjert 52 N, Munk 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 8 Bogfinke 10 T, Kvækerfinke 2 T (CBr, MWH)

Kragemosen: Rørhøg 3 - 1 han + 2 hunner, Bynkefugl 15, Tornsanger 1 (CBr, MWH)

Stavns Fjord SØ-del (DMU -tælling): Mørkbuget Knortegås 350, Lysbuget Knortegås 1, Sortbuget Knortegås 1, Klyde 7, Lille Kobbersneppe 860, Stor Regnspove 15 (PB, MWH for Jørgen Kleis Jørgensen)

Hjortholm: Grågås 1 par m. 5 gæslinger, Skeand 1 han, Engpiber ca. 5 par, Jernspurv 1 SY, Gærdesanger 8 - 10 SY, Tornsanger 1 SY, Løvsanger 3 SY, Gulspurv 7 - 10 par (PB, MWH)

06.05.2006
Naturskolen: Nordlig Gul Vipstjert 8 (CJ)

Lilleøre: Nordlig Gul Vipstjert 40, Albinistisk Gul Vipstjert 1 (Se fotos på "Her og nu") (MWH)

Rosendal: Mursejler 1 (CF)

Fårefolden/Øster Hede: Rødstjert 1 hun, Munk 2, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Løvsanger 5, Gransanger 2, Broget Fluesnapper 1, Sortmejse 1 SY (MWH)

Strandskoven: Skarv 1, Gråand 6, Rørhøg 1 han, Lærkefalk 1 N, Blishøne 3, Strandskade 4, Hættemåge 1, Sølvmåge 3, Ringdue 1, Sanglærke 1, Landsvale , Bysvale, Skovpiber 2 R, Hvid Vipstjert 2, Gærdesmutte 1, Rødstjert 1 hun, Solsort 2, Gærdesanger 1, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Gråkrage 2, Stær 8, Bogfinke 6, Stillits 4, Gulspurv 1, Bomlærke 2 (DM)

Brundby: Blå Kærhøg 1 hun (DM)

Trekanten: Landsvale 5, Bysvale 2, Munk 1 hun, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 7, Bysvale 2 (MWH)

Barnekold: Hjejle 75, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 45, Røden 2, Lille Kobbersneppe 470, Hvidlkire 18, Havterne 40, Gøg 1 (MWH)

05.05.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rørhøg 1 han, Spurvehøg 2, Ringdue 4, Huldue 2 / 1 SY, Gøg 1 kukkende, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 5, Rødhals 1, Rødstjert 2 / 1 SY. Solsort 3, Sangdrossel 3 SY + 4 R, Munk 8 SY, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 11 SY, Gransanger 2 SY, Broget Fluesnapper 1, Musvit 3, Blåmejse 3, Gråkrage 10, Ravn 2 v. reden, Skovskade 2, Stær 1, Bogfinke 15 SY Gulspurv 2 (MWH)

Lushage: Musvåge 1, Rørhøg 1 hun, Tårnfalk 1, Fiskeørn 1 R/N, Landsvale 3, Gærdesanger 1, Tornirisk 7 (MWH)

Kragemosen: Bynkefugl 8 (JG)

04.05.2006
Issehoved: Spurvehøg 2, Dværgfalk 1, Stor Præstekrave 1 N, Splitterne 4, Tyrkerdue 4 TF,  Landsvale 22 N, Engpiber 35 N, Skovpiber 64 R/N, Hvid Hvipstjert 2, Sangdrossel 2 R, Rødhals 1, Rødstjert 2, Bynkefugl 6, Munk 3, Gærdesanger 4, Gransanger 2, Løvsanger 10 +, Broget Fluesnapper 1, Allike 7 N, Stær 2, Bogfinke 20 +, Kvækerfinke 16 R/T, Stillits 11 N, Gråsisken 6 T, Tornirisk 2, Gulspurv 4 (JJ, TR, MWH)

Kragemosen: Landsvale 3, Engpiber 1 SY, Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 3, Bynkefugl 10, Rødstjert 1, Munk 2, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 1 SY, Tornirisk 4 (JJ, TR, MWH)

Nordby Bakker: Stenpikker 3 (JJ, TR, MWH)

Besser: Rørhøg 2 (JJ, MWH)

Sælvig: Rørhøg 1, Lærkefalk 1 N, Bysvale 7, Landsvale 9, Bynkefugl 2, Løvsanger 1, Gransanger 1 (CBr)

Gammelholm: Rørhøg 1 hun (TR)

Kanhave: Tårnfalk 1 (TR)

03.05.2006
Kragemosen: Kernebider 1 (EAM)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 8 (CBr)

Issehoved: Musvåge 1, Spurvehøg 2 N, Ringdue 7 N, Sanglærke 2 SY, Landsvale 2 N, Digesvale 1 N, Engpiber 4, Skovpiber 5 R, Hvid Vipstjert 1 T, Rødhals 3 R, Rødstjert 4 R, Solsort 2 SY, Sangdrossel 7 R, Munk 3 - 2 han + 1 hun, Gærdesanger 3 SY, Løvsanger 50 + R/FU/SY, Gransanger 2 SY, Broget Fluesnapper 15 +, Gråkrage 7 N, Allike 5 N, Husskade 1, Skovskade 1, Stær 3, Bogfinke 30 R/N, Kvækerfinke 2 R/T, Grønirisk 2, Gråsisken 1, Tornirisk 2 (MWH)

Harpesdal:  Digesvale ca. 30 - undersøgte en skrænt som mulig koloniområde. (MWH)

Ballen: Bysvale 2 ved gl. reder (MWH)

Skottensbjerg: Tårnfalk 1 par i redekasse (Arne Larsen)

Golfbanen: Knopsvane 2, Grågås 3, Gråand 6, Rørhøg 1 hun, Strandskade 14 - én har lagt æg i en bunker ved hul nr. 8, Gøg 2 kukkende, Sanglærke 9, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 6, Stær 17 (TR)

Kolby: Solsort 5, Sjagger 47 R, Musvit 2, Gråspurv 3, Bogfinke 5, Grønirisk 4, Gulspurv 2 SY (TR)

Ballen: Tornsanger 1 SY, Gråsisken 6, Bomlærke 2 SY (JJ)

02.05.2006
Golfbanen: Knopsvane 2, Gråand 6, Ederfugl 5, Rørhøg 2, Strandskade 9, Ringdue 9, Blishøne 5, Sanglærke 4, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 3 (TR)

Nordby: Munk 1 SY (JG)

Sælvigbugten: Splitterne 6 (MWH)

Langør: Rørhøg 1 han N, Landsvale 20 R, Bysvale 2 R (MWH)

Kragemosen: Grågås 1 par med gæslinger (EAM)

Onsbjerg: Bomlærke 1 SY (MWH)

Ballen: Gul Vipstjert 1 R, Løvsanger 2 (JJ)

Fårefolden/Nordby Hede: Musvåge 1 N, Lille Regnspove 1 N, Sangdrossel 1, Munk 1 hun, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Løvsanger 4 (MWH)

01.05.2006
Langør: Strandskade 2, Vibe 2, Stor Præstekrave 1, Rødben 2, Engpiber 1 (JG)

Nordby: Munk 2 hanner (JG)

Nordby Hede: Trane 8 N kl. 14:40 (JG)

Toftebjerg: Trane 2 N kl. 18:45 (CBr)

Ballen: Dobbeltbekkasin 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Stillits 4, Dompap 2 (JJ)

Østerløkken: Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 1 SY (MWH)

April 2006

30.04.2006
Østerløkken: Rørhøg 1 han, Gærdesanger 1 SY (MWH)

Brattingsborg: Munk 1 (CBr)

Sælvig: Rørhøg 2 (CBr)

Barnekold/vandhul: Troldand 5, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1, Munk 2 - han + hun, Gransanger 2, Løvsanger 1, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Barnekold: Spidsand 2, Strandskade 2, Vibe 2, Hjejle 470 R, Islandsk Ryle 1, Lille Kobbersneppe
590, Stor Regnspove 10, Rødben 9, Hvidklire 10, Havterne 85 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 12 (MWH)

Trekanten: Munk 1 SY (MWH)

Golfbanen: Knopsvane 1, Gråand 4, Rørhøg 1 hun, Strandskade 4, Blishøne 3, Ringdue 6, Sanglærke 7, Landsvale 12,  Stær 14 (TR)

Kolby: Fasan 1, Strandskade 1, Ringdue 8, Tyrkerdue 2, Landsvale 2, Gærdesmutte 1, Rødstjert 1, Solsort 4, Gransanger 1, Musvit 5, Blåmejse 1, Gråspurv 5, Bogfinke 7, Grønirisk 7 (TR)

29.04.2006
Hårmark: Stenpikker 3 (CBr)

Sælvigbugten: Splitterne 7 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Rødben 2, Havterne 18 R (MWH)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 7 - 8 par, Rørhøg 2 (han + hun), Tårnfalk 2, Vibe 2 - territorialflugt, Landsvale 3, Engpiber 2 par, Hvid Vipstjert 1 par, Skægmejse 8, Gulspurv 1 par, Rørspurv 4 (MWH)

Alstrup: Stor Tornskade 1 (HHA)

Issehoved: Musvåge 1, Duehøg 1 N, Spurvehøg 1 N, Tårnfalk 1 FU, Dværgfalk 1 N, Tejst 15 (Martin Iversen, HHA, MWH)

Kolby: Ringdue 5, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Musvit 6, Allike 9, Bogfinke 5, Grønirisk 3, Stillits 2 (TR)

Besser: Rørhøg hun 1 N (TR)

Kolby/Slåenbjerg: Krikand 4 - 2 han + 2 hun (TR)

28.04.2006
Kragemosen: Vendehals 1 R (EAM)

Sælvig: Fløjlsand 35 (MWH)

Hesselholm: Rød Glente 1 (LeB)

27.04.2006
Nordby: Munk 1 (JG)

Kolby: Ringdue 7, Hvid vipstjert 1, Jernspurv 1, Sangdrossel 1 - syngende, Musvit 4, Blåmejse 2, Stær 3, Bogfinke 4, Gråspurv 7, Gulspurv 3 (TR)

Hårdmark Vandværk: Grågås 26, Blishøne 2, Rørhøg 1 hun, Hvid vipstjert 1, Bogfinke 2 (TR)

26.04.2006
Kolby: Tyrkerdue 2, Ringdue 2, Hvid vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Stær 3, Bogfinke 5, Gråspurv 8 (TR)

Ballen:  Gærdesanger 1, Løvsanger 3 (+ "overalt" på Samsø) (JJ)

Sværm: Hvidklire 23 (JJ)

Sælvig: Løvsanger 1 (DM)

Strandskoven: Bomlærke 5 (DM)

Barnekold: Spidsand 2, Strandskade 8, Hjejle 280, Alm. Ryle 100, Rødben 22, Lille Kobbersneppe 145, Stor Regnspove 11, Landsvale 2 (JJ)

25.04.2006
Torup: Lille Præstekrave 1, Brushane 1 (LeB)

Golfbanen i Besser: Blishøne 5, Knopsvane 2, Gråand 9, Rørhøg 2 - han+hun, Musvåge 3, Strandskade 7, Splitterne 1, Ringdue 4, Sanglærke 7, Landsvale 1, Engpiber 4, Hvid vipstjert 1, Bogfinke 4  (TR)

Kolby: Ringdue 6, Solsort 3, Musvit 6, Blåmejse 1, Allike 4, Stær 5, Bogfinke 4, Grønirsk 1, Gråspurv 7 (TR)

Ballen: Munk 1, Stillits 4, Grønsisken 2, Dompap 2 (JJ)

Hesselholm: Landsvaler, Bysvaler, Digesvaler, Rødstjert 1, Bynkefugl 1, Broget fluesnapper 1 (Ole Dybkjær)

24.04.2006
Langør: Landsvale 5 (CJ)

Hårdmark Vandværk: Blishøne 2, Rørhøg han (TR)

Kolby: Ringdue 4, Sanglærke 1, Jernspurv 1, Gærdesmutte 1, Solsort 5, Allike 3, Grønirisk 2, Stillits 2, Bogfinke 10, Kvækerfinke 1, Gråspurv 8 (Torben Rysgaard)

