NYESTE IAGTTAGELSER 2018


Samsøs Fugle kan kontaktes på mowh@post.tele.dk

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



Februar 2019




17.02.2019
Kolby Kås Havn: Sortand 1, Lille Lappedykker 3, Blishøne 4 (MWH)

Vesborg: Ederfugl 50+, Sortand 12, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 2 (MWH)

Østerløkken: Grågås 300+, Blisgås 22 (MWH)


16.02.2019
Issehoved: Knopsvane 2, Grågås 80 T, Bramgås 350 V, Ederfugl 100+, Sortand 4, Hvinand 2, Stor Præstekrave 1 R, Tejst 1, Ringdue 42 T, Huldue 3 T, Sanglærke 10 R + 15 T, Engpiber 1, Bogfinke 2, Grønsisken 7, Snespurv 12 (CBr, MWH)

Kragemosen: Krikand 125+, Musvåge 1, Sjagger 1, Stær 42 (CBr, MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 5, Skovspurv 10 (MWH)

Kolby Kås: Tejst 8 (SH)

Tranebjerg: Grågås 100+ (IS)

Nørreskifte: Sangsvane 30+ (IS)

Østenlands: Grågås 14, Vibe 19, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Blishøne 2, Ringdue 20+, Musvit 5, skovskade 5 (IS) 


15.02.2019
Sælvig: Knopsvane 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sanglærke 22, Stær 3 (CBr)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 68, Grågås 15, Blisgås 2, Sanglærke 2, Musvit 3, Blåmejse 11, Gråkrage 23  (IS)

Lushavn: Musvåge 2, Gulspurv 9 (IS)

Torup: Stær 1 (GEL)

Ballen: Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5, Grønirisk 10, Stillits 4 (EJH, KH, TVH)

Besser: Husskade 1 (EJH, KH, TVH)


14.02.2019
Grusgraven: Troldand 14 (MWH)

Langør: Hvinand 30, Toppet Lappedykker 2 (EJH, KH, TVH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1 (EJH, KH, TVH)


13.02.2019
Sildeballe: Sangsvane 275 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 15, Mørkbuget Knortegås 18, Gravand 25, Gråand 160, Spidsand 2, Pibeand 14, Hvinand 15, Stor Skallesluger 2, Havørn 2 AD OF, Strandskade 3, Islandsk Rødben 7, Storspove 51, Hættemåge 24, Sanglærke 4 T (EJH, KH, TVH, MWH)

Besser Made: Bramgås 75 (EJH, KH, TVH, MWH)

Lushavn: Grågås 1, Ederfugl 11, Fiskehejre 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 9, Skovskade 1 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 10 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1 OF, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1Gråkrage 3 OF (BS)


12.02.2019
Issehoved: Knopsvane 2, Grågås 3 OF, Ederfugl 150, Sortand 12, Fløjlsand 3, Sanglærke 3 SV + 3 OF, Rødhals 1, Sjagger 50, Sortmejse 1, Stær 90, Bogfinke 2, Dompap 2 (EJH, KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Havørn 2 AD OF (KH, TVH)

Ballen: Grønsisken 50+ (EJH, KH, TVH)


11.02.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 140 OF, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (MWH)

Tranebjerg: Stillits 3 (JB, MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD (IS)


10.02.2019
Øster Hedekrog: Sangsvane 5 OF, Grågås 9 OF, Fløjlsand 29 R, Sortand 14 R (MWH)

Øster Hede: Sanglærke 2, Stor Korsnæb 10, Lille Korsnæb 5 (MWH)

Vesborggårdvej: Sangsvane 61, Grågås 32 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Allike 17, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Skovskade 2, Dompap 3 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gråkrage 1, Allike 11 OF (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 2, Gråand 4, Musvåge 1, Blishøne 1, Vandrikse 1,Storspove 4,  Ringdue 60, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Vindrossel 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Ravn 2, Gråkrage 6, Allike 55, Råge 8, Skovskade 1, Skovspurv 2, Bogfinke 11, Kvækerfinke 2, Grønsisken 43, Stillits 8, Dompap 1, 7 rådyr (CBr)


09.02.2019
Kanhave: Sanglærke 4 (MWH)

Østerløkken: Grågås 115, Blisgås 27, Musvåge 1 (MWH)


Sælvig: Musvåge 1, Skovsneppe 2, Sanglærke 4 (CBr)


08.02.2019
Østerløkken: Grågås 280 R, Blisgås 9 R, Bramgås 120 R + 270 OF (MWH)

