NYESTE IAGTTAGELSER l 2023






 

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



Januar 2023



31.01.2023
Hesselholm: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Misteldrossel 1 (MWH)

Kirkebugten: Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 2, Solsort 12, Sortmejse 1, Bogfinke 2 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Skovsneppe 1 (AVW)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 21 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 1 SY (BS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Skovskade 1 (IS)



30.01.2023
Toftebjerg: Bramgås 2000, Troldand 5, Blishøne 2 (MWH)

Langør: Islandsk Rødben 1 (MWH)

Hesselholm: Fiskehejre 7, Sølvhejre 2, Silkehejre 2, Storspove 4 (MWH)

Skovfogedhuset: Lille Korsnæb 8 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Sangsvane 2, Havørn 1, Musvåge 2, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 4 (IS)


29.01.2023
Brokold: Ederfugl 70, Hvinand 40, Sølvhejre 1 OF, Strandskade 12, Storspove 14 (MWH)

Sildeballe: Husskade 2 (MWH)

Golfbanen: Husskade 3 (MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (MWH)

Naturskolen: Islandsk Rødben 3 (MWH)

Toftebjerg: Grågås 12, Bramgås 3000, Troldand 5 (MWH)

Brattingsborg: Grågås 10, Blisgås 10, Bramgås 400 (IS)


28.01.2023
Toftebjerg: Grågås 110, Bramgås 15 (MWH)

Kirkebugten: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Hesselholm: Fiskehejre 11, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Lillehavet, Langør: Islandsk Rødben 2, Storspove 3 (MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 7, Bogfinke 3, Grønirisk 4, Ravn 2, Gulspurv 1 (MWH)


27.01.2023
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 173, GrågåsXCanadagås 1, Bramgås 2, Mørkbuget Knortegås 11, Gravand 24, Gråand 250, Pibeand 15, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 5, Storspove 8 (JL, MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (JL, HOK, EM)

Langør: Hvinand 130, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 25, Lille Lappedykker 1, Spættet Sæl 3 (JL)

Hjalmargård, Brattingsborg: Halemejse 7, Musvit 6, Blåmejse 5, Bogfinke 3, Grønsisken 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Ravn 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 50+, Fiskehejre 1, Skærpiber 11 (IS)

Østerløkken: Bramgås 400 OF, Skovhornugle 1 OF (MWH)



26.01.2023
Lilleøre: Ederfugl 50, Havlit 1, Hvinand 40, Fløjlsand 1, Stor Skallesluger 8, Toppet Skallesluger 26, Gråstrubet Lappedykker 1 (MWH)

Langemark: Husskade 2 (MWH)

Kolby Kås Havn: Ederfugl 2, Tejst 3 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 39, Spurvehøg 1 (IS)

Tranebjerg: Knopsvane 2, Sangsvane 50, Stor Flagspætte 2, Musvit 9, Blåmejse 8, Skovskade 2, Husskade 4, Gråspurv 8, Skovspurv 2, Bogfinke 12, Kvækerfinke 4, Grønirisk 6, Stillits 4, Dompap 6 (MME)

Hverremosen: Grågås 60, Bramgås 650 (JL)


25.01.2023
Lillehavet/Langør: Gravand 1, Gråand 16, Pibeand 2, Strandskade 6, Islandsk Rødben 2, Storspove 9, Engpiber 2, Bjergirisk 18 (MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Ravn 1 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Misteldrossel 1 (MWH)

Toftebjerg: Grågås 55, Bramgås 52 (MWH)


24.01.2023
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 27, Mørkbuget Knortegås 60, Gravand 17, Gråand 400, Pibeand 52, Hvinand 50, Ederfugl 12, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 4, Sølvhejre 1, Strandskade 9, Storspove 95, Sølvmåge 24, Stormmåge 3, Hættemåge 50 (MWH)

Ballebjerg: Rød Glente 1 OF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Vindrossel 1 (JL)

Issehoved: Ederfugl 30, Fløjlsand 2, Sølvmåge 1 (JL)

Vesborg: Knopsvane 2, Krikand 7, Troldand 7, Stor Flagspætte 1 (IS)

Tranebjerg: Sangsvane 1, Rød Glente 1 OF, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2 (MME)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (MME)

Lillehavet: Toppet Skallesluger 1, Storspove 5 (MME)

Østerløkken: Grågås 150, Musvåge 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Skovspurv 10, Bogfinke 3, Grønirisk 5 (MWH)


23.01.2023
Øster Hedekrog: Bramgås 1, Ederfugl 10, Fløjlsand 78, Sortand 7, Hvinand 9, Toppet Skallesluger 48, Gråstrubet Lappedykker 9, Alk 4, Tårnfalk 1, Engpiber 1 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 2, Silkehejre 2 (MWH)