Hesselholm: Glente (sandsynligvis SORT!) 1 N, Rørhøg han FU (Ole Dybkjær)

23.04.2006
Issehoved (Kl. 06:00 - kl. 09:15): Sule 10 Ø - deraf 8 i én flok, Fiskehejre 2 R, Spurvehøg 1 N, Musvåge 1 N, Tårnfalk 1 N, Vibe 1 TF, Splitterne 3, Ringdue 37 N, Sanglærke 8, Rødhals 5 R, Ringdrossel 1 TF, Sjagger 34 TF, Gransanger 2, Blåmejse 2 N, Skovskade 2, Allike 17 N, Stær 5 N, Bogfinke 77 T, Tornirisk 2 R  (DM, JJ, MWH)

Kolby: Rørhøg 2 han - 1 S + 1 FU, Tårnfalk 1, Ringdue 6, Landsvale 1, S, Gærdesmutte 2, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 4, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråspurv 7, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 5 (TR)

Besser: Rørhøg 3 T, Spurvehøg 2 T, Landsvale 2 (DM, JJ, MWH)

Langemark: Bomlærke 1 SY (DM. JJ, MWH)

Østerløkken: Bomlærke 1 SY (MWH)

22.04.2006
Issehoved (kl. 06:00 - kl.10:15): Grågås 2 V, Gravand 7 NØ, Toppet Skallesluger 2 V, Musvåge 1 R, Rørhøg 2 N + 1 han FU, Spurvehøg 4 N, Fiskeørn 4 N, Lille Regnspove 1 R, Sildemåge 2 R, Ringdue 61 N, Sanglærke 2 SY, Landsvale 4 N, Engpiber 22 T, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1 N, Ringdrossel 4 R, Misteldrossel 3 R, Sjagger 1 T, Gransanger 1 SY, Husskade 1, Stær 10 N, Bogfinke 290 N, Kvækerfinke 8 N, Grønsisken 8 N, Stillits2, Tornirisk 8 (CBr, DM, JJ, MWH)

Kragemosen: Fiskehejre 4, Taffeland 5, 3 han + 2 hun, Rørhøg 3 - 1 han + 2 hun, Skægmejse 1 (DM, JJ, MWH)

Labyrinten: Blå Kærhøg 1 hun (KEP)

Nordby Bakker: Musvåge 2, Hvid Vipstjert 5, Rødhals 2, Ringdrossel 1 hun, Gransanger 2, Broget Fluesnapper 1 han (DM, JJ, MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 8 (Dm , JJ, MWH)

Langør: Rødben 2, Hvidklire 9, Landsvale 2 (MWH)

21.04.2006
Ballen: Svaleklire 3 R, Engpiber 18 T (JJ)

Sælvig: Landsvale 7 N (CBr)

Østerløkken: Rørhøg 1 han (MWH)

Bolbro Sand: Rørhøg 1 han, Lille Kobbersneppe 5, Rødben 8, Havterne 2 (MWH)

20.04.2006
Sælvig: Fiskehejre 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 3, Gråand 5, Blishøne 4, Splitterne 5, Sjagger 45, Ringdrossel 3, Sangdrossel 1, Solsort 2, Stær 23 (CBr)
 
Ballen: Rørhøg 2 han + hun (JJ)

Trekanten/overdrev: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Rødstjert 1 han, Solsort 3 han R, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 2 SY, Træløber 1, Bogfinke 2 SY, Grønirisk 3, Grønsisken 5, Stillits 1 SY, Gulspurv 2 (MWH)

Skovfogedhuset: Rødhals 3, Sangdrossel 8, Gransanger 3, Træløber 1, Grønsisken 3, Stillits 1 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 113 R, Fløjlsand 25 R(MWH)

Lillehavet/Lilleøre: Tårnfalk 2, Rødben 2, Hvidklire 10, Landsvale 1 (MWH)

Toftebjerg: Knopsvane 2, Blishøne 4, Grønbenet Rørhøne 2, Stær 75 R, Tornirisk 26 R

19.04.2006
Skovfogedhuset: Landsvale 1 (CJ)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 56, Gravand 16, Spidsand 4, Strandskade 52 R +  2 YF, Klyde 5, Vibe 2 YF, Hjejle 160 R, Islandsk Ryle 9, Alm. Ryle 130, Lille Kobbersneppe 400, Stor Regnspove 22, Rødben 30 R + 2 YF, Hvidklire 4, Svaleklire 1, Havterne 58, Gransanger 1 SY (MWH)

Hjortholm: Klyde 4 (MWH)

Eskeholm: Lille Kobbersneppe 75 (MWH)

Østerløkken: Jernspurv 1 SY (MWH)

Golfbanen, Besser: Knopsvane 2, Grågås 2, Gråand 9 + 3 S, Musvåge 1, Blishøne 4, Landsvale 1, Engpiber 7 (TR)

18.04.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Rørhøg 1 hun, Ringdue 3, Huldue 2 - 1SY, Hvid Vipstjert 2 FU, Gærdesmutte 5 SY, Rødhals 2 SY, Solsort 8 5 SY, Sangdrossel 5 SY, Gransanger 7 SY, Musvit 4 SY, Blåmejse 3 SY, Træløber 2 SY, Ravn 2 YF, Gråkrage 8, Skovskade 1, Bogfinke 17 SY, Grønirisk 4 SY, Tornirisk 2, Dompap 1, Gulspurv 14 (MWH)

Møgelmosen: Fiskehejre 1, Knopsvane 1, Grågås 2 par, Gråand 4 par, Krikand 4 par, Skeand 3, Blishøne 16, Strandskade 2, Lille Regnspove 1, Rødben 5, Sanglærke 1 SY, Landsvale 1 N, Stær 75 FU (MWH)

17.04.2006
Brundby: Landsvale 1 (DM)

Filipsdal: Mosehornugle 1 R (CEN)

Issehoved: Sule 20 V, Musvåge 1 N, Spurvehøg 1 N, Blå Kærhøg 1 hun N, Dværgfalk 1 N, Splitterne 14 SV (TWH, MWH)

Nordby Bakker: Rødhals 2, Ringdrossel 2 R, Vindrossel 10 R, Sangdrossel 1 R, Misteldrossel 4 R + 1 SY (TWH, MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 8 (TWH, MWH)

16.04.2006
Issehoved (Kl. 06:30 - 10:00): Sule 5, Gravand 5 R, Spurvehøg 4 N, Blå Kærhøg 1 han + 1 hun N, Dværgfalk 2 N, Splitterne 6 FU, Ringdue 230 N, Huldue 5 N, Stor Flagspætte 1, Engpiber 20 R, Hvid Vipstjert 7 N, Jernspurv 6 N, Rødhals 9 R, Misteldrossel 6 N, Vindrossel 1 R, Sjagger 310 N, Ringdrossel 3 R, Gransanger 4, Fuglekonge 24 R, Husskade 2, Skovskade 1, Stær 34 N, Bogfinke 150 N, Gråsisken 16 N, Tornirisk 2, Dompap 1 (PW, SDy, MWH)

Hesselholm: Fiskeørn 1 N, Dværgfalk 3 N (LeB, SDy)

Nordby Bakker: Musvåge 1 T, Engpiber 50 R, Hvid Vipstjert 7, Rødhals 18 R, Stenpikker 1 R, Sangdrossel 1 R, Sjagger 2 R, Gransanger 2, Bogfinke 9, Kvækerfinke 2, Stillits 3, Grønirisk 2, Gulspurv 4 (PW, MWH)

Sælvigbugten: Musvåge 1, Stor Regnspove 2, Rødben 1, Splitterne 16 (PW, MWH)

15.04.2006
Issehoved (Kl. 06:30 - 10:15): Sule 12, Grågås 3 + "hvidhovedet grågås" 1 N, Musvåge 2 R, Spurvehøg 9 N, Blå Kærhøg 1 hun N, Rørhøg 1 han FU, Tårnfalk 2 N, Stor Præstekrave 2, Vibe 1 N, Splitterne 15, Ringdue 410 N, Huldue 3 N, Tyrkerdue 2 N, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 35 T, Engpiber 52 T, Hvid Vipstjert 7 N, Bjergvipstjert 1 NV, Silkehale 1 N, Jernspurv 4 T, Rødhals 2, Sangdrossel 1 R, Misteldrossel 10 N, Sjagger 10 N, Solsort 3, Ringdrossel 3 R, Gransanger 2 SY + 5 R, Fuglekonge 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Ravn 1, Sortkrage 1, Husskade 2, Skovskade 1, Råge 6 N, Allike 65 N, Stær 36 N, Bogfinke 1650 N, Kvækerfinke 16 N, Grønsisken 23 N, Gråsisken 3 N, Dompap 3 R, Kernebider 1, Tornirisk 29 N, Rørspurv 13 (CBr, JJ, PW, SDy, MWH)

Hesselholm: Kongeørn 2 K N Kl. 13:55. Kongeørnen blev meldt trækkende ud fra Fyns Hoved/Hindsholm mod Samsø Kl. 13:00 (LeB, SDy)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2 par, Lille Lappedykker 1 SY, Grågås 14, Rørhøg 2/Kragemoseparret, Tårnfalk 1 N, Hvid Vipstjert 4, Engpiber 3, Gransanger 1 SY, Skægmejse 2, Tornirisk 4 (PW, MWH) 

Barnekold: Rørhøg 1 han FU, Gravand 30, Strandskade 39, Klyde 14, Vibe 4, Stor Regnspove 20, Rødben 24, Hvidklire 2, Havterne 41, Tornirisk 75 (PW, MWH)

Bolbro Sand: Lille Kobbersneppe 13, Stor Regnspove 2, Rødben 2, Splitterne 2Hvid Vipstjert 2, Tornirisk 12 (PW, MWH)

Brokold: Lille Kobbersneppe 54 (PW, MWH)

14.04.2006
Issehoved (kl. 06:30 - 09:15): Sule 16, Skarv 103 R, Ederfugl 215 NØ, Musvåge 1 FU, Blå kærhøg 1 han N, Rørhøg 1 han N, Spurvehøg 6 N, Tårnfalk 1, Hjejle 2 S, Splitterne 5 R, Ringdue 12 N, Hvid Vipstjert 8 T, Jernspurv 3 T, Sjagger 10 N, Misteldrossel 6 T, Ringdrossel 3 T, Fuglekonge 1, Skovskade 4 R, Husskade 1, Allike 14 N, Stær 14 N, Bogfinke 170 N, Kvækerfinke 2, Tornirisk 9, Rørspurv 4 (SDy, CBr, MWH)

Torup: Halemejse 2  - 1 sydlig + 1 nordlig (GEL)

Besser: Spurvehøg 1, Kvækerfinke 14 (PW)

Fredensdal: Misteldrossel 1, Gulspurv 1 SY (PW)

Barnekold: Fiskehejre 2, Grågås 5, Gravand 56, Gråand 14, Pibeand 5, Spidsand 2, Rørhøg 1 han FU, Strandskade 78, Klyde 4, Hjejle 50, Stor Præstekrave 2, Vibe 4, Lille Kobbersneppe 220, Stor Regnspove 12, Rødben 7, Hvidklire 1, Gransanger 1 SY, Stær 30, Bogfinke 1 SY, Kvækerfinke 4, Gulspurv 2 SY (PW)

Hesselholm: Rørhøg 2 N, Fiskeørn 1 N, Dværgfalk 1 N (LeB, SDy)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 170, Havterne 4, Splitterne 22 (SDy)

Nordby Hede: Tårnfalk 3, Stor Tornskade 1 (SDy)

Bosserne: Sule 2 N (SDy)

Tunø: Sule 2 N (Tomas Hoch, Toftebjerg)

Lushage - Røsnæs: Sule 4 FU (MWH)

13.04.2006
Barnekold: Grågås 6, Mørkbuget Knortegås12, Gravand 17, Gråand 8, Pibeand 8, Krikand 20, Musvåge 1, Strandskade 6, Vibe 2, Lille Kobbersneppe 76, Stor Regnspove 50, Rødben 5, Ravn 2 (PW)

Torup: Sydlig Halemejse 1 (GEL)

Hesselholm: Spurvehøg 1, Lille Kobbersneppe 1 (SDy)

Kirkebugten: Hvidklire 1 (SDy)