Besser Made: Grågås 430, Blisgås 24, Bramgås 900+ (MWH)

Gammelholm: Sangsvane 70 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 8 OF, Grågås 7, Bramgås 21 OF, Mørkbuget Knortegås 15, Gravand 95, Gråand 190, Spidsand 1, Pibeand 74, Hvinand 40, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Vibe 4, Storspove 24, Skærpiber 1 (MWH) 


07.02.2019
Østerløkken: Grågås 215, Svartbag 1 (MWH)

Kragemosen: Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 6, Engpiber 6, Husskade 2, Stær 40 (Poul Rasmussen, Tåsinge)


06.02.2019
Issehoved: Sandløber 1, Sortgrå Ryle 1 (MWH)

Kragemosen: Grågås 2, Gråand 14, Engpiber 3, Rørspurv 1 (MWH)

Brattingsborg v. Hjalmarsgård: Gråand 6, Musvåge 1, Sortmejse 5, Blåmejse 6, Skovskade 2 (IS)

Pillemark (have): Musvåge 1 OF, Stormmåge 8 OF, Rødhals 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 30 OF, Gråkrage 1 OF (BS)

Østerløkken: Bramgås 900+ OF (MWH)



05.02.2019
Øster Hedekrog: Sangsvane 7 OF, Grågås 3 OF, Ederfugl 4, Sortand 19, Fløjlsand 30, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 4, Gråstrubet Lappedykker 3 (MWH)

Østerhede: Gråsisken 24 (MWH)

Issehoved: Sortgrå Ryle 1 (Poul Rasmussen, Tåsinge)

Langør: Duehøg 1 2K (Poul Rasmussen, Tåsinge)

Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Stor Flagspætte 3, Fuglekonge 7, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Ravn 2, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Ederfugl 6, Hvinand 3, Sølvmåge 9, Skærpiber 3 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF (BS)


04.02.2019
Pillemark (have): Musvåge 3, Sjagger 7, Solsort 8, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2 (BS)

Pillemarksvej: Stormmåge 200+ (BS)

Vesterløkker, Rosenvej (have): Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 8, Blåmejse 4, Ravn 2, Skovspurv 1, Bogfinke 2, Grønirisk 4, Dompap han 4, Dompap hun 4 (AVW)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 OF, Stor Flagspætte 1, Musvit 7, Grønsisken 7 (IS) 



03.02.2019
Østerløkken: Bramgås 700+ OF (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 5, Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 5, Musvit 15, Ravn 2, Gråkrage 2 (MWH)


02.02.2019
Kolby Kås: Rørdrum 1 (SH)

Vesborg: Sangsvane 15, Gråand 14, Ederfugl 24, Fasan 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 1, Dompap 1, Grønsisken 12 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Gråand 12, Ederfugl 5, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1, Musvit 5, Skovskade 1 (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 31, Musvit 6 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 3 OF, Solsort 2, Gråkrage 1, Allike 40+, Skovspurv 2 (BS)



01.02.2019
Sildeballe: Knopsvane 1, Sangsvane 274 (MWH)

Barnekold: Grågås 115, Blisgås 1, Bramgås 215, Gravand 71, Gråand 197, Knarand 3, Pibeand 190, Hvinand 30, Stor Skallesluger 7, Musvåge 1, Islandsk Rødben 6, Storspove 81, Ringdue 12, Gråkrage 14 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 84 (MWH)

Gammelholm: Sangsvane 41, Grågås 125, Bramgås 145 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 2, Ravn 1 (IS)



Januar 2019




31.01.2019
Østerløkken: Bramgås 44 OF, Husskade 1 (MWH)


30.01.2019
Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 171, Musvåge 1, Fasan 12, Ringdue 155, Gråkrage 5, Skovskade 1, Kvækerfinke 1, Grønsisken 52, Gråsisken 7, Blåmejse 3, Musvit 2, Dompap 5 (CBr)

Østerløkken: Bramgås 750 OF (MWH)

Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 50 OF, Spurvehøg 1, Alm. Ryle 42, Hættemåge 12, Engpiber 3 (MWH)

Brokold: Storspove 2, Lille Kobbersneppe 7 (MWH)

Eskeholm: Grågås 75, Bramgås 350, Mørkbuget Knortegås 74, Gravand 22, Gråand 49, Pibeand 12, Hvinand 28, Alm. Ryle 175, Storspove 44, Hættemåge 50+ (MWH)