Østerløkken: Grågås 100, Bramgås 300 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 4, Rødhals 1, Skovskade 1 (IS)


22.01.2022
Brokold/Bolbro Sand: Gråand 8, Ederfugl 30, Hvinand 300, Havørn 1 OF, Tårnfalk 1, Strandskade 11, Alm. Ryle 8, Storspove 10 (MWH)

Lilleøre: Fløjlsand 1, Havlit 1, Hvinand 90, Stor Skallesluger 4 (MWH)

Kolderne: Strandskade 8, Alm. Ryle 40, Spættet Sæl 49 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1 (MWH)

Alstrup: Solsort 4 (MWH)

Nordby: Sangsvane 4 OF, Tårnfalk 1, Dobbeltbekkasin 5 (JL)

Hverremosen: Gråand 12, Pibeand 110, Gulspurv 5 (JL)

Østerløkken: Bramgås 2000+ OF (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 12, Blishøne 3, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gråkrage 5, Solsort 2, Musvit 6, Blåmejse 2, Bogfinke 4, Kvækerfinke 3. Grønirisk 2, Dompap 12, Grønsisken 12, Gærdesmutte 1 (CBr)



21.01.2023
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Grusgraven: Grågås 3 OF, Troldand 4, Hvinand 3, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 2, Lille Korsnæb 5 (CBr, JL, MWH)

Hesselholm: Silkehejre 1, Vandrefalk 1 (CBr, JL, MWH)

Lilleøre: Hvinand 65, Havlit 1, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 10 (CBr, JL, MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (CBr, JL, MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 4, Sangsvane 60+, Grågås 400, Blisgås 27, Bramgås 1300 (IS) 

Lushavn: Hvinand 14, Havørn 2 AD, Tårnfalk 1, Grønirisk 5 (IS)

Alstrup: Solsort 11 (MWH)



20.01.2023
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 25, Blisgås 2, Bramgås 134, Mørkbuget Knortegås 154, Gravand 27, Gråand 410, Pibeand 17, Hvinand 75, Sølvhejre 1, Strandskade 6, Storspove 95, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Gråsisken 1 (MWH)

Langør: Hvinand 80, Havlit 1, Toppet Skallesluger 28, Strandskade 15, Svartbag 4 (JL)

Yderste Holm: Havørn 1, Alm. Ryle 40, Spættet Sæl 38 (JL)

Lushage - Lushavn: Ederfugl 40+, Fiskehejre 1, Svartbag 1, Skærpiber 2, Blåmejse 1, Skovskade 1, Gulspurv 3 (IS)

Have i Kolby: Fasan 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 3, Gråkrage 1, Skovspurv 10, Bogfinke 13, Grønirisk 3 (NS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Isfugl 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Skovskade 1, Dompap 3 (CBr)

 
19.01.2023
Yderste Holm: Gravand 1, Pibeand 2, Ederfugl 30, Toppet Skallesluger 12, Strandskade 9, Alm. Ryle 4, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 3 (MWH)

Lilleøre: Ederfugl 70, Hvinand 80, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 10 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (MWH)

Langemark: Grågås 60, Stillits 14 (MWH)

Have i Kolby: Fasan 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 3, Grønirisk 3 (NS)

Sælvig: Grågås 18, Musvåge 1, Rødhals 1, Bogfinke 2, Dompap 4 (CBr)

Hesselholm: Silkehejre 1, Sølvhejre 1, Fiskehejre 3 (CBr)


18.01.2023
Barnekold: Knopsvane 5, Sangsvane 8, Grågås 13, Bramgås 140, Mørkbuget Knortegås 77, Gravand 26, Gråand 350, Pibeand 90, Ederfugl 8, Hvinand 15, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 14, Vandrefalk 1, Strandskade 3, Alm. Ryle 7, Storspove 68, Svartbag 1, Hættemåge 70, Sølvmåge 24, Gærdesmutte 2, Gråkrage 12 (MWH)

Besser: Husskade 1 (MWH)

Hverremosen: Gråand 30, Pibeand 150 (JL)

Nordby: Bramgås 420 (JL)

Østerløkken: Bramgås 175 OF (MWH)


17.01.2023
Yderste Holm: Ederfugl 75, Hvinand 30, Stor Skallesluger 3, Toppet Skallesluger 14, Skarv 7, Havørn 1, Strandskade 47 (MWH)

Lilleøre: Ederfugl 20, Hvinand 40, Havlit 3, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 8 (MWH)

Langør: Lille Lappedykker 2, Storspove 2 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Silkehejre 2 (MWH)

Kolby: Fasan 3, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 2, Grønirisk 1 (NS)


16.01.2023
Langør: Pibeand 24, Hvinand 115, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 1, Strandskade 4, Storspove 1 (MWH)