Skovfogedhuset: Vindrossel 20 (SDy)

Bjørnedam: Sangsvane 10, Rørhøg 1 han (SDy)

Kragemosen: Lille Lappedykker 1 SY, Gråstrubet Lappedykker 2 par, Grågås 18, Rørhøg 2 (Kragemoseparret), Musvåge 1 R, Sanglærke 1 SY, Engpiber 4,  Bjergvipstjert 2 R, Hvid Vipstjert 5 R, Rørspurv 3 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1, Splitterne 5, Spættet Sæl 1 (MWH)

12.04.2006
Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 13, Strandskade 27, Stor Præstekrave 1, Hjejle 8, Islandsk Ryle 9, Alm. Ryle 35, Lille Kobbersneppe 47, Stor Regnspove 2, Rødben 8, Engpiber 1, Tornirisk 2 (MWH)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 4, Sydlig Halemejse 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Stær 3 par, Skovspurv 9, Bogfinke 12, Kvækerfinke 10, Grønirisk 10, Stillits 2, Kernebider 1, Gulspurv 1 (MWH)

11.04.2006
Barnekold: Rørhøg 1 han FU, Tårnfalk 1, Strandskade 42 R, Vibe 2 territoriehævdende, Lille Kobbersneppe, 45 R, Rødben 9 FU, Bjergvipstjert 1, Ravn 2, Tornirisk 75 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 45, Klyde 18 (MWH)

10.04.2006
Kragemosen: Rørhøg 1 han (med den skæve venstrevinge, for 4. år i træk i Kragemosen), Rørhøg 1 hun (har et hak i sin venstre vinges armsvingfjer), Musvåge 1 R, Hvid Vipstjert 13, Rødhals 2, Tornirisk 7, Rørspurv 2 (MWH)

Kragemosen: Rød Glente 1 NV, Fiskeørn 1 NV, Skægmejse 2 - 3 hørt,  Stor Tornskade 1 R (Stig Englund)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 67, Klyde 12 (PB)

Bolbro Sand: Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 2, Lille Kobbersneppe 48, Rødben 3, Splitterne 4 (MWH)

09.04.2006
Barnekold: Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 115, Krikand 55, Spidsand 8, Klyde 8, Strandskade 15, Hjejle 130, Alm. Ryle Stor Regnspove 48, Lille Kobbersneppe 415, Rødben 24, Tornirisk 40 (MWH)

08.04.2006
Kolby: Rørhøg 1 han, Ringdue 3, Jernspurv 2, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråspurv 8, Bogfinke 4, Stillits Grønirisk 2, Stillits 3 (TR)

Nordby Bakker: Musvåge 1 R, Tårnfalk 1, Ringdue 75 N (TR)

Kragemosen: Kernebider 1 FU (EAM)

07.04.2006
Langør: Strandskade 3, Hvid Vipstjert 8, Stær 9 (CJ)

Torup: Halemejse 3, Grønsisken 1 hun (GEL)

Langemark: Bomlærke 1 SY (MWH)

Nordby Bugt: Splitterne 1 (MWH)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2 SY, Lille Lappedykker 1 SY, Fiskehejre 3, Musvåge 8 R/T, Rørhøg 2, han (med den skæve venstrevinge)+ hun, hannen med redemateriale, Vandrikse 1 SY, Sanglærke 2 T + 2 SY, Engpiber 5, Hvid Vipstjert 4, Skægmejse 1- 2 hørt, Gransanger 1, Gulspurv 4 (MWH)

06.04.2006
Issehoved (kl 07:00 - 09:00): Fjeldvåge 1 R, Ringdue 570 N, Huldue 1 N, Sanglærke 1 SY, Jernspurv 3 R, Musvit 1 SY, Stor Tornskade 1 R, Allike 7 N, Råge 3 TF, Stær 85 TF, Bogfinke 55 R, Stillits 3, Tornirisk 1, Dompap 1, Rørspurv 1, Gulspurv 4 (JJ, MWH)

Ballen: Svaleklire 1 R (JJ)

05.04.2006
Kragemosen: Rørhøg 2 - han + hun, hele dagen, "gik ned" i mosen ved sydlige redeområde (CF)

Kolby: Ringdue 6, Jernspurv 2, Rødhals 2, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråspurv 3, Bogfinke 8, Grønirisk 2, Stillits 1 (TR)

Golfbanen: Knopsvane 2, Gråand 4, Musvåge 2, Rørhøg 2 - han + hun, Tårnfalk 1, Blishøne 8, Ringdue 123, Sanglærke 6, Engpiber 10 (TR)

Ballen: Bomlærke 63 (JJ)

Torup: Gråstrubet Lappedykker 2 par, Jernspurv 3 (GEL)

Hårdmark: Rørhøg 1 han (DM)

Brattingsborg Skov: Grågås 2 i Skovdammen, Musvåge 2, Rørhøg 1 han, Huldue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1 SY (JJ, MWH)

Brattingsborg Gods: Rørhøg 1 han FU, Sjagger 50 N (JJ, MWH)

Møgelmosen: Fiskehejre 2, Grågås 2 par, Gråand 4 par, Krikand 42, Blishøne 8, Strandskade 2 par, Vibe 2 par, Rødben 5 - 1 par i territorieflugt, Stær 90, Misteldrossel 1 SY (MWH)

04.04.2006
Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 180, Lysbuget Knortegås 1, Sortbuget Knortegås 1, Klyde 8, Rødben 25 (MWH)

Barnekold: Gravand 84, Gråand 30, Krikand 73, Pibeand 8, Spidsand 2, Strandskade 12, Alm. Ryle 90, Stor Regnspove 43, Rødben 55 (MWH)

Torup: Grønsisken 3/ han 2 + hun 1 (GEL)

03.04.2006
Brattingsborg Skov: Ringdue 4 SY, Stor Flagspætte 3 SY, Gærdesmutte 4 SY, Jernspurv 2, Gransanger 3 SY, Rødhals 1 FU + 1 SY, Solsort 2 SY, Sangdrossel 7 SY, Vindrossel 50 - 75 R/SY, Musvit 4 SY, Blåmejse 3 SY + 3 FU, Ravn 2 v. reden, Stær 18, Bogfinke 11 SY, Dompap 2, Gulspurv 11 SY (MWH)

Lushage: Rørhøg 1 hun, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Hvid Vipstjert 1, Stær 45 R, Bogfinke 3 SY, Tornirisk 26 R, Gulspurv 4 (MWH)

Torup: Grønsisken 1 han, Stillits 1, Tornirisk 1 (GEL)

Østerløkken: Rød Glente 1 N (DM)

02.04.2006
Issehoved (Kl. 07:00 - 10:00): Skarv 220, Fiskehejre 1, Grågås 42 N, Ederfugl 193 N, Musvåge 1 N + 3 R, Spurvehøg 4, Rørhøg 2 TF/ hun 1 + han 1, Vibe 4 V, Ringdue 1450 N, Huldue 2 N, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3 T + 2 SY, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 9, Jernspurv 9, Solsort 4, Sangdrossel 2, Vindrossel 3, Misteldrossel 18 R/TF, Sjagger 155 T, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 12, Råge 7 T, Allike 95 N, Stær 160 T, Bogfinke 250 R/T, Kvækerfinke 2 R, Grønirisk 3, Tornirisk 12, Dompap 1, Rørspurv 18 R/T, Gulspurv 4 (MWH)

Kragemosen: Lille Lappedykker 1 SY, Gråstrubet Lappedykker 2 SY, Fiskehejre 5, Grågås 12 (6 par), Gråand 2 par, Krikand 10, Musvåge 4 T, Rørhøg 1 hun FU + 1 han (CF) - sandsynligvis de samme 2 som var trækforsøgende på Issehoved, Spurvehøg 2, Tårnfalk 1 FU, Svaleklire 1 R, Sanglærke 4, Engpiber 3, Hvid Vipstjert 4, Rødhals 1, Skægmejse 1, Gråkrage 1, Sortkrage 1, Stillits 2, Rørspurv 4 SY (MWH)

Labyrinten:  Fasan SY, Skovsneppe 1 R, Ringdue SY, Sanglærke  SY, Gærdesmutte SY, Rødhals SY, Solsort SY, Sangdrossel SY, Fuglekonge SY, Musvit SY, Sortmejse SY, Blåmejse SY, Gråkrage SY, Skovskade SY, Bogfinke SY, Grønirisk SY, Gulspurv SY (KEP)

Nordby: Hvid Vipstjert 12 FU (MWH)

01.04.2006
Sælvigbugten: Splitterne 2 (CBr, MWH)

Issehoved (kl. 07:00 - 09:45): Fiskehejre 2 N, Sangsvane 7 N, Ederfugl 180 NØ, Hvinand 6 NØ, Toppet Skallesluger 4 NØ, Musvåge 1 R, Spurvehøg 5 N, Ringdue 6 N, Sanglærke 3 SY, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 3 R, Rødhals 1, Misteldrossel 1 R, Musvit 4, Blåmejse 3, Husskade 1, Stær 17 TF, Bogfinke 15 R, GKvækerfinke 1 R, Grønirisk 10 T, Rørspurv 1 R (CBr, MWH)

Kragemosen: Musvåge 1 R, Sjagger 5, Sortkrage 1, Bjergvipstjert 1 N, Tornirisk 12, Gråsisken 4 (CF, CBr, MWH)

Langdalen: Musvåge 1, Solsort 5, Sangdrossel 2, Vindrossel 1, Misteldrossel 1, Sjagger 2, Husskade 2, Bogfinke 10 (CBr, MWH)

Østerløkken: Jernspurv 2, Sangdrossel 1 SY, Dompap 2/ han + hun (MWH)

Marts 2006

31.03.2006
Rosendal: Vindrossel 30, Tornirisk 20 (CF)

Kragemosen: Fiskehejre 3 (CF)

Torup: Fuglekonge 1, Kernebider 1 (GEL)

Langør: Hvid Vipstjert 5 (CJ)

Skottensbjerg: Hvid Vipstjert 3 (A. Larsen)

Alstrup: Rød Glente 1 N (Frank Christensen)

Hjortholm: Rød Glente 1 N (sandsynligvis glenten fra Alstrup), Klyde 18 (PB)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 1, Fuglekonge 1, Dompap 1 (MWH)

Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 2, Pibeand 4, Strandskade 4, Alm. Ryle 12, Rødben 2, Stenvender 38, Splitterne 2, Sanglærke 5 R + 1 SY, Engpiber 15, Skærpiber 4, Gransanger 1 R, Rørspurv 3 R + 1 SY, Snespurv 1  (MWH)

Østerfjord: Hvinand 120 (MWH)

Kolderne: Sangsvane 10, Mørkbuget Knortegås 3, Strandskade 145, Svartbag 22, Splitterne 9 (MWH)

30.03.2006
Nordby Bakker: Rød Glente 1 FU, Sangdrossel 1 SY (PB, CF)

Rosendal: Rød Glente 1 FU, Musvåge 3 N (CF)

Østerløkken: Sildemåge 2, Ringdue 300 R, Skovskade 1 R, Stær 10 N (MWH)

29.03.2006
Issehoved (kl. 07:15 - 10:15): Fiskehejre 1 N, Grågås 17 V, Musvåge 2 TF, Spurvehøg 1 FU, Vibe 1 TF, Ringdue 850 N, Huldue 1 N, Sanglærke 6 T, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 7 R, Jernspurv 13 R/T, Rødhals 2, Solsort 1 T, Sangdrossel 4 R, Misteldrossel 9 R, Musvit 24 R/T, Blåmejse 8 R/T, Allike 44 N, Råge 5 TF, Stær 64 T, Bogfinke 150 R/T, Grønirisk 58 T, Dompap 1, Rørspurv 7 R/T, Gulspurv 4 (MWH)

Nordby Camping: Blå Kærhøg 1 han (Bjørn Rasmussen)

Rosendal: Musvåge 3 FU, Sanglærke 60 R, Husrødstjert 1 R, Stenpikker 1 R, Vindrossel 16 N, Bogfinke 200 R (CF)

Langdalen: Musvåge 1 N, Hvid Vipstjert 78 R/FU, Sjagger 16 R (MWH)

Vandstedet: Tejst 1 (MWH)

Østerløkken: Sangdrossel 1 SY (MWH) 

