NYESTE IAGTTAGELSER 2020


 

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



December 2020




31.12.2020
Permelille: Grågås 300, Kortnæbbet Gås 4, Blisgås 15, Bramgås 3000+, Rødhalset Gås 1 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 500 OF (MWH)


30.12.2020
Kirkebugten, Langør: Grågås 2, Gråand 80, Spidsand 9, Pibeand 54 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 3, Bogfinke 4, Gulspurv 5 (IS)


29.12.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Grønirisk 20, Stillits 25, Bjergirisk 70 (MWH)

Brokold: Sangsvane 1, Grågås 1, Gråand 18, Pibeand 93, Krikand 12, Hvinand 75, Vandrefalk 1, Strandskade 7, Storspove 4 (MWH)

Eskeholm: Knopsvane 5, Gravand 22, Gråand 42, Pibeand 45, Hvinand 50, Strandskade 4, Storspove 156 (MWH)

Nordby: Sangsvane 154, Grågås 192, Kortnæbbet Gås 1, Bramgås 140 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 2, Musvit 2, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


28.12.2020
Sælvig: Bramgås 24, Gråand 2, Fiskehejre 8, Spurvehøg 1 (CBr)
 
Kirkebugten, Langør: Sølvhejre 1 (PB, MWH)

Lillehavet, Langør: Grågås 7 OF, Gravand 1, Stillits 17 (MWH)

Yderste Holm: Havørn 2 AD (PB)


27.12.2020
Østerløkken: Fasan 4, Musvåge 1, Ringdue 12, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønirisk 4 (MWH)

Hårdmark: Munk 1 (EP) 



26.12.2020
Hårdmark: Solsort 3, Munk 1, Musvit 4, Blåmejse 1, Skovspurv 2 (EP, MWH)

Lillehavet, Langør: Pibeand 13, Strandskade 5, Storspove 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 5, Musvåge 2, Sjagger 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Ravn 2 (IS)


25.12.2020
Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Storspove 9, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Kvækerfinke 8, Grønirisk 10 (MWH)

Hårdmark
: Munk 1 han (EP)

Brattingsborg: Grågås 300+, Musvåge 2 (IS)

Lushavn: Hvinand 25+, Musvåge 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 1, Musvit 2, Gråkrage 2, Råge 1, Skovspurv 15 (BS)

Møgelmosen: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Grågås 15 (BS)

Tranemosen: Troldand 50+, Hættemåge 5 (BS)

Sildeballe: Grågås 100, Bramgås 2000 (LB, STE)

Stenskov/Bolbro Sand: Hvinand 15, Toppet Skallesluger 30, Strandskade 5, Storspove 10, Engpiber 2 (LB, STE)

Nordby: Sangsvane 90, Silkehale 5 (LB, STE)

Mårup: Sangsvane 45, Grågås 350, Bramgås 200 (LB, STE)



24.12.2020
Østerløkken: Ringdue 75+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 3, Kvækerfinke 7, Grønirisk 9 (MWH)

Hårdmark: Munk 1 han (EP)


23.12.2020
Onsbjerg: Grågås 75+, Bramgås 2500+ (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 44, Storspove 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Ravn 1, Dompap 1 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 10, Fløjlsand 29, Sortand 8, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 7, Skarv 4, Gråstrubet Lappedykker 8, Svartbag 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Sjagger 5, Blåmejse 3, Ravn 1 (IS)

Have i Pillemark: Rødhals 2 SY, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 15, Bogfinke 2, Rådyr 2 (BS)

Kolby Kås: Havørn 1 OF (SH)

Nordby: Musvåge 1, Tyrkerdue 2, Kernebider 1, Dompap 2 (STE, LB)

Mårup: Sangsvane 11 (LB, STE)

Mårup Østerstrand: Havørn 1 OF (LB, STE)


22.12.2020
Vesborg: Ederfugl 27, Hvinand 26, Musvåge 1, Vibe 32 (MWH)

Østerløkken: Bomlærke 42 (MWH)

Ørby: Havørn 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovspurv 6 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Sjagger 30+, Allike 40+ (IS)

Lushavn: Hvinand 25+ (IS)


21.12.2020
Issehoved: Grågås 9 V, Ederfugl 200+, Fløjlsand 7, Sortand 500+, Havlit 2, Toppet Skallesluger 7, Skarv 24 Ø (MWH)

Kragemosen: Sangsvane 4 OF, Grågås 1, Krikand 25, Solsort 1, Skægmejse 2, Blåmejse 2 (MWH)

Lushavn: Musvåge 2, Sydlig Halemejse 6, Skovskade 1, Gulspurv 5 (IS)

Østerløkken: Skovskade 2 (MWH)
 

20.12.2020
Ballen Færgehavn: Bramgås 10 OF, Skarv 92, Fiskehejre 1, Svartbag 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Ballen Havn: Gærdesmutte 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 2, Bogfinke 3, Kvækerfinke 7, Grønirisk 15 (MWH)


19.12.2020
Barnekold: Knopsvane 1, Grågås 2, Gravand 36, Gråand 375, Pibeand 23, Krikand 50, Hvinand 170, Stor Skallesluger 2, Strandskade 4, Vibe 12, Islandsk Rødben 18, Storspove 125, Svartbag 1, Sølvmåge 91, Stormmåge 2, Hættemåge 60, Rødhals 1, Gråkrage 17, Bogfinke 50+ (MWH)

Brattingsborg: Grågås 250+, Rød Glente 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Hjejle 25+, Gulspurv 6, Bomlærke 6 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 1, Ringdue 1, Solsort 2, Musvit 1, Allike 12, Skovspurv 5 (BS)

Grusgraven: Troldand 15 (BS)

Sælvig: Bramgås 135, Grågås 8, Fiskehejre 9, Spurvehøg 1, Vandrikse 1, Fasan 5, Stor Flagspætte 2, Gråkrage 14, Allike 300, Skovskade 2, Bogfinke 7, Grønirisk 3, Dompap 3 (CBr)
 


18.12.2020
Sælvig: Bramgås 85, Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5,
Allike 350, Dompap 1 (CBr)
 
Brattingsborg Skov: Rød Glente 1 OF, Musvåge 1, Duehøg 1 OF, Fuglekonge 2, Musvit 1, Sortmejse 2, Ravn 1, Gulspurv 14 (MWH)



17.12.2020
Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Skovspurv 8, Bogfinke 3, Kvækerfinke 5, Grønirisk 10 (MWH)


16.12.2020
Østerløkken: Bramgås 44 OF (MWH)

Langemark: Nordlig Gråsisken 28 (MWH)

Vester Hedekrog: Havørn 1 1k (PB)

Have i Pillemark: Grågås 3 OF, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 4, Gærdesmutte 1, Skovspurv 15, Dompap 1 (BS)

Barnekold: Sangsvane 2, Gravand 7, Gråand 375, Pibeand 22, Krikand 200+, Hvinand 80, Strandskade 1, Vibe 22, Storspove 14, Ringdue 40, Bogfinke 50 (MWH)


15.12.2020
Have i Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 10, Bogfinke 4, Kvækerfinke 8, Grønirisk 10 (MWH)

Have i Torup: Grønirisk 4, Dompap 1 hun (GEL)


14.12.2020
Mårup Østerstrand Syd: Husrødstjert 1 (KJ, MWH)

Kirkebugten, Langør: Grågås 84 (MWH)

Grusgraven: Sortand 1, Gærdesmutte 1 (MWH)


13.12.2020
Østerløkken: Bramgås 2000+ OF (MWH)

Sildeballe: Bramgås 3000+ OF (MWH)

Barnekold: Sangsvane 1, Grågås 7 OF, Mørkbuget Knortegås 125 R, Gravand 17, Gråand 575, Pibeand 34, Krikand 70, Hvinand 90, Stor Skallesluger 3, Toppet Skallesluger 17, Fiskehejre 1, Strandskade 17, Vibe 11, Storspove 46, Ringdue 24 (MWH)


12.12.2020
Langemark: Bramgås 5000+, Husskade 2, Ravn 2 (MWH)

Have i Østerløkken: Fasan 8, Ringdue 14, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Kvækerfinke 8, Grønirisk 7, Stillits 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 1, Rødhals 1, Gråkrage 1, Råge 100+, Skovspurv 10, Bogfinke 1 (BS)

Have i Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 11, Musvit 4, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Gråspurv 12, Skovspurv 40+, Bogfinke 5, Kvækerfinke 2, Kernebider 1 (GEL)

Vesborggårdvej, Brattingsborg: Musvåge 1, Ringdue 14, Allike 30+, Bogfinke 30+, Gulspurv 50+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Krikand 8, Rød Glente 1, Gærdesmutte 2 (IS)


11.12.2020
Langemark: Musvåge 1, Husskade 3 (MWH)

Bisgård: Bramgås 5000+ (MWH)


10.12.2020
Brokold: Knopsvane 2, Grågås 1, Gravand 8, Gråand 80, Pibeand 10, Ederfugl 4, Hvinand 90, Strandskade 7, Strandhjejle 8, Hjejle 60 OF, Alm. Ryle 800, Storspove 72 (MWH)

Bolbro Sand: Strandskade 2, Hjejle 1, Alm. Ryle 20 (MWH)


09.12.2020
Onsbjerg: Bramgås 5000+ (MWH)

Langør: Tårnfalk 1, Strandskade 1, Storspove 1, Stillits 7 (MWH)


08.12.2020
Stenskov: Bramgås 120 OF, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Dværgfalk 1 (MWH)

Brokold: Strandskade 19, Strandhjejle 10, Alm. Ryle 200+ (MWH)

Eskeholm: Gravand 9, Gråand 130, Pibeand 50, Vandrefalk 1, Strandskade 2, Hjejle 120, Alm. Ryle 45, Storspove 178 (MWH)

Østerfjord: Sangsvane 2, Hvinand 220, Toppet Skallesluger 12, Havørn 1 (MWH) 

Tranebjerg: Bramgås 2000, Rødhalset Gås 1 (Mogens Stoustrup Jensen, Kbh. V)

Onsbjerg: Grågås 25, Kortnæbbet Gås 1, Bramgås 2000, Musvåge 1. Sølvmåge 5, Råge 3 (JL)

Vesborggårdvej, Brattingsborg: Allike 100+, Gråsisken 30+, Gulspurv 15+ (IS)

Vesborg - Lushavn: Sangsvane 7, Havørn 1, Toppet Skallesluger 2, Stor Flagspætte 1 (IS)



07.12.2020
Lushavn: Sortand 1, Skarv 2, Svartbag 1, Sølvmåge 3, Skærpiber 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Solsort 1, Ravn 1 (HHA, MWH)

06.12.2020
Barnekold: Grågås 10, Gravand 12, Gråand 298, Pibeand 40, Ederfugl 15, Hvinand 70, Sølvhejre 1, Vibe 8, Storspove 32, Hættemåge 54 (MWH)

Have i Pillemark: Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Skovspurv 9, Bogfinke 2 (BS)

Onsbjerg Vestermark: Sangsvane 5, Grågås 100+, Bramgås 500+ (BS)

05.12.2020
Kongehøjen: Bramgås 5000 (JL)

Onsbjerg: Bramgås 2000, Rødhalset Gås 1 (GK)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 4. Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Kvækerfinke 7, Stillits 1, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (MWH)


04.12.2020
Barnekold: Gravand 14, Gråand 200+, Pibeand 125, Sølvhejre 1, Storspove 9 (MWH)

Kongehøjen: Grågås 500+, Bramgås 5000+ (MWH)

Pillemark: Musvåge 2, Råge 500 (HHA)

Have i Pillemark: Stormmåge 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Råge 10, Skovspurv 15, Bogfinke 1 (BS)


03.12.2020
Kongehøjen: Bramgås 3500, Rødhalset Gås 1 (Kent Olsen, Klaus Sørensen, EPM, HHA, ML, MWH)

Sildeballe: Bramgås 700 (Kent Olsen, Klaus Sørensen)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 115, Sølvhejre 1, Blå Kærhøg 1, Bjergirisk 54 (Kent Olsen, Klaus Sørensen)


02.12.2020
Kongehøjen: Grågås 700, Kortnæbbet Gås 1, Bramgås 7000+, Misteldrossel 1 (CBr, HHA, MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 1K, Gærdesmutte 1, Allike 35+, Bogfinke 30+ (IS)


01.12.2020
Barnekold: Grågås 84, Bramgås 77 OF, Mørkbuget Knortegås 225, Gravand 32, Gråand 350, Pibeand 125, Ederfugl 15, Hvinand 90, Strandskade 1, Vibe 17, Rødben 3, Storspove 19 (MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 7, Grønirisk 8 (MWH)

Vesborg: Havørn 2 AD (SH)

Bisgård: Grågås 700+, Bramgås 2000+ og jagt! (MWH)




November 2020


30.11.2020
Issehoved: Knopsvane 2 V, Sangsvane 5 Ø, Gråand 8 Ø, Ederfugl 50, Sortand 800, Toppet Skallesluger 7, Skarv 19 Ø, Rødhals 2, Stær 1, Gulspurv 14 (CBr, JL, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 1, Råge 6, Skovspurv 7, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Blåmejse 3, Ravn 2, Dompap 2 (IS)


29.11.2020
Kongehøjen: Sangsvane 17, Grågås 800, Bramgås 5000+, Rødhalset Gås 1, Spurvehøg 1 (CBr, EPM, GK, JL, MWH)

Østerløkken: Bramgås 50 OF, Bomlærke 24 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Havørn 1 1K, Musvåge 2, Stor Fagspætte 1. Rødhals 1, Musvit 3, Blåmejse 9, Gærdesmutte 2 (IS)


28.11.2020
Kongehøjen: Sangsvane 7, Grågås 275, Bramgås 800 (CBr, JL, EPM, MWH), Rødhalset Gås 1 (Lars Grøn, Ålborg) Den rødhalsede gås blev senere observeret ved Bisgård.
 
Bisgård: Grågås 100, Bramgås 3500, Rødhalset Gås 1 (Lars Grøn, Ålborg, CBr, JL, EPM, MWH)

Langør: Grågås 14, Gråand 8, Pibeand 240, Hvinand 62, Toppet Skallesluger 12, Sølvhejre 1, Strandskade 2, Hjejle 250 (JL)

Bolbro Sand/Stenskov: Hvinand 150, Toppet Skallesluger 12, Hjejle 82 (MWH)

Lushavn - Lushage: Ederfugl 50+, Toppet Skallesluger 3, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Skærpiber 5, Gærdesmutte 3 (IS)


27.11.2020
Kongehøjen: Grågås 125, Bramgås 250, Rødhalset Gås 1 (CBr, EPM, MWH)

Yderste Holm: Sangsvane 3, Bramgås 45 OF, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 18, Hjejle 200, Alm. Ryle 24, Islandsk Rødben 27, Storspove 44 (MWH)

Langør: Ederfugl 8, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 2, Spurvehøg 1 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Skovhornugle 1, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 3 (AVW)


26.11.2020
Barnekold: Grågås 85, Bramgås 115 OF, Mørkbuget Knortegås 203, Sortbuget Knortegås 1, Gravand 43, Gråand 250, Pibeand 190, Hvinand 120, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 3, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Strandskade 3, Strandhjejle 3, Vibe 59, Alm. Ryle 25, Rødben 6, Storspove 79, Ravn 3, Bogfinke 15, Kvækerfinke 5 (CBr, JL, MWH)

Kongehøjen: Bramgås 1000+, Rødhalset Gås 1 (EPM)

Langør kirke: Sølvhejre 1 (EPM)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 1, Sjagger 11, Solsort 4,
Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Pindsvin 1 (BS)

Kolby: Grågås 200+, Musvåge 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2, Ringdue 50+, Sjagger 25+ (IS)


25.11.2020
Langør Kirke: Grågås 17 (MWH)

Øster Hedekrog: Sangsvane 10 V, Grågås 1, Ederfugl 18, Fløjlsand 30, Sortand 28, Toppet Skallesluger 2, Skarv 4, Toppet Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 8, Alk 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 5, Fuglekonge 2, Blåmejse 24, Gærdesmutte 1 (MWH)

Have på Rosenvej, Fogedmarken: Fasan 13, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 6, Fuglekonge 2, Musvit 10, Blåmejse 8, Gærdesmutte 1,
Ravn 3, Grønirisk 10, Dompap han 3, Dompap hun 3 (AVW)

Issehoved: Stor Skallesluger 8, Snespurv 28 (JL)

Vesborg: Knopsvane 6, Musvåge 4, Tårnfalk 1, Vibe 12 (IS)

Østerløkken: Bomlærke 54 (MWH)


24.11.2020
Barnekold: Mørkbuget Knortegås 157, Sortbuget Knortegås 1, Bramgås 20 OF, Gravand 8, Gråand 195, Pibeand 90, Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Strandskade 1, Vibe 78, Alm. Ryle 7, Storspove 19, Hættemåge 120, Bogfinke 5, Kvækerfinke 20 (MWH)

Østerløkken: Sjagger 40 OF, Kvækerfinke 50+ (MWH)

Nordby: Sangsvane 24, Grågås 43, Bramgås 10, Sjagger 15 (JL)


23.11.2020
Issehoved: Pibesvane 1 V, Pibeand 3, Ederfugl 1500, Fløjlsand 9, Sortand 2500, Hvinand 1, Skarv 4, Musvåge 1, Svartbag 1, Sølvmåge 15, Alk 18, Ringdue 44 S, Rødhals 2, Sjagger 4, Solsort 5, Musvit 1, Blåmejse 1, Snespurv 8 (MWH) 

Tranebjerg: Grågås 175, Bramgås 10 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Østerløkken: Bomlærke 1 (MWH)


22.11.2020
Vesborg: Fasan 5, Knopsvane 5 R, Sangsvane 14 SV, Gråand 2, Toppet Skallesluger 3, Havørn 1 AD, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Vibe 14 R, Ringdue 28, Vindrossel 2, Solsort 3, Musvit 1, Husskade 1, Gråkrage 27, Allike 300+, Bogfinke 1, Gulspurv 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1, Fiskehejre 2, Skarv 20, Solsort 3 (AMJ)

Lushage: Mørkbuget Knortegås 1, Ederfugl 30, Musvit 5, Bogfinke 10, Grønirisk 10 (AMJ)

Mårup Østerstrand: Hjejle 230 (AMJ)

Lilleøre: Isfugl 1 (Cecil Rye Olsen)

Østerløkken: Grågås 7 OF, Bramgås 50 OF, Kvækerfinke 30 R (MWH)


21.11.2020
Have i Pillemark: Stormmåge 2, Ringdue 2, Rødhals 1, Sjagger 1, Solsort 7, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 8, Grønirisk 2 (BS)

Østerløkken: Fasan 5, Ringdue 15 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Kvækerfinke 4, Grønirisk 15 (MWH)


20.11.2020
Langør: Toppet Skallesluger 8 (MWH)

Skovfogedhuset: Sangsvane 4 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 12, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 14 S, Sjagger 7, Kvækerfinke 30 R, Grønirisk 24 FU (MWH)

Østenlands: Havørn 1 1K, Musvåge 2, Rødhals 2, Musvit 4, Blåmejse 5, Gærdesmutte 2, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg: Bramgås 300+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 5, Isfugl 1 (CBr)


19.11.2020
Barnekold: Knopsvane 1, Gravand 19, Gråand 180, Pibeand 160, Krikand 14, Sølvhejre 1, Strandskade 1, Storspove 31, Hættemåge 40, Bogfinke 25 (MWH)

Sildeballe: Vibe75 (MWH)

Ballen: Silkehale 17 (MWH)


18.11.2020
Issehoved: Ederfugl 1800, Sortand 2400, Fløjlsand 5, Toppet Skallesluger 4, Skarv 10 T, Strandhjejle 4, Solsort 8, Husskade 2, Bjergirisk 17 (MWH)

Maden, Langør: Sølvhejre 1 (PB)


17.11.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 SY, Solsort 6, Musvit 2, Gråkrage 2, Musvit 2, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)


16.11.2020
Østerløkken: Bramgås 18 OF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Misteldrossel 1 OF, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Allike 50+ OF, Gråkrage 4, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 7 (MWH)

Nordby: Silkehale 12 (JL)

Ballebjerg: Silkehale 18 (JL)

Have i Pillemark: Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Skovspurv 15, Bogfinke 2 (BS)


15.11.2020
Grusgraven: Grågås 7 OF, Bramgås 24 OF, Troldand 14, Hvinand 2, Musvåge 1 OF (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 2, Rødhals 1 SY, Solsort 3, Gråkrage 1, Stær 10, Skovspurv 20 (BS)

Onsbjerg: Bramgås 2500 (HOK)


14.11.2020
Barnekold: Sangsvane 2, Grågås 2, Bramgås 52 OF, Gravand 53, Gråand 420, Pibeand 525, Spidsand 2, Krikand 20, Hvinand 300+, Toppet Skallesluger 14, Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Strandskade 5, Vibe 79, Strandhjejle 5, Alm. Ryle 45, Islandsk Rødben 14, Storspove 95, Jernspurv 2, Musvit 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 3, Fiskehejre 2, Tårnfalk 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 3 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2 SY, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Grønirisk 2 (BS)


13.11.2020
Issehoved: Pibesvane 1 V, Ederfugl 2000+, Sortand 3000+, Fløjlsand 20, Skarv 24 T, Hjejle 15 T, Alk 1 V, Stormmåge 12 R, Sanglærke 2 S, Engpiber 4 S, Rødhals 1, Sjagger 11 R, Misteldrossel 1 R, Solsort 1, Husskade 1, Bogfinke 8 T, Grønirisk 20, Bjergirisk 15 (MWH) 

Mårup: Silkehale 29 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 1 JUV (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Dompap 1 (IS)

Have i Pillemark: Rødhals 2 SY, Ringdrossel 1, Solsort 3, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Skovsneppe 1, Fasan 5, Allike 250, Musvit 2, Gråsisken 30, Dompap 1 (CBr)


12.11.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Pibeand 110, Tårnfalk 1, Strandskade 9, Strandhjejle 13, Hjejle 29, Sortgrå Ryle 1, Alm. Ryle 123, Rødben 1, Storspove 2, Skærpiber 3, Bjergirisk 20 (MWH)

Eskeholm og Brokold: Gravand 8, Gråand 85, Pibeand 50, Strandskade 1, Strandhjejle 4, Hjejle 900, Alm. Ryle 100, Storspove 119 (MWH)

Sildeballe: Bramgås 800 (MWH)

Lushage - Lushavn: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Skærpiber 3, Ravn 1, Dompap 2 (IS)


11.11.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Vandstær 1, Husskade 4, Skovskade 1(CBr, MWH)

10.11.2020
Østerløkken: Bramgås 25, Spurvehøg 1, Ringdue 14, Rødhals 1, Sjagger 30 R, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Kvækerfinke 5, Grønirisk 15, Bomlærke 4 (MWH)

Vester Hede: Sølvhejre 1 OF/Ø (PB)

Nordby: Silkehale 42 (JL)

Langør Kirke: Grågås 45, Bramgås 117 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Grågås 70, Sangsvane 6, Gråand 6, Fiskehejre 3, Musvåge 1, Spurvehøg 2, Vandrikse 1, Fasan 5, Ringdue 75, Skovskade 1, Allike 210, Råge 25, Vindrossel 12, Sjagger 1, Musvit 1, Jernspurv 1, Dompap 2, Gærdesmutte 1 (CBr) 


09.11.2020
Øster Hedekrog: Bramgås 27 SV, Ederfugl 14, Sortand 10, Fløjlsand 21, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 1, Skarv 4 T, Gråstrubet Lappedykker 3, Alk 17, Bjergirisk 40 OF (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Bramgås 100+ OF, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Skærpiber 1, Skovskade 1, Ravn 1 (IS)


08.11.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 2, Grågås 25, Bramgås 280 OF, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 20, Gråand 215, Spidsand 3, Pibeand 240, Krikand 14, Toppet Skallesluger 8, Hvinand 9, Fiskehejre 2, Strandskade 5, Alm. Ryle 2, Storspove 14, Svartbag 1, Rødhals 1, Solsort 1, Blåmejse 2, Skovskade 3, Ravn 1, Bjergirisk 25 (JL, MWH) 

Alstrup: Grågås 210, Bramgås 1200, Havørn 1 (JL)

Brattingsborg Skov: Knopsvane 2 OF, Bramgås 77 OF, Musvåge 2, Gærdesmutte 1, Dompap 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 4, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 4, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 25, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