Hesselholm: Knopsvane 3, Grågås 8, Gravand 3, Fiskehejre 4, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Havørn 1, Storspove 10 (MWH)

Østerløkken: Grågås 18 OF, Stormmåge 8, Allike 250 (MWH)

Sælvig: Grågås 10, Gråand 45, Skovsneppe 2, Ravn 2, Dompap 1 (CBr)
 
Hesselholm: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 9 (CBr)

Langør:
Toppet Skallesluger 9, Stor Skallesluger 1 (CBr)

Langør havn:
Lille Lappedykker 2 (CBr)

Vesborggårdvej: Sangsvane 25, Grågås 24, Havørn 1 OF (IS)

Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Musvåge 1 (IS)


15.01.2023
Langør: Ederfugl 15, Hvinand 8, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 4, Storspove 1, Engpiber 1, Stillits 14 (MWH)

Langør havn: Lille Lappedykker 3 (KT)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (JL)

Hesselholm kl. 15:45: Fiskehejre 9, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (JL)

Hesselholm kl. 13:30: Gravand 8, Fiskehejre 8, Sølvhejre 2, Silkehejre 2 (MWH)

Østerløkken: Grågås 27 OF, Bramgås 75 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Bjergvipstjert 1 OF, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Skovspurv 4, Bogfinke 3, Grønirisk 10 (MWH)


14.01.2023
Yderste Holm: Ederfugl 20, Toppet Skallesluger 8, Skarv 3, Islandsk Rødben 7 (MWH)

Langør: Ederfugl 8, Hvinand 40, Stor Skallesluger 4, Toppet Skallesluger 18, Strandskade 2, Stillits 14 (MWH)

Hesselholm: Grågås 60, Fiskehejre 7, Sølvhejre 2, Silkehejre 2, Vibe 1, Storspove 8, Stær 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 30+ (IS)

Have i Pillemark: Grågås 3 OF, Fasan 2, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 7, Bogfinke 1 (BS)

Tanderup Mark: Grågås 40 (BS)

Alstrup: Husskade 3 (MWH)

Kolby: Fasan 1, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 6, Grønirisk 10, Dompap 2 (NS)


13.01.2023
Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 7, Gråand 44, Ederfugl 30, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 22, Strandskade 23, Storspove 1, Grønirisk 14 (MWH)

Stenskov: Husskade 1 (MWH)

Vesterløkken: Rørhøg 1 (HOK)


12.01.2023
Agerup: Grågås 38, Bramgås 3200 (MWH)

Hesselholm: Silkehejre 1 Sølvhejre 1, Storspove 32 (MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (MWH)

Langør havn: Lille Lappedykker 3 (CBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Hvinand 2 (IS)


11.01.2023
Egholm: Knopsvane 2, Mørkbuget Knortegås 7, Gravand 5, Gråand 172, Pibeand 72, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 2, Silkehejre 1, Strandskade 1 (MWH)

Hesselholm: Grågås 28 OF, Bramgås 350 OF, Fiskehejre 7, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Storspove 4 (MWH) 

Lilleøre: Hvinand 34, Toppet Skallesluger 4 (MWH)

Langør: Hvinand 32, Lille Skallesluger 1 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 3, Strandskade 27, Hjejle 3 (MWH)

Lushavn: Spurvehøg 1, Allike 50+ (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 40+, Stillits 2 (IS)

Tranebjerg: Rød Glente 1, Krikand 18 (MME)


10.01.2023
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Fasan 4, Havørn 3, Musvåge 1, Ringdue 5, Huldue 2, Stor Flagspætte 8, Vindrossel 15, Solsort 8, Fuglekonge 1, Musvit 130, Sortmejse 1, Blåmejse 7, Gærdesmutte 2, Korttået Træløber 1, Skovskade 4, Gråkrage 2, Kvækerfinke 2, Grønsisken 15, Dompap 7, Lille Korsnæb 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 134 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 (AVW)

Nordby Bugt: Ederfugl 350, Fløjlsand 25 (JL)


09.01.2023
Issehoved: Ederfugl 15, Sortand 175, Fløjlsand 9, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 8, Skarv 2 (MWH)

Mårup: Grågås 240, Bramgås 47 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Tårnfalk 1 (MWH)

Lundgærde: Havørn 1 AD (HOK)

Sælvig: Bramgås 600, Stor Flagspætte 1 (CBr)

08.01.2023
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 1 OF, Grågås 520, Blisgås 35 OF, Bramgås 255, Mørkbuget Knortegås 24, Gravand 39, Gråand 500, Pibeand 125, Hvinand 27, Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Strandskade 1, Vibe 2, Storspove 54, Husskade 2 (CBr, JL, MWH)

Bisgård Mark: Bramgås 3000 (CBr, MWH)