Bjørnedammen: Skarv 4, Sangsvane 24, Taffeland 3, Vibe 15 (MWH)

28.03.2006
Issehoved (KL. 07:00 - 11:00): Sangsvane 17 N, Grågås 4 S + 9 N, Mørkbuget Knortegås 6 SØ, Stor Skallesluger 2 V, Toppet Skallesluger 10 R, Musvåge 5 N, Rørhøg 1 hun R, Spurvehøg 1 N, Tårnfalk 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 8 N, Skovsneppe 1, Stenvender 1, Ringdue 350 N, Huldue 1 N, Sanglærke 15 N + 6 SY, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 8 R, Gærdesmutte 1 SY, Jernspurv 4 T, Solsort 3 R, Sangdrossel 2 R, Vindrossel 8 R, Misteldrossel 18 R/T, Musvit 4 N + 1 SY, Husskade 1, Allike 450 N, Stær 28 T, Bogfinke 465 R/T, Grønirisk 10 R, Dompap 2 R, Tornirisk 4 R, Gulspurv 4, Rørspurv 10 T (TR, MWH)

Bjørnedammen: Rød Glente 1, Rørhøg 1 (CBr)

Østerløkken: Vibe 7 S, Hvid Vipstjert 5, Grønsisken 2, Bomlærke 1 (MWH)

Kolby: Grågås 9 N, Fasan 2, Jernspurv 1, Solsort 6, Musvit 6, Blåmejse 2,Gråspurv 10, Skovspurv 2, Bogfinke 9, Gulspurv 1 (TR)

Kragemosen: Rørhøg 1 hun FU, Misteldrossel 6 FU (CF)

27.03.2006
Kragemosen: Fiskehejre 2 i mosen for 1. dag, Gråstrubet Lappedykker 2 SY i mosen for 1. dag (CF)

Rosendal: Blishøne 2,
Trane 1 først S så NV Kl. 13:00, Ringdue 200 N, Hvid Vipstjert 4 R, Vindrossel 4 N, Misteldrossel 4 N, Bogfinke 50 R (CF)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Pibeand 2, Gråand 3, Blishøne 13, Hvid Vipstjert 2, Stær 17 (CBr)

Ballen: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Gærdesmutte 1, Jernspurv 2, Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 4, Blåmejse 6, Stær 2, Skovspurv 12, Bogfinke 22, Kvækerfinke 3, Grønsisken 2, Stillits 4, Dompap 2, Grønirisk 11, Gulspurv 4 (JJ)

Østerløkken: Hvid vipstjert 12, Jernspurv 1, Misteldrossel 1 SY, Grønsisken 1, Bomlærke 1 (MWH)

Besser Made: Grågås 5, Vibe 3, Sanglærke 3 (MWH)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 90, Sortbuget Knortegås 1, Spidsand 22, Klyde 19, Strandskade 21, Stor Præstekrave 8, Stor Regnspove 39, Rødben 16, Finker ca. 200: Bogfinke  ca. 150, Kvækerfinke ca. 50, Tornirisk 2, Stillits 20, Rørspurv 3 (MWH)


26.03.2006
Onsbjerg: Tyrkerdue 1, Dompap 5, Stillits 11, Grønirisk 5 (CBr)

Stavns Fjord, SØ del (Off. tur i regn og blæst, 8 delt.): Sangsvane 75, Knopsvane 2, Gravand 15, Pibeand 5, Gråand 10, Strandskade 8, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 30, Sanglærke 2, Engpiber 4, Skærpiber 2, Rørspurv 3 (MWH)

Besser: Sjagger 45, Kvækerfinke 150, Stillits 17 (MWH)

Kolby: Grågås 2 N, Vibe 35, Stormmåge 150, Hættemåge 30, Rødhals 2, Solsort 8, Musvit 7, Gråspurv 2, Skovspurv 3, Bogfinke 4, Grønirisk 6, Stillits 5, Dompap 2 (TR)

25.03.2006
Ballen: Stor Tornskade 1 (JJ)

Torup: Stor Flagspætte 2/ han og hun, Sjagger 15, Kernebider 2 (GEL)

Besser: Stor Flagspætte 1 han, Grønsisken 1 han (BLT)

Kolby: Spurvehøg 1, Strandskade 1, Vibe 30, Ringdue 7, Rødhals 2, Solsort 5, Musvit 10, Blåmejse 4, Gråkrage 17, Allike 46, Gråspurv 2, Skovspurv 3, Bogfinke 3, Grønirisk 2, Stillits 6, Gulspurv 2 (TR)

Sælvigbugten: Stor præstekrave 2 (MWH)

Alstrup Made: Vibe 9 (MWH)

24.03.2006
Mårup: Sydlig Halemejse 2, Dompap 7 (JG)

Vesterløkken: Vandrikse 1 (HHA)

Østerløkken: Misteldrossel 1 SY (MWH)

Bolbro Sand/Brokold: Sangsvane 106, Grågås 8, Mørkbuget Knortegås 62, Gravand 16, Pibeand 42, Gråand 50, Spidsand 16, Strandskade 72, Stor Præstekrave 2, Stor Regnspove 71, Rødben 20, Sanglærke 2 SY, Engpiber 2, Rørspurv 4 (MWH)

23.03.2006
Torup: Dompap 2 han, Kernebider 2 (GEL)

Østerløkken: Ringdue 200 R, Solsort 4, Sjagger 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 1, Stær 6, Skovspurv 3, Bogfinke 9, Kvækerfinke 5, Grønirisk 7, Dompap 1 han, Gulspurv 1 (MWH)

Barnekold: Klyde 6, Stor Præstekrave 8 (JJ)

Besser Rev: Hvid Vipstjert 3 (JJ)

Kragemosen: Sortkrage 1 (HHA)

Issehoved: Hvid Vipstjert 1 (HHA)

Nørreskifte: Hvid Vipstjert 4 (MWH)

Lushage: Skarv 23 N, Musvåge 1 N, Spurvehøg 1 N, Fuglekonge 1, Nordlig Halemejse 2, Musvit 2, Allike 10 N (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1 N, Duehøg 1 N, Vibe 4 OF, Ringdue 4 SY, Stor flagspætte 2 SY, Solsort 3, Ravn 1 på rede, Stær 10 N, Bogfinke 10 (MWH) 

22.03.2006
Mårup: Rød Glente 1 (KEP)

Torup: Kernebider 2 (GEL)

Issehoved: Sangsvane 43 N, Grågås 9 V, Vibe 5 NV, Dværgmåge 1 V, Ringdue 320 N, Huldue 15 N, Sanglærke 27 N, Misteldrossel 1 R, Musvit 24 V, Blåmejse 2, Allike 23 N, Stær 7 N, Bogfinke 20 N (HHA, MWH)

Hjortholm: Grågås 12, Gravand 52, Hvid vipstjert 1 (HHA, MWH)

Barnekold: Gravand 73, Spidsand 8, Klyde 5, Strandskade 39 (HHA, MWH)

Besser Rev: Stor Præstekrave 23, Stenvender 16, Snespurv 4 (HHA)

21.03.2006
Langør: Stær 8 (CJ)

Rosendal: Hvid vipstjert 2 (CF)

Østerløkken: Hvid vipstjert 1 (MWH)

Issehoved: Sangsvane 45 N, Grågås 20 N, Ederfugl 400 R + 155 N, Musvåge 2 N + 1 R, Tårnfalk 1 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Ringdue 88 N, Huldue 7 N, Sanglærke 14 N + 4 SY, Engpiber 3, Gærdesmutte 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 8 N, Råge 11 N, Allike 78 N, Husskade 1, Stær 5 N, Bogfinke 25 N , Rørspurv 2, Gulspurv 6 (MWH)

Torup: Solsort 12, Musvit 8, Blåmejse 8, Gråspurv 4, Skovspurv 30, Bogfinke 14, Kvækerfinke 8, Grønirisk 11, Kernebider 1 (GEL)

Barnekold: Gravand 26, Gråand 10, Strandskade 31, Gråkrage 17 (TR)

Flyvepladsen: Sanglærke 2 SY (TR)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 36, Gråand 9, Fløjlsand 1, Strandskade 4, Stor Regnspove 3 (TR)

Gammelholm: Sangsvane 9, Grågås 1 N, Gråand 26, Ederfugl 70, Blishøne 65, Strandskade 12, Gulspurv 2 (TR)

Stavns Havn: Hvinand 36, Solsort 6, Musvit 6, Blåmejse 2, Husskade 1, Bogfinke 4 (TR)

Sværm/Egholm: Grågås 2 N, Gravand 55, Gråand 16, Strandskade 2, Sanglærke 3 SY (TR)

20.03.2006
Kragemosen: Grågås 12 (CF)

Besser: Stillits 45 (MWH)

Sildeballe: Sangsvane 415, Canadagås 5, Sanglærke 4 R (MWH)

Barnekold: Sangsvane 18, Grågås 10, Gravand 78, Gråand 80, Pibeand 18, Spidsand 2, Hvinand 110, Strandskade 44, Klyde 1, Stor Regnspove 115, Rødben 4 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 90, Sortbuget Knortegås 1 (MWH)

Hesselholm: Fjeldvåge 1, Musvåge 1 (MWH)

Pilemosen: Sangsvane 14, Knopsvane 2, Grågås 250, Gråand 34, Krikand 8, Pibeand 16, Spidsand 2, Troldand 8, Taffeland 4, Musvåge 2 T, Blishøne 75, Sanglærke 6 SY (MWH)

Langør: Stær 1 (CJ)

19.03.2006
Rosendal: Sangsvane 3 N, Vibe 1 N, Bjergvipstjert 1 FU/N (CF)

Østerløkken: Sangsvane 5 N, Sjagger 15 R (MWH)

Kongehøjen: Musvåge 2 N (MWH)

Kragemosen: Grågås 2, Musvit 2 (TR)

Issehoved: Ederfugl 50, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 4, Sanglærke 6 SY (TR)

Føldals Bakke + Brøndkær: Musvåge 1, Sanglærke 7 SY, Sjagger 100 R, Gråkrage 3 (TR)

Stolbakken, Thomasminde: Kvækerfinke 10, Stillits 30 (TR)

Sælvig: Ederfugl 125, Fløjlsand 17 (TR)
17.03.2006
En have i Torup: Kernebider 1, Stillits 1 (GEL)

Tranebjerg: Sjagger 225, Stær 9 (MWH)

Issehoved: Skarv 300, Grågås 4 N, Ederfugl 200, Sortand 60, Fløjlsand 15, Toppet Skallesluger 8, Rød Glente 1 N kl. 11:30, Musvåge 1 N, Ringdue 2, Sjagger 10 R, Gråkrage 10, Allike 9 N, Husskade 1 (MWH)

16.03.2006
Ballen: Lille Lappedykker 2, Troldand 6, Stor Skallesluger 1 han, Ringdue 1000, Tyrkerdue 18, Allike 6, Gråspurv 2, Skovspurv 10, Bogfinke 4, Kvækerfinke 50, Grønirisk 75, Stillits 25 (JJ, MWH)

En have i Torup: Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 4, Blåmejse 3, Skovspurv 14, Bogfinke 12, Kvækerfinke 5, Kernebider 1, Grønirisk 7, Gulspurv 1 (GEL)

15.03.2006
Langemark: Rød Glente 1 N kl. 10:15 (MWH), Sjagger 85 (TR)

Golfbanen: Gråand 6, Strandskade 6, Ringdue 6, Gulspurv 6 (TR)

Kolby: Fasan 2, Gærdesmutte 1, Rødhals 2, Gråspurv 2, Bogfinke 4 (TR)

Sildeballe: Sangsvane 146 (MWH)

Besser Rev: Grågås 8 (4 på Albuen + 4 på Hønsepold), Spidsand 2, Pibeand 24, Tårnfalk 1, Strandskade 7, Stor Regnspove 8, Stenvender 7, Sanglærke 2, Engpiber 2 (MWH)

Kolderne: Skarv 75 - i kolonien, Sangsvane 3, Mørkbuget Knortegås 3, Strandskade 90, Stor Præstekrave 8, Hjejle 5, Islandsk Ryle 7, Alm. Ryle 700, Rødben 42, Stor Regnspove 340, Lille Kobbersneppe 15 Stenvender 26, Blishøne 80 (MWH) 