07.11.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 230, Bramgås 3 R + 52 OF, Mørkbuget Knortegås 12, Gravand 22, Gråand 64, Pibeand 80, Hvinand 250, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 2, Vandrefalk 1 R, Strandskade 2, Strandhjejle 4, Hjejle 1, Vibe 47, Alm. Ryle 72, Rødben 2, Storspove 54, Svartbag 2, Hættemåge 70, Rødhals 1, Sjagger 40+, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Gråkrage 12, Sortkrage 1, Allike 40 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 1, Skovspurv 6, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sjagger 6, Skovskade 1, Kvækerfinke 15+, Grønsisken 10+, Gulspurv 9 (IS)

Østerløkken: Bramgås 27 OF, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 9, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønirisk 20 (MWH) 



06.11.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 5, Grågås 150, Bramgås 54, Gravand 17, Gråand 305, Spidsand 2, Skeand 1, Pibeand 255, Krikand 2, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 3, Skarv 8, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 1, Vibe 58, Rødben 1, Storspove 14, Hættemåge 200+, Sølvmåge 100+, Engpiber 2, Jernspurv 2, Rødhals 1, Sjagger 125, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8, Sortkrage 1, Bjergirisk 25 (KH, TVH, MWH) 

Rosenvej, Fogedmarken: Skovhornugle 1 (AVW)

Tranemosen:  Sangsvane 4 (AVW)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Ravn 1 (IS)

Brattingsborg: Agerhøne 25+, Stær 40+ (IS)

Østerløkken: Sangsvane 8 (MWH)


05.11.2020
Østerløkken: Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 18 (MWH)

Grusgraven: Troldand 9, Blishøne 4, Solsort 1, Musvit 2 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 7, Pibeand 25 (KH, TVH)

Barnekold: Gravand 25, Pibeand 20, Sølvhejre 1, Vibe 45, Storspove 10, Sjagger 30 (AMJ)

Sælvig: Husskade 1, Husrødstjert 1, Kernebider 1 (CBr)

Langemark: Husskade 16 (CBr)

04.11.2020
Issehoved: Pibesvane 8 V, Ederfugl 1500, Sortand 200, Toppet Skallesluger 1, Sule 10 V, Skarv 9 T, Spurvehøg 3 , Tårnfalk 1, Alk 1 V, Rødhals 2, Vindrossel 15, Misteldrossel 1, Sjagger 150, Solsort 1,  Musvit 4, Blåmejse 2, Sortkrage 1, Gråkrage 10, Råge 1, Bogfinke 1, Gulspurv 12 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 3, Musvit 4, Skovspurv 15, Stillits 1 (BS)

Sælvig: Husrødstjert 1 (CBr)


03.11.2020
Sælvig Havn: Gråsejler 1 død (GEL) Se billede på "Her og nu".

Langemark: Grågås 200 (MWH)

Langør: Grågås 5, Gråand 40, Ederfugl 50, Fiskehejre 1, Storspove 4, Grønirisk 40 (MWH)

Lilleøre: Mørkbuget Knortegås 44 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 2, Bramgås 4, Pibeand 75, Toppet Skallesluger 5, Strandhjejle 9, Hjejle 14 (MWH)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 2, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 ((IS)


02.11.2020
Issehoved: Ederfugl 2500, Sortand 300, Sule 3, Skarv 14, Strandhjejle 4, Silkehale 1, Vindrossel 9, Sjagger 4, Solsort 4, Bjergirisk 8 (MWH)

Kragemosen: Sjagger 200+ (MWH)

Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 115, Strandhjejle 1, Storspove 1 (MWH)

Hesselholm: Knopsvane 26, Fiskehejre 11 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Skovsneppe 1 (AVW)


01.11.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 62, Bramgås 77, Gravand 17, Gråand 105, Pibeand 200, Krikand 14, Toppet Skallesluger 22, Fiskehejre 2, Strandskade 5, Vibe 49, Storspove 61, Hættemåge 190, Sjagger 150 (MWH)

Eskeholm: Rød Glente 1, Storspove 183 (MWH)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønirisk 4 (MWH)



Oktober 2020




31.10.2020
Lushavn: Sortand 1, Toppet Skallesluger 3, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Marsvin 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 4,  Musvit 1, Skovskade 1, Allike 20 OF, Dompap 2, Grønsisken 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Gærdesmutte 1, Ravn 1, Skovskade 1 (IS)

Issehoved: Stillits 27 (AMJ)

Østerløkken: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 7 (MWH)


30.10.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Strandskade 1, Hjejle 21, Storspove 1, Skærpiber 2 (MWH)

Brokold: Gråand 8, Pibeand 110, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 7, Fiskehejre 1, Strandskade 9, Strandhjejle 1, Rødben 1, Storspove 15, Bjergirisk 90 (MWH)


29.10.2020
Lushage: Knopsvane 2, Ederfugl 150, Fasan 64, Musvit 1, Blåmejse 1, Træløber 1, Allike 14, Grønirisk 3, Bjergirisk 12 (MWH)

Lushavn: Skærpiber 2 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1, Musvåge 2 (IS)


28.10.2020
Issehoved: Ederfugl 2000, Sortand 15, Skarv 4 T, Sanglærke 1, Engpiber 2, Rødhals 2, Vindrossel 2, Sjagger 125, Solsort 3, Munk 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovskade 1, Stær 2, Bogfinke 2, Gulspurv 4 (HHA, MWH)

Østenlands: Musvåge 1, Tårnfalk 1 (IS)


27.10.2020
Barnekold: Bramgås 115, Gravand 5, Gråand 110, Pibeand 145, Krikand 100, Musvåge 1, Sølvhejre 1, Fiskehejre 1, Strandhjejle 6, Hjejle 12, Vibe 29, Storspove 24, Jernspurv 2 (HHA, MWH)

Østerløkken: Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Husskade 2, Kvækerfinke 3 (MWH)

Nordby: Grågås 250, Bramgås 375 (JL)

Vesterløkker: Musvåge 1, Stillits 18 (HHA)

Sælvig: Bramgås 4, Fiskehejre 10, Musvåge 3, Vandrikse 1, Grønsisken 2, Grønirisk 1, Dompap 1(CBr)
 

26.10.2020
Lushage: Bramgås 150 V, Ederfugl 125, Sortand 4, Fløjlsand 1, Skarv 8 T, Svartbag 1 SV, Alk 2, Grønirisk 9 R/T, Bjergirisk 2 R/T (MWH)

Østerløkken: Bramgås 7 OF, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 1, Grønirisk 4, Dompap 1 (MWH)


25.10.2020
Stenskov/Bolbro Sand: Tårnfalk 1, Hjejle 12, Strandhjejle 1, Rødben 1, Enkeltbekkasin 1, Engpiber 3, Skærpiber 2 (MWH)

Brokold: Knopsvane 2, Bramgås 8, Gravand 1, Gråand 18, Spidsand 7, Pibeand 30, Hvinand 150, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 2, Strandskade 12, Strandhjejle 7, Hjejle 1600, Alm. Ryle 50, Rødben 3, Storspove 5, Bjergirisk 80 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 125 OF, Sjagger 50 R, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Kvækerfinke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 30, Grønirisk 1 (BS)

Lushavn: Strandskade 2, Vibe 100+, Stenvender 2, Svartbag 3, Stor Flagspætte 1, Allike 60+ (IS)


24.10.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Spurvehøg 1, Musvåge 1, Vandrikse 1, Hjejle 1100, Stor Flagspætte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Gransanger 1, Kvækerfinke 1, Gærdesmutte 1, Dompap 3 (CBr)
   
Lushage: Krikand 15 NV, Ederfugl 270, Sortand 2, Sule 4 SV, Musvåge V, Bjerglærke 15, Engpiber 4, Skærpiber 2, Bogfinke/Kvækerfinke 130, Grønirisk 25, Bjergirisk 75 (CBr, MWH)

Høtoftevej, Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Ørby: Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1 (IS)

Besser: Havørn 1 (Jørgen Sahl)


23.10.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 750, Bramgås 16, Gravand 8, Gråand 225, Spidsand 4, Pibeand 475, Krikand 50, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 4, Strandhjejle 9, Storspove 24, Ravn 2, Husskade 1, Bjergirisk 25 (MWH)

Vesborg: Agerhøne 25+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 1, Skovskade 1, Allike 50+, Bogfinke 15+, Gulspurv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Tornskade 1 (Jørgen Sahl)



22.10.2020
Lillehavet: Strandskade 8 (MWH)

Grusgraven: Bramgås 65 OF, Troldand 6, Lille Lappedykker 2, Musvåge 2, Spurvehøg 1 (MWH)

Kanhave: Husskade 1 (MWH)

Østenlands: Krikand 16, Musvåge 2, Skovskade 1 (IS) 



21.10.2020
Øster Hedekrog: Ederfugl 45, Sortand 14, Fløjlsand 9, Skarv 7, Gråstrubet Lappedykker 2, Alk 5, Lomvie 1 (MWH)

Lillehavet: Fiskehejre 2, Strandskade 4, Alm. Ryle 25, Storspove 2 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Skærpiber 1 (IS)


20.10.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Spurvehøg 1, Ringdue 3, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Træløber 2, Skovskade 1, Allike 70 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Sjagger 50+ (CBr, MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Ringdue 2, Klippedue/Tamdue/Brevdue 5, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Husskade 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (MWH)


19.10.2020
Issehoved: Ederfugl 1200+, Sortand 800+, Skarv 17 T, Sule 1 Ø, Vandrefalk 1 S, Strandhjejle 7, Alm. Ryle 4, Alk 2, Engpiber 4, Bjergirisk 12 (MWH) 

Kragemosen: Gråand 4, Krikand 52, Sanglærke 1, Engpiber 4, Ravn 1, Stær 2, Gulspurv 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (PB)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 2 OF, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1. Rødhals 2, Sjagger 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


18.10.2020
Barnekold: Knopsvane 9, Grågås 24, Bramgås 450, Gravand 1, Gråand 272, Spidsand 3, Pibeand 450, Krikand 1, Toppet Skallesluger 2, Skarv 8, Musvåge 3, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 2, Storspove 12, Sjagger 4. Stær 4 (MWH)

Brattingsborg Skov:  Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Fuglekonge 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 4, Ravn 1 OF (IS)



17.10.2020
Lushavn: Fiskehejre 1, Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge 4, Stor Flagspætte 3, Rødhals 3, Fuglekonge 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Rødhals 1, Solsort 3, Blåmejse 1, Gråkrage 8 OF, Skovspurv 4 (BS)


16.10.2020
Østerløkken: Bramgås 170 OF, Rødhals 1, Husskade 2, Skovskade 2 (MWH)

Egholm: Sangsvane 2, Pibeand 4, Fiskehejre 4, Storspove 5 (IP)

Vesborg: Knopsvane 2, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 3, Husskade 2, Skovskade 2, Gulspurv 3 (IS)

Besser Rev: Bjergirisk 100+ (BS)


15.10.2020
Issehoved: Ederfugl 700+ R, Sortand 150+ R, Skarv 5 T, Sortgrå Ryle 2 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 2 OF, Bramgås 47 OF (MWH)

Sælvig: Musvåge 45, Isfugl 1, Lille Korsnæb 10 (CBr)

Østerby: Sjagger 70 (JH)

Brattingsborg: Grågås 30+ OF, Havørn 1, Stor Flagspætte 1 (IS)

Østenlands: Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2, Skovskade 2, Ravn 1 (IS)


14.10.2020
Sælvig: Musvåge 48, Vindrossel 2, Kernebider 1 (CBr, HHA, MWH)

Egholm: Sølvhejre 1 (MWH)

Grusgraven: Sortand 1, Hvinand 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Blishøne 4, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Musvåge 9, Skærpiber 1, Rødhals 1, Sjagger 20+, Sydlig Halemejse 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 2 (IS)


13.10.2020
Barnekold: Knopsvane 15, Grågås 500+, Canadagås 7, Gravand 5, Gråand 27, Spidsand 2, Pibeand 280, Krikand 12, Sølvhejre 1, Vandrefalk 1, Strandskade 1, Vibe 79, Storspove 42, Sanglærke 2, Vindrossel 3, Jernspurv 2, Ravn 1, Gulspurv 3 (CBr, MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 2, Fuglekonge 4, Husskade 1, Skovskade 1 (MWH)

Lushavn: Stenvender 1, Skærpiber 2 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Grågås 34, Fiskehejre 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 3, Bogfinke 25+ (IS)

Fjordvejen: Stær 2 SY (IP)

Egholm: Fiskehejre 1, Sølvhejre 2, Pibeand 6, Alm. Ryle 20, Hvidklire 4 (IP)


12.10.2020
NOVANA vandfugletælling 10. - 18. oktober (DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet)

Hjortholm: Knopsvane 23, Mørkbuget Knortegås 24, Pibeand 1200, Skarv 27, Vandrefalk 1, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Hvidklire 1, Storspove 30, Svartbag 2, Sølvmåge 18, Hættemåge 45 (PB, MWH)

Yderste Holm: Grågås 75, Gråand 150, Pibeand 140, Skarv 100, Fiskehejre 15, Havørn 2 AD, Strandskade 6, Strandhjejle 15, Hjejle 250, Vibe 1, Alm. Ryle 200, Rødben 5, Storspove 52, Svartbag 2, Stær 150 (PB, MWH)

Egholm: Pibeand 5, Hvidklire 2, Storspove 1 (MWH)

Østerby: Slørugle 1 (Uglen har den sidste uges tid holdt til i et maskinhus uden for Østerby. Sløruglen er set 3 - 4 gange flyve ud fra huset af Ove Øster Mikkelsen. En del sorte sløruglegylp blev fundet (Ove Øster Mikkelsen, HHA, PB, MWH)

Lushage: Musvåge 1, Skærpiber 5, Rødhals 2, Musvit 2, Gærdesmutte 7 (IS)

Kragemosen: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 10, Musvit 4, Grønirisk 30 (JL)

11.10.2020
Lushage: Krikand 40 SV, Ederfugl 130, Sortand 4, Sule 9, Skarv 4, Havørn 1, Musvåge 4, Stenvender 1, Landsvale 14 SV, Hvid Vipstjert 1 SV, Engpiber 7 SV, Rødhals 1, Blåmejse 1, Stær 40 V, Grønirisk 8, Bjergirisk 15 (MWH) 

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 5, Musvit 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 2, Stenvender 1, Skærpiber 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 1, Blåmejse 1, Skovspurv 5 (BS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 2, Gråand 3, Musvåge 6, Fasan 3, Blishøne 2, Grønbenet Rørhøne 1, Vandrikse 3, Hjejle 24, Ringdue 8, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Landsvale 6, Gærdesmutte 3, Misteldrossel 4, Sangdrossel 10, Solsort 8, Rødhals 4, Gransanger 5, Musvit 8, Blåmejse 4, Gråkrage 15, Råge 7, Skovskade 7, Husskade 1, Stær 42, Skovspurv 3, Bogfinke 14, Kvækerfinke 3, Grønsisken 12, Stillits 2, Kernebider 2, Dompap 3 (CBr)  
   

10.10.2020
Barnekold: Knopsvane 40, Grågås 115, Bramgås 95 OF, Gravand 1, Gråand 132, Spidsand 21, Pibeand 114, Krikand 110, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 5, Skarv 28, Musvåge 2, Tårnfalk 1, Strandskade 3, Strandhjejle 15, Vibe 58, Alm. Ryle 10, Storspove 20, Svartbag 1, Sølvmåge 18, Hættemåge 80, Engpiber 4, Jernspurv 2, Gransanger 2, Musvit 4 (JL, MWH) 

Stavns Havn: Sølvhejre 1 (observeret i teleskop fra Barnekold) - hejren sad i et træ et par hundrede meter syd for Stavns Havn (JL, MWH)

Brattingsborg: Spurvehøg 1, Sjagger 25+ (IS)

Vesborg: Musvåge 2, Gransanger 5, Stillits 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 3 OF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Stær 300+ OF, Skovspurv 10 (BS)

Issehoved og Langdalen: Stenpikker 3, Fuglekonge 3, Skovskade 1 (GK)


Sælvig: Fiskehejre 7, Gråand 5, Musvåge 2, Spurvehøg 2, Vandrikse 1, Isfugl 1, Landsvale 5, Skovskade 3, Sangdrossel 3, Solsort 4, Musvit 6, Blåmejse 5, Dompap 2, Stillits 2 (CBr)

09.10.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lushage: Ederfugl 175, Dværgfalk 1 S, Landsvale 140 T, Skærpiber 1 R, Engpiber 11 T, Bogfinke 8 T, Gulspurv 2 R/T (HHA, MWH)

Brattingsborg: Misteldrossel 14 R (MWH)

Brattingsborg: Jernspurv 1, Rødhals 3, Gransanger 14, Skovskade 5 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 200+, Spurvehøg 1, Ringdue 250+ (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2 (BS)


08.10.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Mørkbuget Knortegås 4, Gråand 2, Spidsand 21 OF, Pibeand 75, Krikand 4, Ederfugl 31, Hvinand 51, Toppet Skallesluger 166, Skarv 80 R + 17 OF, Fiskehejre 1, Strandskade 1, Strandhjejle 3, Hjejle 21, Alm. Ryle 2, Storspove 5, Svartbag 1, Sølvmåge 12, Landsvale 1 T, Engpiber 9 (MWH) 

Østerløkken: Spurvehøg 1, Landsvale 5 S, Rødhals 1, Sangdrossel 5, Solsort 2, Gransanger 3, Fuglekonge 18, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)


07.10.2020
Hjortholm: Sølvhejre 2 (PB, MWH)

Brundby: Sølvhejre 1 (DMA)

Langør: Mørkbuget Knortegås 49, Sølvhejre 1 OF (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 9, Pibeand 45, Strandskade 11, Strandhjejle 1, Hjejle 22, Alm. Ryle 12, Storspove 57 (MWH)

Østenlands: Blishøne 2, Landsvale 20, Bysvale 1, Rødhals 12, Blåmejse 1, Grønirisk 16, Gulspurv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Rødhals 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 1 (IS)

Ballebjerg: Havørn 1 (JL)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 12, Rødhals 1, Sangdrossel 8, Solsort 4, Gransanger 3, Husskade 1, Skovskade 1 (MWH)


06.10.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lushage: Pibeand 300+ V, Krikand 50 V, Ederfugl 200+, Sortand 2, Skarv 7 T, Musvåge 1, Tårnfalk 2 S, Sanglærke 5 S, Landsvale 4 SV, Engpiber 8 SV, Hvid Vipstjert 2 SV, Misteldrossel 2 S + 1 R, Bogfinke 32 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 90 R/T, Grønsisken 15 V, Gulspurv 1 (MWH)

Brokold: Hjejle 200+ (Ole Pedersen)

Vesborg: Lærkefalk 1 SV, Rødhals 1, Munk 2, Grå Fluesnapper 1, Gærdesmutte 1 (Ole Pedersen)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Solsort 2, Skovspurv 5, Flagermus 2 (BS) 

Ballen: Blå Kærhøg 1 han (IS)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Gransanger 2 (MWH)


05.10.2020
Sælvigbugten: Splitterne 5 (MWH)

Grusgraven: Bramgås 10 OF, Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 4, Fuglekonge 14, Musvit 2, Sortmejse 7, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (MWH)

Østerløkken: Gransanger 8 (MWH)

Lushavn: Tårnfalk 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Issehoved: Stenpikker 1, Gulspurv 1 (Ole Pedersen)

Vesborg: Fuglekonge 1 (Ole Pedersen) 


Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Grågås 150, Bramgås 55, Gråand 3, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Fasan 7, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 3, Isfugl 1, Stær 1, Skovskade 5, Kernebider 2, Dompap5 (CBr)

Bisgaard: Hvid Stork 1 (Søren Wiese)

04.10.2020
Barnekold: Stor Skallesluger 14, Skarv 4, Fiskehejre 5, Havørn 1 AD R, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 9, Strandhjejle 16, Hjejle 150, Vibe 175, Alm. Ryle 31, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 44, Hættemåge 220 (JL, MWH)

Nordby: Vagtel 7 - sandsynligvis udsatte fugle (JL)

Vesborg: Tårnfalk 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Grønirisk 10 (Ole Pedersen)

Lushage: Mørkbuget Knortegås 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 2, Havørn 1, Musvåge 1, Fuglekonge 12, Skovskade 2 (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

03.10.2020
Stauns Fjord: Skestork 1 (Karsten Hartmann)

Bolbro Sand/Stenskov: Hjejle 35, Vibe 14, Engpiber 2, Skovspurv 15 (MWH)

Eskeholm: Grågås 300+, Storspove 140 (MWH)

Brokold: Knopsvane 2, Grågås 25 OF, Bramgås 8, Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 6, Gråand 7, Pibeand 44, Krikand 50, Skarv 95, Fiskehejre 1, Rød Glente 1, Hjejle 40, Vibe 175, Alm. Ryle 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 4, Sanglærke 1, Engpiber 4, Stær 25 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 40 + 28 OF, Stormmåge 14 OF, Ringdue 1, Gråkrage 9 OF, Skovspurv 5 (BS)

Østerløkken: Sangdrossel 1, Gransanger 2 (MWH)

02.10.2020
Lushage: Ederfugl 400, Skarv 7 T, Tårnfalk 1, Ringdue 15, Engpiber 2 (MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 3, Jernspurv 1, Gransanger 2, Musvit 2, Stær 40 OF (MWH)

Østenlands: Ederfugl 26, Lille Lappedykker 5, Tårnfalk 1, Ringdue 150+ (IS)
 
Sælvig: Grågås 35, Bramgås 105, Spurvehøg 2, Musvåge 2, Isfugl 1, Ringdue 200 (CBr) 


01.10.2020
Vesborg - Lushavn: Vibe 50+, Skovsneppe 1, Ringdue 300+, Skovskade 2, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Sangsvane 2, Grågås 215, Bramgås 34, Musvåge 7, Spurvehøg 5, Tårnfalk 2, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 2, Hjejler 85, Ringdue 18, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 6, Gærdesmutte 2, Solsort 3, Sangdrossel 1, Gransanger 3, Musvit 3, Blåmejse 4, Træløber 1, Gråkrage 22, Råge 52, Allike 12, Skovskade 8, Stær 150, Bogfinke 25, Grønsisken 23, Stillits 6, Dompap 4, Kernebider 1 (CBr)


September 2020




30.09.2020
Østerløkken: Canadagås 18 OF, Rødhals 1, Solsort 4, Gransanger 2, Musvit 4, Skovskade 2 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 300, Bramgås 1, Gravand 5, Gråand 105, Pibeand 700, Krikand 40, Fiskehejre 1, Skarv 2, Strandskade 13, Vibe 18, Storspove 41, Hættemåge 450, Svartbag 2 (MWH) 

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 235, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Grønbenet Rørhøne 3, Vandrikse 2, Isfugl 2, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 2 (CBr)

29.09.2020
Issehoved: Ederfugl 400+, Sortand 150+, Toppet Skallesluger 2, Skarv 17 T, Sule 3 Ø, Splitterne 1, Sanglærke 5, Landsvale 2, Engpiber 4, Grønirisk 5, Tornirisk 10, Rørspurv 8 (MWH)

Brattingsborg: Tårnfalk 1, Vibe 60+, Rødhals 1, Skovskade 2, Stær 20+, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 7, Grågås 155, Gråand 3, Musvåge 14, Spurvehøg 5, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 1,  Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 7, Isfugl 1, Sanglærke 5, Landsvale 3, Hvid Vipstjert  10, Gærdesmutte 2, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 5, Skovskade 2, Stær 25, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønsisken 11, Gråsisken 1, Dompap 16 (CBr)
  

28.09.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Gråand 2, Pibeand 4, Krikand 14, Ederfugl 75, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Strandhjejle 2, Hjejle 212, Alm. Ryle 84, Stenvender 1, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 13, Engpiber 5, Hvid Vipstjert 1, Skovspurv 50+, Grønirisk 25 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rød Glente 1, Musvåge 1, Gråkrage 4, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 46 OF, Stormmåge 25 OF, Ringdue 1, Gråkrage 2 OF (BS)



27.09.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 3 (KH, TVH, MWH)

Lushage: Ederfugl 40+, Skarv 9 T, Fiskeørn 1 NV, Rødhals 2, Solsort 1, Engpiber 14, Hvid Vipstjert 7 (KH, TVH, MWH)

Sælvig: Grågås 23, Spurvehøg 1, Musvåge 5, Isfugl 1 (CBr)

