NYESTE IAGTTAGELSER 2022




 

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



December 2022


31.12.2022
Toftebjerg: Sangsvane 142, Grågås 280, Bramgås 110 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Knopsvane 14, Silkehejre 1, Storspove 7 (MWH)

Ballen Havn: Grønbenet Rørhøne 1 (DMA)

Sælvig: Fiskehejre 3, Bramgås 37, Gråand 18, Spurvehøg 2, Fasan 1, Isfugl 1, Ringdue 9, Allike 125, Råge 75, Gråkrage 5, Kvækerfinke 1, Dompap 1 (CBr)
 
30.12.2022
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 3, Bramgås 140 OF, Gravand 11, Gråand 481, Pibeand 4, Krikand 1, Hvinand 45, Stor Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Strandskade 1, Storspove 48, Ravn 1 (DMA, MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 24, Sortbuget Knortegås 1, Pibeand 28 (DMA, MWH)

Besser: Sangsvane 16, Gråand 4 (DMA, MWH)

Bisgård Mark: Kortnæbbet Gås 1, Grågås 3 (DMA)

Onsbjerg: Knopsvane 2, Sangsvane 65, Grågås 66, Blisgås 16 (DMA)

Toftebjerg: Sangsvane 39, Bramgås 220, Grågås 403, Gråand 3, Hættemåge 65, Sølvmåge 16, Sjagger 43 (DMA)

Mårup: Bramgås 2500 (JL)

Vesborggårdvej: Knopsvane 6, Sangsvane 70+, Grågås 50+, Bramgås 30+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 1, Musvit 7, Blåmejse 2, Skovskade 1, Grønirisk 9 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 13, Gråand 2, Spurvehøg 1, Isfugl 1, Dompap 3, Grønsisken 2 (CBr)


29.12.2022
Lillehavet, Langør: Pibeand 25, Strandskade 16, Storspove 4 (CBr, DMA, MWH)

Hesselholm: Gravand 1, Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Storspove 10, Engpiber 3 (CBr, DMA, MWH)

Langemark: Grågås 180, Mørkbuget Knortegås 1, Bramgås 200 (DMA, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


28.12.2022
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 2, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 45, Gråand 321, Krikand 2, Pibeand 28, Ederfugl 2, Hvinand 85, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Spurvehøg 1, Vandrefalk 1, Dværgfalk 1, Strandskade 3, Strandhjejle 11, Alm. Ryle 290, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 23, Sølvmåge 57, Stormmåge 5, Hættemåge 17, Skærpiber 1, Sjagger 22, Grønsisken 8 (DMA, MWH) 

Østenlands: Sangsvane 1, Gråand 25+, Sortand 12, Musvåge 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Musvit 19, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Sjagger 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)

Brundby: Lille Flagspætte 1 (MME)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (JL)

Langør: Hvinand 25, Toppet Skallesluger 5 (JL)

Lilleøre: Ederfugl 12, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 25 (JL)


27.12.2022
Lilleøre: Sangsvane 3 OF, Blisgås 1 OF, Bramgås 24 OF, Pibeand 5, Ederfugl 20, Hvinand 115, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 27, Rød Glente 1 N, Strandskade 12, Islandsk Rødben 2, Storspove 2 (BjM, CBr, DMA, MWH)

Yderste Holm: Hjejle 130, Bjergirisk 25 (BjM, CMr, DMA, MWH)


Hesselholm Made: Knopsvane 41, Grågås 73, Fiskehejre 7, Sølvhejre 1, Storspove 12, Engpiber 1, Sjagger 2, Misteldrossel 1 (BjM, CBr, DMA, MWH)

Barttingsborg Gods: Bramgås 2000 (HOK)

Have i Pillemark: Solsort 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 1 (BS)


26.12.2022
Langør: Bramgås 1, Ederfugl 15, Hvinand 30, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 14 (MWH)

Lillehavet: Strandskade 1, Storspove 4 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Storspove 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Musvit 9, Gærdesmutte 2, Dompap 4 - 2 han og 2 hun (IS)


25.12.2022
Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 13 (MWH)


24.12.2022
Lushavn: Sangsvane 1 OF, Rødhals 1, Gærdesmutte 2 (IS)


23.12.2022
Langør: Knopsvane 4, Bramgås 19 OF, Mørkbuget Knortegås 16, Ederfugl 20, Hvinand 200, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 2, Havørn 1, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Svartbag 3 (CBr, HHA, JL)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (CBr, MWH)

Nordby: Sangsvane 28, Vindrossel 1, Solsort 4, Musvit 3, Blåmejse 1, Skovspurv 5, Gråspurv 25, Bogfinke 6, Kvækerfinke 3, Grønirisk  8 (JL) 

Lushavn: Ederfugl 2, Hvinand 11, Musvåge 1, Gulspurv 12 (IS)


22.12.2022
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Solsort 2, Musvit 30+, Ravn 2, Bogfinke 12 (MWH)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 50+, Knopsvane 5, Musvåge 2, Skovskade 1, Stær 50+ (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Solsort 5, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 20, Bogfinke 1, Kvækerfinke 1 (BS)


21.12.2022
Lilleøre: Ederfugl 15, Havlit 1, Hvinand 70, Stor Skallesluger 5, Toppet Skallesluger 12, Skarv 4 (HHA, MWH)

Yderste Holm: Pibeand 2, Ederfugl 15, Hvinand 40, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 3, Strandskade 37, Islandsk Rødben 8, Storspove 9 (HHA, MWH)

Kirkebugten: Silkehejre 1 (JL, HHA, MWH)

Alstrup: Blisgås 27 (MWH)

Fogedmarken, Vesterløkken: Skovsneppe 1 (AVW)


20.12.2022
Langør: Gråand 15, Krikand 4, Ederfugl 20, Toppet Skallesluger 14, Strandskade 4, Islandsk Rødben 2, Storspove 3 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 3 - 1 han og 2 hun, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)


19.12.2022
Alstrup: Grågås 140, Blisgås 11, Bramgås 6 (MWH)

Lillehavet, Langør: Gravand 1, Gråand 18, Krikand 4, Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 2 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (MWH)

Møgelmosen: Bramgås 450 (HOK)


18.12.2022
Issehoved: Ederfugl 2, Sortand 17, Skarv 15 Ø, Sølvmåge 8, Gråkrage 2, Snespurv 1 (MWH)

Nordby: Musvåge 1, Vindrossel 2, Solsort 7, Bogfinke 30 (MWH)

Alstrup: Grågås 120, Blisgås 32, Bramgås 3 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 9, Musvåge 2, Allike 40+ (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Musvit 20+, Gærdesmutte 3, Skovskade 2 (IS)

Langør: Hvinand 14, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 4 (CBr)

Lillehavet Langør: Gråand 35, Silkehejre 1, Storspove 4 (CBr)


17.12.2022
Langør: Hvinand 45, Toppet Skallesluger 8, Lille Lappedykker 1 (CBr)

Lillehavet, Langør:
Silkehejre 1, Sølvhejre 1 (CBr)

Lillehavet, Langør: Gråand 10, Pibeand 2, Krikand 4, Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Sølvhejre 2, Strandskade 2, Islandsk Rødben 4 (MWH)

Alstrup: Sjagger 100+ (MWH)

Østerløkken: Jernspurv 1, Skovskade 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 2, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Sjagger 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Skovspurv 4, Bogfinke 2 (BS)


16.12.2022
Langør: Hvinand 240 (MWH)

Lillehavet, Langør: Gråand 32, Pibeand 14, Krikand 8, Ederfugl 22, Silkehejre 1, Sølvhejre 1,  Strandskade 12, Alm. Ryle 2, Islandsk Rødben 9, Storspove 7, Blåmejse 1 (MWH)

Alstrup: Enkeltbekkasin 1 (MWH)

Vesterløkken: Duehøg 1 (HOK)

Lushavn: Knopsvane 4 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Skovsneppe 1, Vindrossel 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Rødhals 1, Musvit 9, Sortmejse 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Kolby: Fasan 1, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Gråkrage 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 6, Blåmejse 3, Skovspurv 10, Bogfinke 10, Grønirisk 4, Stillits 1, Dompap 2 (NS)


15.12.2022
Sælvig: Fiskehejre 7, Bramgås 350, Grågås 45, Vandrikse 1, Stor Flagspætte 1, Husskade 1 (CBr)

Yderste Holm: Ederfugl 20, Hvinand 40, Toppet Skallesluger 15, Strandskade 8, Alm. Ryle 15, Lille Kobbersneppe 2 (MWH)

Lilleøre: Ederfugl 48, Hvinand 140, Stor Skallesluger 8, Toppet Skallesluger 42 (MWH)

Lillehavet: Fiskehejre 3, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Strandskade 14, Islandsk Rødben 9, Storspove 4 (MW)

Alstrup: Tyrkerdue 10, Sjagger 25 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (BS)

Nordby: Sangsvane 56, Grågås 8, Bramgås 470, Jernspurv 1, Solsort 4, Munk 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Bogfinke 10, Kvækerfinke 2, Grønirisk 8 (JL)

Ørby: Fasan 9, Ringdue 11, Tyrkerdue 5, Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 2, Blåmejse 7, Gråspurv 5, Skovspurv 11, Bogfinke 12, Grønirisk 15, Gulspurv 4 (EK)


14.12.2022
Barnekold: Knopsvane 3, Sangsvane 22, Grågås 60, Bramgås 1300,  Gravand 42, Gråand 220, Pibeand 2, Hvinand 140, Stor Skallesluger 2, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Storspove 15, Rødhals 2, Bjergirisk 14, (MWH) 


13.12.2022
Vesborg: Fasan 4, Knopsvane 2, Sangsvane 3 OF, Krikand 8, Ederfugl 20+, Sortand 10, Hvinand 12, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 4, Vindrossel 2, Solsort 8, Musvit 2, Bogfinke 5, Grønirisk 4, Dompap 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 2, Skovspurv 7, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Nordby: Sangsvane 29, Tyrkerdue 2, Jernspurv 1, Solsort 4, Munk 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Bogfinke 8, Kvækerfinke 1, Grønsisken 10 (JL)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 5 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 5, Musvit 9, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Dompap 5 - 3 han og 2 hun (IS)

Østenlands: Ederfugl 30+, Sortand 17, Musvåge 2 (IS)

Kolby Kås Havn: Troldand 1, Blishøne 3 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, solsort 3, Musvit 5, Bogfinke 2, Skovskade 2 (MWH)


12.12.2022
Lilleøre: Hvinand 95, Havlit 3, Stor Skallesluger 4, Toppet Skallesluger 18 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 2, Islandsk Rødben 13, Storspove 2, Gulspurv 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1, Fiskehejre 1 (MWH)

Nordby: Jernspurv 1, Solsort 5, Munk 1 han, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråspurv 2, Skovspurv 5, Bogfinke 8, Kvækerfinke 1 (JL)

Kolby: Fasan 6, Spurvehøg 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Sjagger 6, Solsort 4, Musvit 10, Blåmejse 4, Skovspurv 10, Gråkrage 2, Skovspurv 10, Bogfinke 10+, Stillits 4, Dompap 2 (NS)

Lushavn: Gråand 6, Krikand 25+, Ederfugl 9, Fiskehejre 1, Blåmejse 1 (IS)