14.03.2006
Brundby: Bomlærke 1 SY (MWH)

Besser: Stor Flagspætte 2, Stær 3 (Birthe L. Thomsen, Lene Brønnum)

Bolbro Sand: Musvåge 1 T, Vibe 1 Ø, Sanglærke 2 - 1 SY (MWH)

Eskeholm/Karlskold: Sangsvane 92, Grågås 54, Gravand 182, Gråand 160, Spidsand 4, Strandskade 83 (MWH)

13.03.2006
Tranebjerg: Sjagger 125 R (MWH)

Tranebjerg/Alperne: Sangsvane 40 (AV)

Sælvigbugten: Sangsvane 42, Knopsvane 15, Musvåge 1 V (MWH)

Vester Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 2, Fløjlsand 54, Sortand 42, Ederfugl 180, Toppet Skallesluger 26 (MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 29, Grågås 12, Mørkbuget Knortegås 30, Fløjlsand 62, Sortand 58, Ederfugl 350, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 32 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 7, Solsort 7, Musvit 1, Grønsisken 25 (MWH)

12.03.2006
Kolby: Grågås 74 S, Ringdue 4, Rødhals 2, Solsort 5, Gråspurv 2, Bogfinke 3, Grønirisk 1, Gulspurv 2 (TR)

Sælvig: Sangsvane 200 (CBr)

En have i Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 4, Blåmejse 3, Skovspurv 20, Gråspurv 1 han, Bogfinke 12, Kvækerfinke 3, Kernebider 2, Gulspurv 1 (GEL)

Barnekold: Grågås 118, Gravand 147 (MWH)

11.03.2006
Torup: Kernebider 3 (GEL)

09.03.2006
En have i Langør: Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Bogfinke 4, Grønirisk 1 (CJ)

Kåsen Havn: Troldand 40 (MWH)

Bjørnedam: Sangsvane 50 (MWH)

Langør: Gravand 9, Gråand 28, Strandskade 2, Vibe 1, Blishøne 80 (MWH)

Yderste Holm: Strandskade 58, Islandsk Rødben 1 (MWH)

08.03.2006
Filipsdal: Grågås 300, Blisgås 10 - 12, Canadagås 30 - 35, Mørkbuget Knortegå ca. 200 (CEN)

Kolby: Grågås 300, Spurvehøg 1, Stormmåge 33, Ringdue 16, Rødhals 2, Solsort 5, Musvit 5, Blåmejse 4, Gråkrage 41, Allike 43, Bogfinke 4, Gulspurv 1 (TR)

Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 138, Sortbuget Knortegås 1, Strandskade 4, Stenvender 6, Sanglærke 2, Engpiber 1, Skærpiber 1, Snespurv 2, Rørspurv 1 (JJ, MWH)

Lindholm: Grågås 6, Mørkbuget Knortegås 3, Fløjlsand 9, Tejst 14 (JJ, MWH)

Kyholm: Grågås 38, Svartbag 20 (JJ, MWH)

Kolderne: Lysbuget Knortegås 2, Stor Præstekrave 2, Strandhjejle 2, Hjejle 4, Strandskade 155, Islandsk Ryle 5, Sortgrå Ryle 2, Alm. Ryle 300,
Stenvender 13, Lille Kobbersneppe 10, Stor Regnspove 72, Rødben 65, Svartbag 44 (JJ, MWH)

07.03.2006
Tranebjerg kl. 18:10 - 18:30: Skovhornugle 1 (medd. Poul Søndergaard, CBr, JJ, MWH)

Brokold: Sangsvane 53, Canadagås 34, Mørkbuget Knortegås 220, Sortbuget Knortegås 1, Gravand 23, Strandskade 25 (PB, MWH)

Besser Rev: Gråand 23, Strandskade 5, Sortgrå Ryle 1, Stenvender 21, Islandsk Rødben 4, Rørspurv 1 (MWH)

Østerfjord: Ederfugl 210, Hvinand 260, Stor Skallesluger 1 han (MWH)

Kolderne: Skarv 24 (i kolonien), Fiskehejre 1, Sangsvane 16, Grågås 16, Canadagås 4, Gravand 24, Gråand 90, Krikand 3, Pibeand 14, Spidsand 2, Ederfugl 20, Hvinand 12, Strandskade 145, Stor Præstekrave 1, Hjejle 3, Strandhjejle 2, Islandsk Ryle 13, Alm. Ryle 300, Sortgrå Ryle 5 - 4 farveringmærket, Stenvender 5, Stor Regnspove 155, Lille Kobbersneppe 8, Rødben 35, Svartbag 30 (MWH) 

Havnehage: Mørkbuget Knortegås 5, Ederfugl 250, Sortand 10, Tejst 4 (MWH)

06.03.2006
Sælvig: Dobbelt Bekkasin 1(CBr)

Kolby: Fiskehejre 1V, Grågås 2 N, Spurvehøg 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 9, Allike 76, Bogfinke 9 (TR)

Sælvigbugten: Strandskade 10, Alm. Ryle 14, Stor Regnspove 2, Rødben 1 (MWH)

Kragemosen: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovspurv 5, Bogfinke , Kvækerfinke 8, Kernebider 1, Gulspurv 15 (EAM, MWH)

05.03.2006
Ballen Havn: Lille Lappedykker 3, Troldand 12 (MWH)

Barnekold: Sangsvane 2, Grågås 42, Gravand 197, Gråand 150, Strandskade 5 (MWH)

Eskeholm: Grågås 520 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 213, Sortbuget Knortegås 1, Gravand 2, Gråand 75, Pibeand 6, Spidsand 22, Strandskade 5 (MWH)

Rævebakkerne: Vibe 5 (MWH)

04.03.2006
Pilemosen: Sangsvane 335, Grågås 310, Blisgås 12, Troldand 8, Musvåge 5, Blishøne 180, Ringdue 137, Vibe 1, Engpiber 7, Gærdesmutte 1, Misteldrossel 1, Gråkrage, Råge, Allike 1200, Kvækerfinke 1 (BjM, DM, MWH)

Østerløkken: Skovsneppe 1 (MWH)

Sælvig: Stær 2 (CBr)

03.03.2006
Sælvig: Spurvehøg 1, Ringdue 97, Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 2, Gråkrage 5, Skovspurv 5, Bogfinke 11, Kvækerfinke 9, Grønirisk 6, Gulspurv 7 (CBr)

Nordby: Kernebider 1 (KEP)

Torup: Kernebider 1 (GEL)

Kolby: Grågås 271, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 4, Gråspurv 5, Bogfinke 2, Bomlærke 83 (TR)

Lillehavet, Langør: Vibe 2, Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 12 (MWH)

Yderste Holm: Pibeand 66, Strandskade 112, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 150, Stor Regnspove 430, Rødben 8 (MWH)

Sværm: Musvåge 2, Fjeldvåge 1 (MWH)

Stavns: Sangsvane 82, Grågås 33, Canadagås 8 (MWH)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 40, Spidsand 12  (MWH)

02.03.2006
Søholm: Isfugl 1(via Ove Mikkelsen CBr)

01.03.2006.
Brundby Mark: Musvåge 5 R (Jens J. Øster M.)

Brundby: Sjagger 200 R/FU, Stær 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 5, Spurvehøg 1, Ringdue 60, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 7, Blåmejse 2, Skovskade 2, Bogfinke 2, Dompap 2 (MWH)


Alstrup: Sanglærke 2 SY (TR)

Gammelholm/Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 15, Gravand 9, Gråand 60, Hvinand 72, Strandskade 9, Gulspurv 1 (TR)

Stavns flyveplads: Grågås 65, Sanglærke 6, Gulspurv 1 (TR)

Stavns: Tårnfalk 1, Ringdue 16 (TR)

Stavns Havn: Bramgås 3, ederfugl 23, Blåmejse 5, Bogfinke 1 (TR)

Sværm: Sangsvane 4, Sanglærke 2 (TR)

Egholm: Musvåge 1, Gulspurv 7 (TR)

Sælvigbugten (Kanhave - Cementfabrik): Knopsvane 16, Gråand 9, Ederfugl 36, Strandskade 9, Vibe 34, Gråkrage ca. 100 (TR)

Kolby: Grågås 94, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Bogfinke 2 (TR)

Hårdmark: Kvækerfinke 30, Stillits 50 (TR)

Februar 2006

28.02.2006
Kolby: Sangsvane 11 S, Grågås 385, Blisgås 14, Solsort 4, Gulspurv 10, Bomlærke 72 (TR, JJ, MWH)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 52 (JJ)

Langemark: Stær 5, Sjagger 2, Grønirisk 15 (MWH)

Langør: Fiskehejre 3, Grågås 36 (TR)

Nordby Bugt: Sortand 41, Hvinand 10 + 4 S, Ederfugl 17, Toppet Skallesluger 13, Ringdue 31 (TR)

Kragemosen: Vibe 4 (TR)

Issehoved: Ederfugl 200, Sølvmåge 100, Svartbag 2, Sanglærke 1 (TR)

Østerløkken: Bogfinke 9, Kvækerfinke 12, Grønirisk 8, Bomlærke 94 (MWH)

Ballen: Sangsvane 31 (MWH)

27.02.2006
Kragemosen: Ringdue 2, Gærdesmutte 1, Skægmejse 3, Blåmejse 4, Dompap 1, Gulspurv 17 (JJ, MWH)

Nordby Bugt: Gråstrubet Lappedykker 1, Fløjlsand 18, Sortand 8, Ederfugl 70, Hvinand 7 (JJ, MWH)

Issehoved: Rødstrubet Lom 1 V, Fløjlsand 60, Sortand 180, Ederfugl 300, Spurvehøg 1 hun FU, Duehøg 1 hun - indtrækkende fra N, Stor Præstekrave 3 R (JJ, MWH)

Østerløkken: Sjagger 4, Kvækerfinke 32 R, senere N + 10 FU (MWH)

Ballen: Sangsvane 75 FU på mark, hvor der var kartofler efteråret 2005 (JJ, MWH)

26.02.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 2 R + 1N, Ravn 2 - redebyggende, Skovskade 7, Dompap 8, Gulspurv 4 (JJ)

Strandskoven: Musvåge 2 N (DM)

Barnekold: Sangsvane 6, Grågås 86, Bramgås 22, Gravand 86, Hvinand 35, Musvåge 1 R, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Stor Regnspove 1 (DM)

Nørreskifte: Rød Glente 1 N kl. 09:30 - blev set 15 min. senere ved Fællesvirke, Besser Made af Frank Christensen, her tog glenten højde og fløj mod syd, Sanglærke 5 - 1 SY, Bomlærke  2 - 1 SY (CBr, MWH)

Brattingsborg Gods/Vesborg: Musvåge 2 R + 2 N, Vibe 123, Ravn 2, Gråkrage 90 N, Allike 60 N, Sanglærke 9 - 1 SY, Gulspurv 9 - 1 SY (CBr, MWH)

Ballen: Sangsvane 94, Grågås 43 (CBr, JJ, MWH)

Kolby: Sangsvane 2 S, Grågås 2, Stormmåge 59, Ringdue 5, Rødhals 2, Solsort 6, Musvit 4, Blåmejse 4, Gråspurv 2, Bogfinke 3 - 2 han + 1 hun, Kvækerfinke 1, Dompap 1 han, Gulspurv 1 (TR)

25.02.2006
Sværm: Sangsvane 52, Grågås 250 (TR)

Kåsen: Gråand 2, Ederfugl 1, Troldand 15, Blishøne 1, Sølvmåge 20, Stormmåge 80 (TR)

Kolby: Grågås 26, Musvåge 1, Stormmåge 79, Gærdesmutte 1, Rødhals 2, Solsort 4, Musvit 3, Gråkrage 1, Allike 56, Gråspurv 4, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Kvækerfinke 1 (TR)

Strandskoven: Sangsvane 75 OF (DM)

Langør: Misteldrossel 3 (CJ)

Egholm: Vibe 8 (CJ)

Sælvigbugten, Cementfabrikken: Stor Flagspætte 1 (CJ)

Ballen: Sangsvane 204, Grågås 125 (JJ)

Østerløkken: Sangsvane 32 OF, Stær 1 på foderbrædt (MWH)