26.09.2020
Barnekold: Knopsvane 13, Grågås 115, Gravand 4, Gråand 80, Pibeand 900+, Krikand 225, Toppet Skallesluger 8,  Fiskehejre 4, Tårnfalk 1, Strandhjejle 18, Vibe 5, Alm. Ryle 65, Rødben 1, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 44, Landsvale 12, Rødhals 1, Stær 24 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Flagermus 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 3, Skovskade 3 (IS)


25.09.2020
Østerløkken: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Solsort 4, Munk 2, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Bogfinke 2, Skovspurv 4 (MWH)


24.09.2020
Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 55, Vandrikse 3, Storspove 3, Isfugl 1,
Sangdrossel 1 (CBr)
  

23.09.2020
Langør: Fiskehejre 1, Strandskade 6, Storspove 2, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Grusgraven: Musvåge 1, Spurvehøg 2, Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 12, Skovskade 1, Bogfinke 8, Lille Korsnæb 1 (MWH)

Bolbro Sand: Hjejle 150, Alm. Ryle 100+, Storspove 9 (KH, TVH)

Brattingsborg: Ringdue 25+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gransanger 6, Skovskade 1, Gråkrage 20+, Allike 25+ (IS)

Lushavn: Storspove 1 (IS)

Bjørnedam: Skarv 1 (GK)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Grågås 135, Skeand 1, Vandrikse 5, Grønbenet Rørhøne 3, Isfugl 1, Skovskade 2 (CBR)

22.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 350, Canadagås 21, Gravand 1, Gråand 104, Spidsand 10, Pibeand 122, Krikand 75, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Strandhjejle 2, Vibe 65, Alm. Ryle 47, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 21, Landsvale 2, Rødstjert 1 (HHA, MWH)

Stauns Havn: Isfugl 1 (HOK)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1,
Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Flagermus 1 (BS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rød Glente 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Bogfinke 25+ (IS)

Østerløkken: Rødstjert 2 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 4, Grågås 125, Skeand 1, Gråand 13, Musvåge 3, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 3, Storspove 1, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 35, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Musvit 2, Gråkrage 12, Ravn 4, Skovskade 2, Kvækerfinke 1 (CBr)

   
21.09.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 118, Skeand 1, Grønbenet Rørhøne 3, Lille Lappedykker 1, Storspove 1, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Ringdue 3, Gråkrage 11, Råge 7, Skovskade 2, Sangrossel 1, Solsort 3, Hvid Vipstjert 1, Landsvale 1, Grønsisken 13(CBr)

Østerløkken: Rød Glente 1 kl. 10: 15, Ringdue 2, Rødhals 2, Sangdrossel 2, Solsort 3, Munk 2, Gransanger 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 51, Grågås 400, Canadagås 9, Gråand 115, Spidsand 6, Pibeand 128, Krikand 350, Fiskehejre 1, Strandhjejle 3, Vibe 12, Landsvale 5, Engpiber 2, Gransanger 1 (MWH)

Kongehøjen: Rød Glente 1 kl. 17 (GK)

Have i Ørby: Gransanger 2 (IS)

Langør, Kirkebugten: Knopsvane 13, Gråand 25+, Pibeand 10, Hvidklire 1 (IS)

20.09.2020
Østerløkken: Rød Glente 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 2,
Gransanger 5, Skovskade 2 (MWH)

Langør, Kirkebugten: Knopsvane 13, Gråand 14, Pibeand 29, Fiskehejre 1 (MWH)

Lushage: Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 30+, Fuglekonge 3, Blåmejse 14 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 325, Gråand 4, Skeand 1, Lille Lappedykker 1, Isfugl 2 (CBr)

Kongehøjen: Rød Glente 1 kl. 14:00 (GK)


19.09.2020
Barnekold: Knopsvane 22, Grågås 51, Gravand 1, Gråand 17, Spidsand 2, Pibeand 94, Krikand 210, Skarv14, Fiskehejre 8, Hvidklire 1, Storspove 5, Svartbag 1, Stormmåge 40, Hættemåge 175, Hvid Vipstjert 2, Gransanger 8, Musvit 4, Blåmejse 2 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Rød Glente 2, Musvåge 2, Hjejle 200+, Vibe 2, Skovskade 2, Stær 5, Gulspurv 8 (IS)


18.09.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2 (MWH)

Lushage: Vibe 12, Sanglærke 4, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 5, Tornirisk 45 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Ringdue 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 21, Rødstjert 2, Havesanger 1, Bogfinke 4, Dompap 1, Lille Korsnæb 3 (MWH)


17.09.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Skarv 17, Fiskehejre 2, Knopsvane 1, Canadagås 85, Grågås 260, Gråand 5, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Spurvehøg 3, Fasan 1, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 3, Storspove 2, Sølvmåge 5, Ringdue 7, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Solsort 2, Gransanger 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovskade 3, Gråkrage 7, Råge 9, Stær 32, Kvækerfinke 1, Skovspurv 2, Bogfinke 4, Grønsisken 17, Grønirisk 5, Kernebider 1, Lille Korsnæb 3 (CBr)

Østenlands: Lille Lappedykker 3, Musvåge 2, Havesanger 3, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Skovskade 4 (IS)

Have i Ørby: Rødhals 1 (IS)
 

16.09.2020
Vesborg: Grågås 175 OF, Skarv 4 OF, Havørn 3 - 2 AD + 1 1K, Rørhøg 1, Musvåge 9 R/T, Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 500 SV, Bysvale 45 SV, Digesvale 8 SV, Skovpiber 2 T, Engpiber 2 T, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Ravn 1, Allike 23, Stær 225, Bogfinke 15 V, Grønsisken 8, Tornirisk 2, Dompap 2 (CBr, HHA, STE, MWH)

Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 19 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 13, Solsort 1, Gråkrage 9, Skovspurv 3, Flagermus 1 (BS)   



15.09.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 9, Grågås 1620, Canadagås 92, Gravand 1, Gråand 50, Pibeand 116, Spidsand 9, Krikand 8, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1, Strandskade 5, Hjejle 3, Vibe 4, Alm. Ryle 32, Hvidklire 2, Storspove 67, Dobbeltbekkasin 1, Landsvale 2, Engpiber 1, Jernspurv 1, Gransanger 1, Musvit 8 (LB, STE, MWH)

Bolbro Sand: Strandhjejle 1, Hjejle 125, Alm. Ryle 8, Stenvender 6 (LB, STE)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Mudderklire 2. Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Munk 5, Grå Fluesnapper 3, Skovskade 2 (IS)


14.09.2020
Issehoved: Ederfugl 200, Sortand 14, Skarv 24 T, Sildemåge 1 S, Alm. Kjove 1 S, Splitterne 26 R/T, Sanglærke 1, Engpiber 7, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1, Rørspurv 1, Snespurv 1 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Hjejle 6, Hvid Vipstjert 2, Bynkefugl 3, Stær 5, Bogfinke 4, Dompap 1 (IS)

Lillehavet: Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 4, Rødben 41, Hvidklire 3, Storspove 2 (LB, STE)


13.09.2020
Østerløkken: Tornsanger 1, Gransanger 2 (MWH)

Skovfogedhuset: Gransanger 3, Musvit 5, Gærdesmutte 1 (MWH)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovskade 1, Ravn 1 (IS)

Ørby: Grågås 180+, Gråspurv 13 (IS)

Ballebjerg: Skovskade 3, Gråkrage 4, Marsvin 3 (JL)


12.09.2020
Barnekold: Knopsvane 15, Grågås 530, Canadagås 118, Gråand 18, Krikand 90, Fiskehejre 1, Skarv 20, Strandskade 2, Vibe 19, Alm. Ryle 51, Hvidklire 2, Storspove 40, Hættemåge 85, Landsvale 15, Gransanger 1 (MWH)

Østerby: Stillits 6 (JH)


11.09.2020
Vesborg: Grågås 35, Canadagås 20, Skarv 1, Rørhøg 1, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Tårnfalk 5, Hjejle 120, Ringdue 14, Stor Flagspætte 1, Mursejler 1, Landsvale 900 SV, Gransanger 5, Musvit 8, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Gråkrage 12, Allike 5, Stær 25, Bogfinke 12 V, Grønsisken 17, Dompap 1  (CBr, MWH)

Lushavn: Tårnfalk 2, Vibe 150+, Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Ravn 1 (IS)


10.09.2020
Sælvig: Canadagås 14, Gråand 5, Fiskehejre 1, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Bysvale 7, Rødstjert 1, Gransanger 9, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 1, Stillits 5, Grønsisken 35 (CBr)

Østenlands: Gråand 11, Krikand 2, Skarv 1, Tårnfalk 1, Lille Lappedykker 3 (IS)

Østerløkken: Grågås 700+ OF, Husskade 1, Skovskade 2 (MWH)


09.09.2020
Vesborg: Tårnfalk 1, Hjejle 80, Mudderklire 1, Landsvale 40+, Munk 1, Gransanger 1, Dompap 2 (MWH)

Lushavn: Tårnfalk 1, Mudderklire 5, Stenpikker 1, Stær 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1 (IS)


08.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 1700, Canadagås 29, Gråand 82, Spidsand 3, Pibeand 130, Musvåge 1, Vibe 42, Hjejle 14 R + 94 OF, Alm. Ryle 18, Storspove 4, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 50, Landsvale 12, Stær 40 (MWH)

Vesborgvej: Bynkefugl 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 1K, Rørhøg 1, Musvåge 1, Gråkrage 13, Allike 17, Stær 25+ (IS)

Lushavn: Tårnfalk 3, Mudderklire 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Øster Hede: Havørn 1, Vandrefalk 1 (CBr)


07.09.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Landsvale 8, Solsort 4, Rødstjert 1, Løvsanger 9, Gransanger 8, Musvit 2, Blåmejse 2, Broget Fluesnapper 1, Grå Fluesnapper 1, Skovskade 1 (MWH)

Langør: Fiskehejre 2, Strandskade 3, Rødben 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 1K, Musvåge 1, Tårnfalk 3 (IS)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Høtoftevej: Grågås 6, Fiskehejre 1, Stenpikker 3 (IS)


06.09.2020
Issehoved: Ederfugl 40+, Skarv 4 OF, Stor Præstekrave 7, Sandløber 44, Alm. Ryle 19, Rødben 1, Splitterne 4 (MWH)

Kragemosen: Hvid Vipstjert 8, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Gærdesanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 5, Ravn 2 (IS)

Barnekold: Knopsven 15, Grågås 500, Canadagås 5, Pibeand 7, Krikand 30, Skarv 20, Havørn 1 OF, Rørhøg 2, Alm. Ryle 15, Storspove 2, Stær 50 (KDC)


05.09.2020
Barnekold: Knopsvane 22, Grågås 500, Gråand 24, Spidsand 4, Pibeand 47, Krikand 27, Skarv 12, Strandskade 1, Vibe 315, Hjejle 120, Storspove 64, Svartbag 1, Hættemåge 50, Landsvale 20, Engpiber 1, Jernspurv 1, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 1K (IS)

Lushavn: Mudderklire 7, Stær 11 (IS)

Hverremosen: Ravn 1 (GK)


04.09.2020
Barnekold (v/højvande): Knopsvane 10, Grågås 1400, Canadagås 1, Gråand 41, Spidsand 47, Pibeand 275, Krikand 85, Skarv 10, Strandskade 1, Vibe 160, Hjejle 250, Alm. Ryle 80, Hættemåge 240, Landsvale 14, Tornsanger 5 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 60, Stor Præstekrave 25, Sandløber 13, Krumnæbbet Ryle 2, Hvid Vipstjert 6 (JL)

Høtoftevej, Ørby: Musvåge 3, Vibe 2, Hjejle 200+ (IS)


03.09.2020
Vester Kanal - Lushavn: Mudderklire 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Landsvale 30, Digesvale 40, Bysvale 10, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Solsort 1, Munk 1, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 2, Stær 50, Bogfinke 1, Dompap 2  (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Skovskade 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 4, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF (BS)


02.09.2020
Grusgraven: Canadagås 11, Troldand 2, Fiskehejre 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 7, Solsort 2, Gransanger 2, Musvit 2, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Grå Fluesnapper 4 (MWH)

Eng v. Langør Kirke: Hvidklire 1 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 6 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 8, Gråkrage 1 (BS)


01.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 1000+, Canadagås 10, Gråand 44, Pibeand 115, Krikand 400, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Vibe 157, Hjejle 300, Alm. Ryle 85, Krumnæbbet Ryle 2, Hvidklire 2, Storspove 17 (MWH)

Have i Østerløkken: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Solsort 2, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 2, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2, Skovskade 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Blåmejse 3, Gråkrage 4 OF (BS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 2, Grå Fluesnapper 4 (IS)

Lushavn - Lushage: Ederfugl 50+, Fiskehejre 4, Stenpikker 2 (IS)

Have i Ørby: Bysvale 20+, Gærdesanger 1 (IS)




August 2020



31.08.2020
Issehoved: Sule 1, Splitterne 2, Stor Præstekrave 11, Strandhjejle 1, Sandløber 4, Alm. Ryle 1, Landsvale 8, Digesvale 12, Stenpikker 1, Tornsanger 1 (JL, MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Canadagås 1, Gråand 3, Fiskehejre 2, Grønbenet Rørhøne 3, Vandrikse 1, Mudderklire 1, Spurvehøg 1, Musvåge 1, Skovskade 2, Munk 3, Dompap 1 (CBr) 
 
30.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 11, Dobbelt Bekkasin 1 (CBr)

Vesborg: Skarv 1, Havørn 1, Rørhøg 2, Blå Kærhøg 1 han SV, Musvåge 9, Spurvehøg 4, Vibe 5, Landsvale 90 SV, Bysvale 30 SV, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Gransanger 1, Ravn 1, Stær 100, Dompap 4 (CBr, MWH)

Issehoved: Stor Præstekrave 8, Sandløber 10, Krumnæbbet Ryle 4, Stenvender 2, Hvid Vipstjert 6, Gul Vipstjert 2 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 25 OF, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 1,  Landsvale 6, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS) 



29.08.2020
Vesborg: Skarv 1, Havørn 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Spurvehøg 2, Svaleklire 4, Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Landsvale 75+ V, Hvid Vipstjert 4 SV, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 5, Musvit 1, Blåmejse 15, Gærdesmutte 1, Allike 75, Stær 110, Dompap 7 (CBr, MWH) 

Mårup Skov: Rørhøg 1 han, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 3, Sortmejse 5, Træløber 2, Ravn 1 (LB, STE)

Issehoved: Stor Præstekrave 2, Sandløber 10, Krumnæbbet Ryle 4, Stenvender 1, Splitterne 4, Hvid Vipstjert 6, Stenpikker 2, Bynkefugl 7, Gulspurv 5 (JL)

Lushavn: Havørn 2,  Musvåge 3, Mudderklire 6, Stær 6, Gulspurv 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 12, Solsort 2, Gråkrage 2, Skovspurv 5 (BS)


28.08.2020
Barnekold: Knopsvane 29, Grågås 900+, Canadagås 161, Bramgås 1, Gråand 42, Pibeand 10, Krikand 154, Fiskehejre 4, Strandskade 1, Hjejle 67, Vibe 52, Alm. Ryle 42, Krumnæbbet Ryle 3, Rødben 3, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 30 (MWH)

Lushavn: Mudderklire 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Hjejle 100+, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 3, Bynkefugl 1, Tornsanger 6, Løvsanger 7, Grå Fluesnapper 1, Blåmejse 23+, Ravn 2, Allike 30+, Stær 40+, Gulspurv 5 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 3 (BS)

Nordby: Svartbag 1, Sildemåge 2, Splitterne 16 (JL)

Sælvig: Lille Lappedykker 2, Svartbag 1, Sølvmåge 2, Splitterne 11 (CBr)

27.08.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 900, Canadagås 161, Gråand 14, Skeand 1, Krikand 35, Skarv 21, Alm. Ryle 42, Krumnæbbet Ryle 8, Tinksmed 2, Rødben 3, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 25, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 300, Landsvale 12, Engpiber 4, Blåmejse 2, Stær 150, Gulspurv 2 (MWH)

Sildeballe: Landsvale 10 (MWH)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Musvåge 3 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Splitterne 3, Ravn 2, Gråkrage 12, Gulspurv 1 (IS)


26.08.2020
Østerløkken: Rørhøg 1 han T, Stær 150+ T (MWH)

Tranemosen: Rørhøg 1 han R (MWH)

Langør: Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2, Løvsanger 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Dompap 1, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 2,  Landsvale 2, Solsort 1, Gråkrage 1, Stær 15 OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)


25.08.2020
Vesborg: Svaleklire 1 OF, Mudderklire 5, Landsvale 2, Digesvale 4, Rødstjert 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Gransanger 2,  Bogfinke 1, Dompap 2, Gulspurv 2 (MWH)

Østenlands: Lille Lappedykker 3, Fiskehejre 2, Blishøne 2, Stor Flagspætte 3, Jernspurv 1, Gransanger 2 (IS)


24.08.2020
Issehoved: Skarv 9 T, Splitterne 5 R, Stor Præstekrave 3, Sandløber 7, Landsvale 2, Digesvale 70+ R/T, Hvid Vipstjert 5, Engpiber 2, Stenpikker 1, Tornirisk 120 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Musvåge 4, Tårnfalk 1, Vibe 200+, Mudderklire 2, Stor Flagspætte 1, Stenpikker 3, Munk 2, Allike 50+, Stær 50+, Gulspurv 1(IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)

Ørby: Gråspurv 3 (IS)

Besser Rev: Stenvender 7, Marsvin 2 (JL)


23.08.2020
Østerløkken: Rørhøg 2, Solsort 3, Gransanger 1, Broget Fluesnapper 1, Husskade 1, Skovskade 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Munk 7, Ravn 1, Skovskade 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Mudderklire 13 (IS)


22.08.2020
Issehoved: Mursejler 12, Bysvale 4, Digesvale 10, Landsvale 15, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 20 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Gråkrage 2 (BS)

Lushavn: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Stor Præstekrave 2 (IS)


21.08.2020
Vesborg: Rørhøg 1, Ringdue 2, Mursejler 100+ S, Landsvale 15, Bysvale 20, Munk 1 (MWH)

Østenlands: Lille Lappedykker 1, Stor flagspætte 1. Skovskade 1, Stær 50+ (IS)


20.08.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 13, Canadagås 7, Gråand 42, Pibeand 2, Spidsand 2, Krikand 54, Skarv 14, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Strandhjejle 2, Hjejle 77, Vibe 85, Alm. Ryle 11, Tinksmed 1, Hvidklire 3, Storspove 18, Landsvale 10, Ravn 1, Stær 50 (MWH)

Østerløkken: Bysvale 50+ R/T, Rødstjert 1, Gransanger 1, Ravn 2 (MWH)

Brattingsborg: Tårnfalk 1, Hjejle 150+, Gulspurv 4 (IS)


19.08.2020
Lushavn: Hvid Vipstjert 8 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Hvepsevåge 2, Ringdue 8, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Tornsanger 1 (HHA, MWH)

Vesborg: Rørhøg 1, Allike 40+, Bogfinke 11, Stillits 5, Gulspurv 1 (IS)

Vejrø: Tejst 2 (BJ)


18.08.2020
Bolbro Sand: Splitterne 60 (MWH)

Østenlands: Gråand 1, Musvåge 1, Vibe 40+, Stor flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 15+, Gulspurv 6 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 7, Solsort 1, Gråkrage 1 (BS)


17.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Fiskeørn 1, Tårnfalk 1, Rørhøg 1, Musvåge 1 (CBr)

Kragemosen: Gråand 9, Rørhøg 1 AD hun + 1 JUV, Vibe 4, Ringdue 4, Landsvale 8, Digesvale 3, Engpiber 1, Stær 55, Tornirisk 40 (MWH)

Vester Kanal: Grågås 70+ OF, Havørn 1, Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 2, Gulspurv 5 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Solsort 3, Gransanger 1 (BS) 

  

16.08.2020
Vester Kanal - Lushavn: Havørn 2, Musvåge 1, Tårnfalk 2, Mudderklire 5, Sanglærke 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 5, Bynkefugl 5, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV, Gulspurv 2, Bomlærke 4 (MWH)´

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 JUV, Musvit 11, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 2, Hvid Vipstjert 1, Bynkefugl 1 (IS)


Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 8, Gråkrage 1 (BS)

15.08.2020
Barnekold: Grågås 350, Canadagås 30, Gravand 5, Gråand 14, Pibeand 2, Spidsand 4, Krikand 4, Fiskehejre 4, Rørhøg 1 han, Strandskade 2, Hjejle 355, Vibe 90, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 1, Rødben 3, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 24 (HHA, MWH)

Brattingsborg Gods: Stillits 5 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)



14.08.2020
Barnekold: Grågås 700, Canadagås 50, Strandskade 1, Vibe 53, Hjejle 302, Tinksmed 1, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 30 (MWH)


13.08.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 850, Canadagås 67, Gravand 7, Krikand 8, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Vibe 170, Hjejle 12, Alm. Ryle 2, Mudderklire 5, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 29, Dobbeltbekkasin 1, Landsvale 10, Stær 150 (CBr, MWH)

Lushavn:  Havørn 1 JUV, Mudderklire 7, Hvid vipstjert 16, Stenpikker 2 (IS)

Østerløkken: Bysvale 50+ R/T, Landsvale 5, Munk 2, Tornsanger 1 (MWH)


12.08.2020
Issehoved: Skarv 4 OF, Stor Præstekrave 8 AD + 2 JUV, Splitterne 24 R/Ø, Landsvale 10, Digesvale 2, Engpiber 1 (MWH)

Østenlands: Gråand 12, Fiskehejre 1, Lille lappedykker 2 AD + 4 JUV, Musvåge 1, Blishøne 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Sælvig: Vandrikse 3, Isfugl 1 (CBr)

11.08.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1 JUV, Ringdue 2, Huldue 5 SY, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Lushavn: Splitterne 2, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1 (MWH)

Vester Kanal - Lushavn: Havørn 1, Musvåge 1, Vibe 9, Mudderklire 21, Hvid Vipstjert 3, Rødrygget Tornskade 2, Stenpikker 2 (IS)


10.08.2020
Barnekold: Knopsvane 24, Grågås 750, Canadagås 74, Gravand 8, Gråand 18, Krikand 14, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Strandskade 16, Strandhjejle 2, Hjejle 262, Vibe 105, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 5, Rødben 4, Hvidklire 3, Svaleklire 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 12 (CBr, MWH)

Sildeballe: Bynkefugl 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Grønirisk 1, Stillits 2 (IS)

Lushage/Lushavn: Ederfugl 35+, Tårnfalk 1, Digesvale 7 (IS)


09.08.2020
Sælvig: Vandrikse 5, Isfugl 1 (CBr)

Kragemosen: Tårnfalk 1, Vibe 5, Svaleklire 8, Bysvale 4, Digesvale 8, Stenpikker 1, Bynkefugl 1, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Tornsanger 5, Gærdesanger 2, Stær 300, Tornirisk 25, Gulspurv 2 (JSWH, MWH) 

Flyvepladsen og Gammelholm: Grågås 3, Mudderklire 1, Småspove 1, Sanglærke 1, Blåmejse 4, Tornirisk 3, Gulspurv 1 (IS)


08.08.2020
Sælvigbugten: Strandskade 2, Splitterne 20, Landsvale 24, Stær 300+ (JSWH, MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Huldue 1, Solsort 1, Sangdrossel 1, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (JSWH, MWH)

Høtoftevej, Ørby: Musvåge 1, Vibe 2 (IS)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Rørhøg 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Rødrygget Tornskade 2, Stær 2 (IS)

Lushavn/Vesborg: Havørn 1 AD + 1 JUV, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 6 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 5, Gråand 11, Spurvehøg 2, Vandrikse 7, Svaleklire 2, Storspove 1, Splitterne 4, Stor Flagspætte 1.(CBr) 
 

07.08.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Gransanger 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 5, Solsort 3, Gærdesanger 1, Gråkrage 1, Stær 20 OF, Grønirisk 1 (BS)

Østerby: Mursejler 4 T (JH)


06.08.2020
Brattingsborg Skov: Svaleklire 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Løvsanger 1 (MWH)

Lushavn: Alm. Ryle 4, Stenvender 1, Mudderklire 4 (MWH)

Lushavn: Mudderklire 1, Hvid Vipstjert 5, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Solsort 2, Gærdesanger 1, Blåmejse 2, Stær 100+, Skovspurv 3 (BS)