Vester Kanal: Musvåge 2, Skovsneppe 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Skovskade 2, Gulspurv 7 (IS)

Pillemark (have): Bramgås 8 OF, Stormmåge 3 OF, Musvåge 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 10, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Besser: Husskade 4 (MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 22 (MWH)

Vesborg: Havørn 1 (AØ)


29.01.2019
Issehoved: Ederfugl 200, Sortand 50, Fløjlsand 16, Toppet Skallesluger 4, Skarv 45, Rødstrubet Lom 1, Musvåge 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 9, Sjagger 40+, Stær 80 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 1500+ OF (MWH)

Pillemark (have): Bramgås 8 OF, Stormmåge 1 OF, Sjagger 3, Solsort 10, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 7, Skovspurv 3 (BS)

Lushage: Ederfugl 3, Hvinand 10, Musvåge 2 (IS)

Østenlands: Musvåge 4, Skovskade 4, Gråkrage 20+, Allike 100+ (IS)

Sælvig: Grågås 45, Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 95, Huldue 1 Stor Flagspætte 1, Solsort 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Allike 2, Skovspurv 5, Bogfinke 6, Dompap 3, Gråsisken 42 (CBr)  


28.01.2019
Sildeballe: Sangsvane 71, Musvåge 2 (CBr, MWH)

Lillehavet: Grågås 52, Gravand 2, Gråand 15, Stor Skallesluger 1, Storspove 12 (CBr, MWH)

Mårup: Sangsvane 55 (CBr, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 5, Musvit 8, Sortmejse 1, Blåmejse 15, Bogfinke 12 (CBr, MWH)

Lushavn: Hvinand 6, Toppet Skallesluger 6 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 4, Vandrefalk 1, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Gråkrage 14 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 6 OF, Solsort 3, Musvit 1, Gråkrage 2 (BS)
 



27.01.2019
Sælvig: Skovsneppe 1, Nordlig Halemejse 14 (CBr)

26.01.2019
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Musvåge 2, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 4, Rødhals 1, Solsort 19, Fuglekonge 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Østerløkken:  Kortnæbbet Gås 1, Grågås 105 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Sangsvane 29, Gråand 6, Troldand 44, Musvåge 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Pillemark (have): Rødhals 1, Sjagger4, Solsort 16, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)

Ørby: Sjagger 100+ (MWH)


25.01.2019
Østerløkken: Bramgås 2500+ (MWH)

Lillehavet, Langør: Gråand 170, Pibeand 120, Strandskade 2, Alm. Ryle 11, Islandsk Rødben 7, Storspove 9 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 5, Rødhals 1, Musvit 11, Gærdesmutte 3, Skovskade 4, Bogfinke 50+, Kernebider 1 (IS)


24.01.2019
Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 55, Skovsneppe 1, Bogfinke 3, Kvækerfinke 1, Grønirisk 6, Skovspurv 8 (CBr)

Vesborg: Sortand 9, Hvinand 5, Musvåge 1, Skærpiber 1, Gærdesmutte 1 (IS)



23.01.2019
Sælvig: Havørn 1 (CBr)

22.01.2019
Sildeballe: Sangsvane 159, Musvåge 1 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 11, Sjagger 140 OF (MWH)

Lushavn: Skarv 40+, Fiskehejre 1, Stor Flagspætte 2, Skærpiber 1 (IS)

Ørby: Sjagger 35+. Solsort 16, Skovspurv 5 (IS)



21.01.2019
Lillehavet, Langør: Storspove 14 (MWH)

Langør: Ederfugl 45, Hvinand 75, Toppet Skallesluger 7, Lille Lappedykker 4 (MWH)

Yderste Holm: Gråand 24, Toppet Skallesluger 12, Strandskade 198, Alm. Ryle 34, Storspove 214, Islandsk Rødben 1 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2 SY, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)

Hjalmarsgård: Knopsvane 3, Sangsvane 14, Musvåge 4, Rødhals 1,  Skovskade 1 (IS)


20.01.2019
Ballen Havn: Skærpiber 1 (JS)

Hverremosen: Ederfugl 8, Toppet Skallesluger 7, Musvåge 1 (JL)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 7, Gulspurv 9 (IS)

Vester Kanal: Musvåge 2, Ringdue 7, Rødhals 1, Sjagger 6, Skovskade 1, Allike 200+ (IS)


19.01.2019
Sælvig: Spurvehøg 1, Ringdue 250, Blåmejse 4, Musvit 3, Gråsisken 5 (CBr) 


18.01.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 1400 NV, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 9, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 15, Gærdesmutte 2, Træløber 1, Skovskade 1, Bogfinke 8, Grønirisk 4 (MWH)