11.12.2022
Yderste Holm: Ederfugl 30, Hvinand 210, Toppet Skallesluger 12, Strandskade 34, Strandhjejle 10, Stenvender 1, Alm. Ryle 75, Islandsk Rødben 10 (JL, MWH)

Lilleøre: Bramgås 1 OF, Ederfugl 15, Hvinand 28, Havlit 1, Stor Skallesluger 8, Toppet Skallesluger 22, Fiskehejre 1, Skarv 8, Svartbag 3 (JL, MWH)

Hønsepold: Havørn 2 (JL, MWH)

Lillehavet, Langør: Silkehejre 1, Strandskade 5, Islandsk Rødben 5, Storspove 4 (JL, MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Sjagger 13 OF, Solsort3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 7, Bogfinke 1 (BS)

Vesborg: Grågås 8, Troldand 29, Fiskehejre 1, Blåmejse 1 (IS)

Østerløkken: Skovskade 2 (MWH)


10.10.2022
Yderste Holm: Sangsvane 5, Ederfugl 20+, Hvinand 30+, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 84, Hjejle 150, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 17, Storspove 14 (MWH)

Lillehavet, Langør: Sangsvane 6, Taigasædgås 1, Canadagås 1, Tårnfalk 1, Strandskade 9, Storspove 4 (MWH)

Lilleøre: Hvinand 70, Havlit 3, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 42 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (PBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 6 OF, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 3, Blåmejse 9, Gærdesmutte 2, Skovskade 2, Gulspurv 1 (IS)

Lushavn: Krikand 10 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 140, Bramgås 18, Sangsvane 2, Knopsvane 2, Havørn 1, Dompap 1 (CBr)
 

09.12.2022
Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 8, Bogfinke 2, Grønirisk 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Rødhals 1, Sjagger 1, Solsort 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (BS)

Nordby: Sangsvane 35 (JL)

08.12.2022
Skovfogedhuset: Vindrossel 1, Solsort 19, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Grønsisken 9 (MWH)

Lilleøre: Ederfugl 30+, Hvinand 17, Havlit 3, Stor Skallesluger 7, Toppet Skallesluger 8 (MWH)

Lillehavet, Langør: Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 4, Ederfugl 30+, Hvinand 19, Musvåge 1 (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 26, Grågås 1 (IS)

Vester Kanal: Musvåge 1, Sjagger 2, Blåmejse 3 (IS)


07.12.2022
Toftebjerg: Bramgås 1700 (MWH)

Alstrup: Sangsvane 6 OF, Musvåge 1, Sjagger 75, Husskade 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1, Fiskehejre 4 (MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1, Solsort 4, Gransanger 1, Musvit 5, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 6 OF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Vindrossel 1, Dompap 3 (IS)

Højvang: Skovsneppe 2 (HOK)


06.12.2022
Permelille: Grågås 450, Canadagås 1, Bramgås 24, Solsort 5 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1, Vandrefalk 1, Storspove 24 (MWH)

Kolby Kås: Knopsvane 2, Sangsvane 1 OF, Lille Lappedykker 1 (IS)

Ørby: Rødhals 1, Husskade 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Gråand 18, Isfugl 1 (CBr)


05.12.2022
Permelille: Grågås 300, Vibe 120 (MWH)

Vesborg: Troldand 27, Musvit 12 (MWH)

Lushage: Ederfugl 40+, Fiskehejre 1, Grønirisk 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)


04.12.2022
Langemark: Husskade 2 (MWH)

Langør: Hvinand  4, Storspove 3 (MWH)

Kirkebugten: Fiskehejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sangsvane 4 OF, Sølvhejre 1 (MWH)

Onsbjerg: Musvåge 4 (HOK)

Issehoved: Sangsvane 1 OF, Ederfugl 50+, Sortand 100+, Fløjlsand 10+, Hvinand 8, Havørn 1 SØ, Alk 1 Ø, Grønsisken 4 (LB, STE)

Præstemarksvej, Nordby: Grågås 5, Bramgås 450, Mørkbuget Knortegås 1 JUV, Vandrefalk 1 AD (LB, STE)

Brattingsborg: Sangsvane 40+ Spurvehøg 1 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Stor Flagspætte 1, Grønirisk 19 (IS)

Nørreskifte: Bramgås 300+ (IS)


03.12.2022
Hesselholm Made: Fiskehejre 4, Sølvhejre 2, Silkehejre 1, Vandrefalk 1, Storspove 12 (JL, LB, STE, MWH) 

Nordby: Silkehale 9 (JL)

Kirkebugten: Knopsvane 8, Pibeand 50, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 - hejrerne fløj senere til Hesselholm (JL, LB, STE, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Dompap 2 (IS)



02.12.2022
Kirkebugten: Knopsvane 4, Pibeand 40, Fiskehejre 3, Storspove 9 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (MWH)

Mårup Havn: Ederfugl 200+, Fløjlsand 6, Toppet Skallesluger 1, Lille Lappedykker 1, Svartbag 2 (LB, STE)

Mårup: Grågås 75, Bramgås 1100 (LB, STE)

Have i Pillemark: Stormmåge 21 OF, Tyrkerdue 2, Sjagger 4, Solsort 3, Blåmejse 1, Gråkrage 20 OF, Råge 50 OF, Skovspurv 15 (BS)


01.12.2022
Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 4, Ederfugl 20, Hvinand 140, Toppet Skallesluger 24, Tårnfalk 1, Strandhjejle 1, Hjejle 46, Stenvender 3, Storspove 4, Skærpiber 2 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 2, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Sjagger 10, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Råge 25, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 300+, Musvit 6, Blåmejse 4 (IS)






November 2022


30.11.2022
Hesselholm: Sølvhejre 1, Vandrefalk 1 (MWH)

Grønhoved: Fiskehejre 5, Sølvhejre 1, Svartbag 5 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (MWH)

Toftebjerg: Sjagger 50, Husskade 1 (MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 4, Sangsvane 41, Grågås 200+, Gråand 4 (IS)


29.11.2022
Draget, Besser Rev: Ederfugl 12, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 18, Hjejle 47, Alm. Ryle 10, Storspove 4 (MWH)

Sildeballe: Musvåge 2, Sjagger 40 (MWH)

Kolby Kås: Lille Lappedykker 1, Tejst 5 (IS)

Vesborg: Krikand 5, Spurvehøg 1, Blishøne 1, Dompap 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Rødhals 2 SY, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 20 (BS)


28.11.2022
Hesselholm: Knopsvane 4, Bramgås 4 OF, Fiskehejre 3, Sølvhejre 1, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Svartbag 3, Storspove 37 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 8, Storspove 4 (MWH)

Permelille: Grågås 175, Vibe 80, Sjagger 40 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 19 (IS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Ravn 1 (IS)


27.11.2022
Barnekold: Gravand 9, Gråand 400, Pibeand 70, Krikand 20, Hvinand 25, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 5, Sølvhejre 1, Strandskade 1, Vibe 2, Strandhjejle 22, Sortgrå Ryle 1, Alm. Ryle 24, Storspove 24 (JL, MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1, Silkehejre 1 (JL)

Østerløkken: Bramgås 1700 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Skovspurv 12, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (MWH)


26.11.2022
Sælvigbugten: Dværgfalk 1 (MWH)

Hesselholm: Knopsvane 12, Grågås 8 OF, Gråand 90, Spidsand 22, Pibeand 40, Hvinand 4, Fiskehejre 2, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Storspove 5 (MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1 (MWH)


25.11.2022
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Østerløkken: Skovsneppe 1 (MWH)


24.11.2022
Øster Hedekrog: Ederfugl 2, Fløjlsand 14, Toppet Skallesluger 1, Skarv 1, Fiskehejre 2, Gråstrubet Lappedykker 3  (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (MWH)

Naturskolen: Sølvhejre 1 (MWH)

Lillehavet: Silkehejre 1 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 1700 OF (MWH)

Brattingsborg Skov: Skovsneppe 3, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 3, Musvit 2, Blåmejse 2 Grønsisken 4 (IS)

Østenlands: Sortand 30+, Spurvehøg 1, Sjagger 25+ (IS)


23.11.2022
Draget, Besser Rev og Østerfjord: Knopsvane 1, Gravand 4, Gråand 22, Pibeand 18, Knarand 9, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 1, Strandhjejle 9, Storspove 8, Hættemåge 40 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 800 OF, Rødhals 1, Solsort 4, Fuglekonge 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 12, Bogfinke 3, Grønirisk 10 (MWH)


22.11.2022
Hesselholm: Fiskehejre 24, Sølvhejre 2, Silkehejre 1, Storspove 42, Sortkrage 1 (MWH)

Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 9, Pibeand 4, Strandskade 2, Storspove 4 (MWH)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

21.11.2022
Issehoved: Sangsvane 8 SØ, Ederfugl 90, Sortand 500, Fløjlsand 8, Toppet Skallesluger 5, Skarv 3, Rødhals 2, Vindrossel 1, Solsort 4 (MWH)

Nordby: Bramgås 1500, Tårnfalk 1, Sjagger 10 (JL)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (MWH)

Lillehavet, Langør: Sølvhejre 1 (MWH)

Vesborg: Sangsvane 6, Krikand 100+, Troldand 3, Fiskehejre 1, Rødhals 2, Blåmejse 2, Bogfinke 3, Grønirisk 5, Gulspurv 3 (IS)

Toftebjerg: Tyrkerdue 10 (MWH)

Østerløkken: Solsort 12 R (MWH)


20.11.2022
Sælvig: Musvåge 1, Vandrikse 1, Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 1, Bramgås 10 OF, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 8, Gråand 300, Pibeand 50, Krikand 140, Hvinand 80, Skarv 1, Sølvhejre 1, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Vibe 12, Strandhjejle 8, Alm. Ryle 32, Islandsk Rødben 9, Storspove  4 (MWH)

Sildeballe: Sjagger 200 (MWH)

Kirkebugten: Silkehejre 1 (HOK)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (JL)

Lillehavet: Ederfugl 6, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 11 (JL)

Hesselholm Made: Sølvhejre 2, Silkehejre 1 (GK)

Nordby: Sangsvane 8, Tårnfalk 1, Silkehale 12 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 80 OF, Stormmåge 60 OF, Solsort 3, Sjagger 3, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF, Råge 40 (BS)

Østerløkken: Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovspurv 15, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (MWH)

Lushavn og Vester Kanal: Sangsvane 6, Fiskehejre 1, Sjagger 30 (IS)


19.11.2022
Grønhoved: Taigasædgås 2 OF, Canadagås 7 OF, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Strandskade 1, Islandsk Rødben 1, Bjergirisk 15 (MWH)

Grønhoved: Sølvhejre 1 (Bjarne Hove Jensen, Grenå)

Lillehavet: Silkehejre 1 (Bjarne Hove Jensen, Grenå)

Lilleøre: Havlit 3 (Bjarne Hove Jensen, Grenå)

Toftebjerg: Havørn 1 OF (MWH)

Hverremosen: Bramgås 1700 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 400+, Musvit 7 (IS)

Lushavn: Canadagås 6 OF, Musvåge 1, Grønirisk 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 30 OF, Stormmåge 80 OF, Sjagger 5, Solsort 10, Gærdesmutte 1 (BS)


18.11.2022
Langemark: Husskade 2 (MWH)

Lillehavet, Langør: Pibeand 27, Hvinand 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Storspove 3 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Fiskehejre 27 (MWH)