05.08.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 9, Gråand 66, Krikand 14, Fiskehejre 1, Skarv 5, Strandskade 4, Vibe 11, Hjejle 31, Islandsk Ryle 2, Rødben 2, Hvidklire 4, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 11, Hættemåge 70, Landsvale 8, Stær 25 (MWH)

Østenlands: Fiskehejre 2, Skarv 1, Musvåge 1, Blishøne 1, Stor Flagspætte 2, Skovskade 3, Tornirisk 4 (IS)

Brattingsborg Skov: Gransanger 4, Fuglekonge 8, Gærdesmutte 3, Bogfinke 11 AD + JUV (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 3, Skovspurv 3 (BS)


04.08.2020
Hesselholm Made: Løvsanger 2 (MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Mudderklire 3, Småspove 3, Rødrygget Tornskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 70+ OF, Stormmåge 7 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 20+, Solsort 1, Gærdesanger 1, Blåmejse  1, Stær 100+, Skovspurv 4 (BS)


03.08.2020
Hesselholm Made: Grågås 12 OF, Tornsanger 2 (MWH)

Kragemosen: Canadagås 25, Rørhøg 2 hunner, Musvåge 1, Vibe 4, Stenpikker 1, Munk 1 hun, Rødrygget Tornskade 2 AD + 2-3 unger (JL) 

Lushage: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Tårnfalk 4, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 4, Musvit 1, Sortmejse 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5, Solsort 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Vandrikse 2 (med 5 dununger), Stær 500 (CBr) 


02.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Lille Lappedykker 1, Vandrikse 3, Tårnfalk 1, Hvidklire 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 3, Munk 1, Solsort 8, Ravn 2, Stær 950, Dompap 1 (CBr)
 
Barnekold: Knopsvane 2 AD m. 5 JUV + 34, Grågås 225, Gråand 27, Krikand 18, Vandrefalk 1, Strandskade 6, Vibe 27, Hjejle 215, Alm. Ryle 10, Rødben 1, Sortklire 5, Hvidklire 4, Svaleklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 17, Svartbag 1, Hættemåge 85, Dværgterne 1, Landsvale 10, Stær 200 (MWH)

Præstemosen: Tårnfalk 1, Vibe 5, Tinksmed 2, Svaleklire 5, Mudderklire 1, Dobbeltbekkasin 1 (JL)


01.08.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 6, Gråand 11, Spurvehøg 2, Tårnfalk 2, Blishøne 8, Vandrikse 2, Ringdue 4, Mursejler 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 6, Bysvale 8, Gærdesmutte 2, Solsort 2, Gråkrage 5, Stær 81, Skovspurv 3, Stillits 2 (CBr)
 
Issehoved: Tårnfalk 1, Splitterne 2, Mursejler 1, Landsvale 15 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Solsort 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (HHA, MWH)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Engpiber 5 (IS)




Juli 2020



31.07.2020
Lushavn: Havørn 1 AD + 1 JUV, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 3, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 2 AD + 1 JUV (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Spurvehøg 1 med spurv, Ringdue 1, Landsvale 4, Gråkrage 1, Stær 60+ OF, Skovspurv 2 (BS)


30.07.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sangdrossel 1, Grønirisk 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 150+, Spurvehøg 1, Stor Præstekrave 2 (IS)


29.07.2020
Barnekold: Grågås 18, Gråand 20, Krikand 5, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Strandhjejle 4, Hjejle 92, Vibe 76, Islandsk Ryle 1, Stenvender 1, Alm. Ryle 64, Krumnæbbet Ryle 2, Rødben 2, Hvidklire 7, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 31 Fjordterne 3 (MWH)

Østenlands: Gråand 4, Krikand 1, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1 JUV, Tinksmed 1, Tornirisk 40+ (IS)


28.07.2020
Skovfogedhuset: Solsort 1, Gransanger 3 (MWH)

Have i Pillemark: Skarv 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5 + 1 YF,  Solsort 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)


27.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 250, Gråand 20, Krikand 12, Strandskade 14, Vibe 96, Hjejle 103, Alm. Ryle 178, Rødben 10, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 7, Havterne 3 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 1 (MWH)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Husskade 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 4, Småspove 5, Landsvale 2, Tornirisk 1 (IS)

Nordby: Grå Fluesnapper 2 AD + 2 JUV (JG)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Gransanger 1 SY (MWH)


26.07.2020
Lushavn - Vesborg: Fiskehejre 2, Tårnfalk 2, Stor Præstekrave 3, Mudderklire 5, Småspove 2, Stor Flagspætte 3, Hvid Vipstjert 1 JUV, Musvit 3, Rødrygget Tornskade 1 AD + 1 JUV, Grønirisk 1 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 1, Gråand 18, Tårnfalk 2, Spurvehøg 1, Vandrikse 1, Mudderklire 6, Splitterne 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Bysvale 2, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 2 (CBr)  

25.07.2020
Kragemosen: Ringdue 4, Landsvale 12, Bysvale 2, Digesvale 15, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 4, Rødrygget Tornskade 1 AD + 3 JUV, Skovspurv 25 (MWH)

Østerløkken: Tornsanger 2, Gærdesanger 3, Gransanger 1 SY (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Østenlands: Gråand 5, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1 AD + 1 JUV, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 25+ (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1, Sanglærke 2 (IS)


24.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 560, Gravand 2 AD + 9 JUV, Gråand 14, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 5, Hjejle 1, Vibe 73, Alm. Ryle 245, Krumnæbbet Ryle 5, Rødben 17, Sortklire 1, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 14, Hættemåge 125+, Havterne 8, Landsvale 4, Engpiber 1, Stær 90 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD + 1 JUV, Tårnfalk 2 JUV, Stor Præstekrave 1 AD + 1 JUV, Mudderklire 13, Lille Kobbersneppe 2, Småspove 3, Hvid Vipstjert 2, Gærdesmutte 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV (IS)

Toftebjerg: Tårnfalk 2 AD + 4 JUV (ML)


23.07.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Tornsanger 7, Gærdesmutte 1, Tornirisk 6 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 50+ OF, Stormmåge 7 OF, Hættemåge 5 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)

Præstemosen: Grågås 35, Gråand 6, Toppet Lappedykker 2, Vibe 4, Stor Præstekrave 12, Tinksmed 4, Hvidklire 2 (JL)


22.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 2, Gravand 2 AD + 9 ællinger, Gråand 18, Fiskehejre 1, Strandskade 44, Vibe 9, Alm. Ryle 105, Rødben 46, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 2, Havterne 10, Stær 175, Tornirisk 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han OF, Vibe 2, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 1, Lille Kobbersneppe 5 OF, Rødrygget Tornskade 2 YF, Ravn 1 (LB, STE) 


21.07.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (MWH)

Præstemosen: Grågås 102, Gråand 9, Krikand 5, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Tinksmed 6, Vibe 6 AD + JUV, Alm. Ryle 3, Svaleklire 1, Hvidklire 1, Stor Præstekrave 3 AD + JUV, Rødben 1, Mudderklire 1, Gul Vipstjert 1 JUV (LB, STE)


20.07.2020
Stenskov/Bolbro Sand: Ederfugl 5, Skarv 17 OF, Småspove 1 OF, Splitterne 4, Havterne 1, Landsvale 2, Digesvale 4, Engpiber 4, Tornsanger 1, Rørspurv 1, Bomlærke 2 (MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Vibe 19, Småspove 5, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Stær 5 (IS)

Ørnslund: Ravn 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)


19.07.2020
Nordre Svinekilde: Munk 1, Rødrygget Tornskade 4 - 1 han + 3 JUV (MWH)

Østerhede: Småspove 25 (MWH)

Sælvig: Gråand 2 (med 3 og 6 ællinger), Fiskehejre 1, Vandrikse 2, Landsvale 6, Grå Fluesnapper 1, Stillits 2 (CBr)


18.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 500+, Gråand 10, Fiskehejre 2, Skarv 5, Strandskade 10, Vibe 62, Hjejle 11, Strandhjejle 4, Alm. Ryle 39, Rødben 12, Hvidklire 2, Storspove 19, Hættemåge 50+, Havterne 8, Stær 400 (MWH)

Hverremosen/Præstemosen: Grågås 2, Gråand 2, Stor Præstekrave 17, Vibe 19, Tinksmed 4, Svaleklire 3, Hvidklire 2, Havesanger 1, Tornirisk 4 (JL)

Præstemosen: Lille Lappedykker 1 JUV, Grågås 2, Gråand 4, Krikand 18, Vibe 6 AD + JUV, Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 3, Tinksmed 9, Hvidklire 1 (LB, STE)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 2 SY,
Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)



17.07.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)

Østenlands: Grågås 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2 AD + 1 JUV (IS)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 200+, Pibeand 2, Krikand 6, Skarv 20, Fiskehejre 1, Strandskade 15, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 15, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 6, Sortklire 1, Hvidklire 2, Hættemåge 80+, Solsort 1, Havesanger 2, Gærdesmutte 1 (KDC)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 4, Munk 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 (MWH)


16.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 225, Gravand 2 AD + 9 JUV, Gråand 4, Krikand 1, Skarv 2, Lille Lappedykker 1 AD + 1 JUV, Fiskehejre 2, Rørhøg 1 han, Strandskade 19, Klyde 6, Strandhjejle 2, Hjejle 13, Vibe 113, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 95, Krumnæbbet Ryle 2, Rødben 7, Sortklire 1, Hvidklire 5, Lille Kobbersneppe 15, Storspove 30, Småspove 7, Brushane 2, Hættemåge 50+, Havterne 4, Sangdrossel 1 SY, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gransanger 2, Stær 75 (LB, STE, MWH) 

Brattingsborg: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Tornirisk 5, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 5, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Præstemosen: Grågås 200, Krikand 5, Vibe 8 AD + JUV, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 20, Hvidklire 3, Rørsanger 1, Stær 70 (KDC)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 6 1 YF, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)


15.07.2020
Sælvig: Fiskehejre 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 5, Alm. Ryle 2, Stor Flagspætte 1 (CBr)
 
Barnekold: Knopsvane 24 + 2 AD m. 5 unger, Grågås 140, Gravand 1, Fiskehejre 2, Strandskade 32, Strandhjejle 2, Vibe 33, Alm. Ryle 41, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 7, Hvidklire 2, Storspove 5, Havterne 5, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 2 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 3 (MWH)

Barnekold: Grågås 100+, Gravand 15, Strandskade 5, Vibe 20, Alm. Ryle 40, Krumnæbbet Ryle 3, Rødben 15, Storspove 15Landsvale 1, Tornsanger 1 (KDC)

Præstemosen: Grågås 7, Gråand 8 AD+ JUV, Krikand 10, Lille Lappedykker 1 JUV, Vibe 8 AD + JUV, Stor Præstekrave 6, Tinksmed 25,  Svaleklire 2, Alm. Ryle 9, Krumnæbbet Ryle 1, Brushane 2 (LB, STE)

Stavns Made/Flyvepladsen: Strandskade 32, Vibe 55, Storspove 18 (PØ)

Østerhede: Småspove 55 (LB, MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Havesanger 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (MWH)


14.07.2020
Sælvig: Grågås 7, Fiskehejre 1, Vibe 1, Mursejler 15, Bysvale 8, Tyrkedue 2, Havesanger 1, Tornsanger 2, Gransanger 2, Munk 1, Grønirisk 2 (CBr)

Østerløkken: Rørhøg 1, Ringdue 2, Bysvale 8, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4 YF, Munk 2 AD + 2 JUV, Tornsanger 2 YF, Gransanger 1 SY, Husskade 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (MWH)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1, Musvåge 1, Mursejler 18+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Vibe 2, Småspove 3, Tornsanger 3, Stær 14, Tornirisk 6 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 5, Rødrygget Tornskade 1 hun (IS)

Agerup: Blå Kærhøg 1 han (GK)

Nordre Svinekilde: Rødrygget Tornskade 1 han (LB, STE)


 
13.07.2020
Præstemosen: Grågås 300+, Gråand 10, Krikand 12, Blishøne 4, Lille Lappedykker 1 JUV, Vibe 4, Stor Præstekrave 15, Alm. Ryle 25, Tinksmed 18, Svaleklire 2, Mudderklire 1, Rødben 2, Hvidklire 4, Brushane 2, Tyrkerdue 2, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gråsisken 2  (LB, STE, MWH)

Kragemosen: Grågås 4, Gråstrubet lappedykker 4, Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Vibe 1, Stor Præstekrave 1, Svaleklire 1, Sanglærke 3, Engpiber 1, Landsvale 2, Digesvale 10, Tornsanger 1, Rørsanger 2, Skægmejse 2, Rødrygget Tornskade 1, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (STE, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1 AD + 2 JUV, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Brattingsborg: Rørhøg 1, Rødhals 2 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 1, Strandskade 5, Vibe 12, Stor Præstekrave 3, Småspove 3, Rødrygget Tornskade 1, Stær 100+ (IS)


12.07.2020
Præstemosen: Grågås 330, Gråand 20 AD + JUV, Krikand 7, Blishøne 15 AD + JUV, Lille Lappedykker 1 JUV, Fiskehejre 3, Skarv 1, Vibe 8, Stor Præstekrave 15, Krumnæbbet Ryle 4, Alm. Ryle 52, Tinksmed 15, Svaleklire 3, Rødben 5, Hvidklire 4, Brushane 3, Splitterne 3, Gråsisken 5 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Halemejse 9, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, gulspurv 1 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1 AD + 3 JUV i redekasse, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 (IS)


11.07.2020
Langør: Havterne 1 (MWH)

Stavns Havn: Isfugl 1 (HOK)

Østerløkken: Solsort 4, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (MWH)

Flyvepladsen, Stavns Made: Vibe 7 (PØ)

Gammelholm: Fiskehejre 4, Storspove 1 (PØ)


10.07.2020
Barnekold: Grågås 85, Gravand 1, Gråand 4, Fiskehejre 5, Skarv 4, Strandskade 27, Klyde 1, Vibe 4, Alm. Ryle 61, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 7, Hvidklire 7, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9, Havterne 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Østenlands: Blishøne 1 AD + 1 JUV, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1 (IS) 



09.07.2020
Hverremosen (kun lidt vand): Fiskehejre 4, Vibe 4,  Stor Præstekrave 13, Tinksmed 5, Rødben 1, Hvidklire 1, Hættemåge 45, Hvid Vipstjert 9 (JL)

Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 8, Bysvale 2, Rødhals 3, Sangdrossel 6, Solsort 7, Havesanger 2, Munk 7, Gransanger 3, Musvit 5, Gærdesmutte 2 (CBr, MWH)

Vester Kanal og Lushavn: Havørn 2 AD, Rørhøg 2, Musvåge 3, Stor Præstekrave 1, Rødrygget Tornskade 1 hun, Gulspurv 2 (IS) 


08.07.2020
Østerløkken: Grågås 18 OF, Rørhøg 1, Ringdue 2 YF, Stor Flagspætte 1, Bysvale 5 FU, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2 JUV,  Solsort 4 YF, Munk 1 SY, Gransanger 4, Musvit 2 SY, Gærdesmutte 1, Stær 24 OF, Bogfinke 2 SY (MWH)

Brattingsborg Skov: Tornsanger 1, Gransanger 1, Grønirisk 1, Tornirisk 1 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2 (IS)

Hverremosen (mindre vand): Vibe 56, Islandsk Ryle 3, Rødben 9, Brushane 8 (JL)


07.07.2020
Hverremosen: Grågås 70+, Fiskehejre 1, Skestork 1, Strandskade 1, Vibe 24, Stor Præstekrave 9, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 2, Tinksmed 32, Svaleklire 2, Rødben 8, Hvidklire 14, Brushane 3, Hættemåge 40, Splitterne 1, Blishøne 2, Digesvale 10, Stær 250+ (JL, MWH)

Vesborg: Fiskehejre 1, Stillits 3 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS)


06.07.2020
Grusgraven: Gråand 1 OF, Skarv 2 OF, Blishøne 2 JUV, Landsvale 2, Digesvale 1, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 1, Sortmejse 1 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Tårnfalk 3 - 4 JUV i redekassen, Mudderklire 8, Rødrygget Tornskade 1 hun (IS)


05.07.2020
Hverremosen: Grågås 25, Gråand 4, Pibeand 4, Krikand 4, Fiskehejre 1, Skestork 1, Vibe 18, Stor Præstekrave 8, Alm. Ryle 5, Tinksmed 42, Mudderklire 7, Rødben 4, Sortklire 5, Hvidklire 22, Lille Kobbersneppe 5, Brushane 5, Hættemåge 50, Gøg 1, Landsvale 10, Bysvale 7, Digesvale 8, Hvid Vipstjert 10, Havesanger 1, Tornsanger 2, Stær 40, Skovspurv 1, Tornirisk 4, Gulspurv 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Strandskade 1, Tornsanger 4, Gransanger 1, Gærdesmutte 3, Gulspurv 2 (IS)


04.03.2020
Langør: Fiskehejre 1, Mursejler 1, Landsvale 15, Bysvale 5, Hvid Vipstjert 2, Engpiber 1 (MWH)

Østerløkken: Rødstjert 5, Hvid Vipstjert 1, Munk 5, Gransanger 4, Stær 24 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 16, Bomlærke 1 (IS)


Sælvig: Rød Glente 1, Mursejler 6 (CBr)


03.07.2020
Østerløkken: Fiskehejre 2 OF, Rørhøg 1, Bysvale 7, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 5 - 2 AD + 3 JUV, Solsort 3, Munk 4 - 2 AD + 2 JUV, Gransanger 2 AD + 3 JUV (MWH)

Lushavn - Lushage: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Strandskade 3, Mudderklire 9, Småspove 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Grønirisk 3, Tornirisk 2 (IS)

Nordby: Gul Vipstjert 1 JUV (JL)


02.07.2020
Sælvig: Grågås 5, Gråand 1 (m. 6 ællinger), Fiskehejre 2, Rørhøg 3, Stor Flagspætte 2, Landsvale 8, Bysvale 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Stær 250, Gråspurv 1, Skovspurv 2, Havesanger 1, Gransanger 2, Stillits 3, Grønirisk 1(CBr)
   
Hverremosen:
Grågås 80+, Gråand 10, Pibeand 4, Krikand 4, Havørn 1 2-3K OF, Stor Præstekrave 14, Lille Præstekrave 1, Vibe 18, Alm. Ryle 2, Tinksmed 48, Svaleklire 2, Mudderklire 2, Rødben 2, Sortklire 3, Hvidklire 20, Digesvale 15, Hvid Vipstjert 2, Havesanger 2, Tornsanger 2, Gulbug 1, Løvsanger 1, Stær 200, Tornirisk 4 (JL, MWH) 

Brattingsborg: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Havørn 1 1K, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Grønirisk 1 (IS)


01.07.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 7, Tornsanger 4, Gærdesmutte 2, Bogfinke 10 (MWH)

Østenlands: Gråand 5 AD + 5 JUV, Krikand 1, Lille Lappedykker 1, Blishøne 2 AD + 1 JUV, Lærkefalk 1 (IS)



Juni 2020


30.06.2020
Østerløkken: Rødstjert 2 AD + 3 JUV, Munk 1 SY (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2 AD + 3 JUV, Grågås 18, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Vibe 2, Storspove 44, Tornsanger 1, Bomlærke 2 (MWH)


29.06.2020
Hverremosen: Grågås 80+, Gravand 2, Gråand 20, Pibeand 12, Krikand 3, Strandhjejle 1, Stor Præstekrave 15, Vibe 20, Alm. Ryle 9, Tinksmed 23, Svaleklire 1, Rødben 7, Hvidklire 8, Sortklire 1, Brushane 14, Digesvale 20, Stær 200 (JL, MWH)

Lushavn: Småspove 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Tårnfalk 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 3, Bomlærke 3 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS) 



28.06.2020
Hverremosen: Grågås 40+, Gråand 12, Pibeand 4, Stor Præstekrave 8, Vibe 9 AD + unger, Alm. Ryle 2, Tinksmed 33, Svaleklire 1, Mudderklire 2, Rødben 2, Sortklire 2, Hvidklire 4, Brushane 9, Digesvale 10, Tornsanger 1, Stær 30+ (JL, MWH)

Brattingsborg - Lushavn: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1 AD + 2 JUV i redekasse, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Tornsanger 3, Allike 50+ (IS)

Have i Pillemark: Tyrkerdue 2, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS) 

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Rødstjert 2, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Stillits 2 (MWH)



27.06.2020
Grusgraven: Tornsanger 2, Løvsanger 1 (MWH)

Stavns Made: Vibe 2, Rødben 2, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 2, Gulspurv 1 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Trane 3 OF (AVW)

Havvejen: Rødtoppet Fuglekonge 1 (Knud Steensborg)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Gøg 1, Gulspurv 2, Bomlærke 2 (IS)


26.06.2020
Kragemosen: Grågås 5, Gråand 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1, Rørhøg 1 han, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Vandrikse 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Bysvale 1, Digesvale 2,
Tornsanger 3, Rørsanger 2, Skægmejse 1, Rødrygget Tornskade 1, Sortkrage 1, SortkragexGråkrage 1, Stær 25, Tornirisk 5, Stillits 2, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (HHA, MWH) 

Brattingsborg Skov: Skovhornugle 1, Rødstjert 1, Gulspurv 2 (IS)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 3 AD + 19 JUV, Krikand 1, Troldand 1, Blishøne 1 AD + 1 JUV (IS)

Brundby: Grågås 3 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Mursejler 1,  Landsvale 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 (BS)


25.06.2020
Vesterløkker, Anemonevej: Skovhornugle 1 JUV (HHA)

Lushavn: Strandskade 2, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Møgelskår: Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Tornirisk 1, Stær 15, Gulspurv 1 (MWH)


Sælvig: Grågås 14, Fiskehejre 1, Rød Glente 1, Rørhøg 1, Svaleklire 2 (CBr)



24.06.2020
Ballen: Stor Flagspætte 1 AD + 1 JUV, Landsvale 4, Rødstjert 1, Solsort 4, Musvit 2 (KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1, Landsvale 4, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Gransanger 2, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)


23.06.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Gøg 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Havesanger 2, Munk 8, Tornsanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 3, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Bogfinke 7 (KH, HHA, TVH, MWH)

Lushavn: Splitterne 1, Tornsanger 1 (KH, HHA, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Mursejler 1, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Blåmejse 1 AD + 1 JUV, Gråkrage 2 OF, Bogfinke 1 SY (BS)

Stavns Fjord: Ederfugl 5, Skarv 500+, Svartbag 5, Stormmåge 5, Splitterne 8 (BS)


22.06.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 75, Gravand 2 AD + 8 JUV, Gråand 10, Strandskade 5, Vibe 42 R, Rødben 11, Hvidklire 2, Storspove 62, Bysvale 10+, Hvid Vipstjert 4, Tornsanger 2, Gærdesanger 4, Bomlærke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Solsort 2, Tornsanger 1,  Gransanger 1 SY, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)


21.06.2020
Kragemosen: Gråand 1, Skarv 2 OF, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 2 hunner, Vandrikse 1, Blishøne 2, Vibe 1, Ringdue 2, Gøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Bysvale 3, Digesvale 5, Hvid Vipstjert 3, Solsort 2, Tornsanger 3, Rørsanger 2, Kærsanger 1, Gransanger 1, Skægmejse 3, Rødrygget Tornskade 1 han, Skovskade 1, Stær 12, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (KH, TVH, MWH)

Lushavn, Vester Kanal: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Hvid Vipstjert 3, Bomlærke 3 (IS)

Jettehøj, Brattingsborg Skov: Agerhøne 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY (BS)

Stavns: Blishøne 1 AD med unger (JØM)

Østerløkken Kl. 22:50 - 23:15: Nattergal 1 SY, Sangdrossel 1 SY (MWH) 


20.06.2020
Østerløkken: Strandskade 2, Stormmåge 2, Ringdue 4, Landsvale 8 R, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Musvit 2 + unger, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Stillits 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 1 AD + 10 JUV, Fiskehejre 5, Strandskade 1, Sanglærke 3, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 200+, Tornirisk 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 Sy, Tyrkerdue 1 SY, Mursejler 1, Landsvale 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Brede Blok: Agerhøne 2 (HOK)


19.06.2020
Ballen: Rørhøg 1, Ringdue 2, Gøg 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 7, Munk 1, Gærdesanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (KH, TVH, MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Gråand 7, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Strandskade 1, Sanglærke 3, Tornsanger 1, Stær 24, Gulspurv 2 (IS) 