Brokold: Sangsvane 5, Pibeand 8, Ederfugl 150, Stor Skallesluger 1 han, Strandskade 63, Islandsk Ryle 7, Stor Regnspove 34 (DM, MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 87 (DM, MWH)

Eskeholm: Grågås 10, Gravand 49, Strandskade 22 (DM, MWH)

Barnekold: Sangsvane 6, Grågås 45, Gravand 153, Gråand 90, Hvinand 30, Strandskade 4, Vibe 4, Islandsk Rødben 2, Stor Regnspove 134, Ringdue 200, Gråkrage 135, Sortkrage 1, Hybridkrage 1 (DM, MWH) 

24.02.2006
Barnekold: Vibe 50, Sanglærke 65 (JJ)

Nørreskifte: Musvåge 1, Vibe 18, Stormmåge 180, Gråkrage 23, Råge 4, Allike 85, Stær 8 (MWH)

Kolby: Spurvehøg 1, Musvit 4, Blåmejse 4, Skovspurv 8 (HK)

Kolby: Sangsvane 2, Grågås 156, Ringdue 23, Jernspurv 1, Rødhals 2, Musvit 3, Gråkrage 17, Gråspurv 3, Skovspurv 1, Bogfinke 2, Gulspurv 4 (TR)

Østerløkken: Ringdue 400, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Skovspurv 2, Bogfinke 7, Kvækerfinke 7, Grønirisk 8, Gulspurv 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Blåmejse 2, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (TR)

Lushage: Ederfugl 250 (TR)

Lushavn: Skarv 56 (TR)

23.02.2006
Ballen: Sangsvane 58, Grågås 12, Sanglærke 30, Sjagger 12 (JJ)

Egholm: Sangsvane 315, Grågås 975, Canadagås 33, Gravand 54 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 2, Gråand 18, Ederfugl 46, Hvinand 30, Stor Skallesluger 1 han, Toppet Skallesluger 2, Starndskade 17, Islandsk Rødben 4, Stor Regnspove 2, Svartbag 5 (MWH)

22.02.2006
Agerup: Vibe 100 (CEN)

Golfbanen, Besser: Sangsvane 32, Grågås 2 S, Gråand 2, Ederfugl 23, Hvinand 11, Sanglærke 1 (TR)

Nørreskifte: Vibe 43 (EK)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 72, Gravand 38 (MWH)

Brokold: Sangsvane 2, Gravand 62, Gråand 40, Pibeand 14, Ederfugl 110, Strandskade 104, Stor Regnspove 54, Rødben 3 (MWH)

Østerfjord: Sangsvane 7, Ederfugl 180, Hvinand 230, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 12 (MWH)

Besser Rev: Skarv 54, Mørkbuget Knortegås 15, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stenvender 10, Sanglærke 1 (MWH)

Kolderne: Skarv 45, Knopsvane 2, Sangsvane 10, Grågås 9, Mørkbuget Knortegås 25, Lysbuget Knortegås 2, Gråand 80, Pibeand 4, Ederfugl 85, Fløjlsand 1, Hvinand 18, Strandskade
135, Hjejle 4, Strandhjejle 2, Islandsk Ryle 8, Sortgrå Ryle 5, Alm. Ryle 450, Stor Regnspove 63, Lille Kobbersneppe 4, Rødben 63, Stenvender 83, Svartbag 14 (MWH)

21.02.2006
Agerup: Vibe 20, Stær 2 (CEN)

Tranebjerg (lige uden for byen på mark mod Langemark): Vibe 42 (TR)

Kåsen Havn: Lille Lappedykker 2, Troldand 14 (MWH)

Langemark: Sjagger 100 (TR)

Besser, Golfbanen: Knopsvane 7 N, Sangsvane 80, Musvåge 1, Gulspurv 15 (TR)

Kolby: Grågås 46, Ringdue 21, Musvit 13, Gråspurv 7, Bogfinke 1 (TR)

Ballen Havn: Blishøne 8 (JG)

20.02.2006
Torup: Sortmejse 1, Stillits 1 (GEL)

Filipsdal: Sanglærke 150 - 200 (CEN)

Egholm: Sangsvane 60, Grågås 200 (JG)

Kragemosen: Sangsvane 5 S, Grågæs i mosen, Sanglærke 18 N (CF)

19.02.2006
Torup: Vindrossel 1 (GEL)

Østerløkken: Sanglærke 1 SY (MWH)

Kolby: Knopsvane 5 N, Grågås 5 S + 3 N, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 7, Sjagger 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Allike 43, Gråspurv 10, Skovspurv 1, Bogfinke 3, Grønirisk 4 (TR)

Barnekold: Vibe ca. 300 (CEN)

18.02.2006
Kåsen Havn: Vandstær 1 (Jørgen S. Jensen og Bente Larsen, Ballen)

En have i Nordby: Sølvmåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Sjagger 1, musvit 4, Blåmejse 1, Skovspurv 4 - 8, Bogfinke nogle, Kvækerfinke 2, Grønirisk 3 -10 , Stillits 3, Gulspurv flere (JG)

Strandskoven: Sølvmåge 1, Rødhals 1, Musvit 2, Gråkrage 1, Skovspurv 6, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Grønirisk 3, Grønsisken 25 (DM)

Besser: Sangsvane 157, Grågås 429 (MWH)

17.02.2006
Vesterløkker: Sanglærke 55 (MWH)

16.02.2006
Kolby: Sølvmåge 130, Stormmåge 30, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 6, Sjagger 62, Musvit 5, Blåmejse 1, Allike 32, Bogfinke 2 (TR)

Barnekold: Knopsvane 2, Bramgås 1, Gravand 91, Gråand 10, Pibeand 72, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Ringdue 450, Gråkrage 75, Bogfinke 35 (DM, MWH)

Besser: Sangsvane 204 (DM, MWH)

Besser Rev: Mørkbuget knortegås 6 (DM, MWH)

Langemark: Sjagger 25 (DM, MWH)

15.02.2006
Kolby: Musvåge 1, Måger på nypløjet mark ca. 300, 90 % Sølvmåge, 10 % Stormmåge, Ringdue 100, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråspurv 9, Bogfinke 1 (TR)

Nørreskifte: Musvåge 2, Stormmåge 125, Grønirisk 14 (MWH)

14.02.2006
Kragemosen: Sangsvane 5 N, Grågås 5 - flyver omkring (CF)

Rosendal: Silkehale 1 hørt, Sanglærke 1 hørt, Grønirisk 1 Sy, Dompap 1 han FU (CF)

Nordby: Musvåge 1 (CF)

Kolby: Grågås 19 S, Sølvmåge 63, Stormmåge 17, Gærdesmutte 2, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 6, Musvit 5, Blåmejse 3, Gråspurv 12, Skovspurv 2, Gulspurv 2 (TR)

Brundby: Dværgfalk 1 (DM)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 220 (MWH)

Besser: Sangsvane 375 (MWH)

13.02.2006
Østerløkken: Bomlærke 74 (MWH)

Yderste Holm: Sangsvane 3, Mørkbuget Knortegås 2, Pibeand 3, Ederfugl 25, Fløjlsand 1, Hvinand 5, Musvåge 1, Blishøne 35, Strandskade 96, Stor Regnspove 105, Rødben 2 (DM)

Barnekold: Fiskehejre 1, Sangsvane 42, Grågås 950, Blisgås 7, Bramgås 1, Gravand 87, Gråand 195, Pibeand 25, Hvinand 40, Stor Skallesluger 1, Musvåge 1, Strandskade 3, Stor Regnspove 1, Ringdue 12, Huldue 1, Musvit 1, Gråkrage 90, Gulspurv 21 (MWH)

Alstrup: Sangsvane 77, Grågås 6 (MWH)

Egholm: Sangsvane 44, Grågås 145, Gravand 19 (MWH)

Toftebjerg: Ringdue 600 (MWH)

12.02.2006
Brokold: Sangsvane 2, Gravand 24, Gråand 32, Pibeand 8, Ederfugl 56, Hvinand 45, Vandrefalk 1, Strandskade 39, Alm. Ryle 75, Stor Regnspove 38, Rødben 7 (MWH)

11.06.2006
Kolby: Ringdue 7, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 6, Musvit 2, Blåmejse 4, Allike 47, Gråspurv 2, Skovspurv 3, Bogfinke 3, Grønirisk 2, Dompap 4 - 2 han + 2 hun, Gulspurv 36 (TR)

Nordby Bugt: Gråstrubet Lappedykker 3, Ederfugl 500, Sortand 15, Fløjlsand 50, Hvinand 25, Toppet Skallesluger 7(CF)

Kragemosen: Musvåge 1, Hybridkrage 1, Husskade 1, Solsort 2, Sjagger 33, Misteldrossel 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Kvækerfinke 13, Dompap 2, Gulspurv 65 (CF, CBr, MWH)

Egholm: Sangsvane 450, Grågås 110, Canadagås 45 (CBr, MWH)

Barnekold: Grågås 930, Bramgås 1, Mørbuget Knortegås 34 (MWH)

Brokold: Sangsvane 2, Blisgås 16, Kortnæbbet gås 7, Stor Regnspove 54 (MWH)
10.02.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Solsort 4, Sjagger 5, Misteldrossel 1, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 45, Skovskade 2, Husskade 2, Bogfinke 15, Gulspurv 34 (MWH)

Lushage: Ederfugl 1050 (MWH)

09.02.2006
Nordby: Silkehale 14 (CF)

En have i Kolby: Tyrkerdue 2, Silkehale 1, Musvit 5, Blåmejse 5, Skovspurv 15, Kvækerfinke 3, Grønirisk 3, Kvækerfinke 3 (HK)

08.02.2006
Barnekold: Knopsvane 3, Sangsvane 340, Grågås 1100, Canadagås 43, Gravand 72, Gråand 180, Pibeand 35, Troldand 4, Hvinand 140, Stor Skallesluger 1, Alm. Ryle 5, Stor Regnspove 28, Rødben 8, Musvåge 1, Stillits 45 (MWH)

Besser: Sangsvane 88, Grågås 32 (MWH)

Egholm: Sangsvane 196, Grågås 2, Canadagås 31, Gravand 23, Gråand 24, Hvinand 22, Stor Regnspove 45, Rødben 14 (MWH)

Kanhavekanalen: Stor Flagspætte 1, Misteldrossel 1 (MWH)

Langør: Gravand 4, Gråand 166, Ederfugl 68, Hvinand 72, Toppet Skallesluger 6, Blishøne 87, Stor Regnspove 3, Rødben 4 (MWH)

Yderste Holm: Skarv 15, Grågås 42, Mørkbuget Knortegås 23, Gråand 10, Ederfugl 100, Toppet Skallesluger 7, Strandskade 21, Rødben 4, Svartbag 3, Sølvmåge 30 (MWH)

Øster Hedekrog: Toppet Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 14, Ederfugl 60, Sortand 110, Fløjlsand 73, Havlit 1, Hvinand 18, Toppet Skallesluger 18 (MWH)

Kolby: Grågås 11 S, Ringdue 2, Allike 130, Sjagger 77, Solsort 5, Musvit 2, Skovspurv 8 (TR)

07.02.2006
Besser: Sangsvane 128 (MWH)

Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 145, Gravand 2, Gråand 16, Pibeand 4, Musvåge 1, Strandskade 27, Hjejle 4, Stor Regnspove 10, Islandsk Rødben 1, Stenvender 36, Svartbag 3, Sanglærke 1, Engpiber 3, Skærpiber 5, Grønirisk 4 (MWH)

Østerfjord: Sangsvane 5, Ederfugl 10, Hvinand 120, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 2 (MWH)

Kolderne: Skarv 43, Fiskehejre 2, Sangsvane 2, Knopsvane 1, Lysbuget Knortegås 5, Gråand 48, Pibeand 6, Hvinand 40, Toppet Skallesluger 4, Sølvmåge 80, Svartbag 7, Strandskade 212, Strandhjejle 5, Alm. Ryle 350, Sortgrå Ryle 9, Stenvender 10, Stor Regnspove 72, Lille Kobbersneppe 3, Islandsk Rødben 36, Sølvmåge 80, Svartbag 7 (MWH)

