NYESTE IAGTTAGELSER l 2024

 

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



April 2024




16.04.2024
Issehoved: Bramgås 1400, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Rød Glente 1, Fasan 1, Ringdue 43, Sanglærke 6, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Gærdesanger 2, Munk 1, Gransanger 34, Blåmejse 4, Solsort 3, Husskade 2, Gråkrage 4, Råge 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 1, Tornirisk 7, Gulspurv 2, Grønirisk 1, Stillits 1 (CBr)
 
15.04.2024
Barnekold (kl. 08:30): Bramgås 70, Mørkbuget Knortegås 80, Spidsand 2, Klyde 16, Hjejle 70, Rødben 2, Hvidklire 6, Stor Kobbersneppe 1, Storspove 6, Splitterne 3 (JL)

Barnekold (kl. 12:10 - 13:05): Grågås 1, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 16, Rørhøg 1 han, Strandskade 5, Klyde 16, Hjejle 1, Rødben 7, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 9, Stormmåge 4, Hættemåge 47, Splitterne 2, Solsort 1, Gransanger 1 (MWH)

Mejlesholm:  - Havørn 52 Ad + 3 2-3k (PB)

Vesborg: Troldand 7, Fiskehejre 1, Rørhøg 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Vesborggård: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg Gods: Rørhøg 1 (IS)


14.04.2024
Issehoved: Fløjlsand 3, Sortand 20, Sule 5, Skarv 17, Rød Glente 2, Rørhøg 2 N + 3 R, Spurvehøg 8, Stor Præstekrave 7, Sandløber 20, Splitterne 1, Ringdue 50, Sanglærke 3, Engpiber 3, Hvid Vipstjert 1, Ringdrossel 3, Sjagger 160, Gransanger 8, Løvsanger 2, Blåmejse 1, Bogfinke 2 (CBr, HHA, JL, MWH) 

Kragemosen: Grågås 4,Bramgås 15, Gråand 6, Rørhøg 2 par Vandrikse 1 (JL)

Nordby: Knopsvane 1, Grågås 10, Rørhøg 1han, Vibe 70, Hjejle 50, Hvid Vipstjert 1, Sjagger 20, Stær 6  (JL) Bomlærke 1 (MWH)

Brattingsborg Gods: Rørhøg 2 (IS)

Vester Kanal: Knopsvane 11, Havørn 1 AD, Vendehals 1, Sanglærke 2, Sjagger 60+ (IS)

Alstrup: Rørhøg 1 han kl. 19:30 (PØ)

Hjortholm: Havørn 2 AD kl. 20:00 (PØ)

Kolby: Fiskehejre 1, Tyrkerdue 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1, Solsort 5, Sjagger 2, Gransanger 4, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Grønirisk 1, Stillits 13 (CE)

Besser: Havørn 2 AD (FMC)



13.04.2024
Issehoved: Ederfugl 3 Ø, Musvåge 2 T, Spurvehøg 3, Strandskade 1, Stor Præstekrave 3, Sølvmåge 3, Splitterne 2, Sanglærke 4, Engpiber 2, Gransanger 17, Løvsanger 2, Sortmejse 1, Bogfinke 3, Grønirisk 1, Tornirisk 4, Stillits 4 (KH, TVH, MWH)

Nordby: Vibe 2, Sanglærke 4, Bomlærke 1 (JL)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 2-3 K OF, Gransanger 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushage: Engpiber 3 (IS)

Hårdmark Mark: Landsvale 1 (HS, AM)

Brundby: Gråstrubet Lappedykker 1 (HHA)

Besser: Rørhøg 1 han (MWH)

Strandskoven: Rørhøg 2  han og hun (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han (MWH)

Vesterløkken: Trane 1 N (AVW)


12.04.2024
Stavns: Knopsvane 2, Grågås 3, Gravand 2, Skeand 8, Krikand 2, Stormmåge 4 (MWH)

Mose v. Torup:  Knopsvane 2, Grågås 4, Skeand 2, Atlingand 2, Gråstrubet Lappedykker 2 (MWH)

Østerby: Grågæs med gæslinger (JØM)

Draget, Besser Rev: Splitterne 1, Bjergirisk 2 (KH, TVH)

Tranebjerg: Rørhøg 2 (KH, TVH)

Vesborggårdvej: Gravand 2, Husskade 1 (IS)

Vester Kanal: Knopsvane 4 AD + 8 JUV, Gråand 2, Havørn 1 AD, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 13 (IS)

Lushavn: Havørn 1 AD, Småspove 1 (IS)


11.04.2024
Østerby: Gråstrubet Lappedykker 2 YF, Blishøne 2, Grønbenet Rørhøne 1, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 1 SY (MWH)

Bisgård: Gransanger 2 SY (MWH)

Mose v. Torup: Krikand 10, Skeand 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 2, Stormmåge 2 (MWH)

Kanhave: Rørhøg 1, Sanglærke 1, Jernspurv 2, Solsort 3, Musvit 2, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (KH, TVH, MWH)
 
Stavns Made: Bramgås 1000+ (KH, TVH)



10.04.2024
Issehoved (kl. 11:00 - kl. 13:00): Ederfugl 10, Sortand 5, Fløjlsand 1,Toppet Skallesluger 2, Sule 3, Skarv 25, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Sildemåge 2, Sølvmåge 20, Splitterne 2, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 2, Husskade 1, Tornirisk 4 (KH, TVH, MWH)

Stavns: Svaleklire 1, Grønbenet Rørhøne 2, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Hjortholm: Havørn 4 2-3K (PB)

Haver i Kolby: Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 4, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Stillits 3, Gulspurv 1

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF (BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD OF, Musvåge 1, Ravn 1 (IS)

Østenlands: Gråand 4, Lille Lappedykker 1, Rørhøg 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Musvit 3, Gærdesmutte 1, Marsvin 3 (IS)

Ballen Færgehavn: Tejst 1 (HHA)


Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Grågås 8, Gråand 3, Musvåge 3, Rørhøg 3, Spurvehøg 1, Ringdue 8, Sangdrossel 1, Stær 18, Blåmejse 2, Husskade 1, Rødstjert 1, Munk 1, Gransanger 2, Dompap 2 (CBr)
 

09.04.2024
Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 9, Hjejle 40 OF (MWH)

Stavns/Fjordvejen: Gravand 2, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Kanhave: Jernspurv 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Bogfinke 2 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


08.04.2024
Issehoved: Bramgås 50 T, Ederfugl 18 T, Skarv 9, Rød Glente 2 N, Musvåge 4 N, Spurvehøg 2 N, Strandskade 3, Stor Præstekrave 5, Storspove 2, Ringdue 63 T, Huldue 2 T, Tyrkerdue 2 T, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 2, Munk 3, Gransanger 16, Husskade 2, Ravn 2, Bogfinke 8, Kvækerfinke 3, Tornirisk 6, Gulspurv 2 (CBr, KH, TVH, MWH)

Kragemosen: Rørhøg 2 - han og hun (MWH)

Kanhave: Rørhøg 1 (KH, TVH, MWH)

Haver i Koldby: Fasan 1, Fiskehejre 2 OF, Ringdue 4, Tyrkerdue 2,Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1 SY, Munk 1 SY, Gransanger 2,  Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Bogfinke 2 - han + hun, Tornirisk 1 SY, Gulspurv 1 SY (CE)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Grønirisk 1 (BS)

Permelille: Rød Glente 1 OF, Rørhøg 1 (CE)

Onsbjerg: Havørn 2 (HOK)

Lindholm: Havørn 2 AD (PB)



07.04.2024
Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 5, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 5 (MWH)

Kanhave: Gransanger 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Træløber 1, Bogfinke 3 (IS)

Lushavn: Havørn 1 YF, Tårnfalk 1, Rødhals 1, Gransanger 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Stær 3 (BS)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 12, Gråand 4, Blishøne 8, Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Fasan 5, Ringdue 12, Tyrkerdue 2, Hvid Vipstjert 2, Gærdesmutte 2, Jernspurv 1, Stær 16, Grønirisk 1 (CBr)


06.04.2024
Issehoved: Grågås 40 N, Bramgås 123, Ederfugl 30 T, Toppet Skallesluger 2, Skarv 34, Musvåge 2, Spurvehøg 3, Strandskade 2, Stor Præstekrave 5, Ringdue 310 T, Sanglærke 3, Landsvale 2, Engpiber 12, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1, Rødhals 10, Solsort 2, Gransanger 35, Musvit 2, Blåmejse 2, Husskade 2, Ravn 1, Gråkrage 3, Allike 14, Stær 13, Bogfinke 30 T, Kvækerfinke 4 T, Tornirisk 4, Gråsisken 1, Stillits 1, Gulspurv 5 (CBr, MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Brundby Mark: Trane 5 OF (JJØM)


05.04.2024
Skovfogedhuset: Musvåge 1, Ringdue 2, Rødhals 1, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Have i Pillemark: Gråand 5 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS)

Have i Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1 han, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort (han og hun), Musvit 5, Blåmejse 2, Husskade 1, Allike 2, Stær 2, Gråspurv 10+, Skovspurv 20+, Bogfinke 2 (han og hun), Stillits 2, Gulspurv 1 (GEL)

Østerløkken: Sildemåge 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1 han, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Gråkrage 2, Bogfinke 4, Grønirisk 5 (MWH)