18.06.2020
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Strandskade 1, Rørhøg 1, Gøg 1,
Hvid Vipstjert 1, Landsvale 6, Sangdrossel 1, Solsort 2, Tornsanger 1, Gransanger 3, Løvsanger 2, Gulbug 1, Kærsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 5, Gråsisken 1, Gulspurv 1 (CBr)

Østerløkken: Nattergal 1 YF/SY (MWH)
 
Grusgraven: Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 1 AD + 3 unger, Gøg 1, Landsvale 3, Hvid Vipstjert 2, Solsort 2, Tornsanger 2, Rørsanger 1, Tornirisk 3 (MWH)

Sildeballe: Gærdesmutte 2 AD + unger (KM)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 2 OF, Landsvale 8,  Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)


17.06.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 7, Huldue 3, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 4, Gøg 1, Sangdrossel 4, Solsort 4, Havesanger 2, Munk 8, Tornsanger 1, Gransanger 3, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 3-4 K OF, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 han (MWH)

Lushavn - Vesborg: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Havørn 1 AD, Musvåge 2, Hættemåge 2 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 2, Bomlærke 2 (IS)

Sælvigbugten, syd for havnen: Ederfugl 5, Skarv 3, Stor Præstekrave 4 AD + 4 JUV, Stær 10 (BS)

Have i Pillemark: Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Skovspurv 3, Bogfinke 2 SY (BS)

Langør: Blå Kærhøg 1 han (JL)
 

16.06.2020
Møgelskår: Agerhøne 1, Rørhøg 1, Sanglærke 2, Solsort 1, Tornsanger 2, Tornirisk 2 (TWH, MWH)

Østenlands: Gråand 4 AD + 10 JUV, Ederfugl 40+, Fiskehejre 6, Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Rødhals 1 JUV, Musvit 8, Blåmejse 4 (IS)


15.06.2020
Kragemosen: Grågås 12, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 2 - han og hun, Stor Præstekrave 1 OF, Vandrikse 1, Sanglærke 1, Landsvale 5, Bysvale 4, Digesvale 8, Solsort 3, Tornsanger 8, Kærsanger 2, Rørsanger 4, Gransanger 1, Skægmejse 2, Rødrygget Tornskade 1 han, Husskade 1, Ravn 1, Stær 12, Tornirisk 8, Gulspurv 1 (TWH, MWH)

Lushavn - Vester Kanal: Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 3, Sanglærke  2, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 2, Stær 15, Gulspurv 2 (IS)


14.06.2020
Busdal: Tårnfalk 1, Stormmåge 3, Landsvale 7, Digesvale 4, Solsort 3, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 2, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl 40+, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Stor Præstekrave 1, Digesvale 7, Engpiber 1, Stær 5 (IS)


13.06.2020
Stavns Made: Gravand 1 AD + 14 ællinger, Vibe 2 par, Rødben 2 par, Tornsanger 4, Tornirisk 2, Bomlærke 3 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2, Musvåge 1, Strandskade 2 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2 (IS)

Lushavn: Ederfugl  6 AD + 19 ællinger, Hættemåge 1, Splitterne 2, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 1, Stær 12, Tornirisk 1, Stillits 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2 + 2 YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


12.06.2020
Grusgraven: Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 3 unger, Blishøne 2 AD + 4 unger, Svaleklire 1, Gøg 2, Landsvale 8, Digesvale 4, Solsort 3, Tornsanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 2, Bogfinke 2 (MWH)

Østerløkken: Canadagås 8 OF, Rørhøg 1, Hvepsevåge 1 N, Strandskade 2, Nattergal 1 SY (MWH)

Lushavn: Knopsvane 1, Havørn 1 AS, Strandskade 1, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Musvåge 1, Sanglærke 2, Tornsanger 2, Grønirisk 1, Gulspurv 2 (IS)


11.06.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Gøg 1, Landsvale 3, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 2, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Ørby, Høtoftevej: Agerhøne 2, Strandskade 2, Gulspurv 1 (IS)

Østenlands: Tornirisk 6 (IS)

Brattingsborg: Vibe 1, Stor Flagspætte 4, Sanglærke 2, Rødstjert 2 - han og hun, Gærdesmutte 1, Tornirisk 4 (IS)


10.06.2020
Vejrø: Knopsvane 2 YF, Gravand 4, Toppet Skallesluger 4, Havørn 1, Svartbag 4, Sølvmåge 40, Stormmåge 70, Tejst 60, Digesvale 20, Hvid Vipstjert 4, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (HHA, HM, MWH)

Kyholm: Svartbag 2, Sildemåge 4, Sølvmåge 40+, Havterne 2, Tejst 22 (HHA, HM, MWH)

Vesborg Fyr: Ederfugl 15 AD + 70+ ællinger, Gærdesanger 4 (IS)


09.06.2020
Møgelskår: Sanglærke 1, Digesvale 10+, Hvid Vipstjert 2, Solsort 1, Tornsanger 3, Ravn 2, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (MWH)

Lushavn: Fasan 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stor præstekrave 1, Hvid Vipstjert 2, Rødrygget Tornskade 3, Bomlærke 1 IS)


08.06.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1 han, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 4, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2, Kærsanger 3, Gulbug 1, Musvit 1, Bogfinke 4, Gulspurv 4 (MWH)

Lushavn - Vesborg kysten: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Musvåge 1,
Hvid Vipstjert 4, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

07.06.2020
Østerløkken: Rørhøg 1 han, Spurvehøg 1, Nattergal 1 YF (MWH)

Busdal: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Rødrygget Tornskade 1 han (HHA)

Højklit: Gulbug 1 (HHA)

Barnekold: Knopsvane 12, Gråand 8, Strandskade 5, Klyde 3, Vibe 14 R + 2 UP, Rødben 4 AD + unger, Havterne 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Gransanger 1, Stær 45, Bomlærke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1 (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

06.06.2020
Have i Østerløkken: Rørhøg 1 han OF, Tårnfalk 1 OF, Ringdue 4, Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gærdesanger 2 YF, Musvit 2 YF, Blåmejse 2 YF + 4 unger, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 AD + 3 JUV, Bogfinke 4 YF, Stillits 2 YF, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 20 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 YF, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 Sy (BS)

Østenlands: Gråand 1 AD + 6 JUV, Fiskehejre 1, Mudderklire 1, Blishøne 2, Gøg 1, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1 (IS)


05.06.2020
Skovfogedhuset: Ringdue 2, Gøg 1, Solsort 2, Munk 2, Tornsanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 1, Skovskade 1, Bogfinke 2 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Fiskehejre 3 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Havørn 2 AD, Hvepsevåge 1, Tårnfalk 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 3, Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 2, Bomlærke 2 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)


04.06.2020
Østerløkken: Ringdue 4, Gøg 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 AD + 3 JUV, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)


03.06.2020
Grusgraven: Gråand 4, Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Rød Glente 1 OF, Musvåge 1, Blishøne 4, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Digesvale 2, Solsort 2, Tornsanger 1, Rørsanger 1, Løvsanger 4, Bogfinke 2 (MWH)  

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Tornsanger 2, Gulspurv 2 (IS)

Lushage - Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Havørn 1, Rørhøg 1, Digesvale 3, Hvid Vipstjert 3, Tornsanger 1, Rørspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 2, Landsvale 2 + 1  YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF + 3 JUV, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Råge 2 OF, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS) 


02.06.2020
Hverremosen: Grågås 50+gæslinger, Canadagås 1, Gravand 2, Gråand 8, Knarand 2, Skeand 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1 SY, Havørn 1 AD, Strandskade 1, Stor Præstekrave 4, Lille Præstekrave 3, Vibe 10, Rødben 1, Stormmåge 40+, Hættemåge 10 - 2 par på rede, Blishøne 24, Gøg 1, Digesvale 20+, Havesanger 1, Tornsanger 1, Kærsanger 2, Gulbug 1, Grønirisk 1, Tornirisk 2 (MWH)

Hellemosevej: Bomlærke 1 SY (MWH)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH) 

Langemark: Nattergal 1 SY (KEF)


01.06.2020
Østerløkken: Nattergal 2 SY (MWH)

Busdal: Sanglærke 1, Landsvale 2, Digesvale 12, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 3, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 1 han, Bogfinke 1, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (HHA, MWH)


Rosenvej, Vesterløkker: Skovhornugle 2 AD + 3 JUV (Lars Lynggaard Christensen)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY (BS)

Lushavn: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (IS)






Maj 2020


31.05.2020
Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Nattergal 1 SY, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 2, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Sælvigbugten: Fiskeørn 1 N (PB)

Barnekold: Knopsvane 5, Gravand 4, Gråand 7, Knarand 1, Ederfugl 12 + ællinger,  Lille Lappedykker 1, Strandskade 4, Vibe 4 - 2 par, Rødben 4 - 2 par, Sildemåge 1, Sølvmåge 23, Stormmåge 3, Havterne 1, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 4 JUV, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS)

Sælvig: Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Grå Fluesnapper 1 (CBr) 

30.05.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Landsvale 6, Bysvale 4, Mursejler 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 2, Solsort 5, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 10, Gærdesanger 1, Gransanger 4, Musvit 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8, Gulspurv 1 (HHA, MWH)

Hverremosen: Havørn 1 AD, Knopsvane 2, Gravand 2, Krikand 6, Vibe 9, Stor Præstekrave 4 (JL)

Lushavn: Knopsvane 1, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Stær 5 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS) 


29.05.2020
Issehoved: Mursejler 3 N, Landsvale 2, Havesanger 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Løvsanger 1 (MWH)

Busdal: Spurvehøg 1, Sanglærke 1, Landsvale 2, Digesvale 8, Hvid Vipstjert 1, Solsort 3, Tornsanger 2, Gulbug 2, Rødrygget Tornskade 1 han, Bogfinke 1 (MWH)

Højklit: Havesanger 1, Tornsanger 2 (HHA)

Lushavn: Ederfugl 21 AD m. 100+ ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Stenpikker 2, Stillits 2 (S)

Have i Pillemark: Fasan 1, Spurvehøg 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Havesanger 1 SY, Tornsanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)


28.05.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 3, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 3, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn - Vesborg kysten: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Gøg 1, Hvid Vipstjert 3, Stenpikker 1, Tornsanger 1, Gransanger 1, Gulspurv 2 (IS)

Stauns Made: Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han (PØ)

Hjortholm: Gravand 11 (PØ)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1, Nattergal 1 SY, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Gulspurv 2 (MWH)


27.05.2020
Sælvig: Spurvehøg 1, Rørhøg 2, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Stær 9, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gulbug 2, Stillits 2, Guldspurv 1, Dompap 1 (CBr)
 
Vesborg: Ederfugl 42 AD + 64 ællinger, Ringdue 4, Huldue 1 SY, Stor flagspætte 1, Landsvale 2, Bysvale 8, Digesvale 2, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 4, Tornsanger 5, Kærsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 2, Musvit 2, Stær 8, Tornirisk 2 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Issehoved: Skovhornugle/Mosehornugle 1 NØ (Lars Fabricius)


26.05.2020
Vester Hedekrog: Rørhøg 1 han, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 2 (HHA, MWH)

Kragemosen: Grågås 2, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 3, Rørhøg 2, Splitterne 1 OF,  Vibe 4, Vandrikse 1, Ringdue 7, Gøg 1, Digesvale 12, Bysvale 4, Tornsanger 3, Rørsanger 4, Gransanger 1, Blåmejse 1, Skægmejse 4, Rødrygget Tornskade 1 han, Rørspurv 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Kanhave Kanalen: Tårnfalk 1, Skovpiber 1 SY (HHA)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gråkrage 3, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


25.05.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Vester Hedekrog: Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 han, Tornirisk 2 (MWH)

Busdal: Digesvale 8, Solsort 3, Tornsanger 3, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 2 - han syngende, hun m. redemateriale, Stillits 2, Tornirisk 4 (MWH)

Møgelskår: Gøg 1, Digesvale 20+, Tornsanger 3,  Rødrygget Tornskade 1 han, Gulspurv 2 (MWH)  

Have i Pillemark: Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 1, Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Musvit 2 YF+ 3 JUV, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Kragemosen: Rørhøg 2, Gøg 1, Tornsanger 3, Gulbug 3, Rørsanger 2, Rødrygget Tornskade 2 han, Rørspurv 1, Gulspurv 3 (JL)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg: Rørhøg 2 (IS)

Kolby: Rørhøg 2 (IS)

Kysten Kåsen - Vesborg: Gravand 1, Ederfugl 14, Digesvale 20+, Totnsanger 2 (IS)


24.05.2020
Østerby: Nattergal 1 SY, Munk 1, Musvit 3, Grønirisk 6, Stillits 2 (JH) 

Hellemosevej, markoversvømmelse: Gravand 1, Skeand 1 han, Gråand 1 AD + 9 ællinger (MWH)

Vester Hedekrog: Rødrygget Tornskade 2 - han og hun (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gøg 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov/østlige del: Musvåge 1, Dværgfalk 1, Sangdrossel 3, Solsort 3, Nattergal 1 SY, Havesanger 2, Tornsanger 2, Ravn 2, Bogfinke 4 (KDC)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Tornsanger 1, Stær 4 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 3 + !YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Stær 3, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerløkken: Canadagås 27 OF, Rørhøg 1 han (MWH)


23.05.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Lushavn-Vester Kanal: Bramgæs 22 Ø, Havørn 1 AD, Rørhøg 3, Musvåge 3,Tårnfalk 2, Strandskade 2, Tornsanger 3, Bogfinke 4,  (IS)

Barnekold: Grågås 7, Mørkbuget Knortegås 50, Gravand 2, Gråand 13, Havørn 1 FU (fangede og fortærede en fisk),  Strandskade 10, Klyde 5, Storspove 1, Svartbag 1, Sølvmåge 3, Hættemåge 7, Sanglærke 1. Tornsanger 2, Gulbug 1 (KDC)

Barnekold: Skestork 4 OF (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 AD + 3 JUV, Gråkrage 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)


22.05.2020
Havvejen: Pirol 1 (Lone Porse)

Østenlands: Fuglekonge 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Brattingsborg Gods: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS)

Store Vorbjerg: Gråstrubet lappedykker 1 (JM)


Sælvig: Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Gøg 1, Mursejler 2, Løvsanger 2, Gransanger 2, Munk 2, Gulbug 2, Stillits 2 (CBr)


21.05.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Gravand 4, Krikand 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Klyde 2, Vibe 10, Stor Præstekrave 6, Rødben 2, Hvidklire 2, Tinksmed 1, Gøg 1, Gulbug 1 (JL)

Stavns Made: Sangsvane 1 (PØ)

Lushavn: Rørhøg 1, Hvepsevåge 1, Mudderklire 2, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 3, Stenpikker 2, Stær 4 (IS)

20.05.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2 YF, Solsort 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1 OF, Musvit 1 YF, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Lushage: Ederfugl 12 AD + 30+ JUV, Fiskehejre 1, Stenpikker 5, Gransanger 1, Ravn 2 (IS)

Sælvig: Knopsvane 1, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 6, Skeand 1, Blishøne 8, Spurvehøg 1, Tårnfalk 3, Trane 1, Gøg 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Landsvale 6, Allike 1, Gråkrage 4, Sangdrossel 1, Solsort 4, Stær 8, Musvit 3, Grå Fluesnapper 1, Tornirisk 2, Munk 4, Løvsanger 3, Gransanger 3, Tornsanger 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1, Grønirisk 1, Gærdesmutte 1 (CBr)

19.05.2020
Kragemosen: Grågås 4, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1 hun, Spurvehøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Digesvale 20, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Rørsanger 3, Tornirisk 4, Stillits 2, Rørspurv 1, Ræv 1 (MWH)

Torup: Nattergal 1 (BN)

Østerløkken: Nattergal 1 (MWH)

Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 3, Ederfugl 150+ (AD+JUV), Fiskehejre 1, Landsvale 25+, Bysvale 8, Løvsanger 3, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark:  Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 2YF, Solsort 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1, Musvit 1 YF, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


Sælvig: Natravn 1, Løvsanger 3, Gransanger 3, Gråsisken 1(CBr)


18.05.2020
Observatoriet, Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (MWH)

Hellemosevej, Toftebjerg: Skeand 2, Gråstrubet Lappedykker 2 -redebyggende, Landsvale 15, Digesvale 9 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1, Havterne 1, Salepgøgeurt 200+ (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 1, Ederfugl 65 AD + 25 ællinger, Strandskade 3, Hvidklire 1, Storspove 5, Tornirisk 4 (MWH)

Langør: Stillits 1 (Jens Maarbjerg)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1 SY, Solsort 4 YP, Sangdrossel 2 YF, Havesanger 1 SY, Munk 2 YF, Gærdesanger 2 YF, Gransanger 2 YF, Musvit 2 YF, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 2 YF, Gulspurv 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Landsvale 4, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 6, Rørhøg 2 YF, Vandrikse 1, Gøg 1, Rørsanger 1, Tornirisk 2, Rørspurv 2 (JL)

Lushavn: Fiskehejre 1, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Strandskade 3, Stor Præstekrave 1, Gøg 1, Stenpikker 1, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (IS) 



17.05.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 125 (MWH)

Sildeballe: Stenpikker 4, Bomlærke 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 120, Gravand 4, Ederfugl 7 AD + 42 ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 2 OF, Blå Kærhøg 1 hun, Strandskade 2, Klyde 5, Vibe 2, Rødben 6, Hvidklire 1, Storspove 3, Sildemåge 1, Stormmåge 12, Havterne 5,  Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Stær 3 (MWH)

Bøgeshøj: Dværgfalk 1 hun - fundet med brækket vinge (Jamie Amby)

Lushavn-Vesborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 5, Sanglærke 1, Tornsanger 1, Stær 6, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Brundby: Vibe 2 (BS)

Sælvig: Grågås 65, Stær 87, Broget Fluesnapper 1, Gulbug 1 (CBr)

16.05.2020
Vesborg: Ederfugl 70 AD + 60 ællinger, Strandskade 1, Landsvale 15, Digesvale 20, Solsort 2, Sangdrossel 1, Skovpiber 1, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Løvsanger 1, Musvit 2, Bogfinke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 4 OF, Stormmåge 8 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY (BS)

Toftebjerg: Nordlig Gul Vipstjert 4 (Erik Schou)

Lushavn: Gråand 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Strandskade 1, Stenpikker 1, Stær 2 (IS)


15.05.2020
Lilleøre: Strandskade 1, Lille Kobbersneppe 1, Engpiber 1, Rødrygget Tornskade 1, Tornirisk 2, Gulspurv 3 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 5, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 2, Gransanger 3, Bogfinke 4 (MWH)

Nørreskifte: Rødstjert 1 (Lisbeth Ditlevsen)

Brundby Mark: Hvid Vipstjert 2 AD + 1 JUV (JØM)

Østenlands: Gravand 1, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Blishøne 2 (IS)

Brattingsborg Skov, Ørnslund: Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 3 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1Musvit 2 YF, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2, Stillits 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Hellemosevej, markoversvømmelse: Knopsvane 2, Skeand 2, Tårnfalk 1, Landsvale 3 (MWH)


14.05.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Gøg 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 4, Rødstjert 2, Sangdrossel 2, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Bogfinke 12, Gulspurv 2 (MWH) 

Lushavn: Havørn 1 AD, Gøg 1, Landsvale 1, Tornsanger 1 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Gøg 1 Hvid Vipstjert 1 (IS)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1 (IS)

Mårup: Rød Glente 1 OF (JL)

Tranemosen: Knopsvane 1, Troldand 8 AD + 2 ællinger, Blishøne 7, Gøg 1, Landsvale 50+, Sangdrossel 1, Gulspurv 1 (BS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Landsvale 2, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Sælvig: Havørn 1 (CBr)

13.05.2020
Lushage: Ederfugl 6 AD + 13 ællinger, Splitterne 2, Ringdue 4, Gøg 1,  Stor flagspætte 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 5, Tornsanger 3, Gransanger 1, Bogfinke 4, Gulspurv 3 (HHA, MWH)

Lushavn/Lushage: Ederfugl 9 AD m. 23 ællinger, Fløjlsand 1, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Mudderklire 2, Gøg 1, Skovsanger 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Brundby: Vibe 1 (Erik Schou)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 3, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


12.05.2020
Barnekold: Knopsvane 6, Grågås 45, Bramgås 500+ OF, Mørkbuget Knortegås 7, Gravand 4, Gråand 4, Havørn 1 OF, Strandskade 3, Klyde 2, Vibe 2, Tinksmed 1, Rødben 4, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 3, Havterne 8, Grønbenet Rørhøne 1, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Stær 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 1 (MWH)

Pilemosen: Vendehals 1 (GK)

Lushavn: Gravand 1, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Mudderklire 14 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 26 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF + 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


11.05.2020
Lushage: Rødstjert 1, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Ravn 2, Bogfinke 3 (MWH)

Lushavn: Fiskehejre 1, Fiskeørn 1, Musvåge 3, Strandskade 3, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 9, Gøg 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovsanger 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 1 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 4, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Vesterkøkker, Anemonevej: Landsvale 20 OF (HHA)

Gammelholm: Ederfugl 2 AD + 8 ællinger (PB)

Sælvig: Tinksmed 3, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Hvid Vipstjert 6 (CBr)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 1, Gravand 1, Skeand 2, Knarand 2, Gråand 3 (CBr)

10.05.2020
Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 1, Gravand 4, Gråand 2, Skeand 2, Strandskade 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Nordsamsø: Rørhøg 1, Ringdue 4, Gøg 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gransanger 1, Gråspurv 2, Skovspurv 2 (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 hun m. redemateriale, Digesvale 20+ (MWH)

Østenlands: Grågås 9 + 3 gæslinger, Gravand 1, Gråand 2, Ederfugl 4, Blishøne 2 AD + 3 unger, Vibe 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Skovsneppe 1, Munk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF + 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Barnekold: Grågås 80, Bramgås 100, Gråand 5, Strandskade 2, Klyde 4, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 2, Småspove 4, Sølvmåge 2, Hvid Vipstjert 1, Gærdesanger 1, Blåmejse 1 (KDC)

Fogedmarken, Rosenvej: Gøg 1 (AVW)

Brattingsborg Skov: Ravn 2 v. reden (AVW)

Lushage: Ederfugl 5 AD m. 12 ællinger (AVW)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Ravn 2 (MWH)



09.05.2020
Busdal: Stor Præstekrave 2, Tejst 2, Gøg 1, Landsvale 8, Digesvale 15, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg, Vester Kanal: Gråand 1 AD + 10 ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Mudderklire 15, Stenpikker 3, Bynkefugl 2, Blåmejse 1 (IS)

Hverremosen: Grågås 175, Gravand 2, Gråand 10, Knarand 3, Skeand 2, Krikand 8, Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 9, Mudderklire 5, Rødben 2, Sortklire 2, Brushane 1, Blishøne 15, Tornsanger 1 (KDC)

Kåsen: Tejst 7 (HHA)


Sælvig: Grågås 53, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 5, Skeand 1, Blishøne 8, Rørhøg 2, Tårnfalk 2, Gøg 1, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 2, Ravn 1, Gråkage 4, Allike 4, Solsort 3, Sjagger 37, Stær 18, Munk 4, Gærdesanger 3, Gransanger 3, Løvsanger 3, Tornsanger 1, Bogfinke 1, Musvit 2, Skovspurv 2, Gærdesmutte 1 (CBr)
 

08.05.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Trane 1 OF, Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Digesvale 2, Rødhals 1, Rødstjert 1, Solsort 2, Havesanger 2, Munk 3, Gærdesanger 3, Løvsanger 3, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Broget Fluesnapper 2, Bogfinke 4, Grønirisk 1 (MWH)

Østerløkken: Engsnarre 1 hørt kl. 23:30 - , Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1 SY, Sangdrossel 1, Solsort 2 YF + 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 2, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 1 SY, Gransanger 2, Musvit 2, Broget Fluesnapper 1, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (MWH) 

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3 YF, Solsort 2, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Vesterløkker: Spurvehøg 1, Dompap 4 (HHA)


07.05.2020
Optælling af Mørkbuget Knortegås -Novana, Århus Universitet

Hjortholm: Grågås 14 m. gæslinger, Bramgås 2500+, Mørkbuget Knortegås 77, Gravand 15, Gråand 5, Skeand 4, Fiskehejre 4, Rørhøg 1, Strandskade 8, Vibe 2, Rødben 1, Hvidklire 2, Storspove 8, Havterne 5, Sangdrossel 1, Tornsanger 5, Gærdesanger 4 (PB, MWH)