Lindholm: Toppet Lappedykker 2, Ederfugl 8000, Fløjlsand 6, Sortand 130, Hvinand 50, Toppet Skallesluger 12, Tejst 4 (MWH)


06.02.2006
Brattingsborg Gods: Havørn 1 AD N Kl. 11:25 (MR)

Nørreskifte: Sanglærke 83 R (MWH)

En have i Østerløkken: Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 18, Sjagger 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovspurv 15, Bogfinke 17, Kvækerfinke 9, Grønirisk 8 (MWH)

En have i Ballen: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Jernspurv 1, Solsort 8, Sjagger 5, Musvit 4, Blåmejse 4, Skovspurv 11, Bogfinke 10, Kvækerfinke 3, Stillits 3, Grønirisk 7, Gulspurv 9 (JJ)

05.02.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 3, Solsort 9, Fuglekonge 26, Nordlig Halemejse 5, Musvit 13, Blåmejse 7, Træløber 4, Korttået Træløber 1, Ravn 1, Skovskade 3, Bogfinke 8, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

04.02.2006
En have i Ballen: Silkehale 1, Solsort 10, Stillits 3 (JJ)

En have i Østerløkken: Solsort 18, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 10, Bogfinke 8, Kvækerfinke 5, Grønirisk 7 (MWH)

Stavns Fjord: Sangsvane 51, Grågås 26, Hvinand 166, Stor Skallesluger 3 (JJ, MWH)

Besser Rev: Strandskade 51, Alm. Ryle 20, Islandsk Rødben 7, Stenvender 2, Skærpiber 2, Engpiber 5 (JJ, MWH)

03.02.2006
Filipsdal: Canadagås 35 (CEN)

Besser: Sangsvane 91, Stillits 28 (MWH)

På havet Ø for Besser Rev: Bramgås 14 (MWH)

Kyholm: Mørkbuget Knortegås 150 (MWH)

Kolderne: Skarv 94, Svartbag 8 (MWH)

Stavns Fjord, Østerfjord: Hvinand 58, Stor Skallesluger 5 (MWH)

Stavns Fjord, sydøstlige del: Sangsvane 121, Grågås 25, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 120, Gråand 285, Pibeand 44, Ederfugl 25, Hvinand 60, Stor Skallesluger 3, Strandskade 2, Stor Regnspove 3, Islandsk Rødben 1, Svartbag 5 (MWH)

02.02.2006
En have i Torup: Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 10, Musvit 12, Sortmejse 1, Blåmejse 11, Gråspurv 6, Skovspurv 35, Bogfinke 10, Kvækerfinke 6, Grønirisk 10, Gulspurv 4 (GEL)

Ballen: Tyrkerdue 9 (JJ, MWH)

Lillehavet, Langør: Gråand 110, Stor Regnspove 3, Islandsk Rødben 5 (JJ, MWH)

Yderste Holm: Vandrefalk 1 (JJ, MWH)

Skovfogedhuset: Fuglekonge 3, Dompap 2 (JJ, MWH)

Øster Hedekrog: Toppet Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 10, Bjergand 1, Ederfugl 55, Havlit 4, Sortand 38, Fløjlsand 60, Hvinand  20, Toppet Skallesluger 16, Islandsk Rødben 3, Sanglærke 5 NV (JJ, MWH)

01.02.2006
Golfbanen, Besser: Gråsisken 125, Stillits 10, Rørspurv 1 (MWH)

Egholm: Sangsvane 22, Grågås 3 (MWH)

Gammelholm: Grågås 40 (MWH)

Yderste Holm: Strandskade
195, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 400, Sortgrå Ryle 1, Stenvender 3, Stor Regnspove 550, Lille Kobbersneppe 3, Islandsk Rødben 80 (MWH)

Stavns Fjord, nordlige del: Skarv 25, Gravand 7, Gråand 30, Pibeand 4, Troldand 5, Ederfugl 90, Hvinand 180, Toppet Skallesluger 14, Lille Skallesluger 3, Blishøne 60, Svartbag 2, Sølvmåge 20 (MWH)

Januar 2006

31.01.2006
Besser: Sangsvane 170 R + 31 S (MWH)

Draget, Besser Rev: Strandskade 3, Islandsk Rødben 5, Engpiber 4, Skærpiber 1, Rørspurv 2 (MWH)

30.01.2006
Ballen: Lille Lappedykker 2, Mørkbuget Knortegås 225, Sortbuget Knortegås 1, Gråand 150, Krikand 1, Troldand 20, Taffeland 2, Hvinand 4, Ederfugl 12, Blishøne 20, Skærpiber 1 (TR, MWH)

Langør: Lille lappedykker 4, Hvinand 8, Islandsk Rødben 5 (TR, MWH) 

Egholm: Sangsvane 5, Grågås 18 (MWH)

Issehoved: Skærpiber 1 (TR, MWH)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Hvinand 1, Musvåge 1, Stor Regnspove (TR, MWH)

Tranebjerg: Musvåge 1, Råge 50 (TR, MWH)

Kolby, Højskolen: Spurvehøg 1, Sølvmåge 56, Stormmåge 13, Tyrkerdue 1, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 6, Musvit 5, Blåmejse 3, Gråspurv 3, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (TR)

29.01.2006
Sælvig: Gråand 6, Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 17, Fasan 2, Silkehale 3, Rødhals 1, Solsort 23, Musvit 3, Blåmejse 2, Skovspurv 16, Bogfinke 9, Kvækerfinke 7, Grønsisken 1, Grønirisk 5 (CBr)

Kolby: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 7, Musvit 5, Blåmejse 3, Gråspurv 6, Skovspurv 2, Bogfinke 9, Kvækerfinke 8, Grønirisk 6, Gulspurv 1 (TR)

28.01.2006
Bosserne ringmærkning v/Lars Hansen, Zool. Museum kl. 19:30-23:15: Skarv 3000 - 1 ringm., Svartbag 10 - 2 ringm., Sølvmåge 2000 - 3 ringm., Stormmåge 10, Sortgrå Ryle 25 - 9 farveringmærket + 3 ringm. aflæst, Stenvender 45 - 12 ringm. (MWH)

Brattingsborg Skov/Jettehøj: Vibe 2 (RieTH)

Ballen: Lille Lappedykker 3, Mørkbuget Knortegås 145, Sortbuget Knortegås 1, Troldand 20, Stor Skallesluger 1 han, Islandsk Rødben 3 (MWH)

27.01.2006
Brattingsborg Skov: Ravn 2 v. redetræet (JJ)

Kolby: Silkehale 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 4, Gråspurv 5, Skovspurv 3, Bogfinke 5 (TR)

En have i Ørby: Ringdue 7, Tyrkerdue 2, Silkehale 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 8, Blåmejse 3, Skovspurv 26, Bogfinke 9, Grønirisk 5, Gulspurv 2 (EK)

Ballen: Mørkbuget Knortegås 170,  Sortbuget Knortegås 1, Troldand 16, Taffeland 2, Lille skallesluger 1 han (MWH)

Egholm: Grågås 15, Canadagås 13 (MWH)

Besser Rev: Sangsvane 7 S, Musvåge 3 R, Islandsk Rødben 2, Rørspurv 1 (MWH)

Yderste Holm: Sangsvane 8, Gravand 1, Spidsand 1, Ederfugl 150, Hvinand 300, Strandskade 27, Islandsk Rødben 8, Stor Regnspove 3 (MWH)

26.01.2006
En have i Langør: Misteldrossel 1 i kamp med solsorterne om æbler (CJ)

En have i Nordby: Spurvehøg 1, Tyrkerdue 2, Rødhals, Musvitter, Blåmejser, Skovspurve, Kvækerfinker, Grønirisk, Kernebider 1, Stillits 1, Dompap han+hun (Gurli Hansen)

Nordby Bakker: Gråsisken (blanding af racerne flammea og cabaret) 20 (CF)

Rosendal på foderbrædtet: Musvit 4, Blåmejse 2, Grønirisk 30, Kvækerfinke 5 (CF)

Kolby: Skarv 1 NV, Musvåge 1 FU, Fjeldvåge 1 FU, Stormmåge 4, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 7, Sjagger 1, Musvit 4, Blåmejse 6, Gråkrage 2, Gråspurv 2, Skovspurv 3, Bogfinke 6, Kvækerfinke 4, Grønirisk 2, Gulspurv 1  (TR)

Ballen: Ringdue 6 - 700 (JJ)

25.01.2006
En have i Ballen: Fasan 3 hanner, Spurvehøg 1 jagende gennem haven, Ringdue 4, Tyrkerdue 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 10, Sjagger 8, Silkehale 23, Musvit 6, Blåmejse 4, Grønirisk 12, Stillits 3, Skovspurv 17, Bogfinke 12, Kvækerfinke 6, Gulspurv 5 (JJ)

Sælvigbugten: Sandløber 30 (KB)


24.01.2006
En have i Kolby: Tyrkerdue 2, Gærdesmutte 1, Jernspurv 2, Rødhals 2, Solsort 7, Sjagger 26, Skovspurv 3, Gråspurv 3, Musvit 4, Blåmejse 4, Bogfinke 7, Kvækerfinke 4, Allike 220 SØ (TR)

23.01.2006
Ballen: Blå Kærhøg 1 hun S (kuldeflugt?) (JJ)

Ballen havn: Kanadagås 12 V (kuldeflugt fra øst), Mørkbuget Knortegås 92 på ydersiden af molen sammen med Sortbuget Knortegås 1, Taffeland 2, Troldand 10, Skærpiber 1 (JJ)

Kragemosen: Blå Kærhøg 1 hun FU (CF)

Nordby Bakker: Dværgfalk 1 (CF)

22.01.2006
Nordby Bakker (marken lige nord for Labyrinten): Bjerglærke 4 FU, Fjeldvåge 1 FU (CF)

21.01.2006
Nordby: Træløber 1 i kastanietræ på gårdsplads (KEP)

Ballen havn: Lille lappedykker 2, Troldand 9 (MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 5 (MWH)

20.01.2006
Østerløkken (i have): Spurvehøg 1, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 15, Sjagger 1, Musvit 9, Blåmejse 3, Skovspurv 25, Bogfinke 23, Kvækerfinke 9 (MWH)

19.01.2006
Kolby (i have): Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 30, Sjagger 1, Musvit 15 - 20, Blåmejse 10, Skovspurv 30, Bogfinke 10 (HK)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 42, Musvåge 2 (MWH)

Brundby: Sanglærke 8, Gulspurv 250 (MWH)

Sælvig: Sjagger 575 (CBr)

Kolby (i have): Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 4, Sjagger 16, Musvit 6, Blåmejse 9, Råge 1, Gråspurv 1, Bogfinke 4 (TR)

18.01.2006
Østerløkken (i have): Spurvehøg 1, Fasan 7, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 9, Sjagger 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Skovspurv 12, Bogfinke 15, Kvækerfinke 7, Grønirisk 8 (MWH)

Kolby (i have): Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 4, Bogfinke 3, Grønirisk 1 (TR)

Hårmark: Tyrkerdue 2 (TR)

Ballen Havn: Lille Lappedykker 2, Gråand 220, Krikand 1, Troldand 4, Blishøne 12 (MWH)

Nørreskifte: Musvåge 1, Stormmåge 110, Sanglærke 45  (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 3, Rødhals 2, Solsort 3, Nordlig Halemejse 5, Musvit 10, Blåmejse 2, Bogfinke 5, Kvækerfinke 2, Gulspurv 7 (TR, MWH)

17.01.2006
Brattingsborg Skov: Duehøg 1 - havde slået en fasankok (Jakob Larsen)

Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås  115, Gråand 60, Pibeand 38, Hvinand 25, Strandskade 17, Hjejle 3, Alm. Ryle 8, Stor Regnspove 16, Islandsk Rødben 9, Stenvender 8, Gråkrage 128, Grønirisk 4 (MWH)

Brokold: Vandrefalk 1 (MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 3 (MWH)

16.01.2006
Ægholm: Sangsvane 283, Grågås 7, Blisgå 17, Canadagås 12 (JJ, MWH)

Øster Hedekrog: Gråstrubet Lappedykker 9, Ederfugl 75, Havlit 2, Sortand 55, Fløjlsand 38, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 17, Islandsk Rødben 3 (MWH)