Have i Pillemark: Knopsvane 11 OF, Bramgås 13 OF, Fasan 1, Stormmåge 5 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Skovspurv 10 (BS)

Vestermarksvej: Vindrossel 1 (EP)


17.11.2022
Sælvig: Fiskehejre 10, Grågås 145, Sangsvane 8, Isfugl 1, Vandstær 1, Grønsisken 2, Dompap 2 (CBr)

Grusgraven: Solsort 2, Sortmejse 2, Musvit 1, Skovskade 1, Bogfinke 12 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (MWH)

 
16.11.2022
Hesselholm: Grågås 8, Fiskehejre 32, Sølvhejre 1, Storspove 10, Sortkrage 1 (MWH)

Stavns Fjord: Sølvhejre 1 (HHA)

Lillehavet, Langør: Silkehejre 1 (HHA)

Langør: Grønsisken 30 (HHA)

Lillehavet, Langør: Fiskehejre 3, Silkehejre 1, Storspove 2 (MWH)

Sælvig: Bramgås 12, Grågås 75, Isfugl 1 (CBr)


15.11.2022
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 18, Toppet Skallesluger 9, Fiskehejre 2, Silkehejre 1, Strandskade 7, Storspove 8 (JL, HHA, MWH)

Grønhoved: Sølvhejre 1 (JL, HHA)

Hesselholm: Knopsvane 4, Grågås 2, Pibeand 10, Fiskehejre 25, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Storspove 4 (MWH)

Brattingsborg: Spurvehøg 1 (IS)

Lushavn: Sangsvane 1 OF, Musvåge 1 (IS)

Østerløkken: Skovsneppe 1 (MWH)

Tanderup: Musvåge 8 (OK)


14.11.2022
Hesselholm: Pibeand 15, Spidsand 2, Fiskehejre 7, Sølvhejre 1, Storspove 5 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 1 OF, Stormmåge 6 OF, Sjagger 1, Solsort 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Råge 1 OF, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 15, Bogfinke 1 (BS)


13.11.2022
Barnekold: Knopsvane 32, Bramgås 230 OF, Gravand 8, Gråand 320, Pibeand 200, Krikand 90, Hvinand 200, Toppet Skallesluger 5, Strandskade 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 24, Ravn 1 (JL, MWH)

Stenskov/Bolbro Sand: Hjejle 22, Alm. Ryle 9, Stenvender 1 (JL, MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Vandrefalk 1 (JL)

Sælvigbugten: Sangsvane 3 OF (JL)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 4, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 20 (BS)

Brundby: Grågås 300+, Spurvehøg 1 (IS)

Ørby: Bramgås 6, Husskade 2, Skovspurv 6 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Østenlands: Spurvehøg 1, Skovskade 1 (IS)

Østerløkken: Canadagås 4 OF, Sjagger 30 R, Grønirisk 12 (MWH)


12.11.2022
Hesselholm: Knopsvane 2, Gråand 85, Spidsand 1, Pibeand 130, Hvinand 100, Sølvhejre 2, Silkehejre 1, Fiskehejre 21, Storspove 17, GråkragexSortkrage 1, Stær 15 (JL, MWH)

Bisgaard: Grågås 200, Bramgås 1500 (MWH)

Toftebjerg: Vandrefalk 1 (MWH)

Kolby Kås: Fiskehejre 1, Skarv 17, Svartbag 2 (IS)

Vesborg: Havørn 1 2K, Musvåge 1, Sjagger 19, Musvit 4, Blåmejse 3, Stær 8 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 2, Stormmåge 1 OF, Ringdue 4, Solsort 3, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)


11.11.2022
Hesselholm: Pibeand 40, Sølvhejre, 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 27, Storspove 14 (JL, MWH)

Kirkebugten: Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 1 (CBr)

Langør: Skarv 1, Strandskade 1 (CBr)


10.11.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 18, Ringdue 10, Solsort 3, Fuglekonge 2, Musvit 2, Sortmejse 1, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg: Sjagger 150 (MWH)

Onsbjerg: Silkehale 5 (HOK)

Nørreskifte: Musvåge 1 (AVW)


09.11.2022
Kragemosen: Krikand 17, Ringdue 2, Sjagger 40, Vindrossel 2, Solsort 2, Musvit 2 (MWH)

Lillehavet, Langør: Sølvhejre 1 (MWH)

Østerløkken: Sjagger 25, Storspove 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Allike 60+ (IS)


08.11.2022
Langør: Knopsvane 9, Mørkbuget Knortegås 28, Gråand 170, Pibeand 220, Krikand 6, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Storspove 4 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1, Fiskehejre 14, Vandrefalk 1, Storspove 42, Misteldrossel 2, Ravn 2, Stær 15 (JL, MWH)

Yderste Holm: Ederfugl 28, Skarv 24, Strandskade 4, Hjejle 7, Spættet Sæl 18 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 10 OF, Stormmåge 3 OF, Solsort 3, Bogfinke 1 (BS)


07.11.2022
Mårup: Agerhøne 9 (JL)

Langør: Strandskade 5, Storspove 4 (MWH)


06.11.2022
Draget, Besser Rev: Gravand 2, Gråand 1, Pibeand 5, Ederfugl 10, Hvinand 40, Strandskade 2, Strandhjejle 1, Hjejle 142, Sortgrå Ryle 2, Alm. Ryle 1, Storspove 2, Engpiber 2, Grønirisk 80, Bjergirisk 14 (MWH)

Sildeballe: Sjagger 200, Vindrossel 2, Grønsisken 1, stillits 1 (MWH)

Brattingsborg skov: Havørn 2, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1 (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)


05.11.2022
Kanhave: Bramgås 74, Tårnfalk 1 (MWH)

Langør: Knopsvane 18, Pibeand 24, Strandskade 2, Storspove 3 (MWH)


04.11.2022
Issehoved: Ederfugl 4500, Sortand 1600, Fløjlsand 2, Toppet Skallesluger 13, Sule 2, Skarv 5, Fasan 1, Landsvale 1, Misteldrossel 1, Vindrossel 1, Sjagger 8, Solsort 1, Gråkrage 8 (MWH)

Mårup: Grågås 250 (MWH)

Mårup: Hjejle 650 (JL)

Nordby: Bramgås 700 OF, Sjagger 200 OF (JL)

Langør: Storspove 10 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)


03.11.2022
Langemark: Huldue 2, Husskade 2 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 15, Bramgås 1, Gravand 2, Gråand 270, Pibeand 800, Krikand 110, Hvinand 240, Toppet Skallesluger 15, Fiskehejre 1, Havørn 1, Strandskade 1, Strandhjejle 14, Vibe 9, Alm. Ryle 210, Svartbag 1, Hættemåge 140, Sjagger 40, Stær 50 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 1 OF, Tyrkerdue 2, Vindrossel 1, Sjagger 15 OF, Solsort 5, Musvit 1, Skovspurv 10 (BS)

Østenlands: Knopsvane 1, Gråand 6, Ederfugl 150+, Havørn 2, Musvåge 1 (IS)

Brattingsborgvej: Sjagger 50+ (IS)


02.11.2022
Barnekold: Gravand 8, Gråand 200, Krikand 150, Pibeand 700,  Hvinand 20, Toppet Skallesluger 4, Strandhjejle 8, Alm. Ryle 92, Storspove 9 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Skovspurv 15, Stillits 50 (MWH)


01.11.2022
Sælvigbugten: Bramgås 1500 OF (MWH)

Lillehavet, Langør: Fiskehejre 1, Strandskade 7, Storspove 9 (MWH)




Oktober 2022 


31.10.2022
Onsbjerg: Silkehale 25 (HOK, MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1, Strandskade 3, Stær 40 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (MWH)

Lillehavet: Pibeand 7, Storspove 3 (MWH)

Grusgraven: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Fuglekonge 2, Musvit 1, Bogfinke 2 (MWH)

Vesborg: Pibeand 5, Krikand 200+, Spurvehøg 1, Lille Lappedykker 1, Blishøne 3 (IS)

Kolby: Spurvehøg 1 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 125, Bramgås 650, Gråand 2, Spurvehøg 1, Ringdue 28, Gærdesmutte 1, Jernspurv 1, Blåmejse 2, Gråkrage 6, Ravn 1, Råge 85, Allike 20, Husskade 1, Stær 5, Dompap 6, Grønsisken 3 (CBr)

30.10.2022
Sælvigbugten: Toppet Skallesluger 24 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 28, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 2 (MWH)

Kirkebugten: Knopsvane 32, Gråand 70, Pibeand 250, Spidsand 5, Fiskehejre 2, Storspove 2 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Korsnæb 5, Lille Korsnæb 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Misteldrossel 1, Musvit 8, Skovskade 1, Allike 30+ (IS)


29.10.2022
Nordby: Silkehale 300 (JL)

Barnekold: Knopsvane 27, Grågås 1, Bramgås 1300 OF + 200 R, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 18, Gråand 240, Pibeand 1000, Krikand 170, Toppet Skallesluger 24, Fiskehejre 1, Vandrefalk 1, Strandskade 2, Storspove 8, Sjagger 2, Stær 70 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 400+, Havørn 1, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2, Grønirisk 14 (IS)


28.10.2022
Issehoved: Ederfugl 1000+, Sortand 300, Fløjlsand 3, Toppet Skallesluger 1, Stor Skallesluger 3, Skarv 58 T, Gråstrubet Lappedykker 2, Sanglærke 1, Engpiber 3, Rødhals 1, Skovskade 2, Grønirisk 2, Rørspurv 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 9 OF/T, Stor Flagspætte 1, Halemejse 4, Musvit 5, Blåmejse 2, Kvækerfinke 2 (IS)

Lushavn: Musvåge 2 (IS)


27.10.2022
Lillehavet, Langør: Strandskade 42 (MWH)

Lilleøre: Mørkbuget Knortegås 48 (MWH)

Hesselholm: Bramgås 130 OF, Pibeand 15, Sølvhejre 1, Fiskehejre 42, Vandrefalk 1, Storspove 33 (MWH)

Sælvigbugten: Skarv 14 (MWH)

Brattingsborg: Rød Glente 1 (IS)

Vesborg: Knopsvane 4, Krikand 51, Troldand 1, Hvinand 1, Vibe 1, Blåmejse 4 (IS)


26.10.2022
Brattingsborg: Sjagger 200+ (MWH)

Lushage: Bjergirisk 24 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønirisk 7, Gulspurv 1 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 145, Gråand 11, Grønbenet Rørhøne 1, Spurvehøg 1, Hættemåge 225, Ringdue 28, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 2, Musvit 2, Ravn 1, Gråkrage 6, Skovskade 2, Allike 45, Råge 20, Kvækerfinke 2, Bogfinke 55, Dompap 2 (CBr) 

25.10.2022
Yderste Holm: Pibeand 200, Strandskade 18, Hjejle 400, Alm. Ryle 125, Storspove 132 (MWH)

Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 32 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Gråand 24, Pibeand 130, Spidsand 1, Stor Skallesluger 2, Sølvhejre 2, Fiskehejre 13, Strandskade 2, Storspove 41 (MWH)

Onsbjerg: Grågås 100, Bramgås 2000+ (MWH)

Brattingsborg: Sjagger 50+ (IS)