04.04.2024
Barnekold: Grågås 2, Bramgås 300 OF, Gravand 28, Gråand 10, Pibeand 4, Spidsand 2, Krikand 12, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Strandskade 3, Klyde 1, Rødben 12, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 28, Hættemåge 200, Tornirisk 4 (MWH)

Sildeballe: Bramgås 800, Bomlærke 1 (MWH)

Hjortholm: Ederfugl 300 (MWH)

Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 3 - 2 hun+ 1 han, Jernspurv 1, Musvit 6, Blåmejse 2, Grønirisk 1, Grønsisken 4 (GEL)


03.04.2024
Stenskov/Bolbro Sand: Knopsvane 2, Grågås 4, Bramgås 400, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 8, Gråand 4, Spidsand 84, Ederfugl 230, Vandrefalk 1, Strandskade 7, Stor Præstekrave 1, Hjejle 62, Storspove 64, Svartbag 2, Sølvmåge 28, Stormmåge 4, Hættemåge 40 (MWH)

Brokold-Eskeholm: Bramgås 13 SØ, Strandskade 2, Rødben 1, Storspove 1, Sanglærke 1, Engpiber 2 (MWH) 

Lushavn: Knopsvane 4, Havørn 2 YF, Rørhøg 1, Sanglærke 2, Skærpiber 2, Sjagger 50+, Gærdesmutte 2, Gulspurv 2 (IS)

Brundby - Tranebjerg: Rød Glente 2 (Anette Rasmussen) 



02.04.2024
Ballen Færgehavn: Knopsvane 2, Skarv 42, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2AD + 7 JUV, Gravand 1, Toppet Skallesluger 11, Rød Glente 1, Gransanger 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Ravn 1 på rede (AVW)

Østerby: Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Grønirisk 4, Stillits 12 (JH)



01.04.2024
Søholm: Sølvhejre 1 kl. 17:30 (FMC)

Nordby: Havørn 1 2-3 K (JL)

Grusgraven: Gråand 3, Troldand 4, Stor Flagspætte 2, Gransanger 2, Fuglekonge 8, Musvit 3, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Dompap 1 (CWH, MWH)

Lushavn: Knopsvane 2, Grågås 2, Havørn 2 YF, Spurvehøg 1, Sjagger 50+, Musvit 2, Gulspurv 16 (IS)




Marts 2024


31.03.2024
Langør: Fiskehejre 2, Strandskade 2, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 1, Engpiber 1 (CWH, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 2, Solsort 1, Gransanger 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 1, Dompap 2 (CWH, MWH)

Torup: Gravand 2, Skeand 5, Krikand 4, Sølvhejre 1, Svartbag 2 (CWH, MWH)

Stavns Fjord: Bramgås 200+, Gravand 6, Pibeand 8, Havørn 3, Rørhøg 1, Strandskade 2, Rødben 2, Storspove 22+, Sanglærke 4, Gransanger 2, Bogfinke 4 (CE)

Kolby Kås - Vesborg: Grågås 7, Tejst 1, Engpiber 3 (IS)

Have i Onsbjerg: Kvækerfinke 50+ (GK)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Gråand 3 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Grønirisk 1 SY (BS)



30.03.2024
Alstrup: Trane 3 SØ kl. 10:43 (FMC)

Møgelskår: Trane 14 N kl. 16:00 (LB, STE)

Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Ederfugl 45+, Havørn 2 YF, Rød Glente 1, Strandskade 1, Sjagger 13, Musvit 3 (IS)

Toftebjerg: Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1 han (MWH)

Vandhul v. Torup: Knopsvane 2, Grågås 30, Gråand 8, Pibeand 6, Skeand 2, Rørhøg 1 hun, Svartbag 1, Blishøne 4 (PW)

Have i Besser: Rødhals 1, Sangdrossel 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2,Grønirisk 1 (PW)
 

29.03.2024
Issehoved: Bramgås 31 SØ, Ederfugl 52 Ø, Skarv 3 T, Musvåge 5 T, Stor Præstekrave 4, Ringdue 12 T, Sanglærke 5, Engpiber 3, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Misteldrossel 4 T, Gransanger 1, Skovskade 1, Stær 5 T, Bogfinke 8 T, Gulspurv 1 (JL,LB, STE, PW, MWH) 

Kragemosen: Rørhøg 1 han (PW, MWH)

Nordby: Bogfinke 300, Kvækerfinke 30, Tornirisk 2 (PW, MWH)

Alstrup: Skovskade 1, Bomlærke 1 (PW, MWH)

Alstrup: Havørn 1 S kl. 08:58, Fjeldvåge 1, Musvåge 2 (FCM)

Alstrup: Rørhøg 3 - 2 han og 1 hun, Tyrkerdue 1 (PW)

Mårup: Hjejle 22 (Freja, STE)

Torup: Sølvhejre 1, Rørhøg 1 han (PW)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS)

Besser: Bramgås 750 OF kl 17:10, Spurvehøg 1, Sanglærke 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Gransanger 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 3, Grønirisk 1 (PW)

Sælvig: Rørhøg 3, Musvåge 2, Svaleklire 1, Silkehale 12, Gransanger 1 (CBr)


28.03.2024
Nordby: Bramgås 2200 (JL)

Sælvig Bugt: Rørhøg 1 (JL)


Sælvig Havn: Trane 4 (Rita Stjerne)

Barnekold: Knopsvane 10, Grågås 10, Bramgås 1150, Gravand 18, Gråand 20, Pibeand 32, Spidsand 3, Krikand 8, Havørn 1 2-3 K, Fiskeørn 1 N kl. 11:05, Rørhøg hun 1, Sølvhejre 1, Strandskade 8, Hjejle 102, Rødben 3, Storspove 96, Hvid Vipstjert 2, Misteldrossel 1 SY, Solsort 2, Gransanger 9, Musvit 1, Stær 2 (PW, MWH)

Hjortholm: Bramgås 1500, Ederfugl 350 (PW, MWH)

Besser: Sangdrossel 1 SY (PW, MWH)

Markvejen - Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Hvinand 6, Toppet Skallesluger 12, Havørn 2 YF, Rødhals 2, Sjagger 35+, Gransanger 3, Fuglekonge 4, Musvit 3, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (IS)

Brattingsborg Gods: Rød Glente 2 (IS)


27.03.2024
Østerløkken: Bramgås 80 N, Stor Flagspætte 2, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2 SY, Stillits 3 (MWH)

Onsbjerg: Rød Glente 1 (HOK)

Sælvig Havn: Trane 2 (Rita Stjerne)

Selsinggårde: Trane 2 (HOK)

Brundby: Trane 2 kl. 16:20 (FMC)

Have i Pillemark: Stormmåge 12 OF, Ringdue 2 Tyrkerdue 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Gransanger 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Have i Kolby: Fasan 1, Trane 6 NØ, Ringdue 4, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 3, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Solsort 3, Gransanger 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 1, Gulspurv 1 (CE)

Møgelskår: Rørhøg 2, Sanglærke 3, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Grågås 12, Gråand 5, Grønbenet Rørhøne 1, Rørhøg 5, Spurvehøg 2, Musvåge 3, Rød Glente 1, Hvid Vipstjert 2, Vindrossel 35, Gransanger 2, Dompap 2 (CBr)


26.03.2024
Draget, Besser Rev: Strandskade 2, Sanglærke 1, Engpiber 8 (JSWH, MWH)

Sildeballe: Hvid Vipstjert 3, Stær 150 (JSWH, MWH)

Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 26, Gravand 2 (JSWH, MWH)

Nordby: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Sanglærke 6, Hvid Vipstjert 20, Sangdrossel 5, Blåmejse 2, Ravn 1, Gråkrage 4, Bogfinke 4, Gulspurv 2, Bomlærke 2, Råbuk 1, Dåhjort 7, Då 6 (JL)

Besser: Rød Glente 1, Gransanger 1 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Grønirisk 1 (BS) 

Østerløkken: Stor Flagspætte 2, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1 SY, Gransanger 1 (MWH)


25.03.2024
Issehoved (Kl. 07:35 - kl. 08:45): Rød Glente 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1 (JL)

Issehoved (Kl. 09:25 - kl. 11:15): Bramgås 34 SV, Ederfugl 12 R + 8 Ø, Fløjlsand 2, Sortand 10, Rød Glente 4 - 2 SV + 2 N, Musvåge 6 N, Strandskade 2, Klyde 1, Stor Præstekrave 8, Sanglærke 10, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 3, Ravn 2 (JSWH, MWH)  

Vester Kanal - Lushavn: Knopsvane 1, Havørn 2 YF, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Ringdue 200+, Sjagger 40+, Gransanger 3, Musvit 2, Grønirisk 9, Gulspurv 3, Sydflagermus 1  (IS)

Alstrup: Havørn 1 NØ kl. 15:50 (FMC)

Nordby: Tornirisk 5 (JL)

Østerby: Sangdrossel 1 (JH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Bramgås 300+ OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Østerløkken: Stor Flagspætte 3, Hvid Vipstjert 4 (MWH)


24.03.2024
Barnekold: Grågås 4, Bramgås 600, Mørkebuget Knortegås 8, Gravand 8, Gråand 12, Spidsand 2, Pibeand 44, Krikand 48, Sølvhejre 2, Strandskade 3, Klyde 6, Hjejle 420, Vibe 2, Islandsk Rødben 3, Rødben 2, Storspove 9, Hættemåge 210, Engpiber 1, Stær 8 (MWH)

Hjortholm: Bramgås 700 (MWH) 

Østerløkken: Hvid Vipstjert 4 (MWH)