Hverremosen: Grågås 103, Blisgås 4, Bramgås 4, Krikand 10, Storspove 7, Gråkrage 42, Råge 5 (JL)

Have i Pillemark: Fasan 1, Tyrkerdue 2, Solsort 4, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 5, Skovspurv 7, Bogfinke 1, Dompap 2 (BS)

Sælvig: Skovsneppe 4 (CBr)


07.01.2023
Langør: Lille Lappedykker 4 (TWH, MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 7, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (TWH, MWH)

Tranebjerg: Spurvehøg 1, Musvit 5, Blåmejse 4, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Grønirisk 5, Dompap 4 (TWH, MWH)

Nordby: Grågås 130, Bramgås 150 (JL)

Hesselholm: Sølvhejre 2, Silkehejre 2, Musvåge 1 (CBr)


06.01.2023
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Langør: Hvinand 28, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 3, Strandskade 8 (MWH)


Yderste Holm: Ederfugl 350, Hvinand 180, Stor Skallesluger 3, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 13 (MWH)

Langør: Hvinand 25, Toppet Skallesluger 12, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (JL)

Lillehavet: Hvinand 112 (JL)

Hesselholm: Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Vandrefalk 1 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 28, Grågås 115 (MWH)

Alstrup: Musvåge 1, Stillits 10 (MWH)

Torup: Sangsvane 97 (MWH)

Vesterløkken: Blisgås 1 (AVW)


05.01.2023
Hesselholm: Grågås 4, Fiskehejre 6, Sølvhejre 2, Silkehejre 2, Storspove 12 (BHJ, MWH)

Lilleøre: Hvinand 80, Havlit 5, Toppet Skallesluger 22 (MWH)

Toftebjerg: Bramgås 900 (MWH)

Alstrup: Tårnfalk 1, Tyrkerdue 2, Gråsisken 15 (MWH)

Østenlands: Sortand 9, Musvåge 6, Stor Flagspætte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 4, Sjagger 7, Musvit 13, Blåmejse 3 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1 (IS)

Vesterløkken: Blisgås 1 (AVW)

Grusgraven: Gråand 5, Hvinand 1, Troldand 22 (JL)


04.01.2023
Langør: Knopsvane 18, Ederfugl 8, Hvinand 20, Fiskehejre 1, Storspove 3 (PW, MWH)

Hesselholm: Grågås 1, Bramgås 6 OF, Gravand 3, Gråand 4, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Fiskehejre, Storspove 4 (PW, MWH)

Vesterløkken: Blisgås 1 (AVW)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)


03.01.2023
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lundgærde: Sangsvane 55 (CBr)

Hesselholm Made: Silkehejre 2, Sølvhejre 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 9 OF, Grågås 250, Bramgås 60 OF, Gravand 36, Gråand 425, Pibeand 4, Ederfugl 16, Hvinand 45, Sølvhejre 1, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Vibe 3, Storspove 160, Ravn 2, Gulspurv 5 (CBr, JL, PW, MWH)

Besser: Tyrkerdue 2, Sjagger 15, Gærdesmutte 1 (PW, MWH)

Vesterløkken: Blisgås 1 (AVW)  

Ballebjerg: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sjagger 20, Solsort 3, Blåmejse 4, Råge 15, Allike 6, Bogfinke 8, Kvækerfinke 4 (JL)


02.01.2023
Besser: Sangsvane 54, Grågås 72, Bramgås 2 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 140, Grågås 50, Dobbeltbekkasin 1 (PW, MWH)

Langør: Strandskade 8, Islandsk Rødben 1, Storspove 3 (PW, MWH)

Hesselholm: Gråand 10, Fiskehejre 4, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (kom flyvende fra Kirkebugten), Dobbeltbekkasin 1, Skovskade 1 (PW, MWH)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

01.01.2023
Langemark: Stormmåge 4, Husskade 1, Råge 7, Allike 3, Gråkrage 4 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 14, Blisgås 13 OF, Gravand 10, Gråand 255, Pibeand 18, Krikand 10, Hvinand 8, Silkehejre 1, Strandskade 2, Storspove 45, Sølvmåge 12, Hættemåge 4, Ravn 1 (MWH)

Alstrup: Gråspurv 12 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 142, Grågås 380 (MWH)

Hesselholm Made: Knopsvane 14, Gravand 7, Pibeand 4, Fiskehejre 1, Skarv 1, Storspove 42 (MWH)

Langør Kirke: Gråand 2, Sølvhejre 1, Storspove 2 (MWH)

Langør: Ederfugl 14, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 4, Islandsk Rødben 2, Svartbag 1 (MWH)

Have i Pillemark: Sangsvane 3 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Hare 1 (BS)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 8, Bogfinke 3, Grønirisk 3 (MWH)


Sælvig: Skovsneppe 3 (CBr)