Lushavn: Spurvehøg 1, Skovskade 2, Husskade 1 (IS)

Østerløkken: Sjagger 30 R, Bogfinke 40 T, Grønsisken 12 R (MWH)


24.10.2022
Stenskov/Bolbro Sand: Gråand 2, Pibeand 40 OF, Ederfugl 15, Toppet Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Strandskade 3, Hjejle 48, Alm. Ryle 32, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 5, Grønirisk 30 (MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (JL)

Nordby: Grågås 320, Bramgås 630 (JL)

Sælvig: Fiskehejre 2, Bramgås 18, Gråand 4, Pibeand 1, Grønbenet Rørhøne 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Ringdue 42, Stær 4, Allike 10, Kvækerfinke 2, Grønsisken 5 (CBr)

23.10.2022
Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 18, Bramgås 44, Gråand 4, Grønbenet Rørhøne 1, Spurvehøg 2, Ringdue 95, Rødhals 1, Sjagger 3, Stær 18, Ravn 2, Gråkrage 6, Allike 13, Skovskade 2, Grønsisken 14, Dompap 4, Gærdesmutte 1 (CBr)
 
Kirkebugten, Langør: Knopsvane 13, Pibeand 220, Spidsand 5, Sølvhejre 1, Fiskehejre 2 (MWH)

Sælvigbugten: Skarv 14, Strandskade 2 (MWH)

Langør Kirke: Sølvhejre 1 (JØM)

Kolderne: Fiskehejre 10 (BJ)

Karlskold: Havørn 1 (BJ)

Nordby: Sangsvane 1 OF, Bramgås 500, Stillits 4 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Storspove 6, Skovskade 2, Stillits 2, Gulspurv 2 (IS)


22.10.2022
Hesselholm: Pibeand 550, Spidsand 7, Sølvhejre 3, Fiskehejre 1 (CBr, MWH)

Lushavn: Agerhøne 6, Skærpiber 7 (IS)


21.10.2022
Barnekold: Knopsvane 11, Gravand 2, Gråand 270, Pibeand 320, Krikand 450, Fiskehejre 1, Strandhjejle 4, Alm. Ryle 23, Storspove 19, Hættemåge 120, Ringdue 15, Vindrossel 3, Ravn 2, Gråkrage 8, Stær 25 (MWH)

Hjortholm: Sølvhejre 1 (PBA)


20.10.2022
Vesborg: Sangsvane 1, Bramgås 215, Gråand 5, Krikand 500, Fiskehejre 3, Skarv 1, Rød Glente 3, Musvåge 12, Spurvehøg 4, Vibe 60, Hjejle 10, Ringdue 1100, Huldue 2, Stor Flagspætte1, Sanglærke 5, Hedelærke 3, Sjagger 195, Misteldrossel 7, Solsort 2, Gærdesmutte 2, Ravn 4, Allike 134, Stær 115, Bogfinke 140, Kvækerfinke 3, Grønsisken 30, Lille Korsnæb 4, Dompap 1 (CBr, JL, MWH)

Egholm: Sølvhejre 1 (IP)

Hjortholm: Silkehejre 2 (PBA)

Lushavn: Bramgås 12, Havørn 1, Rød Glente 2, Musvåge 2, Allike 50+ (IS)

Østerløkken: Bramgås 18, Musvåge 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 5, Blåmejse 3, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (MWH)


19.10.2022
Vesborg: Grågås 174, Bramgås 12, Gråand 3, Krikand 375, Havørn 2, Rød Glente 1, Musvåge 10, Duehøg 1, Spurvehøg 1, Vibe 250, Hjejle 1, Ringdue 500, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Sanglærke 6, Ravn 2, Gråkrage 15, Sortkrage 1, Husskade 1, Råge 4, Stær 25, Bogfinke 15, Kvækerfinke 6, Grønsisken 3 (CBr, MWH)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lushavn: Grågås 250+ OF, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1, Ravn 2 (IS)
 
18.10.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 12, Ringdue 15, Solsort 1, Musvit 3, Blåmejse 12, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Bogfinke 50, Kvækerfinke 20, Dompap 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 7 OF, Stormmåge 10 OF, Tyrkerdue 2, Rødhals 1 SY, Solsort 4, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (BS)

Egholm: Knopsvane 16, Pibeand 40, Fiskehejre 33, Vibe 1, Alm. Ryle 6, Storspove 5 (IP)

Kolby Kås: Rød Glente 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Solsort 30+, Allike 40+ (IS)

Sælvigbugten: Havørn 1 (HOK)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 150, Bramgås 45, Gråand 2, Ringdue 8, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Ravn 1, Dompap 4 (CBr)

17.10.2022
Brundby: Grågås 345, Bramgås 42, Råge 17 (MWH)


16.10.2022
Lillehavet, Langør: Strandskade 15, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 4, Stær 18 (MWH)

Kirkebugten:
Knopsvane 62, Pibeand 70, Fiskehejre 3 (MWH)

Brattingsborg Gods: Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 1, Vibe 45+ (IS)

Lushavn: Gærdesmutte 1, Stær 30+ (IS)


15.10.2022
Barnekold: Knopsvane 12, Gravand 8, Gråand 250, Pibeand 400, Krikand 200, Hvinand 95, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 4, Skarv 7, Vibe 4, Strandhjejle 14, Alm. Ryle 32, Storspove 4, Hættemåge 75, Vindrossel 8, Ravn 2 (JL, MWH)

Østerløkken: Solsort 3, Musvit 5, Blåmejse 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Kvækerfinke 4 (IS)

Østenlands: Pibeand 5, Krikand 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 1, Solsort 3, Gråkrage 3, Skovspurv 5, Flagermus 2 (BS)


14.10.2022
Yderste Holm: Hejle 2000 (PW, MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 55, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 3 (PW, MWH)

Hesselholm: Knopsvane 17, Pibeand 257, Sølvhejre 1, Fiskehejre 32, Storspove 38, Engpiber 2, Stær 275, Tornirisk2 (PW, MWH)

Besser: Rødhals 1 SY (PW, MWH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 170, Gråand 4, Tårnfalk 1, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Rødhals 1, Ravn 2, Skovskade 3, Gærdesmutte 1 (CBr)

   

13.10.2022
Barnekold: Knopsvane 27, Grågås 140, Bramgås 300, Mørkbuget Knortegås 18, Gravand 1, Gråand 225, Pibeand 800, Spidsand 2, Krikand 300, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 5, Skarv 9, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Strandhjejle 16, Alm. Ryle 11, Hvidklire 1, Storspove 74, Vindrossel 50, Husskade 1, Ravn 2, Stær 75 (PW, MWH)

Besser: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sangdrossel 1, Ravn 2, Bogfinke 4, Stillits 12 (PW)

Østerløkken: Solsort 3, Sangdrossel 2, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 22, Bramgås 62, Gråand 5, Musvåge 2, Vandrikse 1, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1, Musvit 8, Rødhals 1, Skovskade 3, Husskade 1, Kvækerfinke 4, Bogfinke 12, Dompap 2, Stillits 2, Gærdesmutte 3 (CBr)



12.10.2022
Barnekold: Knopsvane 21, Grågås 450, Blisgås 20, Gråand 192, Pibeand 700, Spidsand 2, Krikand 300, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 5, Sølvhejre 1, Skarv 7, Strandskade 2, Strandhjejle 3, Vibe 2, Alm. Ryle 5, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 71, Hættemåge 320, Sangdrossel 1, Vindrossel 21, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Ravn 4 (PW, MWH)

Kirkebugten: Tårnfalk 1, Sølvhejre 1, Pibeand 20 (HOK)

Kongehøjen: Blå Kærhøg 1 hun (PW)

Agerup: Musvåge 2 (PW)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 2, Ringdue 200+, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn: Rød Glente 1, Sjagger 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Musvåge 1 OF, Solsort 4, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Flagermus 2 (BS)


11.10.2022
Vesborg: Knopsvane 2, Grågås 270, Fiskehejre 1, Skarv 2, Rød Glente 3, Musvåge 8, Spurvehøg 2, Vibe 250, Hjejle 45, Ringdue 24, Huldue 1, Sanglærke 1, Ravn 2, Gråkrage 7, Stær 8, Bogfinke 5 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (HOK)

Brattingsborg Gods: Spurvehøg 1 (IS)

Østenlands: Krikand 28, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Skovskade 1, Bogfinke 1, Stillits 2, Marsvin 2 (IS)
,
Sælvig: Bramgås 15, Grågås 160, Isfugl 1 (CBr)


10.10.2022
Lushage: Bramgås 78 V, Ederfugl 44 R, Skarv 2 T, Musvåge 3 T, Skærpiber 1, Musvit 1, Grønirisk 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Bogfinke/Kvækerfinke 100+ R (MWH)

Østerløkken: Bramgås 42 V, Musvåge 17 R/V (MWH)

Lushavn: Fiskehejre 1, Musvåge 3, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 8, Bramgås 245, Grågås 215, Musvåge 9, Ringdue 75, Skovskade 3, Ravn 1, Sjagger 2, Lille Korsnæb 16, Grønsisken 12, Dompap 1 (CBr) 


09.10.2022
Kirkebugten: Sølvhejre 1 (CBr)

Vesborg: Krikand 8 OF, Havørn 1, Blå Kærhøg 2, Musvåge 6, Vibe 250, Hjejle 30, Storspove 1, Ringdue 10, Huldue 7 V, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 45 V, Hedelærke 1 V, Landsvale 115 SV, Bysvale 2 SV, Jernspurv 1, 
Misteldrossel 5, Sjagger 17, Sangdrossel 15, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 8, Skovskade 4, Stær 37, Bogfinke 50 V, Kvækerfinke 2, Grønsisken 10 R/T, Lille Korsnæb 8 (CBr, HHA, JL, MWH)

Vester Kanal - Lushavn: Bramgås 103 V, Blå Kærhøg 1 han T, Gransanger 4, Musvit 3, Blåmejse 4, Stillits 2, Rørspurv 1 (IS)


08.10.2022
Barnekold: Knopsvane 10, Grågås 270, Blisgås 2, Bramgås 900, Gravand 2, Gråand 95, Pibeand 350, Krikand 80, Fiskehejre 4, Havørn 1 AD, Rørhøg 1 JUV, Musvåge 3 T, Vibe 1, Storspove 19, Hættemåge 180, Sangdrossel 1, Sjagger 4, Gransanger 12 (MWH)

Nordby: Hjejle 1000, Fuglekonge 2, Sortmejse 1, Halemejse 2, Træløber 1, Skovskade 2, Grønsisken 25 (JL)

Lushavn: Fiskehejre 1, Blå Kærhøg 1, Tårnfalk 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1,Musvit 3, Blåmejse 5 (IS)

Vesterløkker: Havørn 1 2K (HHA)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 80, Gråand 6, Spurvehøg 1, Musvåge 5, Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 35, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 2, Gransanger 2, Musvit 5, Skovskade 3, Allike 4, Gråkrage 5, Råge 4, Ravn 2, Grønsisken 6, Dompap 2 (CBr)

    
07.10.2022
Hesselholm: Knopsvane 3, Gråand 4, Pibeand 145, Stor Skallesluger 3, Fiskehejre 48, Vandrefalk 1, Strandskade 3, Storspove 2  (HHA, MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 21 (HHA, MWH)