Alstrup: Rørhøg 1 (FMC)

Østerby: Rørhøg 1 (JH)

Brattingsborg Skov: Grågås 7, Fasan 3, Gransanger 1 SY (BS)

Have i Pillemark: Grågås 1 OF, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Ørby: Gulspurv 1 SY (BS)


23.03.2024
Kragemosen: Grågås 80+, Krikand 12, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1, Sildemåge 1, Ringdue 4, Sanglærke 3, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 4, Rødhals 1, Solsort 1, Rørspurv 1, Gulspurv 1 (MWH)

Stavns Made: Krikand 12 (MWH)

Alstrup: Havørn 1 OF kl. 08:41 (FMC)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Bogfinke 1, Rådyr 1 (BS)

Issehoved: Hvid Vipstjert 4 (JL)


22.03.2024
Lilleøre: Grågås 2 OF, Ederfugl 34, Strandskade 2, Sanglærke 10, Engpiber 5, Hvid Vipstjert 1, Rørspurv 1 (MWH)

Stavns Made: Knarand 2 (HOK, MWH)

Vester Kanal: Gråand 2, Havørn 1 YF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Sjagger 130+, Gransanger 6, Musvit 1, Gulspurv 11 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gråkrage 2, Bogfinke 1 (BS)

Ballen: Fuglekonge 1 (JH)

Hårdmark Mark: Stær 2 (HS)



21.03.2024
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Fasan 10, Ringdue 4, Stor Flagspætte 5, Rødhals 2, Solsort 3, Gransanger 1, Blåmejse 2, Sortmejse 1, Træløber 1, Bogfinke 2, Dompap 1, Gulspurv 2 (MWH)

Markvejen Vester Kanal - Lushavn: Knopsvane 2, Hvinand 3, Fiskehejre 1, Havørn 1 Ad, Rødhals 1, Gransanger 16, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Ørby: Grågås 40+, Blisgås 30+, Bramgås 30+, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 3, Blishøne 3 (IS)

Issehoved: Ederfugl 15, Sortand 8, Stor Skallesluger 2, Rød Glente 2, Stor Præstekrave 4, Sanglærke 4, Rødhals 3, Ravn 2. Grønirisk 3, Gulspurv 1 (CE)

Have i Pillemark: Knopsvane 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Grønirisk 1 (BS)

Østerløkken: Havørn 1 2/3 K OF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 1, Fuglekonge 1 (MWH)

Stavns Made: Knarand 2 (HOK)


20.03.2024
Issehoved: Ederfugl 250, Sortand 90, Fløjlsand 5, Toppet Skallesluger 7, Toppet Lappedykker 2, Skarv 29, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Klyde 1, Stor Præstekrave 5, Sildemåge 1, Stormmåge 2, Sølvmåge 8, Ringdue 2, Sanglærke 5, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 8, Misteldrossel 1, Sjagger 50 TF, Sangdrossel 1, Solsort 3, Gærdesmutte 1, Husskade 3, Gråkrage 3, Stær 44 T, Bogfinke 8 T, Stillits 4, Gulspurv 1 (CBr, JL, HHA, MWH)

Yderste Holm: Havørn 2 - 2-3 K (PB)

Onsbjerg: Rød Glente 1 (HOK)

Vester Kanal: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sjagger 50+, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Bramgås 200+ OF, Gråand 2, Krikand 5, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 12, Havørn 1 YF, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Gransanger 6, Fuglekonge 3, Bogfinke 14 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 25 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Ørby: Grågås 25+, Husskade 1, Skovspurv 3 (IS)

Østerløkken: Bramgås 800 OF, Musvåge 1 (MWH)


19.03.2024
Alstrup: Rød Glente 1 kl. 07:05 (FMC)

Draget, Besser Rev: Ederfugl 40, Skarv 2, Strandskade 2, Stenvender 25 (JH)

Langør Havn: Stor Skallesluger 2 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sildemåge 1, Jernspurv 1, Kvækerfinke 2 (MWH)

Nordby: Sjagger 25, Solsort 6, Kragefugle 350, Stær 1 (JL)


18.03.2024
Brokold: Grågås 22, Bramgås 48 Ø + 80 SØ, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 20, Gråand 110, Spidsand 52, Pibeand 14, Ederfugl 130, Fiskehejre 3, Strandskade 37, Hjejle 220, Vibe 2, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 325, Storspove 42 (MWH)

Stenskov: Gråand 8, Pibeand 8, Strandskade 4, Storspove 3, Engpiber 5 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 650 R (MWH)

Yderste Holm: Havørn 2 2-3K, Stær 500 (PB)

Banehøj, Sælvigbugten: Trane 18 NØ kl. 12:55 (HOK)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Grågås 8, Gråand 7, Traner 28 N, Blishøne 6, Ringdue 75, Stor Flagspætte 2, Solsort 5, Sjagger 14, Sangdrossel 1, Blåmejse 4, Dompap 2 (CBr)

Høtofte/Permelille: Trane 21 R kl. 07:50 (HOK)



17.03.2024
Issehoved: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 2, Sildemåge 1, Ringdue 2, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 3, Solsort 3, Misteldrossel 1, Blåmejse 1, Husskade 1, Ravn 2, Stær 40 T, Bogfinke 5, Grønirisk 1, Gulspurv 3 (CBr, JL, HHA, MWH)

Kragemosen: Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Alstrup: Rød Glente 1 (MWH)

Hårdmark Mark: Musvåge 1, Sanglærke 2, Gærdesmutte 1, Stillits 29, Gulspurv 1 (CE)

Kolby Kås: Rød Glente 1 (SR, BB)

Flyvepladsen - Hjortholm: Havørn 2, Rød Glente 1, Musvåge 2, Tårnfalk 1 (GK)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Ravn 1 OF (IS)

Kysten v. Jettehøj/Lushavn: Knopsvane 4, Grågås 2, Ederfugl 11, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 2, Skærpiber 2 (IS)

Have i Pillemark: Bramgås 2 OF, Stormmåge 6 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 6, Bogfinke 1 (BS)

Tranemosen: Grågås 30, Svartbag 5, Stormmåge 200+, Hættemåge 10, Gråkrage 10, Råge 50 (BS)


16.03.2024
Lillehavet: Gravand 5, Strandskade 1, Storspove 8 (MWH)

Armhage/Langør Kirke: Sølvhejre 2 (MWH)

Tranebjerg: Rød Glente 1 (BJ)

Nordby: Bomlærke 1 (JL)

Lushavn: Knopsvane 2, Havørn 3 - 2 AD/YF + 1 2-3 K, Strandskade 2 (IS)

Vester Kanal: Grågås 2 OF, Spurvehøg 1, Sjagger 40+, Musvit 2, Gulspurv 3 (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 35+, Musvåge 1, Sanglærke 1 (IS)

Østerby: Tårnfalk 1, Solsort 1, Musvit 4, Blåmejse 3, Husskade 1, Gråspurv 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønirisk 6, Stillits 12 (JH)

Bøgebjerg: Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 4, Gærdesmutte 2 (JH)

Havvejen: Havørn 2 (OK)

Østerløkken: Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 8, Bogfinke 9, Grønirisk 7, Dompap 2, Stillits 2 (MWH)



15.03.2024
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 9 OF, Bramgås 2200, Gravand 32, Gråand 122, Spidsand 24, Pibeand 26, Krikand 32, Ederfugl 150, Hvinand 4, Musvåge 2, Sølvhejre 1, Trane 2 S (kl. 11:45), Strandskade 15, Klyde 7, Vibe 34, Hjejle 136, Stor Præstekrave 4, Islandsk Ryle 32, Alm. Ryle 108, Lille Kobbersneppe 28, Storspove 86, Sølvmåge 180, Stormmåge 18, Hættemåge 140, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 2, Bogfinke 20 (MWH)

Lundgærde: Trane 2 S (kl. 11:58) (FMC, HOK)

Vesborg: Knopsvane 2, Fiskehejre 3, Trane 2 SØ (kl. 12:38), Blishøne 5, Ringdue 250+ (IS)

Brundby Mark: Rød Glente 1 (HOK)

Brundby: Rød Glente 1 (HOK)

Fogedmarken: Sangdrossel 1 SY (AVW)

Langør: Gravand 4, Ederfugl 56, Sortand 15, Hvinand 1, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 8, Sølvhejre 1, Havørn 1, Strandskade 2, Storspove 7, Sanglærke 8 (CE)

Have i Kolby: Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2, Grønirisk 1 SY, Dompap 2, Gulspurv 1 SY (CE)

Kolby: Gravand 2, Gråand 1 (IS)

Kolby Kås: Fiskehejre 1 (IS)

Ørby: Sangsvane 13 OF, Rødhals 1, Skovspurv 5 (IS)

Nordby: Rød Glente 1 kl. 15:00 (R. Zeuthen)


14.03.2024
Besser: Husskade 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Huldue 1, Solsort 4, Fuglekonge 4, Ravn 2, han + hun (CE)

Lushage: Ederfugl 45, Sortand 35, Stor Skallesluger 5, Havørn 1, Strandskade 1, Hvid Vipstjert 1 (CE)

Knøsen: Vibe 61, Sanglærke 4 (CE)

Østenlands: Sangsvane 50+, Grågås 18 OF, Gråand 6 OF, Hvinand 7, Musvåge 1, Vibe 2, Blåmejse 2 (IS)

Issehoved: Rød Glente 1 (PB)

Sælvig: Musvåge 2, Hvid Vipstjert 1 (CBr)