Østenlands: Sangsvane 29, Knopsvane 4, Sortand 5, Hvinand 5, Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Skovskade 2, Ravn 1, Allike 50+ (IS)


17.01.2019
Østerløkken: Fasan 3, Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 12, Bogfinke 5, Kvækerfinke 2, Grønirisk 9, Gulspurv 3 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 12, Hvinand 9 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Sortmejse 3 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)


16.01.2019
Brundby: Gråsisken 20 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 50, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 20, Sortmejse 5, Blåmejse 30, Skovskade 2, Bogfinke 1 (MWH)

Besser Made: Musvåge 1 (JØM)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)


15.01.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 53 OF, Mørkbuget Knortegås 24, Gravand 23, Gråand 112, Pibeand 44, Hvinand 95, Stor Skallesluger 1, Islandsk Ryle 4, Islandsk Rødben 5, Lille Kobbersneppe 8, Storspove 9, Sjagger 5, Solsort 1, Gråkrage 14 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 18, Sangsvane 25+, Grågås 100+, Blisgås 4, Gråand 3, Troldand 1, Musvåge 1, Skovskade 1 (IS)


14.01.2019
Grusgraven: Musvåge 1, Sortmejse 1 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue 17 (MWH)

Østerløkken: Grønirisk 14 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Ravn 1 (IS)

Lushavn: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Allike 200+ (IS)


13.01.2019
Ballen Havn: Gråand 8, Ederfugl 2, Sortand 26, Blishøne 3, Tamdue 7, Grønsisken 25 (PW, MWH)

Vesborg: Musvåge 1, Vibe 17, Allike 140 (PW, MWH) 

Permelille: Sangsvane 9 (PW, MWH)

Kanhave: Gråsisken 1 (JP)


12.01.2019
Langemark: Grågås 150, Husskade 1 (PW, MWH)

Sildeballe: Sangsvane 250, Grågås 200, Bramgås 1500 (PW, MWH)

Alstrup: Sangsvane 9, Tyrkerdue 6, Musvit 7, Blåmejse 6, Stær 15, Gråspurv 9, Skovspurv 15, Grønsisken 25, Gråsisken 20 (PW, MWH)

Langør: Gråand 275, Pibeand 40, Storspove 26 (PW, MWH)

Mårup: Sangsvane 129 (PW, MWH)

Issehoved: Ederfugl 30, Sortand 50, Fløjlsand 15, Rødstrubet Lom 1, Ringdue 45 (PW, MWH)

Østenlands: Knopsvane 5, Sangsvane 7, Musvåge 2, Stor Flagspætte 2 (IS)

Pillemark: Stormmåge 4 OF, Rødhals 1 SY, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)


11.01.2019
Besser: Grågås 125+, Bramgås 2500 (MWH)

Sildeballe: Sangsvane 250, Grågås 29 (MWH)

Barnekold: Grågås 2, Gravand 34, Gråand 550, Pibeand 107, Hvinand 25, Tårnfalk 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 95 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 157 (MWH)


10.01.2019
Midvintertælling af gulnæbbede svaner og gæs, samt international tælling af alle vandfugle i Stavns Fjord/NOVANA. Omkring d. 12.-13. januar 2019.

Gammelholm: Knopsvane 2, Sangsvane 7, Grågås 290, Blisgås 2, Bramgås 290, Gravand 10, Gråand 150, Pibeand 16 (PB, MWH)

Hjortholm: Knopsvane 4, Sangsvane 13, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 6, Gråand 105, Pibesand 4, Krikand 45, Ederfrugl 175, Hvinand 225, Fiskehejre 4, Skarv 8, Strandskade 4, Islandsk Rødben 12, Storspove 38 (PB, MWH)

Østerfjord: Hvinand 450, Spættet Sæl 24 (PB, MWH) 

Yderste Holm: 
 Gravand 4, Gråand 490, Krikand 18, Hvinand 190,  Strandskade 132, Hjejle 9, Alm. Ryle 150, Islandsk Rødben 4, Storspove 81 (PB, MWH)

Grønhoved: Pibeand 320 (PB, MWH)

Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Ravn 2, Bogfinke 11, Gulspurv 17 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Spurvehøg (IS)


09.01.2019
 
Skovfogedhuset: Musvåge 2, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 12, Stor Korsnæb 7, Lille Korsnæb 12 (MWH)