Nordby: Rød Glente 1, Splitterne 2 (JL)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1, Sangdrossel 3, Solsort 3, Gransanger 2, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 2 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 4, Bramgås 22, Gråand 4,
Musvåge 3, Ringdue 6, Tyrkerdue 1, Bjergvipstjert 2, Skovskade 3, Gråkrage 4, Grønsisken 3, Stillits 2, Dompap 1 (CBr)

   
06.10.2022
Hesselholm: Knopsvane 5, Grågås 42, Bramgås 10, Gråand 4, Spidsand 1, Pibeand 75, Sølvhejre 1, Fiskehejre 26, Storspove 28 (JL, MWH)

Grønhoved: Pibeand 89, Stor Skallesluger 2, Alm. Ryle 24 (JL, MWH)

Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 8, Strandskade 8 (JL, MWH)

Langdalen: Fasan 18, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stormmåge 7, Sanglærke 3, Misteldrossel 8, Træløber 1 (JL)

Vesborg: Knopsvane 4, Rød Glente 1, Spurvehøg 1, Skovskade 2, Husskade 1 (IS)

Kolby: Blå Kærhøg 1 (IS)


05.10.2022
Lillehavet: Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 2 (MWH)

Langør Havn: Lomvie 1 (JL, MWH)

Kirkebugten: Knopsvane 17 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 19 (JL)

Lushavn: Krikand 14 OF, Musvåge 1, Rødhals 2, Gransanger 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Ravn 1, Kvækerfinke 14 (IS)

Østerløkken: Sangdrossel 2, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Bramgås 68, Grågås 18, Gråand 5, Musvåge 2, Ringdue 8, Bysvale  4, Landsvale 1, Bjergvipstjert 1, Sangdrossel 5, Solsort 2, Musvit 4, Ravn 2, Gråkrage 4, Skovskade 3, Stær 30, Grønsisken 5 (CBr)
    
04.10.2022
Barnekold: Knopsvane 23, Grågås 425, Bramgås 530, Mørkbuget Knortegås 42, Gravand 1, Gråand 33, Pibeand 320, Spidsand 1, Krikand 55, Skarv 8, Fiskehejre 2, Rørhøg 1 JUV, Strandhjejle 9, Alm. Ryle 87, Hvidklire 2, Storspove 10, Sangdrossel 15, Vindrossel 5, Sjagger 3, Jernspurv 1, Gransanger 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Skovskade 2 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Rødhals 2, Gærdesmutte 2, Grønirisk 7, Stillits 1, Rørspurv 1 (IS)

Onsbjerg: Musvåge 38 V (HOK)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 3, Solsort 4, Gransanger 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (MWH)

Nordby: Fuglekonge 2, Sortmejse 1, Ravn 1, Råge 2 (JL) 


Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 135, Spurvehøg 1, Blå Kærhøg 1, Vandrikse 1, Grønbenet Rørhøne 1, Isfugl 1, Bjergvipstjert 1, Gærdesmutte 1, Sangdrossel 14, Solsort 2, Musvit 4, Grønsisken 7 (CBr)

  
03.10.2022
Vesborg: Knopsvane 2, Ederfugl 4, Alm. Ryle 1, Mudderklire 1, Ringdue 2, Hvid Vipstjert 4, Solsort 1, Gulspurv 1 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 5, Gråand 5, Lille Lappedykker 1, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 8, Bysvale 2, Landsvale 5, Stær 22, Sangdrossel 2, Grønsisken 5, Dompap 2, Gærdesmutte 1 (CBr)


 
02.10.2022
Lushage: Ederfugl 140, Sortand 3, Skærpiber 3, Grønirisk 4 (MWH)

Østerløkken: Grågås 24 OF, Sangdrossel 3, Solsort 3, Musvit 4 (MWH)

Sælvigbugten: Grågås 46, Bramgås 3 (JJØM)


01.10.2022
Skovfogedhuset: Fasan 7 (CBr)

Lillehavet, Langør: Storspove 3 (CBr)

Sælvig: Lille Lappedykker 1 (CBr)



September 2022


30.09.2022
Østerløkken: Sangdrossel 7 (MWH)

Brattingsborg Skov: Skovsneppe 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn: Rød Glente 1, Tårnfalk 2 (IS)

Brattingsborg Gods: Grågås 300+, Kvækerfinke og Bogfinke 400+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Bramgås 58, Dværgfalk 1, Isfugl 1, Landsvale 7, Skovskade 3, Råge 5, Gråkrage 2, Musvit 6, Stær 4, Kvækerfinke 3, Grønsisken 5 (CBr)



29.09.2022
Grønhoved, Langør: Knopsvane 12, Pibeand 82, Alm. Ryle 54, Islandsk Rødben 9, Hvidklire 3 (MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 5, Vindrossel 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (MWH)

Sælvig: Blå Kærhøg 1 (CBr)


28.09.2022
Sælvig: Skovsneppe 2 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 39, Grågås 1250, Bramgås 275, Gråand 80, Spidsand 2, Pibeand 1500, Krikand 175, Skeand 8, Fiskehejre 2, Skarv 5, Vibe 8, Strandhjejle 2, Alm. Ryle 12, Storspove 5, Sangdrossel 14, Solsort 4, Gransanger 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Sangdrossel 3, Munk 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Dompap 2 (IS)


27.09.2022
Østerløkken: Ringdue 4, Solsort 5, Munk 2, Gransanger 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 25 OF (MWH)

Sælvig: Landsvale 2, Bjergvipstjert 2, Gransanger 1 (CBr)


26.09.2022
Lillehavet, Langør: Fiskehejre 1, Strandskade 16, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 4, Lille Kobbersneppe 12, Storspove 8, Svartbag 2, Sølvmåge 4, Hættemåge 2, Hvid Vipstjert 1, Stær 40 (MWH)

Østerløkken: Skovskade 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Tårnfalk 1, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Blåmejse 6, Bogfinke 5, Kvækerfinke 5+ (IS)

Sælvig: Isfugl 1, Bjergvipstjert 2 (CBr)
 
25.09.2022
Østerløkken: Musvåge 1, Gransanger 2 (MWH)

Sælvig Havn: Landsvale 1, Hvid Vipstjert 3 (MWH)

Sælvig: Vandrikse 1, Storspove 1, Isfugl 1, Bjergvipstjert 1, Stær 10 (CBr)

Egholm-Sværm: Knopsvane 9, Grågås 120, Bramgås 26, Pibeand 45, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Storspove 4 (IP)


24.09.2022
Østerløkken: Fiskehejre 1, Blå Kærhøg hun T, Musvåge 1, Ringdue 4, Solsort 4, Sangdrossel 1, Munk 1 hun, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn: Krikand 2, Mudderklire 2, Gransanger 2 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 29, Gråand 7, Rørhøg 1, Vandrikse 2, Storspove 2, Ringdue 4, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1,
Gærdesmutte 1, Solsort 4, Musvit 3,  Skovskade 3, Råge 225, Allike 50, Gråkrage 7, Kvækerfinke 2, Gransanger 2, Grønsisken 3, Stillits 1 (CBr)

     
23.09.2022
Hesselholm: Knopsvane 2, Grågås 115, Pibeand 54, Fiskehejre 1, Storspove 8 (MWH)

Langør Kirke: Hvidklire 1 (MWH)

Østerløkken: Storspove 3 (MWH)

Lushage: Ederfugl 15, Musvåge 1, Tårnfalk 1 (IS)

Østenlands: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Skovskade 2, Tornirisk 30+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Vandrikse 1, Dobbeltbekkasin 1, Storspove 1, Isfugl 1, Bjergvipstjert 1, Råge 150, Allike 15, Skovskade 3, Kvækerfinke 1 (CBr)

 
22.09.2022
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 42, Grågås 1100, Canadagås 5, Gråand 74, Pibeand 28, Krikand 400, Fiskehejre 1, Skarv 4, Vibe 4, Strandhjejle 5, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 8, Storspove 81, Hættemåge 220, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Gulspurv 2 (MWH)



21.09.2022
Vesborg: Knopsvane 1, Grågås 250, Fiskehejre 1, Havørn 1, Rød Glente 1, Musvåge 4, Spurvehøg 1, Vibe 350, Storspove 2, Ringdue 50, Stor Flagspætte 2, Sanglærke 2, Landsvale 325, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 1, Bysvale 2, Solsort 1, Misteldrossel 4, Gransanger 4, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Gråkrage 15, Stær 92, Grønsisken 15, Gulspurv 1 (JL, CBr, MWH)

Østerløkken: Ringdue 4, Solsort 4, Gransanger 2, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1 (MWH)

Sværm-Egholm: Knopsvane 54, Fiskehejre 4, Rørhøg 1 hun T, Strandskade 4, Vibe 21, Storspove 17, Landsvale 1, Stær 100 (EG, IP)

Fjordvejen: Gransanger 1, Skovskade 1 FU, Skovspurv 3  (EG, IP)

Sælvig: Isfugl 1, Træløber 1 (CBr)


20.09.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8 (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Munk 2, Havesanger 1, Gransanger 1(MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Fiskehejre 1 OF, Musvåge 1, Stormmåge 7 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Musvit 2, Gråkrage 3, Flagermus 2 (BS)


19.09.2022
Langør: Fiskehejre 1, Engpiber 2 (MWH)

Lushage: Skarv 2, Havørn 1 AD, Stenpikker 1 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1 (IS)

Sværm: Havørn 1 AD OF (EG)


18.09.2022
Sælvig: Fiskehejre 2, Gråand 4, Vandrikse 1, Spurvehøg 1, Musvåge 2, Ringdue 22, Isfugl 1, Landsvale 7, Skovskade 2, Ravn 1, Råge 7, Stær 115, Grønsisken 12, Dompap 1 (CBr) 
 
Hesselholm: Grågås 260, Canadagås 18, Fiskehejre 8, Vibe 54, Alm. Ryle 30, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 32, Stær 40 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 1, Gransanger 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Grågås 250+ OF, Rørhøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Mudderklire 1 (IS)


17.09.2022
Vesborg: Grågås 260, Canadagås 9, Fiskehejre 2, Havørn 1, Spurvehøg 5, Musvåge 7, Vibe 300, Hvidklire 1, Storspove 3, Ringdue 8, Sanglærke 1, Landsvale 44, Bysvale 5,  Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Gråkrage 7, Allike 4, Grønirisk 1, Grønsisken 12, Dompap 1 (JL, CBr, MWH)

Tranebjerg: Havørn 1 OF (MWH)

Egholm: Grågås 3, Sølvhejre 1, Fiskehejre 2, Havørn 2,  Landsvale 2 (EG, IP)


16.09.2022
Issehoved: Ederfugl 170, Sortand 380, Toppet Skallesluger 2, Sule 72, Skarv 12, Storspove 3, Splitterne 24, Landsvale 4, Blåmejse 1, Grønirisk 1, Grønsisken 27, Tornirisk 70, Gulspurv 3 (JL, MWH) 

Nordsamsø: Rørhøg 2, Landsvale 8, Hvid Vipstjert 3 (MWH)


15.09.2022
Issehoved: Ederfugl 5, Sortand 500, Sule 38 V, Skarv 11 T, Svartbag 2 V, Splitterne 8 V, Landsvale 14 R/T, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 1, Stær 12 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Østerløkken: Rødstjert 1, Gransanger 3 (MWH)