13.03.2024
Nordsamsø: Musvåge 2, Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 10 (MWH)

Issehoved: Stor Præstekrave 8, Sandløber 2, Stenvender 1, Sanglærke 4, Engpiber 3 - 1 SY, Hvid Vipstjert 2, Husskade 1, Bogfinke 3 (MWH)

Lushavn: Sangsvane 21, Knopsvane 2, Havørn 1 AD, Strandskade 1, Gulspurv 16 (IS)

Ørby, mark sø/Mose: Grågås 45+, Blisgås 35+, Gråand 4, Blishøne 5 (IS)


12.03.2024
Østerløkken: Blisgås 8, Bramgås 3000 (MWH)

Vesborggårdvej: Sangsvane 60+, Musvåge 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 1, Gråand 2, Ederfugl 25+, Hvinand 5, Fiskehejre 5 OF, Havørn 1 AD, Strandskade 2, Stor Flagspætte 1, Gulspurv 21 (IS)

Sildeballe: Vibe 120 (JL)

Stenskov: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 36, Hvinand 30, Toppet Skallesluger 40, Skærpiber 1 (JL)


11.03.2024
Sildeballe: Bramgås 700, Musvåge 3, Vibe 46, Sølvmåge, Stormmåge og Hættemåge 250+, Hvid Vipstjert 4, Allike 25, Stær 4 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Bramgås 32 OF, Gravand 44, Gråand 24, Pibeand 34, Krikand 2, Hvinand 7, Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Strandskade 10, Storspove 112, Svartbag 1, Rødhals 1, Bogfinke 100+ (OBV, MWH)

Langemark: Bramgås 3500 (OBV, MWH)

Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 2 (IS)

Permelille: Troldand 12 (HOK)

Nordby: Grønirisk 6, Stillits 12 (JL)


10.03.2024
Langør Kirke/Armhage: Sølvhejre 1 (BJ, MWH)

Langør: Knopsvane 2, Ederfugl 2, Hvinand 2 (MWH)

Alstrup: Trane 26 OF kl. 16 (FC)


09.03.2024
Sælvigbugten: Strandskade 2, Stor Præstekrave 1 (MWH)

Sælvig Havn: Bramgås 34 N (MWH)

Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 6, Gravand 8 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1 (MWH)

Alstrup: Tårnfalk 1 (MWH)

Østerløkken: Blisgås 48 N (MWH)

Møgelmosen: Trane 25 R derefter NØ (OK, Bjarne og Kiri Christensen)

Sælvig: Fiskehejre 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Trane 17, Silkehale 3, Gråspurv 2 (CBr)


08.03.2024
Brattingsborg Skov: Fasan 5, Musvåge 1, Ringdue 8, Huldue 3, Stor Flagspætte 3, Rødhals 1, Solsort 5, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Gråkrage 4, Bogfinke 1 (MWH)
 
Lushavn: Havørn 1 AD, Strandskade 4 (IS)

Brattingsborg Gods: Musvåge 3, Stor Flagspætte 1, Sjagger 25+ (IS)

Ballebjerg: Halemejse 3, Dompap 1 (JL)


07.03.2024
Issehoved: Sangsvane 13 N, Blisgås 65 NØ, Bramgås 390 NØ, Ederfugl 5, Fløjlsand 5, Sortand 25, Hvinand 2, Skarv 3, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 8, Sølvmåge 10, Sanglærke 4, Rødhals 2, Blåmejse 6, Gulspurv 2 (CBr, JL, MWH)

Østerløkken: Blisgås 3 NØ, Bramgås 250 NØ, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Skovspurv 15, Bogfinke 5, Grønirisk 7, Dompap 2 (MWH)




06.03.2024
Hesseholm: Fiskehejre 12, Sølvhejre 1, Storspove 4 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Knopsvane 2, Grågås 2, Ederfugl 3, Hvinand 5, Toppet Skallesluger 6, Engpiber 1 (IS)

Kolby: Havørn 1 OF (HOK)


05.03.2024
Stenskov/Bolbro Sand: Bramgås 275 NØ, Engpiber 1, Rørspurv 1 (MWH)

Brokold: Knopsvane 2, Gravand 26, Gråand 67, Spidsand 42, Pibeand 28, Strandskade 8, Stor Præstekrave 12, Alm. Ryle 110, Sandløber 1, Storspove 83, Sølvmåge 28, Stormmåge 14, Hættemåge 40, Sanglærke 2 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 800, Islandsk Ryle 6, Stær 40 (MWH)

Hjortholm: Havørn 2 (PB)

Nordby: Musvåge 3 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 2, Bogfinke 1 (BS)

Ørby: Grågås 50+, Blishøne 2 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Musvåge 3 (IS)

Langør Kirke: Sølvhejre 2, Strandskade 1, Hvidklire 2, Storspove 2 (CE)



04.03.2024
Sildeballe: Grågås 28, Blisgås 7, Bramgås 1500, Vibe 220 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 4, Sangsvane 8, Grågås 28, Bramgås 50 OF, Gravand 46, Gråand 88, Pibeand 22, Ederfugl 125, Fiskehejre 3, Sølvhejre 1, Havørn 1 OF, Strandskade 10, Vibe 176, Hjejle 2, Storspove 28, Hættemåge 30, Sanglærke 9 T, Bogfinke 30 (MWH)

Issehoved: Sortand 35, Fløjlsand 4, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 3, Rød Glente 2 N, Strandskade 2, Stenvender 1, Sanglærke 6, Grønirisk 9 (CE, JL)

Hverremosen: Troldand 20, Gråstrubet Lappedykker 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 (JL)


03.03.2024
Yderste Holm: Skarv 200+, Havørn 1 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Skovsneppe 1, Rødhals 1, Ravn 1 (IS)

Lushage: Ederfugl 45+, Hvinand 8 (IS)

Jettehøj, Brattingsborg Skov: Strandskade 2, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Musvåge 2, Stormmåge 8 OF, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 1 (BS)



02.03.2024
Issehoved: Stor Præstekrave 8, Sandløber 7, Stenvender 1, Sanglærke 4, Solsort 2, Musvit 3, Gulspurv 1 (JL, CBr, MWH)

Kragemosen: Grågås 40+, Husskade 2 (MWH)

Trekanten/Grusgraven: Vandrefalk 1 (KNA)


01.03.2024
Issehoved: Ederfugl 4, Sortand 4, Skarv 7 Ø, Stor Præstekrave 5, Sandløber 9, Sanglærke 8 (MWH)

Kanhave: Bramgås 400 (MWH)

Langemark: Grågås 40, Blisgås 23 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (JL)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Hvinand 1, Rørhøg 1(han)(CBr)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Husskade 5 (MWH)




Februar 2024


29.02.2024
Stenskov-Brokold-Eskeholm: Grågås 2 OF, Bramgås 2500 OF, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 24, Gråand 28, Spidsand 22, Pibeand 132, Ederfugl 60, Hvinand 4, Strandskade 9, Stor Præstekrave 7, Alm. Ryle 42, Storspove 28, Svartbag 2, Sølvmåge 12, Stormmåge 8, Hættemåge 20 (MWH)

Jettehøj, Brattingsborg Skov: Knopsvane 2 (IS)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Musvit 3 (IS)

Lushavn: Hvinand 3, Toppet Skallesluger 2 (IS)

Kolby: Spurvehøg 1 hun, Rødhals 2, Solsort 5, 3 hanner + 2 hunner, Musvit5, Blåmejse 4, Gærdesmutte 3, Bogfinke 3, 2 hanner + 1 hun, Kvækerfinke 1, Grønirisk 8, 5 hanner + 3 hunner, Stillits 4 (CE)

Pillemark: Dompap 6 (HOK)

Sælvig:
Fiskehejre 1, Krikand 6, Spurvehøg 1 (CBr)


28.02.2024
Sælvigbugten: Strandskade 4 (MWH)

Mårup Skov: Gærdesmutte 1, Ravn 2, Dompap 2 (MWH)

Østenlands: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 7, Sjagger 25+, Skovskade 1 (IS)

Stranden v. Hverremosen: Stor Præstekrave 1, Stenvender 4 (JL)


27.02.2024
Barnekold: Grågås 17, Blisgås 2 OF, Bramgås 210 OF, Mørkbuget Knortegås 93, Gravand 32, Gråand 174, Spidsand 4, Pibeand 32, Ederfugl 30, Hvinand 27, Toppet Skallesluger 9, Sølvhejre 2, Vandrefalk 1, Strandskade 14, Vibe 120, Storspove 98, Svartbag 2, Stormmåge 2, Sølvmåge 20, Hættemåge 15 (MWH)

Sildeballe: Storspove 80 (MWH)

Lushavn: Gråand 2, Hvinand 11, Toppet Skallesluger 2 (IS)


26.02.2024
Issehoved: Bramgås 44 Ø, Ederfugl 20 R + 5 Ø, Fløjlsand 5, Sortand 2, Skarv 24 Ø, Stor Præstekrave 8, Sandløber 2, Stenvender 1, Sanglærke 5, Engpiber 1 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 13, Husskade 2 (MWH)

Vesborggårdvej: Sangsvane 110+, Grågås 2 (IS)

Lushavn: Hvinand 4, Havørn 2 YF + 1 2K (IS)

Have i Kolby: Fasan 1, Spurvehøg 1, Vindrossel 1 SY, Solsort 2 - han + hun, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2 - han + hun (CE)