15.01.2006
Ægholm: Sangsvane 32, Grågås 2, Canadagås 22, Blisgås 16, Skovskade 3 (JJ, MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 14 (MWH)

Barnekold: Sangsvane 58 (MWH)

Besser: Sangsvane 91 (MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 16, Musvåge 1 (MWH)

Langemark: Spurvehøg 1, Kvækerfinke 250, Bogfinke 10, Gulspurv 8 (MWH) 

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Fuglekonge 15, Musvit 2, Blåmejse 12, Træløber 5 (JJ)

14.01.2006
Yderste Holm (obs. fra Langør): Ederfugl 50, Hvinand 150, Topprt Skallesluger 15, Alm. Ryle 15, Svartbag 3 (DM)

Hønsepold: Vandrefalk 1 (DM)

Ægholm: Sangsvane 248 (MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 71 (MWH)

Strandskoven: Jernspurv 1, Rødhals 1, Skovspurv 16, Bogfinke 5, Kvækerfinke 4 (DM)


13.01.2006
Langemark: Kvækerfinke 5, Gulspurv 25 (JJ, MWH)

Besser: Silkehale 15, Solsort 10, Sjagger 8, Vindrossel 2, Bogfinke 5, Kvækerfinke 4 (JJ, MWH)

Besser Rev: Gråand 21, Pibeand 25, Spurvehøg 1, Strandskade 19, Stor Regnspove 4, Islandsk Rødben 4, Stenvender 74, Skærpiber 1, Grønirisk 42, Gråsisken 18, Bjergirisk 2 (JJ, MWH)

Østerfjord: Ederfugl 30, Hvinand 75, Toppet Skallesluger 11 (JJ, MWH)

Albuen: Gråand 42, Krikand 3, Tårnfalk 1, Engpiber 3, Bjergirisk 45 (JJ, MWH)

Kolderne: Skarv 42, Grågås 2, Lysbuget Knortegås 5, Gråand 342, Strandskade 18, Strandhjejle 5, Alm. Ryle 20, Islandsk Ryle 7, Stor Regnspove 108, Islandsk Rødben 15, Stenvender 28 (JJ, MWH)

12.01.2006
Kolby: Tårnfalk1, Ringdue 3, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 2, Blåmejse 2, Bogfinke 4, Kvækerfinke 5, Grønirisk 5, Dompap 1 hun (TR)

Besser: Sangsvane 136 (MWH)

Besser Rev, Draget: Strandskade 5, Islandsk Rødben 1, Stenvender 4 (MWH)

11.01.2006
Kolby: Rødhals 1, Solsort 15, Musvit 10, Blåmejse 10, Skovspurv 20, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Stillits 2, Dompap 4, 1 han + 3 hun (HK)

Besser Made: Sjagger 300, Gulspurv 7 (MWH)

Barnekold: Gravand 105, Gråand 92, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Stor Regnspove 58, Ringdue 12, Misteldrossel 1, Sjagger 5, Stillits 50 (MWH)

10.01.2006
Langemark: Fjeldvåge 1 (JJ, MWH)

Langør: Hvinand 325, Toppet Skallesluger 9, Lille Skallesluger 1 hun (JJ, MWH)

Kragemosen: Blåmejse 9 (JJ, MWH)

Nordby Bakker: Bjergirisk 30 (CF)

Issehoved: Stenvender 1, Skærpiber 1 (JJ, MWH)

09.01.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Solsort 6, Vindrossel 4, Fuglekonge 5, Nordlig Halemejse 7, Musvit 18, Blåmejse 9, Træløber 7, Skovskade 2, Dompap 4 (JJ, MWH)

08.01.2006
Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Ringdue 25, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2, Rødhals 1, Solsort 15, Vindrossel 11, Fuglekonge 3, Nordlig Halemejse 9, Musvit 5, Blåmejse 8, Sortmejse 2, Træløber 1, Korttået Træløber 1, Skovskade 2, Grønsisken 60, Gråsisken 9, Grønirisk 2, Gulspurv 13 (CBr, MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 175, Sortbuget Knortegås 1 (CBr, MWH)

Ballen Havn: Lille Lappedykker 2, Gråand 200, Krikand 1, Troldand 12, Blishøne 9 (CBr, MWH)

Strandskoven: Dværgfalk 1 (DM)

Draget, Besser Rev: Tårnfalk 1, Hjejle 3, Islandsk Rødben 5, Nordlig Gråsisken 10 (DM)

Sildeballe: Canadagås 12 (DM)

Yderste Holm: Toppet Skallesluger 13 (DM)

Kolby: Ringdue 5, Jernspurv 1, Sjagger 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Skovspurv 1, Bogfinke 6, Kvækerfinke 5, Grønirisk 4, Dompap 4, 2 han + 2 hun (TR)

07.01.2006
Kolby: Musvit 12, Blåmejse 12, Skovspurv 30, Bogfinke 14, Stillits 6, Dompap 5 (HK)

Kolby/Højskolen: Ringdue 4, Jernspurv 1, Solsort 4, Musvit 3, Blåmejse 5, Bogfinke 5, Kvækerfinke 4, Grønirisk 3 (TR)

Trekanten/Grusgraven: Silkehale 11, Fuglekonge 20, Træløber 2, Sortmejse 3 (JJ)

Toftebjerg: Musvåge 1 (TR)

Langemark: Kvækerfinke 150, Gulspurv 25 (MWH)

Issehoved: Skarv 125, Mørkbuget Knortegås 5 Ø, Ederfugl 80, Måger - 90% Sølvmåge, Svartbag 17 (TR)

Langør: Gråand 43 (Lillehavet), Troldand 4, hun, Hvinand 90, Toppet Skallesluger 1 han, Musvåge 1, Blishøne 9, Sjagger 17 (TR)

Ballen: Knopsvane 3, Gråand 60 (havnen), Tårnfalk 1 (TR)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 75 (TR)

Brattingsborg Gods: Kragefugle 225 - Gråkrage 60 %, Råge 10 %, Allike 30 % (TR)

Besser: Sangsvane 85 (MWH)

Sildeballe: Sangsvane 205, Canadagås 12 (MWH)

Bolbro Sand: Strandskade 21, Hjejle 2, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 175, Islandsk Rødben 15, Nordlig Gråsisken 10 (MWH)

06.01.2006
Langør Havn: Troldand 3, Hvinand 15, Lille Skallesluger 1 hun, Blishøne 7 (MWH)

Yderste Holm: Strandskade 7, Strandhjejle 5, Islandsk Rødben 5, Stenvender 2, Bjergirisk 75 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fuglekonge 3, Nordlig Halemejse 12, Blåmejse 6, Korttået Træløber 2, Grønsisken 65, Dompap 4 (JJ)

Alstrup: Sjagger 40, Bogfinke 35, Kvækerfinke 125 (MWH)

Strandskoven: Blå Kærhøg 1 han (DM)

Kolby: Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 3, Musvit 5, Blåmejse 4, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Grønirisk 2 (TR)

05.01.2006
Ballen: Silkehale 23, Stillits 3, Gulspurv 2 (JJ)

Østerløkken: Blå Kærhøg 1 hun (MWH)

Langør: Gråand 112, Stor Regnspove 9, Islandsk Rødben 5 (MWH)

04.01.2006
Besser : Sangsvane 145, Musvåge 1, Husskade 1 (JJ, MWH)

Sildeballe: Sangsvane 225 (JJ, MWH)

Besser Rev: Strandskade 8, Hjejle 12, Strandhjejle 2, Alm. Ryle 85, Islandsk Ryle 1, Islandsk Rødben 2, Stor Regnspove 1, Stenvender 46, Enkeltbekkasin 1, Engpiber 9, Sortstrubet Bynkefugl 1 han, Gærdesmutte 1, Grønirisk 12, Gråsisken 14, Snespurv 7 (JJ, MWH)

Hønsepold: Krikand 14, Vandrefalk 1, Tårnfalk 1, Dobbeltbekkasin 1, Engpiber 3, Bjergirisk 40, Rørspurv 1 (JJ, MWH)

Kolderne: Grågås 3, Lysbuget Knortegås 1, Gråand 480, Pibeand 45, Ederfugl 35, Hvinand 70, Strandskade 115, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 250, Islandsk Ryle 2, Stor Regnspove 66, Lille Kobbersneppe 1, Islandsk Rødben 2, Stenvender 5 (JJ, MWH)

03.01.2006
Rosendal: Gråsisken 2 (CF)

Nordby: Silkehale 8 (Friskolen), Stillits 18 (CF)

Nordby Bakker: Snespurv 22 (CF)

Langør + Yderste Holm: Ederfugl 200, Hvinand 118, Toppet Skallesluger 10, Vandrefalk 1 -  på Yderste Holm slog den en fugl, som den fortærede i løbet af en halv times tid, Hjejle 10, Alm. Ryle 110, Stor Regnspove 30 (DM)

Besser: Sangsvane 85, Musvåge 3, Blå Kærhøg 1 han (JJ, MWH)


Sildeballe: Sangsvane 108 (JJ, MWH)

Besser Rev/Draget: Gråand 170, Hvinand 130, Blå Kærhøg 1 hun, Strandskade 10, Hjejle 22, Strandhjejle 2, Alm. Ryle 45, Islandsk Rødben 3, Stor Regnspove 3, Stenvender 13, Engpiber 14, Sortstrubet Bynkefugl 1 han, Grønirisk 5, Gråsisken 12 (JJ, MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 165, Sortbuget Knortegås 1, Musvåge 2 (MWH)

02.01.2006
Kolby: Rødhals 1, Blåmejse og Musvit 5 - 10, Skovspurv 10 - 12, Bogfinke 2, Stillits 1, Dompap 2 (HK)

Sælvig: Musvåge 1, Skovsneppe 1(CBr)

Kolby: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1 hun, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 8, Musvit 5, Blåmejse 3, Allike 70, Skovspurv 4, Bogfinke 7, Kvækerfinke 2, Grønirisk 7, Dompap 6, 4 han + 2 hun (TR)

Langør: Skarv, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 1, Gråand, Ederfugl 10, Hvinand 100 - 150, Toppet Skallesluger 6, Hjejle 1, Alm. ryle 200, Stor Regnspove 100, Svartbag 1, Sølvmåge, Hættemåge, Gråkrage, Råge, Allike (DM)

Issehoved: Fiskehejre 1, Ederfugl 20 NØ, Måger anslået 1500 - 90% Sølvmåge, 10% Svartbag, Stormmåge og Hættemåge, Engpiber 3, Skærpiber 1, Rødspurv 1 han, Snespurv 3 (MWH)

Kragemosen: Engpiber 3, Sjagger 125, Musvit 1, Blåmejse 4 (MWH)


Sildeballe: Sangsvane 34 (MWH)

Besser Rev: Sortstrubet Bynkefugl 1 han, Rørspurv 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 2 (MWH)

Initialer på siden

Oversættelse af initialer:
AV: Annette Vieler, Tanderup
BLT: Birthe Lund Thomsen, Besser
BN: Bent Nielsen, Langemark
CBr: Carsten Bruun, Sælvig
CEN: Carl Erik Nøhr, Filipsdal
CF: Christian Fabricius, Nordby
CJ, ML: Connie Jensen & Mogens Larsen, Langør
CL: Carsten Langkilde, Ørby
DM: David Manstrup, Strandskoven
DPK: Dorthe Pors Knudsen
EAM: Esther og Arne Mikkelsen, Kragemosen, Nordsamsø
EK: Erling Kaiser, Ørby
GEL: Gerda og Erik Larsen, Torup
HK: Hasse Kirkegaard, Samsø Højskole, Kolby
IEE: Inger & Erik Eriksen, Nordby Bakker
JG: Johannes Glenthøj, Nordby
JH: Jette Hansen, Østerby
JJ : Jens Jensen, Ballen
KEP: Karen og Erik Poulsen, Labyrinten, Nordby
LeB: Leif Brauer, Skodsborg
MR: Michael Rasmussen, Brattingsborg
MWH: Mogens Wedel-Heinen, Østerløkken
OD: Ole Dybkjær, Slagelse
PB: Peter Boll, Østerby
PW: Pelle Werngreen, Århus og Besser
SDy: Svend Dybkjær, Tønning
SE: Stig Englund, København
SP: Sune Petersen, Brundby
TR: Torben Rysgaard, Kolby