14.09.2022
Sælvig: Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Havørn 1, Stor Flagspætte 1 (CBr)
 
Hesselholm: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 220, Gråand 14, Spidsand 2, Pibeand 85, Sølvhejre 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 21, Vibe 9, Storspove 9, Stenpikker 1, Stær 30 (TWH, MWH)



13.09.2022
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 15, Grågås 1000, Canadagås 9, Gråand 43, Spidsand 2, Skeand 5, Pibeand 47, Krikand 134, Fiskehejre 3, Skarv 8, Rørhøg 1, Vibe 46, Hjejle 5, Alm. Ryle 13, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 52, Hættemåge 175 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1, Spurvehøg 2 T, Rødstjert 1, Solsort 3, Gransanger 2, Grå Fluesnapper 2, Musvit 2, Blåmejse 1 (MWH)


12.09.2022
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 3, Solsort 2, Tornsanger 3, Musvit 3, Blåmejse 8 (MWH)

Lushavn: Stenpikker 1, Gærdesanger 1 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 T, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Gransanger 1, Grå Fluesnapper 2 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl 7, Dobbeltbekkasin 1, Stenpikker 1, Skovspurv 20, Gråspurv 10 (IS)


11.09.2022
Draget, Besser Rev: Hjejle 115, Islandsk Ryle 5, Lille Kobbersneppe 1, Splitterne 12, Landsvale 18 T, Engpiber 2 (MWH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 11, Rødstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Grå Fluesnapper 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Solsort 4, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Pindsvin 1 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Halemejse 4, Musvit 5, Blåmejse 3, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Mudderklire 3, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1 (IS)


10.09.2022
Draget, Besser Rev: Hjejle 72, Islandsk Ryle 43, Alm. Ryle 27, Lille Kobbersneppe 5, Splitterne 18 (MWH)

Nordby: Grågås 35, Tårnfalk 2, Hjejle 450, Rødstjert 1, Gransanger 1, Ravn 1, Gråkrage 1, Stillits 45 (JL)

Østenlands: Knopsvane 1 AD + 1 JUV, Musvåge 1, Skovskade 2, Gulspurv 1 (IS)

Østerløkken: Rødstjert 1, Gransanger 2, Grå Fluesnapper 2 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Gråand 6, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 1,
Isfugl 1, Bysvale 15, Landsvale 6, Stær 15, Ravn 1, Gråkrage 4, Råge 32, Allike 2, Ringdue 4, Grønsisken 12 (CBr)


09.09.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Rørhøg 1 han, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 7, Blåmejse 2, Skovskade 1 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 8, Storspove 32, Stenpikker 3, Rødrygget Tornskade 1 (MWH)

Lushavn: Tårnfalk 2, Mudderklire 3 (IS)

Vester Kanal: Tornsanger 2, Grå Fluesnapper 3, Stær 40+ (IS)

Egholm: Sølvhejre 1 (EG, IP)

Nordby: Hjejle 300, Sølvmåge 75 (JL)


08.09.2022
Hesselholm Made: Grågås 650, Silkehejre 1, Fiskehejre 27, Stenpikker 1 (MWH)

Egholm: Knopsvane 13, Sølvhejre 1, Fiskehejre 12 (IP)

Lushavn: Hvepsevåge 1 JUV, Tårnfalk 1, Mudderklire 4, Småspove 1, Tyrkerdue 2, Stenpikker 1, Musvit 2, Grå Fluesnapper 2, Dompap 2 (IS)


07.09.2022
Langør, Kirkebugten: Hvidklire 2, Storspove 1 (MWH)

Grusgraven: Ringdue 4, Fuglekonge 2, Musvit 3, Blåmejse 4, Skovskade 1, Bogfinke 2, Grønsisken 20 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 25 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1 (BS)

Nordby: Rød Glente 1, Tårnfalk 1, Landsvale 25, Skovskade 1, Sortkrage 1, Stillits 16 (JL)

Østerløkken: Rødstjert 1, Gransanger 1 (MWH)

Nørreskifte: Stenpikker 2 (MWH)


06.09.2022
Barnekold: Knopsvane 19, Grågås 1000, Canadagås 21, Gråand 8, Pibeand 71, Krikand 85, Fiskehejre 12, Skarv 8, Rød Glente 1, Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Vibe 4, Alm. Ryle 12, Rødben 1, Hvidklire 8, Storspove 8, Brushane 1, Svartbag 1, Hættemåge 125, Gråkrage 4, Sortkrage 1, Stær 115 (JL, HHA, MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 2 (BjM)

Egholm: Sølvhejre 1 (IP)

Østenlands: Krikand 30+, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Mudderklire 5, Hvid Vipstjert 2 (IS)


05.09.2022
Barnekold: Knopsvane 21, Grågås 1325, Canadagås 28, Pibeand 54, Spidsand 2, Krikand 75, Fiskehejre 2, Skarv 9, Strandskade 2, Klyde 3, Hjejle 4, Vibe 15, Alm. Ryle 12, Rødben 8, Storspove 21, Hættemåge 125, Stær 10 (OBV, MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 2 (BjM)

Egholm: Sølvhejre 1 (IP)

Brattingsborg Skov v. Lushage:  Rørhøg 1, Stor Flagspætte 2, Musvit 7+, Halemejse 5+, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg Skov v. Lushavn: Skovpiber 1, Grå Fluesnapper 3, Bogfinke 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 42 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 8, Gråkrage 2 (BS)

Sælvig Havn: Landsvale 2, Hvid Vipstjert 5, Gråspurv 19, Tornirisk 3 (MWH)


04.09.2022
Hesselholm Made: Fiskehejre 12, Silkehejre 1, Stenpikker 3 (JL, MWH)

Barnekold: Grågås 597, Canadagås 29, Fiskehejre 8, Vibe 19, Hjejle 2, Stor Præstekrave 2, Hvidklire 1, Storspove 16, Stær 6 (JL)

Nordby: Rørhøg 2 han og hun, Stenpikker 2 (JL)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødstjert 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (MWH) 


Sælvig: Fiskehejre 3, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 1, Havørn 1,
Stor Flagspætte 1 (CBr)


03.09.2022
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 3, Landsvale 4, Solsort 2, Sortmejse 1, Grå Fluesnapper 2, Bogfinke 3 (MWH)

Egholm: Knopsvane 14, Sølvhejre 1, Fiskehejre 19, Strandskade 10, Vibe 3, Mudderklire 1, Storspove 6 (IP)

Tanderup: Havørn 1 AD (HOK)


02.09.2022
Issehoved: Ederfugl 15, Skarv 18 NØ, Tårnfalk 1, Tejst 1, Landsvale 14 N, Gransanger 1 (MWH)

Nordby: Tyrkerdue 2, Gråspurv 8 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 9 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Landsvale 7, Musvit 2, Gråkrage 1 (BS)

Lushavn: Tårnfalk 1, Mudderklire 5, Stenpikker 2, Grå Fluesnapper 5 (IS)

Sværm: Storspove 100 (EG, IP)


01.09.2022
Besser Rev, Draget: Hjejle 170, Alm. Ryle 44, Svartbag 1, Splitterne 5, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 3, Stær 150 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 40 OF, Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Gråkrage 2 (BS)

Stavns Fjord: Ederfugl 25, Skarv 50+, Fiskehejre 2, Stormmåge 20, Spættet Sæl 5 (BS)

Hesselholm Made: Fiskehejre 10 (IP)



August 2022


31.08.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Rødstjert 3, Solsort 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 3, Rødrygget Tornskade 2, Skovskade 2, Gulspurv 8 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Silkehejre 2 (KP)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Vesborg: Musvåge 1, Mudderklire 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 10 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 5, Landsvale 3, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 4 (BS)


30.08.2022
Kirkebugten, Langør: Silkehejre 1, Fiskehejre 4, Hvidklire 1, Mudderklire 1, Storspove 2, Bynkefugl 1, Rødstjert 1 (JL, KP, MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 1060, Canadagås 174, Gråand 20, Spidsand 2, Pibeand 40, Krikand 75, Fiskehejre 11, Skarv 2, Rørhøg 1, Strandskade 2, Hjejle 9, Vibe 109, Rødben 2, Hvidklire 7, Storspove 16, Stær 40 (JL, MWH)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Canadagås 12 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Musvit 1, Gråkrage 2 (BS)

Lushavn: Fiskehejre 3, Grå Fluesnapper 15+ (IS)

Brattingsborg Skov: Stenpikker 2, Grå Fluesnapper 4 (IS)


Nordby: Hjejle 630 (JL)


29.08.2022
Grønhoved: Silkehejre 1 OF, Strandskade 1, Rødben 2 (PB, MWH)

Hesselholm: Grågås 150, Pibeand 44, Fiskehejre 18, Landsvale 25 R, Digesvale 5 R (MWH)

Fårefolden: Rødstjert 2 (MWH)

Lushavn - Vesborg kysten: Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 2, Bynkefugl 2 (IS)


28.08.2022
Hjortholm: Knopsvane 5, Grågås 150, Canadagås 4, Havørn 1, Krikand 4, Vibe 1, Hvidklire 1, Storspove 3, Sanglærke 1, Landsvale 4, Stær 25 (MWH)

Flyvepladsen: Havørn 1 (AVW)


27.08.2022
Hjortholm: Spidsand 2, Pibeand 8, Krikand 5, Fiskehejre 2, Havørn 2, Rørhøg 3, Hvidklire 3, Storspove 5, Sanglærke 1, Landsvale 40 R, Gærdesanger 1, Stær 20, Gulspurv 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Rødrygget Tornskade 5, Gulspurv 5 (IS)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 7, Fiskehejre 1, Lille Lappedykker 1, Blishøne 1, Mudderklire 1, Blåmejse 5, Grå Fluesnapper 1, Marsvin 2 (IS)


26.08.2022
Hesselholm Made: Silkehejre 3, Fiskehejre 14, Storspove 43 (MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Bogfinke 2, Dompap 3 (IS)


25.08.2022
Besser Rev: Hjejle 23, Stor Præstekrave 16, Sandløber 1, Stenvender 1, Alm. Ryle 14, Splitterne 11, Digesvale 4, Hvid Vipstjert 5 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Bynkefugl 1, Rødstjert 2 (IS)


24.08.2022
Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Gærdesmutte 1, Stor Flagspætte 1, Grå Fluesnapper 1, Rødrygget Tornskade 2 JUV, Gulspurv 2 (IS)


23.08.2022
Brattingsborg Skov: Havørn 1 OF, Ringdue 3, Huldue 1, Rødstjert 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Musvit 1, Rødrygget Tornskade 3 JUV, Skovskade 1, Bogfinke 4, Gulspurv 3 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 2 JUV, Tårnfalk 1, Tyrkerdue 2, Landsvale 10, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Rødrygget Tornskade 1 JUV (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 4, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 1, Fiskeørn 1, Dompap 2 (CBr)


22.08.2022
Draget, Besser Rev: Hjejle 23, Splitterne 11, Hvidklire 1, Landsvale 1 N, Digesvale 2 S + 2 N (MWH)

Marken mod Møgelskår: Musvåge 1, Engpiber 6, Hvid Vipstjert 2, Stær 950 (JL)

Vesborg: Troldand 2, Mudderklire 1, Blishøne 4 (IS)