Brattingsborg Skov: Grågås 1, Musvåge 1, Havørn 1, Huldue 2, Ringdue 6, Stor Flagspætte 3, Sanglærke 2, Solsort 4, Sangdrossel 1, Sjagger 85, Gråkrage 6, Musvit 4, Blåmejse 2, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Gærdesmutte 6 (JL, CBr)

Lushavn: Hvinand 7, Ederfugl 12, Toppet Skallesluger 12, Strandskade 2 (JL, CBr)
 
Kolby: Sangsvane 123, Knopsvane 2 (JL, CBr)



25.02.2024
Onsbjerg: Svartbag 1, Ravn 1, Gråkrage 3 (MWH)

Hesselholm: Gravand 5, Fiskehejre 6, Sølvhejre 1 (MWH)

Ballen Færgehavn: Sortand 12, Skarv 180, Svartbag 2 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 17, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 8, Havørn 2 AD, Strandskade 2 (IS)

Vesborg: Fiskehejre 5 (IS)



24.02.2024
Issehoved: Gråstrubet Lappedykker 1, Sangsvane 5, Fløjlsand 3, Sortand 15, Vandrefalk 1, Sandløber 10, Stor Præstekrave 6, Ringdue 325, Huldue 3, Sanglærke 15, Jernspurv 2, Lille Korsnæb (JL, CBr)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 3, Fiskehejre 1, Bramgås 22, Grågås 6, Gråand 2, Blishøne 4, Gråkrage 4, Råge 2, Stær 4, Grønirisk 2, Dompap 6 (CBr)

  
23.02.2024
Langør: Ederfugl 40, Hvinand 24, Stor Skallesluger 1 (MWH)

Stavns: Grågås 28, Bramgås 850 (MWH)

Agerup: Knopsvane 2 (MWH)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Trane 2 OF (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD (IS)



22.02.2024
Lillehavet: Gravand 4, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Storspove 12 (MWH)

Hesselholm: Fiskehejre 5 (MWH)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Strandskade 2 (MWH)

Agerup: Bramgås 5500 (HHA)

Toftebjerg: Sangsvane 8 (HHA)

Østerby - Torup: Sangsvane 17, Blisgås 530, Bramgås 490 (HHA)

Lushavn: Havørn 2 AD, Strandskade 2 (IS)

Kolby: Grågås 150+ (IS)

Kolby: Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråkrage 1 (NS)



21.02.2024
Issehoved: Ederfugl 20, Fløjlsand 6, Sortand 12, Toppet Skallesluger 8, Hvinand 2, Skarv 83, Strandskade 1, Stor Præstekrave 4, Sandløber 11, Stormmåge 2, Alk 1 V, Sanglærke 9 T + 4 R (JL, HHA, MWH)

Besser Rev: Ederfugl 45, Fløjlsand 7 - 5 hanner + 2 hunner, Stor Skallesluger 2 - han + hun, Strandskade 1 OF (CE)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 2K, Ravn 2 (IS)

Marker mellem Ørby og Brundby: Grågås 60+, Blisgås 35+ (IS)

Kolby: Ringdue 1, Tyrkerdue 4, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 3, Gråkrage 1, Gråspurv 1, Skovspurv 20, Bogfinke 2 (NS)


20.02.2024
Øster Hedekrog: Ederfugl 22, Fløjlsand 14, Sortand 20, Toppet Skallesluger 5, Skarv 2, Gråstrubet Lappedykker 5, Skærpiber 1 (MWH)

Skovfogedhuset: Rødhals 1. Musvit 3, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Dompap 2 (MWH)

Vesborggårdvej: Knopsvane 10, Sangsvane 45+, Musvåge 3. Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Trane 2 OF, Sjagger 40+ (IS)

Ørby: Grågås 30+, Bramgås 50+ (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 2 OF, Gråkrage 1 (BS)

Pillemarksvej: Stormmåge 50, Sanglærke 2 SY, Gråkrage 3 (BS)

Nordby: Sanglærke 3, Rødhals 2, Stillits 15 (JL)



19.02.2024
Barnekold: Grågås 28, Bramgås 4, Mørkbuget Knortegås 60, Gravand 41, Gråand 74, Pibeand 2, Ederfugl 110, Hvinand 14, Havørn 2 - 2K, Musvåge 1, Strandskade 7, Vibe 104, Hjejle 54, Storspove 102, Dobbeltbekkasin 2, Svartbag 1, Sølvmåge 10, Hættemåge 9, Husskade 2, Råge 12, Gråkrage 3, Stær 2 (MWH)

Langemark: Grågås 40, Bramgås 500, Sanglærke 20 (MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD, Vibe 40+, Sjagger 30+, Gulspurv 3 (IS)

Kolby: Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 4, Blåmejse 3, Skovspurv 30, Bogfinke 8, Kvækerfinke 1, Grønirisk 3 (NS)

Pillemark: Stor Flagspætte 2 (HOK)

Have i Pillemark: Grågås 200 OF, Spurvehøg 1, Stormmåge 2 OF, Allike 6 OF, Gråkrage 1 OF (BS)

Hverremosen: Stor Præstekrave 1 (JL)



18.02.2024
Besser: Knopsvane 22, Sangsvane 48 (MWH)

Langør: Ederfugl 80, Hvinand 24, Skarv 4, Sølvmåge 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sjaggerv40+, Vindrossel 3, Skovskade 2 (IS)

Vester Kanal: Vibe 60+ (IS)

Kolby: Fasan 1, Tyrkerdue 2, Solsort 1, Musvit 7, Blåmejse 4 (NS)


17.02.2024
Issehoved: Grågås 2 OF, Ederfugl 15, Sortand 15, Fløjlsand 2, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 3, Rødstrubet Lom 2, Skarv 24, Sandløber 8, Stormmåge 3, Sølvmåge 8, Alk 4, Sanglærke 25 (CBr, MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 1, Stor Præstekrave 1 (MWH)

Langemark: Husskade 2, Råge 4 (MWH)

Ørby: Grågås 150+, Blisgås 70+, Bramgås 120+, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 2, Husskade 2 (IS)

Vesborggårdvej: Knopsvane 10, Sangsvane 130+, Bramgås 350+ (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Musvåge 1 (IS)

Lushavn: Hvinand 5 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 10 OF, Solsort 1, Allike 4 OF (BS)

Tranemosen: Grågås 10 (BS)

Vesterløkken: Ederfugl 4 - 1 hun + 3 hanner, Stormmåge 5, Musvit 1, Gråkrage 5, Skovspurv 3, Dompap 1 (BS)

Brattingsborg: Sortand 11, Havørn 1, Musvåge 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 2, Gærdesmutte 1, Træløber 1 (CE, ET)

Kolby: Fasan 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 3, Grønirisk 6 (NS)



16.02.204
Vesborg: Fasan 4, Sortand 2, Skarv 2, Strandskade 2, Islandsk Rødben 1, Sølvmåge 7 (MWH)

Permelille: Moskusand 8 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Musvit 2, Ravn 2 (IS)

Tranebjerg: Spurvehøg 1 (IS)

Pillemark, have: Grågås 2 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Blåmejse 1, Gråkrage 50, Allike 50, Skovspurv 20 (BS)

Selsingegårde: Grågås 100 OF (BS)

Pillemarksvej: Sanglærke 2 SY (BS)


15.02.2024
Toftebjerg: Bramgås 3.500 (MWH)

Draget, Besser Rev: Ederfugl 12, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 5, Strandskade 2 (MWH)

Brattingsborg Gods: Knopsvane 12+, Sangsvane 100+ (IS)

Vester Kanal: Vibe 110+, Musvit 2 (IS)

Lushavn: Hvinand 2 (IS)


14.02.2024
Langør: Bramgås 1, Ederfugl 110, Hvinand 70, Troldand 6, Toppet Skallesluger 3, Lille Lappedykker 3, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Svartbag 5 (PW, MWH)

Lillehavet: Strandskade 12 (PW, MWH)

Yderste Holm: Gravand 2, Gråand 12, Pibeand 4, Havørn 3, Strandskade 8, Hjejle 150, Alm. Ryle 21, Islandsk Rødben 4, Storspove 37, Svartbag 5, Spættet Sæl 57, Gråsæl 4 (PW, MWH)

Toftebjerg: Vibe 70 (PW, MWH)

Østerløkken: Grågås 75, Blisgås 130, Bramgås 1100 (MWH)

Lushavn: Havørn 1, Musvåge 2, Strandskade 2, Vibe 100+ (IS)



13.02.2024
Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 2, Grågås 71, Blisgås 6, Bramgås 76, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 34, Gråand 270, Pibeand 14, Ederfugl 20, Sølvhejre 1, Havørn 1, Musvåge 1, Strandskade 5, Hjejle 2, Vibe 20, Islandsk Rødben 5, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 102, Svartbag 4, Hættemåge 4, Ringdue 20, Ravn 1, Gråkrage 4, Sortkrage 2, Allike 4, Bogfinke 5 (PW, MWH)

Eskeholm: Storspove 170 (PW, MWH)

Besser: Bramgås 240 OF, Musvåge 2 (PW)

Yderste Holm: Canadagås 1, Strandskade 6, Sandløber 35, Alm. Ryle 15, Islandsk Rødben 4 (JL)



12.02.2024
Besser: Sangsvane 120, Grågås 70, Blisgås 4 (PW, MWH)

Langør: Gravand 5, Ederfugl 70, Hvinand 40, Toppet Skallesluger 3, Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Strandskade 5, Svartbag 6 (PW, MWH)