08.01.2019
Bjørnedam: Taffeland 2, Troldand 28, Stor Skallesluger 11, Sjagger 50+ (MWH)

Langør: Gråand 225, Pibeand 50, Toppet Skallesluger 7, Lille Lappedykker 1 (MWH)


07.01.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 29, Grågås 800, Blisgås 9, Bramgås 50, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 63, Gråand 450, Pibeand 77, Hvinand 50, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 2,  Fiskehejre 1, Fasan 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Alm. Ryle 35, Islandsk Rødben 2, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 92, Sjagger 150, Sortkrage 1, Gråkrage 15 (CBr, MWH)

Brokold: Vandrefalk 1 (CBr, MWH)

Nørreskifte: Bomlærke 8 (CBr, MWH)

Pillemark (have): Stor Flagspætte 1, Sjagger 50, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Træløber 1, Skovspurv 8 (BS)


06.01.2019
Tranebjerg: Bomlærke 19 (MWH)

Vesborg: Musvåge 1, Solsort 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 2 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Knopsvane 3, Ederfugl 7, Sortand 3, Skarv 35+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Vandrikse 1, Dobbeltbekkasin 1 (CBr)


05.01.2019
Øster Hedekrog: Ederfugl 18, Sortand 4, Fløjlsand 16, Hvinand 46, Toppet Skallesluger 3, Gråstrubet Lappedykker 5, Musvåge 1, Tejst 1, Engpiber 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Solsort 6, Fuglekonge 1, Blåmejse 3, Skovskade 1, Bogfinke 15 (MWH)

Langør: Hvinand 9, Toppet Skallesluger 3, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Blåmejse 5, Spættet Sæl 1 (IS)

SælvigSkarv 1, Fiskehejre 3, Sangsvane 19, Grågås 27, Gråand 3, Musvåge 1, Spurvehøg 3, Fasan 12, Sølvmåge 4, Hættemåge 1, Ringdue 250, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Solsort 2, Rødhals 1, Musvit  6, Blåmejse 5, Gråkrage 4, Skovskade 1, Skovspurv 4, Bogfinke 3, Dompap 3, Grønsisken 8 (CBr)   

Tranebjerg:
Gråspurv 12 (CBr)


04.01.2019
Mårup: Sangsvane 78 (MWH)

Kragemosen: Gulspurv 42 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 250, Fløjlsand 4, Hvinand 2, Sule 2, Skarv 92, Svartbag 2, Sølvmåge 20, Stormmåge 2, Alk 4, Rødhals 1, Gråkrage 8, Stær 7 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Sortmejse 5, Skovskade 3 (IS)


03.01.2019
Barnekold: Knopsvane 4, Sangsvane 7 OF, Grågås 59, Mørkbuget Knortegås 148, Gravand 42, Gråand 250, Pibeand 28, Hvinand 24, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Havørn 1 2k, Strandskade 5, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 14, Islandsk Rødben 4, Lille Kobbersneppe 8, Storspove 61, Svartbag 2, Gråkrage 40 (MWH)

Østerløkken: Hættemåge 70+, Sølvmåge 200+, Stormmåge 20+ (MWH)

Hjalmarsgaard: Musvåge 1, Spurvehøg 1 (IS)

Lushage/Lushavn: Ederfugl 21, Sortand 19, Fiskehejre 1, Gærdesmutte 1 (IS) 



02.01.2019
Brattingsborg Skov: Fasan 2, Rødhals 1, Misteldrossel 2, Solsort 5, Allike 25, Bogfinke 1 (MWH)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Bogfinke 9, Gulspurv 13 (IS)

Vester Kanal: Ringdue 50+, Allike 100+, Gråkrage 11 (IS)

Lushavn - Vesborg: Skovsneppe 1 (IS)

Østerløkken: Skovskade 1 (MWH)


01.01.2019
Onsbjerg: Grågås 80, Bramgås 775 (MWH)

Hjortholm: Gråand 5 OF, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 4, Stor Skallesluger 1, Strandskade 2, Storspove 6, Hættemåge 4, Sjagger 40 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 1, Ringdue 4 (MWH)

Hellemosevej: Knopsvane 5, Blishøne 13 (MWH)

Langør: Ederfugl 8, Hvinand 12, Skærpiber 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Sølvmåge 2, Ringdue 7, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 25, Bogfinke 2, grønirisk 7, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Musvåge 1, Musvit 6, Skovskade 1, Allike 50+, Gråkrage 12 (IS)