21.08.2022
Hesselholm: Silkehejre 2, Fiskehejre 4, Hjejle 2, Vibe 1, Hvidklire 2, Storspove 4 (PBr, MWH)

Langør Kirke: Gravand 1 JUV (MWH)

Hesselholm: Silkehejre 2, Fiskehejre 23 (EPM)

Egholm: Silkehejre 1 (IP)

Vester Kanal: Rørhøg 1, Gærdesanger 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV, Gulspurv 3 (IS)

Brattingsborg: Tornirisk 3 (IS)

Marken mod Møgelskår: Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 6, Gul Vipstjert 2, Tornsanger 3, Gulspurv 4 (JL)


20.08.2022
Hesselholm: Silkehejre 3 (PBr)

Hesselholm: Silkehejre 1, Fiskehejre 12 (IP, MWH)

Østerløkken: Musvåge 5 S (MWH)


19.08.2022
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Grågås 550, Gråand 14, Krikand 18, Skarv 12, Fiskehejre 10, Havørn 2, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Strandhjejle 6, Hjejle 2, Vibe 30, Alm. Ryle 2, Rødben 12, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 41, Sildemåge 1, Hættemåge 30, Landsvale 5, Solsort 10, Husskade 2, Skovskade 1 (PW, MWH)

Besser Made: Rørhøg 1 (PW)

Sælvig Havn: Splitterne 4 (PW)

Egholm: Silkehejre 1, Fiskehejre 1, Hvidklire 1, Storspove 6 (IP)


18.08.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 8 SY, Huldue 3 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 2, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Musvit 1, Ravn 1, Bogfinke 2, Dompap 1 (MWH)

Stranden fra Vesborg Fyr - Vester Kanal: Ederfugl 10, Skarv 15, Mudderklire 13, Stenpikker 3 (AMJ)

Vester Kanal: Rørhøg 1, Musvåge 2, Musvit 2, Rødrygget Tornskade 2 AD + 2 JUV, Bogfinke 2 (AMJ)

Mårup Havn: Fiskehejre 1, Stor Præstekrave 10, Rødben 1 (AMJ)

Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 150, Gråand 4, Svaleklire 1, Spurvehøg 1 (CBr)

17.08.2022
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Grågås 141, Canadagås 52, Krikand 12, Fiskehejre 5, Skarv 2, Strandskade 4, Strandhjejle 7, Vibe 75, Alm. Ryle 116, Tinksmed 1, Rødben 1, Hvidklire 5, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 38, Rødhals 1 (EJH, KH, MWH)

Hesselholm: Silkehejre 3 (ODY, PBr) 

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Løvsanger 7, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 3 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 2, Mudderklire 3, Bynkefugl 4 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Stillits 2 (BS)


16.08.2022
Issehoved: Ederfugl 40, Sortand 15, Skarv 1, Splitterne 4, Ringdue 3, Mursejler 4, Landsvale 250 R/T, Bysvale 2 R/T, Hvid Vipstjert 5, Solsort 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 4, Marsvin 2 (JL, KH, EJH, TVH, MWH)

Flyvepladsen - Alstrup - Toftebjerg - Flyvepladsen: Canadagås 10 OF, Gråand 3, Rørhøg 1, Blishøne 5, Sanglærke 10, Landsvale 25 (AMJ)


15.08.2022
Bolbro Sand: Knopsvane 12, Ederfugl 4, Fiskehejre 1, Hjejle 38, Vibe 8, Splitterne 13 (MWH)

Vesborg: Rørhøg 1, Vibe 198, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 6, Stær 15 (MWH)

Lushavn: Stor Præstekrave 1 JUV, Alm. Ryle 1, Mudderklire 3, Marsvin 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Løvsanger 4, Gulspurv 1 (IS)

Nordby: Grågås 35, Gråand 4, Hjejle 118, Stormmåge 4, Hættemåge 3 (JL)


14.08.2022
Barnekold: Knopsvane 4 AD + 5 JUV, Grågås 195, Gråand 15, Krikand 85, Fiskehejre 5, Rørhøg 1 hun, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Strandhjejle 8, Hjejle 205, Vibe 39, Alm. Ryle 1, Rødben 19, Hvidklire 7, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 19, Stær 90 (JL, MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 3, Bynkefugl 1, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Musvåge 1, Vandrikse 2, Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1, Dompap 2 (CBr)


13.08.2022
Lilleøre: Splitterne 5 T, Landsvale 4, Digesvale 12, Engpiber 4 (MWH)

Vesborg: Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Vibe 25+, Hvidklire 1, Blishøne 1, Mursejler 15+, Hvid Vipstjert 6, Rødrygget Tornskade 1 JUV, Stillits 3 (IS)

Besser Rev: Canadagås 6, Ederfugl 30, Skarv 10, Hjejle 40, Stor Præstekrave 10, Storspove 8 OF (AMJ)

Vesterløkken, stranden: Canadagås 4 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Gråand 4, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 1, Stor Flagspætte 1, Dompap 2 (CBr)


12.08.2022
Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1 JUV, Grå Fluesnapper 1 JUV (MWH)

Grønhoved, Langør: Landsvale 4, Hvid Vipstjert 5 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Mudderklire 7 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Tornsanger 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


11.08.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 7, Huldue 4, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Munk 2, Tornsanger 3, Gulbug 5, Musvit 1, Grå Fluesnapper 2, Rødrygget Tornskade 1, Bogfinke 3, Gulspurv 1 (CBr, MWH)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 JUV (IS)


10.08.2022
Brattingsborg Skov: Huldue 1 SY, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 4 - 2 AD + 2 JUV (MWH)

Lushavn: Grå Fluesnapper 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 1 OF, Canadagås 7 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 9, Solsort 4, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2 (BS)

Rosenvej, Fogedmarken: Trane 8 SØ kl 17: 50 (AVW)


09.08.2022
Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 5, Gråand 5, Spurvehøg 1, Vandrikse 2, Blishøne 1, Grønbenet Rørhøne 1, Hvidklire 1, Ringdue 6, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Bysvale 12, Solsort 4, Ravn 2, Gråkrage 2, Dompap 1 (CBr)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2, Munk 1, Gransanger 3, Grå Fluesnapper 2 (MWH)

  
08.08.2022
Sælvig: Canadagås 76 (CBr)

Bolbro Sand/Besser Rev: Grågås 15, Canadagås 77, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Strandskade 8, Stor Præstekrave 1, Hjejle 5 R + 17 OF, Mudderklire 2, Storspove 2, Splitterne 42, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Tornirisk 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Rødrygget Tornskade 4 - 2 AD + 2 JUV, Gulspurv 1 (IS)

Lushage: Mudderklire 11 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 50 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1 JUV, Landsvale 3, Solsort 4, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Sælvig syd for havn: Canadagås 30, Digesvale 8 (BS)

Sværm/Egholm: Grågås 136 (IP)


07.08.2022
Sommeroptælling af grågæs i august 2022 (DCE)
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 713, Canadagås 4, Gravand 1, Gråand 8, Krikand 4, Fiskehejre 4, Strandskade 1, Strandhjejle 1, Hjejle 95, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 1, Rødben 9, Hvidklire 4, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 63, Hættemåge 180, Stær 50 (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 2, Tårnfalk 1 (JL)

Nordby: Stillits 20 (JL)

Langør: Tårnfalk 1, Hvidklire 2, Storspove 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 11 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 7, Solsort 3, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)


06.08.2022
Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2, Tornsanger 2, Gransanger 2, Grå Fluesnapper 3 (MWH)

Nordby: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Sanglærke 1, Landsvale 15, Stillits 9, Bomlærke 1 (JL)

Østenlands: Knopsvane 2 AD + 2 JUV, Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Blishøne 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1 (IS)


05.08.2022
Skovfogedhuset: Gransanger 2, Sortmejse 1, Dompap 2 (JL, HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1 JUV, Tornsanger 1, Gærdesmutte 2, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Mudderklire 9 (IS)


04.08.2022
Bolbro Sand, Stenskov: Ederfugl 2, Strandskade 3, Hjejle 2, Mudderklire 1, Hvidklire 1, Storspove 1, Splitterne 12, Engpiber 1 (TWH, MWH)

Brokold: Strandskade 9, Hjejle 1, Hvidklire 1, Storspove 5 (TWH, MWH)


03.08.2022
Østerløkken: Hvid Vipstjert 5, Rødstjert 2, Solsort 3, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 2 (MWH)

Hesselholm Made: Grågås 2 OF, Fiskehejre 1, Solsort 1, Gulspurv 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 3, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 3 (IS)

Ørby, Høtoftevej: Stillits 3, Gulspurv 2 (IS)


02.08.2022
Bolbro Sand, Besser Rev: Hjejle 2, Vibe 1, Mudderklire 1, Hvidklire 2, Splitterne 16, Havterne 2, Landsvale 3, Digesvale 1, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Grå Fluesnapper 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)


01.08.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Solsort 1, Munk 1, Tornsanger 1, Grå Fluesnapper 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV (MWH)

Lushage: Stor Præstekrave 3, Mudderklire 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødrygget Tornskade 2 JUV (IS)






Juli 2022


31.07.2022
Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 12, Gråand 7, Mudderklire 2, Vandrikse 2, Mursejler 5 (CBr)

Østerløkken: Ringdue  2, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gransanger 3, Musvit 1, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 2 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Solsort 3, Havesanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Stillits 1 (BS)

Lushavn: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (IS)


30.07.2022
Hverremosen: Grågås 92, Krikand 2, Skarv 1, Vibe 3, Stor Præstekrave 13, Alm. Ryle 5, Tinksmed 7, Svaleklire 1, Mudderklire 2, Rødben 1, Hvidklire 3, Brushane 1, Dobbeltbekkasin 1, Blishøne 1,  Landsvale 30, Digesvale 10, Hvid Vipstjert 2, Solsort 1, Stær 50, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 2, Tårnfalk 1, Sangdrossel 2, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Grå Fluesnappe 5, Rødrygget Tornskade 1 JUV, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 25 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 4, Solsort 4, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Grønirisk 1 SY (BS)

Kolby Kås: Tejst 1 (HHA)


29.07.2022
Kanhave: Canadagås 22 OF, Småspove 5 OF, Ravn 2 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Ringdue 2, Rødstjert 2 JUV, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 3, Gulspurv 1 (MWH)

Brokold: Rørhøg 1 han (HHA)

Besser Rev: Mursejler 2 (HHA)

Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 18, Canadagås 1, Gråand 2, Grønbenet Rørhøne 1, Blishøne 3, Dobbelt Bekkasin 1, Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Bysvale 8, Solsort 28, Rødstjert 1, Munk 2, Gransanger 1, Allike 22, Råge 45, Gråkrage 2, Dompap 2 (CBr)


28.07.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 3, Huldue 1, Rødstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 1, Gulspurv 1 (JSWH, MWH)

Espedal og havet udfor: Tårnfalk 1, Tejst 1, Strandhjejle 1 OF, Digesvale 30, Bomlærke 3 (LB, STE) '

Højklit: Rødrygget Tornskade 2 AD + 2 JUV (HHA)

Lushavn: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Mudderklire 6 (IS)Højklit

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 7 OF, Hættemåge 1, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, landsvale 1, Solsort 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 (BS)


27.07.2022
Østerløkken: Musvåge 1, Ringdue 2, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 2 JUV, Solsort 3, Gulbug 2 JUV, Gransanger 1, Musvit 2, Grå Fluesnapper 2 JUV (MWH)