Østerløkken: Bramgås 1700 OF (MWH)

Vester Kanal: Blisgås 30, Bramgås 71, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Vibe 31 (IS)

Vesborggårdvej: Knopsvane 4, Sangsvane 130+ (IS)


11.02.2024
Armhage/Langør Kirke: Pibeand 44, Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Storspove 44 (MWH)

Alstrup: Musvåge 1 (MWH)


10.02.2024
Besser: Knopsvane 17, Sangsvane 84, Grågås 120, Blisgås 8 (MWH)

Armhage/Langør Kirke: Fiskehejre 2, Sølvhejre 1 (MWH)

Lushage: Knopsvane 7 OF, Ederfugl 8, Sortand 9 (IS)


09.02.2024
Alstrup: Knopsvane 2, Grågås 95, Blisgås 1, Bramgås 5 (MWH)

Hesselholm: Gravand 44, Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Storspove 32 (MWH)

Brundby Mark: Munk 1 (JØM)


08.02.2024
Issehoved: Ederfugl  90, Sortand 15, Fløjlsand 6, Hvinand 3, Rødstrubet Lom 2 V, Skarv 2 NØ, Sandløber 3, Sølvmåge 10, Svartbag 2, Alk 3 V, Sanglærke 15 T, Husskade 2, Snespurv 3 (CBr, JL, MWH)

Brundby Mark: Munk 1 han (JØM)

Brundby: Grågås 500+ (IS)

Lushavn: Ederfugl 120+, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Sjagger 60+ (IS)

Brattingsborgvej: Sangsvane 99, Grågås 210, Musvåge 1, Solsort 2, Råge 36, Gråkrage 12, Bogfinke 3, 1 han og 2 hunner (CE)

Grusvej mlm Brattingsborgvej og Vesborgvej: Musvåge 1, Sanglærke 1, Dådyr 39, 3 hjorte og 36 dåer, Hare 1 (CE)

Have i Kolby: Fasan 1, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, han og hun, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 3, Bogfinke 2, han og hun, Grønirisk 4, 1 han og 3 hunner (CE)



07.02.2024
Draget, Besser Rev: Gravand 1, Gråand 4, Skarv 6, Strandskade 8, Engpiber 2 (MWH)

Sildeballe: Husskade 2 (MWH)

Besser: Knopsvane 14, Sangsvane 63 (MWH)

Golfbanen: Gråand 3, Blishøne 3, Sølvmåge 4, Ringdue 2, Rødhals 1 (TWH, MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 4, Blåmejse 1,Gråkrage 6 OF, Allike 7 OF, Skovspurv 4, Bogfinke 2 (BS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 40+, Blåmejse 1, Bogfinke 3 (IS)

Vester Kanal: Bramgås 3 OF, Havørn 1 AD, Vibe 6 (IS)

Langør: Ederfugl 40, Havlit 1, Hvinand 35, Toppet Skallesluger 12, Svartbag 3 (JL)

Ballebjerg: Dompap 3 - 1 han + 2 hunner (JL)



06.02.2024
Yderste Holm: Gravand 2, Pibeand 4, Ederfugl 80, Hvinand 30, Toppet Skallesluger 4, Havørn 1, Strandskade 4, Islandsk Rødben 1, Svartbag 5 (MWH)

Grønhoved/Naturskolen: Islandsk Rødben 1 (MWH)

Kanhave: Sangsvane 4 (MWH)


05.02.2024
Sælvig: Bramgås 200, Grågås 12, Gråand 48, Skovsneppe 2, Ravn 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Bogfinke 11, Grønirisk 3, Dompap 7 (CBr) 

Øster Hedekrog: Ederfugl 12, Sortand 54, Fløjlsand 34, Havlit 1, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 8, Skarv 3, Gråstrubet  Lappedykker 5, Sølvmåge 9, Svartbag 1 (MWH)

Hesselholm: Gravand 14, Sølvhejre 1, Strandskade 2, Storspove 8 (MWH)

Have i Kolby: Fasan 1, Tyrkerdue 3, Jernspurv 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 4, Skovspurv 30, Bogfinke 10, Kvækerfinke 4, Grønirisk 3, Gulspurv 3 (NS)


04.02.2024
Issehoved: Ederfugl 20, Fløjlsand 6, Sortand 120, Hvinand 8, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 8, Skarv 14, Ringdue 12, Huldue 2, Husskade 1, Bogfinke 4 (MWH)

Have i Kolby: Fasan 1, Ringdue 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Blåmejse 3, Gråkrage 1, Grønirisk 3, Stillits 1 (NS)


03.02.2024
Grusgraven: Gråand 4, Troldand 21, Skarv 1, Tårnfalk 1, Vibe 1 OF, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1 OF, Musvit 2, Blåmejse 2 (CBr, JL, MWH)

Besser: Sangsvane 95, Grågås 200, Bramgås 400, Husskade 2 (MWH)

Onsbjerg: Duehøg 1 (HOK)

Stavns Havn: Isfugl 1 (HOK)

Vesborggårdvej: Sangsvane 35+, Spurvehøg 1 OF (IS)

Vester Kanal: Gråand 3, Sjagger 45+, Gulspurv 1 (IS)

Have i Kolby: Fasan 2, Ringdue 2, Tyrkerdue 3, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Solsort 8, Musvit 4, Blåmejse 3, Skovspurv 10 (NS)



02.02.2024
Barnekold: Bramgås 15 OF, Gravand 33, Gråand 102, Pibeand 4, Hvinand 7, Ederfugl 8, Sølvhejre 1, Strandskade 8, Vibe 1, Islandsk Rødben 1, Storspove 30, Sølvmåge 5, Hættemåge 14, Gråkrage 4 (MWH)

Sildeballe: Strandskade 5, Storspove 72 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2 2K, Musvåge 1, Vibe 6, Husskade 1 (IS)

Østerløkken: Bramgås 800 OF (MWH)


01.02.2024
Armhage/Langør Kirke:
Sølvhejre 1, Storspove 29 (JL, MWH)

Grusgraven: Grågås 2 OF, Gråand 5, Troldand 37, Hvinand 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 (MWH)

Onsbjerg: Rød Glente 1, Musvåge 1 (HOK)

Have i Kolby: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2 - han + hun, Solsort 2 - han + hun, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2. Gråkrage 2, Dompap 2 - han + hun (CE)

Vester Kanal: Sangsvane 35+, Havørn 2 AD (IS)

Vesborggårdvej: Rød Glente 1, Dompap 3 (IS)




Januar 2024


31.01.2024
Draget, Besser Rev: Grågås 25 OF, Bramgås 1 R, Skarv 30, Strandskade 7, Svartbag 3, Blåmejse 2 (MWH)

Issehoved: Bramgås 130 OF, Sortand 65, Fløjlsand 7, Toppet Skallesluger 6, Sandløber 3, Snespurv 1 (JL)

Sælvig: Havørn 1, Spurvehøg 1, Ringdue 150 (CBr)


30.01.2024
Sælvig: Grågås 14, Bramgås 8, Ravn 1, Vindrossel 2, Halemejse 2, Dompap 5 (CBr)

Vesborg: Fasan 4, Grågås 50 OF, Bramgås 20 OF, Ederfugl 12, Musvåge 1, Sølvmåge 3, Solsort 1, Gærdesmutte 2, Gråkrage 24, Grønsisken 14, Dompap 1, Gulspurv 5 (MWH)

Østenlands: Gærdesmutte 1, Ravn 1, Skovskade 3 (IS)

Lushage: Havørn 1 2K (IS)


29.01.2024
Grusgraven: Rødhals 1, Blåmejse 5, Lille Korsnæb 12 (MWH)

Høtoftevej, Ørby: Knopsvane 3, Sangsvane 60+, Grågås 40+ (IS)

Lushavn/Vester Kanal: Musvåge 1, Rødhals 1, Sjagger 30+, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)



28.01.2024
Lillehavet: Grågås 9, Gravand 4, Tårnfalk 1, Strandskade 1 (MWH)

Kanhave: Grågås 22, Bramgås 12 R + 40 OF, Skarv 8, Strandskade 1 (MWH)

Brundby-Permelille: Sangsvane 39, Grågås 300+ (CE)

Have i Pillemark: Sangsvane  3 OF - 2 AD + 1 JUV, Stormmåge 8, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 10 (BS)


27.01.2024
Issehoved: Grågås 2 OF, Sortand 70, Sandløber 3, Snespurv 1 (MWH)

Armhage/Langør Kirke: Sølvhejre 1 (MWH)


26.01.2024
Langemark: Sangsvane 190, Grågås 300, Bramgås 75 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 900 OF (MWH)

Nørreskifte: Mørkbuget Knortegås 4 (MWH)

Lushavn: Hvinand 2, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Ringdue 125+, Musvit 2 (IS)


25.01.2024
Brattingsborg Skov: Fasan 14, Musvåge 2, Ringdue 30, Huldue 2, Stor Flagspætte 3, Sjagger 75, Vindrossel 6, Solsort 25, Musvit 5, Blåmejse 7, Halemejse 2, Gærdesmutte 1, Træløber 5, Skovskade 1, Gråkrage 3, Allike 5 (CBr, JL, MWH)

Brattingsborgvej: Knopsvane 2, Sangsvane 44, Sjagger 112, Sortkrage 1, Gråkrage 9 (CE)