Yderste Holm: Bramgås 500, Mørkbuget Knortegås 94, Sortbuget Knortegås 1, Strandskade 4, Svaleklire 1, Rødben 1, Storspove 3, Landsvale 4, Tornsanger 1 (PB, MWH)

Gammelholm: Rødben 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Vesterløkker: Rødstjert 1 SY (HHA)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Landsvale 5, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Stær 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1Gulspurv 1 SY (BS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Fiskehejre 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Stenpikker 2, Munk 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 2 (IS)

Hellemosevej, markoversvømmelse: Knopsvane 2, Gravand 2, Gråand 5, Skeand 2, Knarand 2 (MWH)


06.05.2020
Vesborg: Ederfugl 5, Havørn 1 AD,  Rørhøg 1 han, Splitterne 1, Ringdue 2, Landsvale 4, Digesvale 1, Gul Vipstjert 1 N, Jernspurv 2, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 4, Tornsanger 2, Gærdesanger 5, Løvsanger 2, Gransanger 3, Musvit 2, Bogfinke 2, Stillits 1, Gulspurv 2 (DMA, HHA, MWH)

Kolby Kås: Tejst 1 (HHA)

Kirkebugten: Mørkbuget Knortegås 135 (PB)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Rørhøg 1 hun, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)


05.05.2020
Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 2, Ringdue 4, Huldue 3, Stor Flagspætte 4, Landsvale 1, Rødhals 1, Rødstjert 4, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 7, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Fuglekonge 2, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Ravn 2, Skovspurv 2, Bogfinke 8, Dompap 1 (CBr, DMA, HHA, MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Stor Præstekrave 1, Landsvale 2, Skovpiber 1, Stenpikker 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Gulspurv 2 (CBr, DMA, HHA, MWH)

Kolby Kås: Tejst 5 (IS)

Kolby: Grågås 2 AD + 5 gæslinger, Rørhøg 2 (IS)

Hverremosen: Knopsvane 2, Gravand 3, Gråand 4, Krikand 8, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1, Vibe 9 - 3 på rede, Rødben 1, Tinksmed 1, Brushane 1 (JL)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 2, Munk 2 - hun og han, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1 YF + 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)  

Vesterløkker: Havesanger 1 SY (HHA)

Stavns Made: Gråstrubet Lappedykker 2 (PØ)


04.05.2020
Møgelskår: Sanglærke 2, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (MWH)

Kongehøjen: Rørhøg 2 - han og hun (MWH)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Gravand 2, Gråand 5, Knarand 2, Skeand 2 (MWH)

Pillemark: Rørhøg 1 han (HHA)

Vesterløkker: Sildemåge 1 (HHA)

Østenlands: Rørhøg 1, Vibe 3, Blishøne 1 AD + 2 unger, Skovskade 3 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)


03.05.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 70+, Gravand 2, Gråand 3 + 1 AD m. ællinger, Krikand 12, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 2, Musvåge 4 T, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 4, Rødben 2, Tinksmed 2, Brushane 16, Sølvmåge 5, Stormmåge 2, Hættemåge 1, Splitterne 2, Landsvale 15, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Skovspurv 3 (HHA, MWH)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 2, Gråand 5, Knarand 2, Skeand 2, Hvidklire 1 (HOK, MWH)

Pilemosen: Havørn 1, Rørhøg 4 - (2 par), Musvåge 3 (GK)

Vadstrup: Stenpikker 1 (GK)

Østerby: Blishøne 2 AD + 4 unger (GK)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2, Landsvale 2 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 YF + 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Lushavn: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Bynkefugl 1, Gulspurv 2 (IS)


02.05.2020
Vandstedet: Tejst 12, Digesvale 50+, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Langdalen: Sanglærke 4, Engpiber 7, Hvid Vipstjert 2, Bynkefugl 2, Munk 2, Løvsanger 1, Tornirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1 YF + 1, Stær 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Ørby: Grågås 18, Rørhøg 1, Strandskade 1 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stenpikker 1 hun, Sjagger 40+, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn/Vesborg: Gråand 2, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 1


01.05.2020
Sælvig: Grågås 55, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 5, Skeand 2,
Blishøne 10, Strandskade 2, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 7, Rørhøg 3, Musvåge 5, Ringdue 8, Tyrkerdue 2, Landsvale 6, Bysvale 8, Stær 10, Solsort 5, Ravn 2, Gråkrage 6, Allike 1, Løvsanger 2, Gransanger 5, Gærdesanger 1, Munk 3, Grønirisk 1, Stillits 2, Gråsisken 2 (CBr)    

Langør: Grågås 9, Mørkbuget Knortegås 91, Gravand 4, Hvidklire 1, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Solsort 4, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4, Dompap 3 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Knarand 2, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1, Havørn 1, Rørhøg 2, Vibe 10, Brushane 18, Munk 1, Gærdesanger 3, Stillits 3, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 4, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Sjagger 40+, Tornsanger 1, Stær 25+ (IS)

Lushavn: Gravand 6, Toppet skallesluger 2, Strandskade 1, Småspove 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1,
Landsvale 2, Solsort 2, Munk 2 - han og hun, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Broget Fluesnapper 1, Gråkrage 1 YF, Stær 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Hellemosevej: Knopsvane 2, Skeand 2 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 4 (MWH)



 

April 2020



30.04.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 14, Bramgås 2500+, Gravand 4, Gråand 8, Pibeand 1, Spidsand 2, Krikand 2, Strandskade 5, Vibe 2, Islandsk Ryle 2, Rødben 4, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 19, Havterne 14, Engpiber 1, Stenpikker 1, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brattingsborg/Lushavn: Grågås 14, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Rørhøg 3, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Småspove 1, Rødhals 2, Stenpikker 1, Sangdrossel 1, Gransanger 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Stær 7 (IS)

Have i Pillemark: Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit  1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Rødstjert 1, Sjagger 10, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Broget Fluesnapper 1 (MWH)


29.04.2020
Brattingsborg Skov: Grågås 3 OF, Ringdue 8 SY + 12, Huldue 2 SY, Stor Flagspætte 3, Sangdrossel 4, Solsort 7, Munk 7, Gransanger 2, Musvit 4, Sortmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8+ (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 17, Rørhøg 1, Strandskade 1, Stenpikker 1 (MWH)

Østenlands: Grågås 6, Gråand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Blishøne 1, Strandskade 1, Mudderklire 1, Landsvale 30+, Gærdesmutte 1 (IS)

Hverremosen: Gravand 4, Pibeand 2, Krikand 4, Atlingand 1 hun, Gråstrubet Lappedykker 10, Havørn 1 OF, Vibe 9, Tinksmed 2, Brushane 21, Gærdesanger 2, Blåmejse 1, Stillits 2, Gulspurv 4 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Rødhals 1, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)



28.04.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 74, Gravand 6, Gråand 2 AD m. ællinger, Knarand 4, Pibeand 2, Krikand 20, Atlingand 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1 SY, Musvåge 1 OF, Strandskade 2, Vibe 11, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 2, Mudderklire 1, Rødben 2, Brushane 24, Landsvale 4, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 4, Gransanger 1, Skovspurv 4, Gulspurv 2 (JL, MWH)

Gammelholm: Trane 14 kl. 09:45 N (GK)

Østerby: Trane 12 kl. 10:50 R/N (BL, JVL)

Vester Kanal, Brattingsborg:  Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Lærkefalk 1, Tårnfalk 1, Landsvale 5, Rødstjert 2, Stenpikker 2, Allike 5, Gråkrage 7 (IS)

Lushavn: Toppet skallesluger 2, Stor Præstekrave 1 (IS)

Lundgærde: Havørn 1, Skovskade 1, Husskade 2 (GK)


Golfbanen: Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 5, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Munk 2 SY, Gærdesanger 1 SY, Skovskade 1 (MWH) 


27.04.2020
Sælvig: Ringdrossel 3 (CBr)

Lillehavet, Langør: Gravand 4, Gråand 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Rødben 2, Hvidklire 9, Storspove 2, Havterne 1, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 1, Stillits 2 (MWH)

Filipsdal, Sildeballe: Trane 4 SV (CEN)

Vandstedet: Tejst 6 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Jernspurv 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn - Lushage: Grågås 6, Fiskehejre 2, Stor præstekrave 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 5 (IS)

Observatoriet, Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (MWH)


26.04.2020
Busdal: Ringdue 12, Landsvale 4, Digesvale 10, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 4, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Bogfinke 1, Tornirisk 9, Gulspurv 2 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Bramgås 150 OF, Gravand 4, Knarand 4, Pibeand 2, Krikand 6, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1 hun OF, Vibe 8, Stor Præstekrave 2, Brushane 17 (JL)

Anemonevej, Vesterløkken: Fiskeørn 1 S kl. 16:25 (HHA)

Brundby: Ringdrossel 1 (Dorte Nederskov, Brundby)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Munk 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2 YF + 3, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Dompap 1 (BS)


25.04.2020
Sælvig: Tårnfalk 2, Rørhøg 1, Ringdrossel 1, Løvsanger 2, Gransanger 3, Munk 2 (CBr)

Hverremosen: Grågås 47, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 2, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykke 4, Strandskade 2, Vibe 8, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 3, Rødben 2, Brushane 24, Blishøne 8, Ringdue 4, Skovpiber 1, Hvid vipstjert 2, Gul Vipstjert 1, Solsort 2, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Grågås 4, Gravand 2, Fløjlsand 1, Rørhøg 1, Vibe 1, Gærdesmutte 2, Tornirisk 3, Gulspurv 1 (IS)

Lushage: Rørhøg 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Musvåge 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 1 SY, Stillits 1 (BS)

Møgelskår: Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1 (HHA)


24.04.2020
Sælvig: Grågås 22, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 4, Spurvehøg 1, Rørhøg 1, Gransanger 4, Løvsanger 3, Munk 4, Rødstjert 1 (CBr)
 
Vesborg: Gravand 2, Ederfugl 3, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Stor Præstekrave 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Landsvale 9, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 2, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 3, Løvsanger 2, Gransanger 3, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2, Tornirisk 6, Gulspurv 3 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Storspove 1, Stor Flagspætte 2, Gransanger 1, Ravn 1 (IS)

Bisgaard Mark: Gråand 2, Skeand 1, Rørhøg 1 han, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Blishøne 2, Sanglærke 1, Engpiber 10+,  Rødhals 1, Rødstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 1, Munk 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 2 (FR)

Ringebjerg: Hjejle 12 (OL, KLC)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 2 YF + 1, Bogfinke 2, Stillits 1 (BS)

Nordby: Trane 4 N (JL)

Østerløkken: Bomlærke 3 (MWH)


23.04.2020
Nørreskifte: Hvid Stork (HOK, MWH)

Issehoved: Grågås 1 R, Ederfugl 15 N, Skarv 12 T, Strandskade 2, Storspove 1 T, Småspove 9 R, Splitterne 5 Ø, Ringdue 4, Sanglærke 3, Landsvale 5, Engpiber 40+, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 2, Sangdrossel 7, Vindrossel 1, Misteldrossel 3, Sjagger 24, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 1, Husskade 1, Stær 4, Bogfinke 4, Grønirisk 2, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Ørby: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Husskade 1, Skovspurv 3 (IS)

Kolby - Vesborg: Knopsvane 1, Gråand 4, Rørhøg 4, Musvåge 1, Landsvale 6, Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Tornirisk 1 (IS) 

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Vesterløkker: Gærdesanger 1 (HHA)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2 (MWH)

Ringebjerg: Hjejle 700+ (KLC)

Vejrø: Havørn 1Gravand 2, Ederfugl 50+, Vibe 2, Stormmåge 100+, Tejst 1, Muflon 1 han + 3 hunner, Marsvin 1, Spættet Sæl 1, Kanin 50+ (BS)


22.04.2020
Hverremosen: Grågås 2 par m. gæslinger, Gravand 4, Gråand 8, Knarand 2, Skeand 3, Pibeand 7, Krikand 22, Gråstrubet Lappedykker 8, Rørhøg 1 han, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 4 - 2 par, Rødben 4, Tinksmed 3, Brushane 7, Blishøne 8, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Gærdesanger 1, Gransanger 1 (JL, MWH)

Nordby: Ringdrossel 1 (JL)

Sælvigbugten: Splitterne 18 (HHA, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Jernspurv 1, Rødhals 1, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (HHA, MWH)

Vesborg - Lushavn: Knopsvane 2, Gravand 2, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Stær 15 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)


21.04.2020
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 7, Bramgås 11, Gråand 12, Spidsand 4, Pibeand 14, Fiskehejre 2, Rørhøg 1 han, Strandskade 8, Klyde 1, Hjejle 92, Rødben 9, Hvidklire 3, Storspove 29, Havterne 12, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1, Engpiber 4, Gærdesanger 1, Gransanger 1, Musvit 4 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 1500 (MWH)

Hjortholm: Bramgås 9, Ederfugl 300+ (MWH)

Besser Made: Gråstrubet Lappedykker 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Stær 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS) 

Højklit, Mårup Havn: Stor Præstekrave 1 OF, Digesvale 10, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Bomlærke 2 (HHA)

Brattingsborg/Lushavn: Ederfugl 30+, Toppet Skallesluger 15, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1 (IS)


Tranemosen: Grågås 2 AD + 10 gæslinger (AVW)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Landsvale 1 (MWH)


20.04.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 2, Fiskehejre 2, Strandskade 2, Tornirisk 2 (MWH)

Nordby: Gærdesanger 1 SY (JL)

Hjortholm: Fiskehejre 15 par (PB)

Nørreskifte: Havørn 1 AD, Landsvale 4 (HOK)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Østenlands: Gravand 1, Gråand 1, Strandskade 1, Vibe 1, Blishøne 1, Stor Flagspætte 1, Gransanger 3, Gærdesmutte 1 (IS)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF,Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Solsort 1, Munk 2, Løvsanger 3, Gransanger 5, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)



19.04.2020
Stenskov: Strandskade 2, Splitterne 35, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 1 (HHA, MWH)

Brokold: Knopsvane 1, Grågås 12, Bramgås 1500, Gravand 5, Pibeand 4, Krikand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 1, Rødben 2, Storspove 48, Splitterne 4 (HHA, MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg/Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Vandrefalk 1, Tårnfalk 1, Skovsneppe 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF + 1, Stær 2, Skovspurv 1, Bogfinke 3, Grønirisk 3 (BS)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Munk 1 SY, Løvsanger 1 SY, Gransanger 2 SY (IP)

Busdal: Landsvale 4, Sangdrossel 1SY (IP)




18.04.2020
Brattingsborg Skov: Grågås 2 OF, Rørhøg 2, Musvåge 3, Ringdue 8, Huldue 4 SY, Stor Flagspætte 4, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 2, Rødhals 3, Sangdrossel 4 SY, Solsort 2, Munk 5 SY, Gransanger 14 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Sortmejse 2, Gærdesmutte 2, Træløber 1, Ravn 1, Skovskade 3, Stær 2, Bogfinke 5, Stillits 2, Gulspurv 2 (CBr, HHA, MWH)

Mårup Østerstrand: Silkehale 3 (PAN)

Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (PAN)

Østerløkken:  Bomlærke 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Gråkrage 2 YF, Stær 2, Skovspurv 1, Bogfinke 2 (BS)

Egholm: Gravand 4, Strandskade 1, Storspove 3 (IP)

Lushavn: Knopsvane 7, Rørhøg 2, Musvåge 1, Stor Præstekrave 2, Vibe 1, Stor flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 2, Stær 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Gransanger 1 (IS)

Brattingsborg d. 10. april (opdatering): Østlig Husrødstjert 1 (Ib Skou) Se billedet af denne sjældne art under "Her og Nu."


17.04.2020
Issehoved (kl. 08:00 - kl. 12:25): Skarv 22, Rørhøg 4 N, Hvidklire 2 N, Svartbag 2, Ringdue 25, Sanglærke 5, Landsvale 5 N, Engpiber 140+ R, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 4, Rødhals 3, Sjagger 17 N, Solsort 1, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Husskade 2, Skovskade 1, Ravn 1,  Råge 1, Allike 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønsisken 1, Stillits 2, Gulspurv 3 (CBr, PAN, MWH)

Sælvig: Grågås 26, Skeand 2, Gråand 6, Blishøne 8 (et par med unger), Fiskehejre 1, Musvåge 4, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 14, Allike 2, Råge 2, Gråkrage 4, Stær 18, Ringdrossel 3, Grønirisk 1 (CBr)

Kragemosen: Ringdrossel 3 (CBr)

Hellemosen: Gråand 4, Gråstruber Lappedykker 2, Fiskehejre 1 (IS)

Flyvepladsen/Stavns Made: Rørhøg 1, Gransanger 3, Gulspurv 2 (IS)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Strandskade 2, Engpiber 2 (IS)

Stavns Fjord: Bramgås 200+, Ederfugl 13, Storspove 2, Engpiber 2, Tornirisk 2  (IS)

Grusgraven: Gråand 3, Troldand 4, Fiskehejre 1, Stormmåge 1 OF, Blishøne 1, Stor flagspætte 1, Gransanger 1, Bogfinke 1 (BS)

Skovfogedhuset: Løvsanger 1, Tornirisk 2 (HHA)


16.04.2020
Issehoved (kl. 09:20 - kl 12.30): Ederfugl 10, Toppet Skallesluger 1, Skarv 40, Musvåge 3 N, Spurvehøg 1 N, Dværgfalk 1 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Splitterne 1, Ringdue 4, Sanglærke 3, Engpiber 15, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1, Musvit 1, Husskade 2, Sortkrage 1, Bogfinke 17, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Skovskade 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Tyrkerdue 1 SY, Stor flagspætte 3, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 5, Rødhals 4, Vindrossel 4, Solsort 14, Løvsanger 1 SY, Gransanger 11, Fuglekonge 3, Musvit 10, Sortmejse 3, Blåmejse 4, Gærdesmutte 9, Korttået Træløber 1 SY, Bogfinke 16 (PAN) 

Østenlands: Toppet Skallesluger 6, Rørhøne 1, Ringdue 3, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 4, Jernspurv 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Vindrossel 2, Ringdrossel 1, Munk 1 SY, Gransanger 7, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Gråkrage 2, Stær 6, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Tornirisk 2, Stillts 4, Gulspurv 6 (PAN)

Lushage: Landsvale 1, Misteldrossel 1 (PAN)

Lushavn og Vester Kanal: Rørhøg 2, Musvåge 3, Ringdue 4, Engpiber 6, Ravn 1,Tornirisk 2 (PAN)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Engpiber 7, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 3, Gulspurv 3 (IS)

15.04.2020
Issehoved (kl. 08:00 - kl. 12.30): Knopsvane 2, Ederfugl 5 R + 4 T, Sortand 8, Toppet Skallesluger 3, Skarv 48, Rørhøg 1, Spurvehøg 5 T, Dværgfalk 1 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Sandløber 4, Svaleklire 1 OF, Småspove 4, Svartbag 1, Sildemåge 1, Ringdue 4,  Sanglærke 4, Landsvale 1, Engpiber 20, Hvid Vipstjert 4, Rødhals 1, Vindrossel 1, Solsort 2, Gransanger 2, Musvit 1, Husskade 2, Ravn 2 N, Gråkrage 4, Stær 4, Bogfinke 32 T, Kvækerfinke 4, Tornirisk 7, Gråsisken 1, Stillits 1, Gulspurv 2 (HHA, PAN, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Munk 2, Gransanger 2, Bomlærke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 18 OF, Ringdue 2 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 YF, Allike 1, Stær 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2 (BS)

Fogedmarken: Rørhøg 1 (Mei Hirschmann Bieber)


14.04.2020
Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 37, Gravand 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Lille Kobbersneppe 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Engpiber 8, Jernspurv 1, Rødhals 4, Solsort 2, Gransanger 8, Musvit 6, Blåmejse 2, Sortmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8, Kvækerfinke 2, Gråsisken 4, Stillits 2, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (PAN, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 2 (BS)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Tyrkerdue 1, Blåmejse 1, Stillits 2 (IS)

Østenlands: Gråand 3, Lille Lappedykker 2, Spurvehøg 1,  Blishøne 3, Gransanger 3, Gærdesmutte 2 (IS)


Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)



13.04.2020
Issehoved: Spurvehøg 2, Tårnfalk 5, Ringdue 8, Sanglærke 4, Landsvale 1, Engpiber 70+, Hvid Vipstjert 3,  Rødhals 5, Ringdrossel 2, Solsort 2, Blåmejse 2, Råge 5, Husskade 1, Bogfinke 4, Tornirisk 16, Dompap 2 (PAN, MWH)

Kolby Kås: Ringdrossel 2 (SH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Gransanger 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn:  Knopsvane 2, Ederfugl 9, Strandskade 2, Rør
spurv 2 (IS)

Sælvig: Rørhøg 1 han (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 3, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 2, Stillits 2 (BS)


12.04.2020
Hjortholm: Grågås 7, Bramgås 900, Gravand 2, Ederfugl 90, Fiskehejre 2, Rørhøg 4 T, Musvåge 3 T, Strandskade 4, Vibe 1 (MWH)

Gammelholm: Rørhøg 2, Tornirisk 4 (MWH)

Mårup Østerstrand: Dværgfalk 1 NV, Ringdue 35 NV, Tyrkerdue 4 R/SY, Hvid Vipstjert 2 OF, Engpiber 2 OF, Jernspurv 1 SY, Rødhals 2 R, Vindrossel 4 R, Solsort 3 R, Løvsanger 1 SY, Gransanger 3 SY, Gærdesmutte 2, Bogfinke 16 R, Grønirisk 4 R, Tornirisk 15 R, Gråsisken 6 R, Stillits 6 R (PAN)

Skydebanen: Fiskeørn 1 NV, Musvåge 1 NV, Engpiber 1 OF, Rødhals 1 R, Løvsanger 1 SY, Gransanger 3 SY, Gærdesmutte 1 SY, Musvit 1 SY, Sortmejse 3 Sy, Bogfinke 3 SY, Tornirisk 2 OF (PAN)

Øster Hedekrog: Splitterne 8 NV, Sanglærke 10, Landsvale 5 NV, Engpiber 3 R, Tornirisk 40 R (PAN)

Fårefolden: Rørhøg 2 2K OF, Rødhals 6, Rødstjert 1 han, Vindrossel 4, Solsort 4, Gransanger 10, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 6, Gråsisken 2, Tornirisk 8, Dompap 2, Gulspurv 2 (PAN)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1, Rødstjert 2 (IS)

Vester Kanal: Gravand 2, Rørhøg 2, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Engpiber 2 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Hvid Vipstjert 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 6, Bogfinke 1 (BS)

Fogedmarken: Ringdrossel 2 (Sanne)


Sælvig: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Musvåge 1, Huldue 1, Landsvale 1 (CBr)

11.04.2020
Ballen: Vendehals 1 (Helen Simonsen, Ballen)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Bramgås 27 OF, Stor Flagspætte 3, Sanglærke 1, Rødhals 3, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 2, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Dompap 2 (MWH)

Østenlands, Brattingsborg: Grågås 15, Gravand 2, Gråand 4, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Blishøne 3, Hjejle 100+ (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Ringdrossel 1, Gransanger 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 7 (på mark), Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF på rede,  Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)


10.04.2020
Grusgraven: Gråand 2, Skarv 5 OF, Lille Lappedykker 1 SY, Blishøne 3, Grønbenet Rørhøne 1, Ringdue 2, Landsvale 3, Gransanger 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Tornirisk 2 (MWH)

Sælvigbugten: Rød Glente 1 (BS)

Stavns Fjord: Grågås 5, Pibeand 7, Ederfugl 80+, Skarv 150+, Strandskade 2, Tejst 2, Gråkrage 30, Gråsæl 13 (BS)

Lushavn: Toppet Skallesluger 8, Strandskade 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gravand 5, Havørn 1 AD, Rørhøg 4, Musvåge 6, Vibe 2, Sanglærke 2, Østlig Husrødstjert 1 (IS)


09.04.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 4, Rødhals 4, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 2, Gransanger 7, Musvit 2, Sortmejse 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Bogfinke 12, Grønirisk 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 2, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Sanglærke 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 10, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 2, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 14, Bogfinke 1 (BS)

Møgelmosen: Grågås 15, Gravand 2, Gråand 2, Strandskade 2, Sanglærke 2 (BS)