Grusvej mellem Brattingsborgvej og Vesborgvej: Blisgås 2, Grågås 2, Havørn 2, Musvåge 1, Sjagger 29, Solsort 2, Gulspurv 1, Dådyr 5 hjorte og 24 dåer (CE)

Østervej: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 11, Gærdesmutte 1 (CE)

Brattingsborg/Lushage: Ederfugl 20, Stor Flagspætte 2 - han og hun, Bogfinke 8 (AMJ)

Nordby: Canadagås 12 OF (JL)

Brundby Mark: Mørkbuget Knortegås 36 (CE)



24.01.2024
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 3 OF, Bramgås 110 OF, Gravand 55, Gråand 230, Pibeand 10, Hvinand 4, Sølvhejre 1, Musvåge 2, Strandskade 2, Islandsk Rødben 5, Storspove 3, Hættemåge 35, Sølvmåge 3, Solsort 1, Ravn 1, Gråkrage 2, Bogfinke 12 (MWH)

Issehoved: Sandløber 20, Sortgrå Ryle 4 (AMJ)


23.01.2024
Issehoved: Ederfugl 20, Sortand 25, Fløjlsand 4, Sandløber 32, Sortgrå Ryle 2 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 70, Sortand 400, Fløjlsand 1, Toppet Skallesluger 4, Gråstrubet Lappedykker 3, Sandløber 28, Sortgrå Ryle 3, Svartbag 2, Ringdue 35, Husskade 1 (JL)

Kragemosen: Husskade 3 (MWH)

Onsbjerg: Havørn 2, Rød Glente 1 (HOK)

Nørreskifte: Bramgås 130+, Mørkbuget Knortegås 31, Skovspurv 9 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Træløber 1 (IS)

Vester Kanal: Havørn 2 AD, Musvåge 1 (AMJ)


22.01.2024
Langør: Gravand 3, Stor Skallesluger 2, Lille Lappedykker 5, Fiskehejre 2, Islandsk Rødben 1 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (JL)

Langør: Stor Skallesluger 2 (JL)

Hverremosen: Gravand 1, Gråand 30, Skeand 1, Sortand 27, Stormmåge 2, Skovskade 1 (JL)

Onsbjerg: Havørn 1 OF (HOK)

Østerløkken: Stor Flagspætte 1, Skovskade 1 (MWH)

Langemark: Sangsvane 240, Grågås 210 (MWH)



21.01.2024
Langør: Gravand 3, Lille Lappedykker 3, Fiskehejre 4, Storspove 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 150+, Sjagger 200+, Musvit 9, Blåmejse 1, Allike 40+ (IS)



20.01.2024
Agerup: Sangsvane 240, Grågås 775 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 55, Knopsvane 20, Grågås 300, Bramgås 3000 (MWH)

Besser: Sangsvane 210, Grågås 130 (MWH)

Lilleøre: Ederfugl 60, Hvinand 40, Havlit 4, Stor Skallesluger 6, Spurvehøg 1 (MWH)

Kolby Kås: Troldand 10, Blishøne 2, Tejst 1 (IS)


19.01.2024
Draget, Besser Rev: Strandskade 1, Islandsk Rødben 1, Engpiber 5 (MWH)

Langør: Ederfugl 80, Hvinand 42, Troldand 34, Storspove 30 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborgvej: Knopsvane og Sangsvane 38, Musvåge 1, Sjagger 12, Gulspurv 8 han/hun (CE)

Østervej, Kolby: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Sjagger 49, Solsort 5, Musvit 3, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1 (CE)

Have i Kolby: Fasan 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Sjagger 40, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Skovspurv 8, Dompap 1 (NS)

Østerløkken: Sjagger 9, Solsort 18, Skovskade 1 (MWH)

Besser: Sangsvane 280 (MWH)


18.01.2024
Issehoved: Islandsk Ryle 1, Sandløber 9, Sortgrå Ryle 2, Alm. Ryle 1, Rødhals 1, Solsort 2, Dompap 2 (MWH)

Langør: Sortgrå Ryle 1, Islandsk Rødben 1 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (MWH)

Ørby: Gråand 120+, Sjagger 30+ (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 40, Grågås 3, Bramgås 500+ (IS)

Vester Kanal: Gråand 3, Krikand 2, Havørn 2 AD, Musvåge 1 (IS

Lushavn: Gråand 7, Ederfugl 40+, Hvinand 2 (IS)



17.01.2024
Toftebjerg: Knopsvane 24, Sangsvane 82, Grågås 115 (MWH)

Armhage/Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1 (MWH)

Pillemark: Rød Glente 1 (HOK)

Brattingsborgvej: Knopsvane 48, Sjagger 11, Bjergirisk 55, Gulspurv 12 (CE)

Brattingsborg Alle: Sjagger 50+ (IS)

Hjalmargård, Østenlands: Musvåge 2, Musvit 2, Træløber 3, Dompap 2 (IS)

Lushage: Krikand 3, Fiskehejre 1 (IS)



16.01.2024
Sælvig: Grågås 7, Bramgås 200, Skovskade 2, Solsort 6, Rødhals 1, Musvit 2, Blåmejse 3, Bogfinke 7, Jernspurv 1, Dompap 5 (CBr)

Østerløkken: Sjagger 27, Vindrossel 2, Solsort 23 (MWH)

Vester Kanal/Lushavn: Gråand 2, Krikand 5, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Skovskade 1 (IS)

Langør: Ederfugl 30+, Hvinand 25+, Toppet Skallesluger 2, Lille Lappedykker 5, Fiskehejre 2, Silkehejre 1, Storspove 1 (CE, ET)

Pillemark: Dompap 3 - 2 hanner og 3 hunner (HOK)


15.01.2024
Sælvig: Spurvehøg 1, Fasan 1, Ringdue 200, Sjagger 1, Vindrossel 1, Solsort 9, Musvit 4, Blåmejse 3, Jernspurv 1, Bogfinke 7 (CBr)

Østerløkken: Bramgås 300 OF, Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Sjagger 3, Vindrossel 2, Solsort 23, Musvit 4, Skovskade 1, Skovspurv 10, Bogfinke 8, Kvækerfinke 2, Grønirisk 10 (MWH)

Hesselholm: Gravand 2, Fiskehejre 5, Silkehejre 1, Storspove 21 (MWH)

Pillemark: Dompap 5 - 2 hanner + 3 hunner (HOK)

Nordby: Bramgås 70, Ringdue 1, Sjagger 1, Vindrossel 1, Solsort 1, Musvit 6, Blåmejse 4, Bogfinke 10, Grønirisk 12 (JL)


14.01.2024
Østerløkken: Bramgås 500 OF (MWH)

Agerup: Sangsvane 254, Grågås 570, Blisgås 2 (MWH)

Armhage/Langør Kirke: Fiskehejre 2, Silkehejre 1 (JL, MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 5, Gråand 20, Hvinand 70, Havlit 3, Troldand 30, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 20, Skarv 35, Svartbag 2, Strandskade 1 (JL)

Have i Kolby: Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 4 - 3 hanner + 1 hun, Musvit 8, Blåmejse 6, Bogfinke 2 - han + hun, Dompap 2 - han + hun (CE)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Sjagger 3 OF, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 2 (BS)

Vestkysten (Tanderup): Skarv 2, Svartbag 2, Gråkrage 1 (BS)


13.01.2024
Langemark: Sangsvane 166, Grågås 80, Blisgås 1 (MWH)

Toftebjerg: Knopsvane 22, Sangsvane 23, Bramgås 3000 (MWH)

Alstrup: Sangsvane 70 (JL)

Sælvig Bugt: Knopsvane 2, Sangsvane 4 (JL)

Hesselholm: Fiskehejre 6, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Storspove 8 (MWH)

Hverremosen: Bramgås 500, Skeand 1, Stenvender 4 (JL)

Nordby: Bramgås 400, Spurvehøg 1 (JL)


12.01.2024
Langemark: Grågås 800, Blisgås 8, Bramgås 12 (MWH)

Sildeballe: Bramgås 1000 OF (MWH)

Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 3, Ederfugl 220, Stenvender 1, Alm. Ryle 1, Engpiber 8 (MWH)


11.01.2024
Langør: Hvinand 184, Troldand 4, Stor Skallesluger 4 (MWH)

Lillehavet: Gravand 2, Alm. Ryle 18, Islandsk Rødben 12 (MWH)

Naturskolen/Grønhoved: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Vandrefalk 1 (PB)

Langemark: Sangsvane 140, Grågås 1200 (MWH)

Vesborg: Krikand 3, Hvinand 3, Fiskehejre 1, Spurvehøg 1 (IS)

Kolby Kås havn: Troldand 7, Blishøne 3 (IS)



10.01.2024
Lilleøre: Mørkbuget Knortegås 12, Ederfugl 40, Hvinand 178, Troldand 27, Stor Skallesluger 4, Toppet Skallesluger 30, Lille Skallesluger 1 han, Blå Kærhøg 1 OF, Islandsk Rødben 2 (CE, CBr, JL, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 3, Ederfugl 30, Havørn 1, Strandskade 11, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 70, Islandsk Rødben 3, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 214 (CBr, CE, JL, MWH)

Armhage, Langør Kirke: Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (CBr, CE, MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 282, Grågås 340, Bramgås 7 (MWH)

Alstrup: Tyrkerduer 17 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 900 OF (MWH)

Kolby: Musvåge 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (CE)

Permelille: Bjergirisk 56 (CE)

Lushavn: Gråand 5, Ederfugl 30+, Hvinand 7, Musvåge 1, Skovskade 1, Bogfinke 120+ (IS)


09.01.2024
Armhage/Langør Kirke: Fiskehejre 2, Silkehejre 1 (MWH)

Lillehavet: Gravand 4, Gråand 42, Krikand 2, Strandhjejle 1, Islandsk Rødben 1, Hættemåge 42 (MWH)

Lilleøre: Knopsvane 4, Sangsvane 52, Pibeand 4, Ederfugl 140, Havlit 3, Hvinand 110, Troldand 18, Stor Skallesluger 14, Toppet Skallesluger 34, Strandskade 1, Strandhjejle 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 1 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 4, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 4 (MWH)


Brattingsborg Gods: Havørn 1, Tårnfalk 1, Dådyr 9 - 3 hjorte og 6 dåer (CE)

Nørreskifte: Musvåge 1 (CE)

Tranebjerg: Vindrossel 4 (NHR)

Nordby: Bramgås 25 OF, Ringdue 25, Silkehale 2, Kragefugle (Gråkrage, Råge, Allike): 450, Grønirisk 22 (JL)

Onsbjerg: Stor Flagspætte 1, Solsort 8, Musvit 3, Blåmejse 2 (HOK)


08.01.2024
Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 8, Sortgrå Ryle 1, Alm. Ryle 8, Engpiber 3, Bjergirisk 3 (MWH)

Nordby: Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 8, Blåmejse 3, Gråspurv 6, Skovspurv 6, Bogfinke 8, Grønirisk 12 (JL)

Mark S for Nordby: Tårnfalk 2, Råge 55, Allike 30, Gråkrage 12, Nordlig Gråsisken 4, Småfugle, blandet flok, især bogfinker 200 (JL)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1 (BS)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Stillits 1 (IS)

Lushavn: Gråand 6, Krikand 3, Havørn 2 AD, Musvåge 1 (IS)

Hårdmark Mark: Bjergirisk 28 (CE)



07.01.2024
Alstrup: Tyrkerdue 2, Sjagger 4, Solsort 28, Gråspurv 8 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 2, Ringdue 10, Rødhals 2, Sjagger 2, Solsort 10, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 12, Bogfinke 7, Kvækerfinke 2, Grønirisk 8 (MWH)

Kragemosen: Bramgås 40 OF, Engpiber 17, Solsort 2, Husskade 1 (MWH)

Lillehavet: Gravand 5, Pibeand 40, Islandsk Rødben 1, Storspove 2 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Bogfinke 1 (BS)

Nordby: Grågås 210, Blisgås 25 OF, Bramgås 650, Sølvmåge 40, Hættemåge 150, Rødhals 1, Sjagger 12, Stillits 1 (JL)

Nordsamsø: Fasan 1, Tårnfalk 1, Hættemåge 110, Gråkrage 25, Råge 35, Allike 150, Bogfinke 130 (JL)


06.01.2024
Langør: Ederfugl 50, Havlit 6, Hvinand 90, Stor Skallesluger 6, Toppet Skallesluger 30 (MWH)

Lillehavet: Pibeand 4, Krikand 2, Strandskade 2, Islandsk Rødben 1, Storspove 2 (MWH)

Kirkebugten: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1 (JØM)

Draget, Besser Rev: Havørn 1, Stenvender 3, Alm. Ryle 1, Engpiber(MWH)

Langemark: Sangsvane 210, Grågås 800, Sjagger 40 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Bogfinke 2 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 13, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Ringdue 125, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1, Jernspurv 2, Rødhals 1, Bogfinke 7, Grønirisk 2, Dompap 2 (CBr)


05.01.2024
Langør: Ederfugl 80, Havlit 4, Hvinand 60, Stor Skallesluger 3 (MWH)

Lillehavet: Gråand 44, Pibeand 4, Silkehejre 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 2 (MWH)

Langemark: Sangsvane 42, Grågås 850, Canadagås 2, Bramgås 40 (MWH)

Have i Pillemark: Sangsvane 11 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2 (BS)


04.01.2024
Langør: Ederfugl 50, Hvinand 90, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 8, Lille Lappedykker 1, Svartbag 1 (PW, MWH)

Langør: Lille Lappedykker 2, Grågås 15, Mørkbuget Knortegås 10, Ederfugl 20, Havlit 1 han, Hvinand 85, Toppet Skallesluger 9, Stor Skallesluger 5, Svartbag 1, Sjagger 20 (DMA)

Armhage/Kirkebugten: Gravand 3, Sølvhejre 1, Storspove 1 (PW, MWH)

Trekanten: Bramgås 230 S (DMA)

Sælvigbugten: Ederfugl 300, Sortand 60, Toppet Skallesluger 2, Stor Flagspætte 1 (DMA)

Toftebjerg: Grågås 30, Bramgås 115 (PW, MWH)

Agerup: Sangsvane 110, Grågås 30 (PW, MWH)

Lundgærde: Sangsvane 50, Skovskade 1 (PW, MWH)

Besser: Rødhals 1, Sjagger 70 (PW, MWH)

Langemark: Grågås 400, Bramgås 1000 (MWH)

Ballen Færgehavn: Skarv 120, Fiskehejre 1, Stormmåge 210 (DMA)

Ballen: Rødstrubet Lom 1 S, Skarv 1, Ederfugl 40, Stormmåge 5 (DMA)

Brundby: Solsort 4, Sjagger 180 (DMA)

Strandskoven: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 5, Sjagger 3, Blåmejse 3, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 7 (DMA)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 3, Bogfinke 3, Dompap 1 (BS)


03.01.2024
Langør: Ederfugl 50, Fløjlsand 1, Hvinand 30, Stor Skallesluger 5, Toppet Skallesluger 4, Lille Lappedykker 1, Sølvhejre 1, Islandsk Rødben 3, Storspove 1, Stillits 8, Grønirisk 8, Gulspurv 1 (PW, MWH)

Kanhave: Sølvhejre 1 (PW, MWH)

Langemark: Grågås 500, Blisgås 4, Bramgås 80 (MWH)


02.01.2024
Issehoved: Grågås 2, Blisgås 5 Ø, Bramgås 57 OF, Fløjlsand 35, Sortand 4000, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 4, Sule 1, Sandløber 65, Sortgrå Ryle 2, Stenvender 1, Lomvie 2, Alk 4, Engpiber 2, Rødhals 2 (DMA, PW, MWH)

Nordsamsø: Grågås 70, Bramgås 330, Gærdesmutte 1 (DMA)

Nordby: Krikand 170, Bramgås 330, Sjagger 50 (DMA)

Mårup: Grågås 130 (DMA)

Lillehavet: Gravand 2, Gråand 2, Stor Skallesluger 2, Silkehejre 1, Strandskade 40 OF, Storspove 1 (PW, MWH)

Yderste Holm: Ederfugl 100, Hvinand 70, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 90 (PW, MWH)

Hesselholm/Langør Kirke: Fiskehejre 5, Sølvhejre 1, Storspove 17 (PW, MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 24, Grågås 125, Bramgås 150 (PW, MWH)

Alstrup: Musvåge 2 (PW, MWH)

Agerup: Sangsvane 300, Blisgås 16 (PW, MWH)

Østerby: Sangsvane 65 (DMA)

Langemark: Blisgås 6, Grågås 42o, Bramgås 130 (DMA)

Lushavn: Fjeldvåge 1 (IS)


01.01.2024
Yderste Holm: Skarv 4, Strandskade 138, Hjejle 2, Storspove 80 (MWH)

Lilleøre: Havlit 2, Hvinand 24 (MWH)

Langør: Ederfugl 30, Stor Skallesluger 1, Strandskade 1, Toppet Skallesluger 4, Svartbag 1, Hættemåge 32 (MWH)

Hesselholm: Gravand 2, Fiskehejre 8, Sølvhejre 2, Musvåge 1 (MWH)
,
Alstrup: Tyrkerdue 12, Rødhals 1, Skovspurv 12 (MWH)

Agerup: Sangsvane 315, Grågås 115, Blisgås 1, Bramgås 42 (MWH)

Langemark: Grågås 415, Canadagås 2, Bramgås 45, Fasan 2, Hættemåge 24, Husskade 2 (MWH)

Alstrup: Havørn 1 IMM, Solsort 2 (DMA)

Toftebjerg: Sangsvane 7, Grågås 15, Musvåge 1 (DMA)

Issehoved: Skarv 3, Sangsvane 6 S, Grågås 6 S, Bramgås 1 Ø, 19 V, Ederfugl 25, Sortand 4000, Fløjlsand 30, Hvinand 17, Toppet Skallesluger 6, Sandløber 60, Stenvender 2, Sølvmåge 170, Svartbag 3, Solsort 1, Skovskade 1, Husskade 1 (DMA)

Ballebjerg: Musvåge 1, Gærdesmutte 2 (JL)

Mårup: Grågås 35, Bramgås 20, Sølvmåge 20 (JL)

Nordby: Bramgås 35, Ringdue 12, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Råge 22, Allike 40, Ravn 2, Bogfinke 5 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sangsvane 2 OF, Bramgås 400+ (IS)Havørn 2 AD, Rød Glente 1 (IS)


Ørby: Rødhals 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Husskade 1 /IS)

Østerløkken: Ringdue 10, Sjagger 2, Vindrossel 1, Solsort 7, Musvit 5, Blåmejse 2, Allike 15, Råge 4, Skovspurv 4, Bogfinke 4, Kvækerfinke 1, Grønirisk 7, Dompap 1 (MWH)