08.04.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 11, Gravand 9, Gråand 12, Pibeand 2, Krikand 9, Fiskehejre 1, Strandskade 8, Klyde 2, Hjejle 17, Vibe 4, Alm. Ryle 1, Rødben 11, Storspove 9, Stor Flagspætte 2, Engpiber 3, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Stær 12, Tornirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 10 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF - i rede, Stær 1,  Bogfinke 1, Grønirisk 2(BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 4, Rørhøg 1, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Ederfugl 17, Rørhøg 1, Strandskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Gransanger 1, Skovskade 3, Allike 1 (IS)

Sælvig: Grågås 8, Gråand 4, Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Skarv 3, Blishøne 6, Rørhøg 4, Spurvehøg 2, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 4, Musvit 4, Blåmejse 4, Gransanger 2, Gråsisken 3, Stillits 4, Dompap 1, Gærdesmutte 1(CBr)
 
07.04.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 14 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Grønirisk 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 4, Tyrkerdue 1 SY, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2 YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 SY, Bogfinke 4 - 2 SY, Ravn 1 OF (MWH)

Hverremosen:  Grågås 8, Gravand 6, Gråand 6, Skeand 1, Krikand 20, Toppet Skallesluger 1, Strandskade 2, Vibe 10 - 1 på rede, Hjejle 15, Rødben 4, Hvidklire 1 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 3 OF, Stormmåge 18 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 v. rede, Bogfinke 2 (BS)

Sælvig: Bramgås 340, Grågås 12, Rørhøg 1, Ringdrossel 1, Vindrossel 3, Rødhals 2 (CBr)

06.04.2020
Issehoved (Kl. 08:05-12:10): Knopsvane 2, Grågås 6, Canadagås 7, Bramgås 64, Gråand 3, Ederfugl 10, Toppet Skallesluger 3, Skarv 14, Spurvehøg 2 N, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Svaleklire 1 OF, Sølvmåge 18, Sildemåge 2, Ringdue 64 T, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 12 R/T, Rødhals 30+, Sangdrossel 40+, Vindrossel 20+, Misteldrossel 4, Sjagger 39 R/T, Solsort 2, Gransanger 3, Rødtoppet Fuglekonge 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Stor Tornskade 1, Husskade 1, Gråkrage 9, Allike 14, Stær 61, Bogfinke 60+T, Kvækerfinke 2, Grønirisk 1, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Mårup: Agerhøne 2 (MWH)

Golfbanen: Hvid Stork 2 OF (WH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gråkrage 2 - bygger rede, Stær 4, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Stillits 2 (BS)

Sælvig: Grågås 8, Gråand 3, Gråstrubet Lappedykker 3, Musvåge 1, Rørhøg 1, Strandskade 2, Svaleklire 1, Dobbeltbekkasin 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Ringdrossel 1, Vindrossel 13 (CBr)

05.04.2020
Tranebjerg: Hvid Stork 1 OF kl. 12:40 (NHR)

Kragemosen: Grågås 70+, Bramgås 85 OF, Gråand 2, Krikand 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Tamdue 5, Sanglærke 3, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 3, Rødhals 1, Stenpikker 1, Skægmejse 2, Husskade 1, Tornirisk 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 23 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Allike 4 OF, Gråkrage 1, Stær 2, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)



04.04.2020
Sildeballe: Trane 35 N kl. 17:15 (CEN)

Kragemosen: Sølvhejre 1 (CF)

Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 2, Ederfugl 40+, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 12, Storspove 2, Sanglærke 3, Engpiber 5, Rørspurv 1 (MWH)

Brokold: Bramgås 800+, Mørkbuget Knortegås 50+, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 22, Strandskade 2, Klyde 2, Rødben 1, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 17 (MWH)

Kolby Kås: Tejst 1, Spurvehøg 1 (IS)

Vesborg: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 2, Tornirisk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 4 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3 SY, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Stær 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Have på Rosenvej, Fogedmarken: Stillits 1 (AVW)

Have i Østerløkken: Musvåge 1 OF, Hvid vipstjert 4, Rødhals 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4 - 2 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 2 - 1 SY, Gulspurv 1 SY (MWH)


03.04.2020
Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 8, Pibeand 4, Ederfugl 100+,  Skarv 200+, Strandskade 4, Rødben 1, Lille Kobbersneppe 27, Storspove 8, Sølvmåge 50+ (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Storspove 1 (MWH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 5, Gransanger 1 SY, Gulspurv 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 10 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Bogfinke 2 SY, Stillits 1 (BS)


02.04.2020
Lillehavet, Langør: Gravand 4, Strandskade 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Vindrossel 60+, Musvit 3, Blåmejse 2 (IS)

Østenlands: Gråand 6, Krikand 5, Toppet Skallesluger 6, Blishøne 2, Gransanger 1, Stær 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Stær 4, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerløkken: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Bogfinke 2 (MWH)


01.04.2020
Barnekold: Grågås 42, Bramgås 7, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 22, Gråand 18, Spidsand 4, Pibeand 22, Ederfugl 120, Fiskehejre 3, Musvåge 1, Strandskade 4, Hjejle 12, Rødben 15, Lille Kobbersneppe 14, Storspove 39, Engpiber 2, Rødhals 1, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 1 (MWH)

Ballen: Rørhøg 1 (ML)

Toftebjerg: Rørhøg 1 (ML)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 1, Tyrkerdue 1, Vindrossel 50+, Musvit 5, Blåmejse 3, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Strandskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 12 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)




Marts 2020

 
31.03.2020
Skovfogedhuset: Tårnfalk 1 OF, Ringdue 2, Stor flagspætte 2 Rødhals 2, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Sortmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 15 (MWH)

Østerby: Stær 50+ (JH)

Lundgærde: Hvid Vipstjert 3 R (JH)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1,  Gråkrage 1, Skovspurv 2, Grønirisk 2, Stillits 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Rødhals 4, Vindrossel 7, Gransanger 3, Musvit 13, Skovskade 3, Dompap 2 - han og hun, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Grågås 2, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 9 (IS)

Ballen: Trane 1 N kl. 13:00 (SH)


30.03.2020
Østerhede: Fiskehejre 1 OF, Ringdue 2, Sanglærke 8 SY + 4 R, Engpiber 1 SY + 7 T, Skærpiber 1 R, Hvid Vipstjert 1 R, Stær 45 T, Tornirisk 14 T (MWH)

Besser Rev: Alm. Ryle 50 (AVW)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Vindrossel 150+Musvit 9, Gærdesmutte 2 (IS)

Østenlands: Musvåge 1, Gråand 4, Mørk Jordhumle 1 (IS)

Lushage: Ederfugl 120+Hættemåge 26, Hvid Vipstjert 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 16 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2, Stær 3, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Pilemosen: Grågås 40+, Gråand 6, Skeand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 2 - han og hun, Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 1 (AØK, GK) 


29.03.2020
Brattingsborg: Havørn 2 (ML)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Husskade 2, Bogfinke 2  (MWH)


28.03.2020
Toftebjerg: Hvid Stork 1 (CBr, ML, MWH)

Kragemosen: Grågås 80+, Krikand 3, Gråstrubet Lappedykker 2, Stor Præstekrave 2, Ringdue 4, Sanglærke 4, Engpiber 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 4, Stær 5, Bogfinke 1, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 10, Vindrossel 1, Gransanger 3, Musvit 2, Ravn 2 (BS)

Lushage: Ederfugl 11 (BS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Sælvigbugten: Knopsvane 7, Gråand 5, Sanglærke 2 (IS)

Langør: Grågås 14, Gråand 4, Fiskehejre 1 (IS)

Hellemosevej: Gråand 6, Blishøne 8, Strandskade 4 (IS)


27.03.2020
Sælvigbugten: Trane 7 NØ kl. 10:00 (OL, KLC)

Toftebjerg: Hvid Stork 1 kl. 15:55 (ML)

Agerup: Hvid Stork 1 kl. 17:50 (CEN)

Tranemosen: Grågås 5, Troldand 15, Sølvmåge 40, Hættemåge 10, Blishøne 7, Ringdue 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Gulspurv 1 (BS)

Brattingsborg: Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Gærdesmutte 2, Ravn 1 (IS)

Lushavn - Vesborg: Knopsvane 2, Stor Præstekrave 5, Gulspurv 2 (IS)

Sælvigbugten: Rørhøg 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2, Splitterne 11 (MWH)
 

26.03.2020
Øster Hedekrog: Ederfugl 50, Sortand 125, Fløjlsand 27, Toppet Skallesluger 24, Gråstrubet Lappedykker 14, Musvåge 1, Stor Præstekrave 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 4, Solsort 2, Gransanger 3 SY, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 3 SY (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg: Grågås 2, Musvåge 2, Rødhals 1, Blåmejse 3, Skovskade 2 (IS)

Lushage: Skærpiber 2, Rørspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 Ringdue 4, Tyrkerdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 12, Bogfinke 1 (BS) 


25.03.2020
Barnekold: Knopsvane 1, Grågås 60, Gravand 22, Gråand 54, Spidsand 2, Pibeand 145, Krikand 20, Ederfugl 70+, Strandskade 8, Klyde 3, Hjejle 89, Rødben 4, Stormmåge 24, Hættemåge 300 (MWH)

Tranebjerg: Trane 31 kl. 09:45 (CJ)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Sanglærke 2, Musvit 6, Blåmejse 2 (IS)

Ballebjerg: Halemejse 2 (CB)

Have i Pillemark: Stormmåge 19 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 4, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS) 


24.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50 R + 5 N, Sortand 27, Fløjlsand 1, Skarv 12 T, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Sanglærke 5, Engpiber 2, Rødhals 3, Fuglekonge 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Husskade 3 Bogfinke 5, Tornirisk 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 2, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Østerløkken: Trane 2 (MWH)



23.03.2020
Draget, Besser Rev: Bramgås 10 N, Mørkbuget Knortegås 5, Ederfugl 50+, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 70, Stenvender 9, Sanglærke 1, Engpiber 1 (MWH)

Fogedmarken: Trane 21 T kl. 09:00 (AVW)

Tranemosen: Trane 70 N kl. 13:45 (PB)

Tranebjerg: Trane 2 NØ kl. 15:45 (LX)

Agerup: Trane 2 NØ kl. 16:00 (CEN)

Østenlands, Brattingsborg: Grågås 2, Gråand 4, Blishøne 3, Strandskade 2, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Gransanger 2, Fuglekonge 2, Musvit 9, Blåmejse 5, Bogfinke 40+ (IS)

Stavns Fjord: Havørn 1 (CB)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Munk 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 6. Skovspurv 1, Bogfinke 2. Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Mørkbuget Knortegås 7, Splitterne 2, Hvid Vipstjert 2  (CBr)


22.03.2020
Sælvig: Duehøg 1 (CBr)

Stenskov: Sanglærke 1, Engpiber 1, Tornirisk 2, Rørspurv 2 (MWH)

Brokold/Eskeholm: Bramgås 800+, Grågås 8, Gravand 16, Gråand 8, Spidsand 2, Pibeand 110, Strandskade 24, Hjejle 60, Stor Præstekrave 3, Alm. Ryle 24, Lille Kobbersneppe 12, Storspove 80, Sildemåge 1, Sølvmåge 32, Stormmåge 14, Hættemåge 470 (MWH)

Tranebjerg: Munk 1 (NHR)

Grusgraven: Rød Glente 1 (HOK)

Have i Pillemark: Stormmåge 5, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 6, Skovspurv 1, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)

Brattingsborg: Grågås 2, Rød Glente 1, Musvåge 2, Strandskade 2, Rødhals 1 (IS)

Ørby: Knopsvane 1, Grågås 9, Skovspurv 5 (IS)


21.03.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 10, Musvåge 2, Ringdue 4 SY, Huldue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 8, Rødhals 2, Solsort 3, Musvit 2, Sortmejse 1, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8, Bogfinke 7 SY, Grønirisk 2 (MWH)

Lushavn: Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 50+ OF, Tyrkerdue 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Solsort 2, Musvit 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 2. Grønirisk 1, Dompap 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerby: Gråstrubet Lappedykker, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5, Stillits 5, Gulspurv 2 (JH)

Lushavn/Lushage: Ederfugl 40+, Toppet skallesluger 13, Musvåge 1, Strandskade 2, Gulspurv 4 (IS)


Sælvig: Grågås 6, Gråstrubet Lappedykker 3, Spurvehøg 1, Dobbelt Bekkasin 2, Skovskade 1, Sangdrossel 1, Stær 9, Blåmejse 4, Musvit 2, Dompap 1, Gransanger 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (CBr)
 

20.03.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Rødhals 3, Solsort 2, Musvit 4, Sortmejse 2, Grønsisken 1 (MWH)

Hesselholm Made: Misteldrossel 1, Stær 250 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 3, Gransanger 3, Musvit 5, Blåmejse 4, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Gråkrage 1, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (BS)


19.03.2020
Kanhave: Gransanger 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1 SY (MWH)

Kragemosen: Grågås 70+, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4 - 2 par, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Ringdue 4, Vandrikse 2, Sanglærke 3, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 9, Gransanger 2, Rørspurv 1 (MWH) 

Kragemosen: Musvåge 2, Vandrikse 3, Sanglærke 12, Gransanger 1, Stillits 1, Gulspurv 1, Rørspurv 4 (JL)

Nordby: Trane 1 S (JL)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 22, gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (BS)

Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 1,  Ederfugl 70+, Hvinand 2, Fiskehejre 1, Musvåge 3, Vibe 3, Sjagger 15, Gærdesmutte 1, Stær 12 (IS)

Kolby: Musvåge 1 (IS)


18.03.2020
Hesselholm Made: Misteldrossel 8 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 8, Lille Kobbersneppe 14, Storspove 4 (MWH)

Grusgraven: Grågås 2 OF, Gråand 4, Troldand 13, Lille Lappedykker 1 SY, Blishøne 4, Solsort 1, Fuglekonge 1, Musvit 1, Sortmejse 5, Blåmejse 12 (MWH)

Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 2 (MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 2 (CBr)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grønbenet Rørhøne 1, Hvid Vipstjert 1 (CBr)

Fårefolden:
Sortmejse 1 (CBr)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 2, Musvit 7, Skovskade 1, Bogfinke 150+ (IS)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Stær 3, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Onsbjerg: Munk 1 (MLM)


17.03.2020
Golfbanen: Grågås 2, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4 - 2 par, Musvåge 1, Blishøne 8 - 4 par, Ringdue 12, Sanglærke 2, Musvit 1 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 8, Musvit 5, Gærdesmutte 4, Træløber 1, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Grusgraven: Gråand 5, Troldand 10, Gråstrubet Lappedykker 1 (KT)


16.03.2020
Sælvigbugten: Strandskade 2, Stor Præstekrave 3 (MWH)

Lillehavet: Strandskade 3, Rødben 1, Storspove 11 (MWH)

Fårefolden: Stor Flagspætte 2, Jernspurv 2, Solsort 3, Musvit 2 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 4 (BS)

Lilleøre: Ederfugl 8, Storspove 4, Hættemåge 8, Gråkrage 3 (BS)

Nordby Bugt: Ederfugl 10, Sortand 1, Toppet Skallesluger 2, Hjejle 4, Sanglærke 8 (BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 150+, Sanglærke 1 (IS)

Lushavn: Toppet Skallesluger 5, Havørn 1 AD, Musvåge 2, Musvit 5 (IS)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Knopsvane 2, Grågås 10, Bramgås 460, Gråand 3, Blishøne 4, Spurvehøg 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Husskade 2, Gråkrage 4, Allike 2, Stær 24, Lille Korsnæb 1 (CBr)


15.03.2020
Barnekold: Grågås 2, Bramgås 387, Mørkbuget Knortegås 57, Gravand 76, Gråand 24, Pibeand 10, Ederfugl 60, Fiskehejre 3, Havørn 1 AD, Musvåge 3 T, Strandskade 5, Klyde 8, Vibe 2, Hjejle 140, Storspove 23, Hættemåge 300, Stormmåge 40, Sanglærke 2, Engpiber 3, Hvid Vipstjert 2, Allike 70, Råge 20, Stær 175, Bogfinke 8 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 2, Musvåge 2, Blishøne 1, Stor flagspætte 1, Musvit 9, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Husskade 2, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 3, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)

Torup: Jernspurv 1, Stær 2 (GEL)

Hverremosen: Grågås 12, Blisgås 3 OF, Gravand 2, Gråand 6, Krikand 12, Troldand 6, Strandskade 2, Vibe 20, Stor Præstekrave 2 (JL)

Nordby: Jernspurv 1 (JL) 


Sælvig: Grågås 4, Gåand 7, Gravand 2, Gråstrubet Lappedykker 1,Toppet Skallesluger 46, Stor Præstekrave 4, Rødben 1 (CBr)


14.03.2020
Sælvig: Grågås 6, Gråstrubet Lappedykker 1, Gravand 4, Blishøne 4, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Husskade 1, Sangdrossel 1, Stær 18 (CBr)
 
Kragemosen: Grågås 50 + 10-12 par, Gråand 20, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Klippedue/Tamdue 8 R/T, Sanglærke 2, Engpiber 2, Rødhals 1, Musvit 2, Ravn 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ravn 2 ved reden (AVW, KS)


13.03.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 20+, Stor Flagspætte 4, Misteldrossel 2, Solsort 3, Musvit 5, Skovskade 2, Ravn 2, Bogfinke 25 - 3 SY, Grønirisk 1 SY (MWH)

Lushage: Ederfugl 140, Sortand 5, Toppet Skallesluger 12, Musvåge 5, Musvit 1, Bogfinke 4 (MWH)

Tanderup/Selsingegårde: Grågås 6, Stormmåge 5, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2 (BS)

Skovfogedhuset: Skovsneppe 1, Sanglærke 2 (KT)

Ørby: Havørn 1 (HS, LC)


12.03.2020
Alstrup: Tyrkerdue 6, Skovspurv 4, Bogfinke 9 (MWH)

Armhoved v. Langør Kirke: Bramgås 280, Storspove 1, Stær 150 (MWH)

Hesselholm Made:
Misteldrossel 8, Sjagger 13, Vindrossel 4 (MWH)


Lillehavet v. Langør: Strandskade 5, Storspove 7 (MWH)


11.03.2020
Lushage: Ederfugl 5, Musvåge 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Hvid Vipstjert 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Grågås 6, Musvåge 2, Blåmejse 3, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Gråand 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 4, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


10.03.2020
Sildeballe: Bramgås 250 (MWH)

Barnekold: Grågås 4, Bramgås 30, Gravand 21, Gråand 29, Pibeand 14, Ederfugl 25, Hvinand 42, Strandskade 4, Klyde 2, Vibe 5, Hjejle 30, Alm. Ryle 1, Storspove 41, Hættemåge 115, Stormmåge 45, Engpiber 10 (MWH)

Brattingsborg Skov v. Jettehøj: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Blåmejse 6 (IS)

Brattingsborg Skov v. Ørnslund: Musvit 4, Skovskade 1, Ravn 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Musvit 1 SY, Gråkrage 1 SY, Bogfinke 1 (BS)


09.03.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Vibe 1 OF, Storspove 5 OF, Stor Flagspætte 3, Rødhals 1, Sjagger 12, Solsort 2, Musvit 7, Sortmejse 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 8, Dompap 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Grågås 4, Havørn 1 AD, Musvåge 3, Stor flagspætte 3, Musvit 5, Blåmejse 9, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Gråand 3, Strandskade 2, Ravn 2 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 11, Blishøne 2 (IS) 



08.03.2020
Yderste Holm: Grågås 5 OF, Bramgås 9 OF, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 2, Ederfugl 300, Hvinand 10, Skarv 250, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 9, Hjejle 50, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 70, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 9, Svartbag 4, Sildemåge 2, Sølvmåge 120 (MWH)

Lillehavet: Bramgås 85 OF, Gravand 2, Hvinand 2, Stor Skallesluger 2, Stær 75 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 1, Musvit 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


07.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 120+, Stor Præstekrave 8, Ringdue 2, Sanglærke 10, Engpiber 2, Solsort 1, Musvit 1, Gråsisken 19 T, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Lushavn: Gråand 2, Hvinand 17, Musvåge 1, Strandskade 2, Hjejle 100+, Sanglærke 2, Sjagger 16, Stær 9 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Issehoved: Stær 8 (CB)


06.03.2020
Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 2 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 2, Stor Præstekrave 3 (MWH)

Yderste Holm: Grågås 100+, Skarv 200+, Havørn 1, Strandskade 8, Hjejle 70, Alm. Ryle 25, Storspove 4 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 11, Stor Præstekrave 2, Storspove 4 (MWH)

Grusgraven: Troldand 9, Lille Lappedykker 1 SY (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 100+, Stor Flagspætte 3, Musvit 15, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Bramgås 14 OF, Strandskade 2, Vibe 30+, Stor Præstekrave 2 (IS)

Have i Pillemark: Gråand 1 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 2 (BS)


05.03.2020
Sælvig: Hvid Vipstjert 2, Husskade 4 (CBr)

Østerløkken: Rød Glente 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Husskade 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 8, Musvåge 1, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 5, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 25, Gulspurv 40 (MWH)

Lushage: Grågås 6, Fiskehejre 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 2, Ringdue 200+, Stor Flagspætte 3, Musvit 13, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Stær 6 (IS)

Ørby: Havørn 1 OF (HS, LC)



04.03.2020
Kragemosen: Grågås 70, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 7 N, Ringdue 24, Sanglærke 3, Sjagger 4, Blåmejse 3 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 100+, Sortand 170+, Fløjlsand 2, Toppet Skallesluger 6, Sule 3 SV, Strandskade 2, Sanglærke 4, Solsort 1, Musvit 2, Husskade 2, Stær 28 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 10, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborg: Sangsvane 30+, Havørn 2 AD, Vibe 20+, Sjagger 40+ (IS)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Kolby Kås: Ederfugl 4, Sortand 5, Spurvehøg 1, Skærpiber 2 (IS)

Østerløkken: Rød Glente 1 N (MWH)



03.03.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 230, Blisgås 10 OF, Bramgås 500 OF, Mørkbuget Knortegås 48, Gravand 28, Gråand 56, Spidsand 8, Pibeand 30, Ederfugl 75, Hvinand 30, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Strandskade 11, Klyde 3, Vibe 8, Storspove 47, Svartbag 2, Sølvmåge 40+, Hættemåge 30, Sanglærke 8 OF, Gråkrage 14, Stær 120, Solsort 1, Musvit 1, Stillits 12 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Skovsneppe 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 6, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1 (IS) 

Have i Pillemark: Stormmåge 20 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Allike 25 OF, Bogfinke 1 (BS)


02.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 20, Fløjlsand 1, Skarv 12, Stor Præstekrave 7, Sandløber 4, Svartbag 1, Sølvmåge 20+, Sanglærke 19, Engpiber 3, Rødhals 2, Solsort 9, Musvit 1, Gråsisken 2, Gulspurv 2 (MWH)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 50+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Vibe 60+, Sanglærke 2, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Strandskade 3 (IS)


01.03.2020
Østerløkken: Fasan 5, Musvåge 1, Sølvmåge 44, Stormmåge 10, Ringdue 4, Solsort 2, Musvit 5, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 8, Stillits 1 (MWH)





Februar 2020



29.02.2020
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Bramgås 12, Grågås 6, Gråand 7, Krikand 2, Musvåge 1, Blishøne 6, Skovsneppe 1, Husskade 1, Stær 6 (CBr)

Hellemosevej: Grågås 200+ OF, Gråand 4, Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Musvåge 1, Blishøne 4 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Solsort 1, Musvit 8, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovspurv 7, Bogfinke 2, Grønirisk 7, Stillits 1 (MWH)

Lushavn: Hvinand 3, Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


28.02.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Musvåge 1, Solsort 1, Musvit 3, Sortmejse 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 8, Dompap 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)


27.02.2020
Yderste Holm: Grågås 6, Bramgås 1, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 4, Gråand 4, Ederfugl 150+, Hvinand 50+, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 8, Havørn 1 2-3 K, Strandskade 9, Hjejle 125, Alm. Ryle 12, Islandsk Rødben 7, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 5, Bjergirisk 40, Spættet Sæl 4 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 4, Ederfugl 80, Hvinand 44, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 3, Storspove 11 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 9, Sortand 6, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)

Torup: Sølvmåge 2, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 4, Blåmejse 4, Stær 1, Gråspurv 6, Skovspurv 40+, Bogfinke 4 (GEL) 

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 3, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 50+, Bogfinke 1 (BS)


26.02.2020
Grusgraven: Troldand 11, Stor Flagspætte 2, Sjagger 14, Solsort 1, Fuglekonge 20+, Musvit 2, Sortmejse 12, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Storspove 7 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 40+ (IS)

Lushavn/Vesborg: Ederfugl 24, Sortand 2, Hvinand 5, Toppet Skallesluger 3 (IS)

Brundby Mark: Stillits 7 (NHR)



25.02.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 6 - 2 AD + 4 JUV, Gravand 2, Pibeand 2, Toppet Skallesluger 1, Ederfugl 24, Strandskade 3, Storspove 9, Hættemåge 17 (MWH) 


24.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 140, Grågås 82 (MWH)

Langør: Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 1, Strandskade 2, Storspove 40 OF (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 24, Bramgås 3, Sanglærke 2 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 40+, Bomlærke 1 (IS)


23.02.2020
Alstrup: Bramgås 400+ OF (MWH)

Langør Kirke: Bramgås 300+ R, Storspove 4 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 22, Sortand 8, Fløjlsand 42, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 4, Gråstrubet Lappedykker 1, Stor Præstekrave 1, Alk 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 3 OF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Ørby, Høtoftevej: Grågås 2, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Ederfugl 12, Sortand 5, Hvinand 2, Skarv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Musvit 5, Skovskade 3 (IS)


22.02.2020
Barnekold: Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 47, Gråand 78, Pibeand 67, Ederfugl 12, Hvinand 16, Strandskade 15, Storspove 120 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Kvækerfinke 40+ (IS)

Strandskoven: Sortmejse 1 (TR)


21.02.2020
Issehoved: Knopsvane 2, Ederfugl 20+, Sortand 30+, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 11, Skarv 10, Sule 2, Musvåge 1, Stor Præstekrave 5, Sandløber 3, Sanglærke 8, Engpiber 1, Snespurv 3 (MWH) 

Kragemosen: Spurvehøg 1, Sjagger 80+, Stær 70+ (MWH)

Hellemosevej: Troldand 3, Strandskade 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD + 1 2K, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Vibe 40+, Trane 2 SV, Sanglærke 5 (IS)


20.02.2020
Toftebjerg: Bramgås 4000 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 4, Krikand 3, Havørn 1 AD, Musvit 13, Blåmejse 1, Skovskade 1 (IS)



19.02.2020
Onsbjerg: Grågås 47, Blisgås 31, Bramgås 250+, Munk 1 (MWH)

Grusgraven: Troldand 15, Blishøne 5 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 100+, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Vibe 100+, Sjagger 50+, Stær 15 (IS)

Langør: Strandskade 1, Storspove 14 (WH)


18.02.2020
Issehoved: Ederfugl 40, Sortand 70, Fløjlsand 4, Skarv 5, Stor Præstekrave 2, Sandløber 1, Alm. Ryle 1, Tejst 1, Sanglærke 8, Engpiber 4, Musvit 1 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Ederfugl 40+, Sortand 5, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1, Blishøne 2, Skovskade 1 (IS) 


17.02.2020
Alstrup: Grågås 92 - en grågås med blå halsring: 0 RP, Blisgås 27, Bramgås 270 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvit 4, Skovskade 2, Bogfinke 40+ (IS)

Rosenvej, Fogedmarken: Halemejse 4 (AVW)


16.02.2020
Alstrup: Grågås 264, Blisgås 26, Bramgås 2 (MWH)

Lillehavet, Langør: Grågås 4, Gravand 2, Musvåge 1, Strandskade 4, Storspove 14 (MWH)


15.02.2020
Barnekold: Grågås 8, Mørkbuget Knortegås 47, Gravand 86, Gråand 145, Pibeand 8, Troldand 3, Ederfugl 12, Hvinand 20, Strandskade 9, Islandsk Rødben 2, Storspove 56, Sanglærke 2, Solsort 1, Musvit 1 (PW, MWH) 

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 1 (IS)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 1, Skovspurv 15, Bogfinke 1, Grønirisk 7, Stillits 2 (MWH)


14.02.2020
Besser: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 8, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Grønsisken 2 (PW, MWH)

Barnekold: Grågås 12, Bramgås 700+ OF, Gravand 25, Gråand 23, Pibeand 2, Musvåge 1, Strandskade 10, Storspove 55 (PW)

Besser Made: Grågås 95, Bramgås 52 OF, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3, Vindrossel 38, Nordlig Gråsisken 40 (PW)

Toftebjerg: Sangsvane 160, Grågås 115, Blisgås 2 (PW, MWH)

Langør: Ederfugl 50+, Fløjlsand 1, Fiskehejre 1, Lille Lappedykker 4, Strandskade 2 (PW, MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 10, Fløjlsand 24, Sortand 5, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 11 (PW, MWH) 

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 2 OF, Grønirisk 6 (BS)

Lushage: Ederfugl 50+, Sortand 25, Musvåge 2, Sanglærke 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Skovskade 2 (IS)


13.02.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 70 OF, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Fuglekonge 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Bogfinke 25, Gulspurv 1 (MWH)

Vester Kanal/Lushavn: Ederfugl 16, Sortand 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2, Gulspurv 5 (IS)

Fogedmarken: Skovsneppe 2 (AVW)


12.02.2020
Hårmark: Grågås 2, Gråand 12, Knarand 2 (AØ, MWH)

Langemark: Bramgås 125 OF, (MWH)


11.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 170 (MWH)

Hellemosevej: Troldand 2 (MWH)

Lilleøre: Sanglærke 2, Bogfinke 7, Gulspurv 3 (MWH)

Langør: Bramgås 180 OF, Ederfugl 20, Hvinand 15, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 1. Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (BS)


10.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 94, Grågås 82 (MWH)

Kanhave: Grågås 32 (MWH)

Langør: Ederfugl 40+, Hvinand 20, Stor Skallesluger 1, Lille Lappedykker 1, Sjagger 15 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 11, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 2, Blishøne 2, Skovskade 1 (IS)


09.02.2020
Østerløkken: Fasan 4, Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovspurv 10, Bogfinke 1, Grønirisk 9, Stillits 4 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 80 - 90, Allike 60+ (IS)

Vesborg: Ederfugl 7 OF (IS)


08.02.2020
Kragemosen: Sangsvane 7 OF, Grågås 7 OF, Krikand 30+, Ringdue 5, Sanglærke 1, Engpiber 7, Skovspurv 12, Gulspurv 19 (MWH)

Lilleøre: Grågås 4, Bramgås 5 OF, Krikand 4, Ederfugl 200, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 25, Sanglærke 3, Engpiber 7, Bjergirisk 2, Spættet Sæl 20 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 3, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Musvit 31, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Ederfugl 11, Sortand 2 (IS)


07.02.2020
Barnekold: Grågås 2, Mørkbuget Knortegås 30, Gravand 23, Gråand 175, Pibeand 2, Ederfugl 15, Hvinand 52, Stor Skallesluger 4, Strandskade 5, Storspove 59 (MWH)

Besser Made: Grågås 110, Bramgås 1500+ (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 116 (MWH)

Langemark: Grågås 38, Blisgås 7, Bramgås 41 (MWH)

Issehoved: Grågås 4, Ederfugl 150, Sortand 380, Fløjlsand 5, Toppet Skallesluger 3, Sanglærke 8, Engpiber 16 (LB, STE)

Nordsamsø: Sangsvane 200, Grågås 220, Bramgås 380, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Sjagger 50, Stær 25 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Knopsvane 2 OF, Musvåge 3, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Sangsvane 6 (IS)


06.02.2020
Østenlands: Blishøne 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 40+, Sortand 32, Toppet Skallesluger 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 (BS)


05.02.2020
Langør: Grågås 175, Gravand 6, Gråand 42, Pibeand 50, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Storspove 8 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Solsort 5, Musvit 4, Sortmejse 4, Blåmejse 4, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3 (MWH)

Fogedmarken, Rosenvej: Havørn 1 OF/Ø kl. 11:20 (AVW)

Østerløkken: Havørn 2 AD OF/N kl. 10:45 (MWH)


04.02.2020
Vesborg: Ederfugl 2, Sortand 3, Skarv 4, Musvåge 2, Svartbag 1, Sølvmåge 27, Stormmåge 45, Rødhals 1, Sjagger 24, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Marsvin 3 (MWH)

Lushavn: Sortand 5, Musvåge 1, Spættet Sæl 1 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 40+, Havørn 2 AD, Sjagger 30+, Skovskade 2 (IS)


03.02.2020
Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 25, Sjagger 200+, Vindrossel 4, Solsort 2, Musvit 5, Gærdesmutte 1, Stær 10, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Grønirisk 8, Stillits 4 (MWH)


02.02.2020
Issehoved: Sandløber 1 (WH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Knopsvane 1, Grågås 4, Gråand 12, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Blishøne 6, Storspove 1, Skovsneppe 1, Musvit 6, Blåmejse 3, Bogfinke 7, Grønirisk 2, Skovspurv 2 (CBr)

Alstrup: Gråspurv 5, Skovspurv 9 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 20, Fløjlsand 29, Sortand 3, Hvinand 25, Toppet Skallesluger 15, Skarv 4, Rødstrubet Lom 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Alk 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Stor Flagspætte 1, Sjagger 5, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Bogfinke 15 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 5, Ringdue 100+, Stor flagspætte 2, Sjagger 40+, Musvit 11, Skovskade 2 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Sanglærke 1 (IS)


01.02.2020
Barnekold: Grågås 4, Mørkbuget Knortegås 45, Gravand 24, Gråand 135, Pibeand 12, Ederfugl 4, Hvinand 40, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Strandskade 7, Vibe 2, Storspove 48, Sølvmåge 95, Stormmåge 17, Hættemåge 80 (MWH)

Mårup: Bramgås 235 (KH, TVH)

Toftebjerg: Sangsvane 106 (KH, TVH)





Januar 2020


31.01.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 140+, Fløjlsand 4, Skarv 8, Svartbag 2, Sølvmåge 22, Sanglærke 2, Engpiber 4, Rødhals 1, Sjagger 15, Musvit 2 SY, Blåmejse 1, Gråkrage 3, Stær 45 (KH, TVH, MWH)

Lushage: Ederfugl 25+, Sortand 13, Hvinand 7, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Ringdue 60+, Stor flagspætte 2, Rødhals 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Solort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Allike 150+ OF (BS)

Østerløkken: Solsort 2, Musvit 5, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 12, Stillits 10 (MWH)

Onsbjerg: Grågås 150+, Blisgås 3, Bramgås 2000 (HOK, MWH)


30.01.2020
Ballen: Vindrossel 8, Skovspurv 3 (KH, TVH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Musvit 12 (KH, TVH) 

Draget, Besser Rev: Strandskade 1, Svartbag 1, Bjergirisk 8 (KH, TVH, MWH)

Tranemosen: Troldand 8 (KH, TVH)

Langør: Ederfugl 42, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 2, Storspove 1 (KH, TVH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 3, Stor Flagspætte 2, Sjagger 70+, Musvit 5, Blåmejse 3, Dompap 5 (IS) 


29.01.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Sjagger 28, Solsort 2, Musvit 13, Blåmejse 11, Skovskade 1, Ravn 2 (KH, TVH, MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 10, Fløjlsand 2, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 3 (KH, TVH, MWH)

Onsbjerg: Grågås 75, Bramgås 200+ (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 2-3K, Musvåge 1, Stor Flagspætte 3, Sjagger 100+, Musvit 11, Skovskade 2, Stær 1, Kvækerfinke 4 (IS)

Lushage: Grågås 8 (IS)

Vesterløkker: Allike 300 (HHA)

Tanderup: Sangsvane 110 (HHA)


28.01.2020
Østerløkken: Grågås 42, Bramgås 50 (KH, TVH, MWH)

Langør: Pibeand 2, Ederfugl 15, Hvinand 24, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 3, Lille Lappedykker 2, Strandskade 2 (KH, TVH, MWH)

Østenlands: Gråand 3, Hvinand 1, Musvåge 1, Blishøne 2, Blåmejse 5, Skovskade 1 (IS)

Ørby: Ringdue 8, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Husskade 1 (IS)


27.01.2020
Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Grønirisk 15, Stillits 10 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 15+, Skovskade 3, Bogfinke 20+, Kvækerfinke 6 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 80+, Grågås 30+ (IS)


26.01.2020
Østerløkken: Bramgås 150+, Musvåge 1, Musvit 5, Blåmejse 1, Stillits 10, Grønirisk 9, Dompap 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 4, Gravand 27, Gråand 282, Pibeand 44, Krikand 1, Hvinand 12, Stor skallesluger 2, Toppet Skallesluger 7, Storspove 44 (MWH)

Besser: Bramgås 1500+ OF (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 1, Havørn 2 AD, Musvåge 3, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 3, Musvit 11, Skovskade 3, Allike 50+, Bogfinke 30+ (IS)


25.01.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Musvåge 1, Ringdue 70+, Stor Flagspætte 3, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Ravn 2, Bogfinke 25 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 20, Stor flagspætte 1, Sjagger 15, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Bogfinke 1, Grønirisk 14, Stillits 7, Dompap 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Ringdue 1 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1 (BS)

Østenlands: Hvinand 3, Toppet Skallesluger 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 200+, Stor Flagspætte 4, Musvit 3, Skovskade 3, Gråkrage 40+, Allike 20+ (IS) 


24.01.2020
Grusgraven: Knopsvane 2, Gråand 4, Troldand 4, Blishøne 3 (MWH)

Have i Pillemark: Rødhals 1 SY, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Allike 30 OF (BS)


23.01.2020
Draget, Besser Rev: Pibeand 24, Ederfugl 80, Sortand 3, Bjergand 1, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 7 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue/Klippedue 18 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 19, Grågås 8 (IS)

Ørby: Sangsvane 9 OF, Tyrkerdue 2, Sjagger 6 (IS)

Vesborg: Ederfugl 5, Sortand 4, Musvåge 3 (IS) 



22.01.2020
Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 9, Bogfinke 2 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 4 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue 14 (MWH)

Langør: Gravand 1, Ederfugl 7, Hvinand 1, Toppet skallesluger 12, Strandskade 9, Storspove 21 (IS)

Stavns Fjord: Gråand 24, Tårnfalk 1 (IS)

Onsbjerg: Bramgås 800+, Gråand 30+ (IS)

Alstrup: Sangsvane 18, Gråand 6 (IS)


21.01.2020
Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 29, Gravand 5, Gråand 8, Pibeand 4, Ederfugl 280, Hvinand 70, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 13, Hjejle 115, Alm. Ryle 30, Islandsk Ryle 3, Islandsk Rødben 2, Storspove 14, Bjergirisk 70 (MWH)

Tranebjerg: Silkehale 12 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Sortand 1, Hvinand 5, Toppet skallesluger 2, Musvåge 2, Blishøne 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Allike 30+ (IS)


20.01.2020
Barnekold: Grågås 4 OF, Bramgås 1400 OF - 2 flokke, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 10, Gråand 154, Pibeand 62, Hvinand 65, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 4, Vibe 1, Storspove 46 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 120 OF (MWH)


19.01.2020
Issehoved: Grågås 10 OF, Ederfugl 150+, Sortand 3, Hvinand 2, Sortstrubet Lom 1, Rødstrubet Lom 1, Skarv 8, Musvåge 1, Alk 5 (MWH)

Møgelmosen: Knopsvane 2 (AVW)

Skovfogedhuset: Halemejse 10 -15 (KT)

Grusgraven: Troldand 11 (KT)

Ørby: Tyrkerdue 2, Sjagger 22, Allike 50+, Skovspurv 7 (IS)

Lushage: Ederfugl 23, Tårnfalk 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 3, Sjagger 300+, Musvit 6, Blåmejse 3, Skovskade 4, Kvækerfinke 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Rødhals 1, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Allike 150+ OF, Skovspurv 20 (BS)

Tranemosen: Troldand 35, Fiskehejre 1, Stormmåge 20 (BS)

Langør: Ederfugl 6, Skarv 5 (BS)

Onsbjerg: Spurvehøg 1, Dompap 4 (MWH)


18.01.2020
Toftebjerg, Hellemosevej: Sangsvane 12, Knopsvane 5, Grågås 75, Blisgås 14, Bramgås 3500 (MWH)

17.01.2020
Bisgaard: Bramgås 2500 (CBr)

Sælvig: Fiskehejre 4, Bramgås 65, Knopsvane 3, Toppet Skallesluger 20, Ederfugl 17, Gråand 74, Hvinand 2, Storspove 1, Vandrikse 1, Strandskade 2, Hættemåge 1, Dompap 2, Blåmejse 2 (CBr)
 
Langør: Grågås 175, Bramgås 275, Storspove 17 (MWH)

Kongehøjen: Silkehale 14, Dompap 1 (MWH)

Stenskov: Engpiber 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brokold - Eskeholm: Knopsvane 1, Grågås 7 OF, Blisgås 13 OF, Mørkbuget Knortegås 20, Gravand 25, Gråand 54, Pibeand 120, Hvinand 4, Vandrefalk 1, Strandskade 2, Storspove 111, Sølvmåge 12, Hættemåge 95 (MWH)

Hverremosen: Sangsvane 255, Grågås 95, Bramgås 135 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2 SY, Gråkrage 1, Allike 50 OF(BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Ringdue 150+, Stor Flagspætte 3, Sjagger 24, Musvit 14, Skovskade 2 (IS)


16.01.2020
Øster Hedekrog: Grågås 19 N, Bramgås 175 OF, Ederfugl 28, Sortand 2, Fløjlsand 15, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 9, Skarv 3, Gråstrubet Lappedykker 5, Alk 2, Svartbag 1, Sølvmåge 10, Ravn 2 N, Spættet Sæl 1 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 15 OF, Stormmåge 1 OF, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (BS)

Østerløkken: Sølvmåge 24, Stormmåge 18, Husskade 3 (MWH)


15.01.2020
Langør: Grågås 220, Ederfugl 24, Hvinand 27 (MWH)

Kongehøjen: Silkehale 15 (MWH)


14.01.2020
Østerløkken: Bramgås 140, Husskade 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)

Lushavn - Østenlands: Ederfugl 30+, Sortand 21, Hvinand 5, Musvåge 1, Spurvehøg 1 (IS)



Landsdækkende Midvintertælling 2020 af alle arter af vandfugle v/NOVANA-teamet DCE, National Center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet.
Periode: 4. januar - 19. januar

13.01.2020
Toftebjerg: Sangsvane 132, Grågås 475 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 6, Stor Flagspætte 4, Musvit 5 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 30 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 95, Bramgås 68, Ringdue 300, Husskade 1, Vindrossel, Silkehale 9 (CBr)

12.01.2020
Barnekold: Knopsvane 4, Gravand 58, Gråand 211, Pibeand 34, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 64, Svartbag 2, Sølvmåge 15, Stormmåge 1, Hættemåge 30+ (MWH)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 18, Grågås 54, Musvåge 2, Stor flagspætte 1, Rødhals 1, Skovskade 1, Allike 50+ (IS)

Have i Pillemark: Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1 OF, Allike 70+ OF (BS)


11.01.2020
Stavns Fjord: Knopsvane 4, Grågås 57, Gravand 9, Gråand 84, Pibeand 45, Ederfugl 114, Hvinand 76, Skarv 99, Strandskade 14, Storspove 59, Svartbag 3 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 129 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Hvinand 1, Sjagger 30+ (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 2, Musvåge 2, Musvit 2 (IS) 

Sælvig: Fiskehejre 4, Sangsvane 4, Bramgås 160, Gråand 21, Blishøne 3, Sølvmåge 1, Gråkrage 4, Allike 2, Skovskade 1, Bogfinke 5, Musvit 4, Blåmejse 2, Stillits 5, Grønsisken 7 (CBr)



10.01.2020
Hjortholm: Grågås 35 OF, Gravand 49, Gråand 141, Spidsand 4, Pibeand 96, Krikand 2, Skarv 4, Strandskade 2, Islandsk Rødben 3, Storspove 1, Skærpiber 1-ringmærket med farveringe (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 130, Gråand 125, Pibeand 225, Hvinand 25, Strandskade 8 (PB, MWH)

Eskeholm: Bramgås 400 (PB, MWH)

Stavns Made: Storspove 130 (PB, MWH)


09.01.2020
Toftebjerg: Sangsvane 259, Grågås 700+ (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 309, Grågås 120 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Gråand 65, Spidsand 2, Strandskade 1 (MWH)

Nordby: Silkehale 23 (JL)

Kongehøjen: Silkehale 40+ (MWH)

Brattingsborg, Vester Kanal: Havørn 1 AD, Sjagger 50+, Allike 30+ (IS)


08.01.2020
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 1, Gravand 31, Gråand 270, Pibeand 39, Hvinand 14, Fløjlsand 1, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Strandskade 7, Storspove 26 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 6, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Ravn 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 34, Hvinand 6, Skærpiber 1 (IS)


07.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 70+ (MWH)

Bjørnedam: Grågås 5, Stor Skallesluger 1 (MWH)

Langør: Hvinand 42, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 7 (MWH)

Øster Hedekrog: Grågås 27 N, Ederfugl 10, Sortand 12, Fløjlsand 19, Skærpiber 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Sjagger 1, Solsort 5, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 4, Nordlig Gråsisken 4, Dompap 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 2, Ringdue 100+, Musvit 9, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


06.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 70+ (MWH)

Nordby: Tyrkerdue 2, Vindrossel 4, Sjagger 42, Grønirisk 25 (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 250, Grågås 1200+, Bramgås 500 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Solsort 1, Musvit 1 SY, Gråkrage 1, Allike 50 (BS)

Langør: Storspove 10 (AMJ)

Brattingsborg: Fuglekonge 6 (AMJ)

Østenlands: Gråand 5, Pibeand 3, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 300+, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)


05.01.2020
Kolby Kås Havn: Sortand 1, Skarv 17, Blishøne 2 (MWH)

Vesborg: Sangsvane 5 OF, Hvinand 17, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Vibe 44, Ringdue 150, Solsort 3, Ravn 2, Stillits 40 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 13, Skovskade 2, Dompap 2 (IS)

Have i Pillemark: Sangsvane 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Sjagger 2, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Allike 30 OF (BS)


04.01.2020
Golfbanen: Husskade 3 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 425, Grågås 275 (MWH)

Hesselholm Made: Misteldrossel 1, Sjagger 7 (MWH)

Kongehøjen: Sjagger 125 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Skovsneppe 1, Musvåge 1, Vindrossel 3 (CBr)

Landsdækkende Midvintertælling 2020 af alle arter af vandfugle v/NOVANA-teamet DCE - National center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet.

Periode: 4. januar - 19. januar


03.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 64 (MWH)

Langør: Ederfugl 45, Hvinand 23, Fløjlsand 1, Toppet Skallesluger 10, Lille Lappedykker 1, Strandskade 14, Svartbag 2, Hættemåge 12 (MWH) 

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 131, Gravand 7, Gråand 4, Pibeand 4, Ederfugl 27, Hvinand 14, Toppet Skallesluger7, Skarv 12, Strandskade 7, Hjejle 700+, Islandsk Ryle 3, Alm. Ryle 85, Islandsk Rødben 4, Storspove 10 (MWH) 

Sælvig: Fiskehejre 3, Gråand 17, Vandrikse 1, Skovskade 1 (CBr)

Bisgaard: Bramgås 2000 (CBr)

Toftebjerg: Sangsvane 125 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 11, Havørn 1, Musvåge 4, Skovskade 1, Gulspurv 3, Bomlærke 7 (IS)

Lushavn: Ederfugl 31, Hvinand 13 (IS)


02.01.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 3, Sangsvane 4 OF, Musvåge 2, Ringdue 8, Stor Flagspætte 2, Solsort 7, Fuglekonge 2, Halemejse 7, Musvit 20, Blåmejse 11, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 13, Kvækerfinke 4, Grønsisken 15, Dompap 1 (MWH)

Ørby: Allike 8, Råge 10 (MWH)

Brundby: Sjagger 20 (MWH)


01.01.2020
Østerløkken: Fasan 1, Grågås 24 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Husskade 2, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 1 OF, Gravand 26, Gråand 282, Pibeand 64, Ederfugl 15, Hvinand 42, Toppet Skallesluger 1, Sølvmåge 106, Hættemåge 72, Vindrossel 25, Bomlærke 15 (MWH)


Østenlands: Musvåge 1, Gråand 9, Musvit 5, Skovskade 1 (IS)