Østerhede: Småspove 75 (LB, STE)

Lilleøre: Fiskehejre 1, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 2, Sandløber 4, Havterne 4 (LB, STE)

Lushavn - Vesborg: Havørn 1 2K, Rød Glente 1, Tårnfalk 3, Mudderklire 5, Hvidklire 2, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (IS)


26.07.2022
Barnekold: Knopsvane 2 AD´+ 1 JUV, Grågås 620, Gråand 4, Krikand 2, Pibeand 1, Fiskehejre 3, Strandskade 47, Klyde 1, Hjejle 94, Vibe 12, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 44, Rødben 5, Hvidklire 6, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 8, Hættemåge 180, Fjordterne 1, Landsvale 4, Engpiber 1, Stær 10 (MWH)

Hverremosen: Grågås 420, Canadagås 11 AD + 4 JUV, Gråand 8, Krikand 4, Skarv 1, Fiskehejre 1, Vibe 41, Stor Præstekrave 12, Alm. Ryle 45, Tinksmed 6, Mudderklire 4, Brushane 3, Sølvmåge 2, Hættemåge 60, Stormmåge 2, Splitterne 12, Ringdue 1, Hvid Vipstjert 15 AD + JUV, Landsvale 5, Bysvale 1, Digesvale 3, Havesanger 1, Tornsanger 2,  Gærdesmutte 2, Gråsisken 1, Gulspurv 1 (LB, STE)

Mark vest for Nordby: Hjejle 42, Vibe 8, Stor Præstekrave 3 (LB, STE)

Lushavn: Tårnfalk 1 AD + 3 JUV, Stor Præstekrave 3, Mudderklire 2 (IS)


25.07.2022
Hverremosen: Grågås 75, Gråand 4, Krikand 8, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Vibe 34, Hjejle 28, Stor Præstekrave 14, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 74, Tinksmed 5, Mudderklire 1, Rødben 5, Hvidklire 2, Brushane 1, Hættemåge 22, Stormmåge 1, Splitterne 1, Digesvale 4, Solsort 2, Stær 1 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 300+, Tårnfalk 1, Alm. Ryle 25, Stor Præstekrave 6, Vibe 5 S, Svartbag 2, Splitterne 15, Sanglærke 3, Engpiber 15, Tornirisk 75+, Gulspurv 3 (LB, STE)

Kragemosen (havet ud for): Sortstrubet Lom 1 (CF)

Kysten Lushage  - Lushavn: Fiskehejre 1, Stor Præstekrave 1, Mudderklire 11, Svartbag 2, Mursejler 13, Digesvale 30+ (IS)

Brattingsborg Skov: Tornsanger 2, Skovskade 1 (IS)



24.07.2022
Tranebjerg: Mursejler 4 (MWH)

Hverremosen: Grågås 162, Canadagås 12, Rørhøg 1 han, Strandskade 2, Vibe 26, Stor Præstekrave 24, Alm. Ryle 43, Krumnæbbet Ryle 2, Tinksmed 4, Mudderklire 1, Rødben 2, Brushane 3, Sølvmåge 22, Hættemåge 13, Splitterne 5, Havesanger 1 (JL)


23.07.2022
Kolby Kås: Rørhøg 1 JUV (SH, MWH)

Hverremosen: Grågås 3, Gravand 2 AD + 4 ællinger, Gråand 13, Krikand 3, Skarv 1, Vibe 12, Stor Præstekrave 22, Alm. Ryle 82, Krumnæbbet Ryle 3, Mudderklire 2, Tinksmed 11, Rødben 5, Sortklire 3, Hvidklire 4, Brushane 3, Hættemåge 23, Splitterne 1, Sanglærke 1, Gråkrage 3, Stær 6, Tornirisk 5 (JL)

Nordby: Hvid Vipstjert 2, Gransanger 3, Bomlærke 1, Rålam 2 (JL)

Østerløkken: Ringdue 2, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1, Rødstjert 1, Munk 1, Gransanger 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Vester Kanal: Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Hvid Vipstjert 2, Gulbug 1 (IS)


22.07.2022
Langemark: Hvid Stork 1 S (KP)


21.07.2022
Ballen Færgehavn: Digesvale 20, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Vesborg: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1, Vibe 3, Hvidklire 2, Gransanger 1, Grønirisk 2, Tornirisk 8 (IS)

Permelille: Rørhøg 1 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Hættemåge 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


20.07.2022
Hverremosen: Grågås 500, Gravand 2 AD + 2 ællinger, Gråand 1 AD m. 8 ællinger, Skeand 1, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Vibe 14, Hjejle 2, Stor Præstekrave 12, Alm. Ryle 28, Krumnæbbet Ryle 7, Dværgryle 1, Tinksmed 5, Mudderklire 1, Rødben 8, Hvidklire 4, Hættemåge 20, Blishøne 4, Tamdue 1, Mursejler 1, Landsvale 2, Digesvale 3, Hvid Vipstjert 2, Havesanger 1, Rørsanger 1, Tornirisk 1, Gråsisken 2, Gulspurv 1 (CBr, HHA, JL, LB, STE, MWH)

Egholm: Strandskade 38 (IP)

Lushavn: Rørhøg 1, Tårnfalk 3 JUV, Strandskade 2, Mudderklire 11, Gulspurv 1 (IS)


19.07.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 3, Gøg 1 SY, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 7, Tornsanger 2, Gransanger 1, Fuglekonge 1, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Dompap 1 (HHA, STE, MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Gøg 1 SY (AVW)

Hverremosen: Grågås 264, Gråand 6, Krikand 6, Skarv 1, Strandskade 9, Vibe 39, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 34, Krumnæbbet Ryle 5, Dværgryle 1, Tinksmed 2, Mudderklire 1, Rødben 18, Hvidklire 9, Storspove 9, Brushane 5, Hættemåge 44, Sølvmåge 3, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gulbug 1,  
Rørsanger 1, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Stær 6, Tornirisk 3 (JL, STE)

Ørby: Rørhøg 1, Grønirisk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 3, Havesanger 1, Blåmejse 1,  Gråkrage 2, Skovspurv 6, Bogfinke 3, Grønirisk 1 (BS)


18.07.2022
Barnekold: Grågås 365, Gravand 1, Gråand 4, Fiskehejre 3, Skarv 2, Strandskade 5, Vibe 73, Hjejle 24, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 132, Rødben 11, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 4, Hættemåge 70, Sanglærke 1, Landsvale 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 (MWH)

Nordby: Huldue 1, Tyrkerdue 1, Ringdue 2, Gulbug 1 SY, Grå Fluesnapper 2 YF m. udfløjne unger (LB, STE)


17.07.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 3, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 3, Tornsanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Hverremosen kl. 10:15 - 11:00: Grågås 255, Gravand 2, Gråand 5, Krikand 4, Skarv 1, Gråstrubet Lappedykker 1 AD + 2 unger, Strandskade 2, Vibe 28, Stor Præstekrave 18, Krumnæbbet Ryle 8, Alm. Ryle 43, Tinksmed 2, Rødben 9, Hvidklire 20, Brushane 1, Splitterne 2, Ringdue 1, Havesanger 2, Tornsanger 3, Gærdesmutte 3, Bogfinke 2, Tornirisk 2 (JL)

Nordby, mark v. Vester Ringvej: Hjejle 2, Stormmåge 5, Hættemåge 18, Hvid Vipstjert 2 (JL)

Lushavn: Ederfugl 3 AD + 15 ællinger, Strandskade 3, Mudderklire 9 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Munk 1, Dompap 1 (IS)

Lillehavet: Storspove 6 (MME)

Sælvigbugten: Lille Kobbersneppe 2 (MME)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 1, Havesanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Tranemosen: Grågås 12, Stormmåge 17, Blishøne 5 (BS)

Vesterløkker: Strandskade 2, Stormmåge 10 (BS)


16.07.2022
Hverremosen: Grågås 430, Gravand 2, Gråand 2, Krikand 10, Gråstrubet Lappedykker 1 AD + 2 unger, Strandskade 5, Vibe 24, Stor Præstekrave 11, Alm. Ryle 53, Krumnæbbet Ryle 3, Tinksmed 2, Rødben 9, Hvidklire 21, Brushane 3, Hættemåge 44, Splitterne 8, Blishøne 7,  Digesvale 15, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1, Stær 55, Grønirisk 1, Tornirisk 1, Gråsisken 1 (LB, JL, MME, STE, MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Havterne 2 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Havterne 1 (CBr)

Vester Kanal/Lushavn: Rørhøg 1, Vibe 1, Småspove 1, Bomlærke 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Havesanger 2, Gråkrage 1, Skovspurv 4, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


15.07.2022
Hverremosen kl. 10:00 - 11:00: Strandskade 5, Klyde 3, Vibe 20, Stor Præstekrave 18, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 13, Krumnæbbet Ryle 4, Tinksmed 5, Rødben 9, Hvidklire 13, Storspove 1, Brushane 1, Splitterne 2, Havesanger 1 (JL)

Hverremosen kl. 11:10 - 12:15: Grågås 175, Gravand 2 AD + 2 ællinger, Gråand 15, Skeand 1, Krikand 44, Strandskade 1, Klyde 3, Vibe 48, Stor Præstekrave 9, Krumnæbbet Ryle 2, Alm. Ryle 34, Tinksmed 8, Rødben 2, Hvidklire 21, Brushane 2, Blishøne 7, Digesvale 12, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Gærdesmutte 1, Stær 12 (MWH)

Hverremosen - eftermiddag: Gråstrubet Lappedykker 1, Skarv 1, Grågås 200+, Gravand 5 AD + mange ællinger, Pibeand 2, Gråand 3, Rørhøg 1 han, Strandskade 15, Stor Præstekrave 2, Vibe 25, Alm. Ryle 15, Rødben 2, Hvidklire 20, Splitterne 1, Digesvale 75+, Gråsisken 1 (LB, STE)

Østerhede: Småspove 8 (MWH)

Hesselholm Made: Småspove 15 (MWH)

Kirkebugten: Havterne 1, Fjordterne 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 2 JUV, Mudderklire 2, Tyrkerdue 2, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Solsort 1, Havesanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)

Egholm: Ørn sp. 1, Rørhøg 2 (IP)


14.07.2022
Langør: Knopsvane 2, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Storspove 1, Havterne 2 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 2, Silkehejre 1, Småspove 8 (MWH)

Vesborg:  Fiskehejre 2, Spurvehøg 1, Blishøne 5, Mursejler 4, Munk 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Havesanger 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (BS)

Vesterløkker: Ederfugl 8, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 AD + 1 JUV, Småspove 1, Sanglærke 3, Landsvale 5 (BS)


13.07.2022
Hverremosen: Grågås 150, Gravand 2 AD m. 2 ællinger, Gråand 24, Knarand 2, Krikand 8, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 1 unge, Fiskehejre 2, Havørn 1 OF, Strandskade 1, Stor Præstekrave 5, Vibe 24, Alm. Ryle 73, Krumnæbbet Ryle 4, Temmincksryle 1, Tinksmed 7, Rødben 1, Hvidklire 8, Brushane 2, Hættemåge 75, Blishøne 7, Ringdue 2, Digesvale 15, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 4, Musvit 1 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)  



12.07.2022
Hesselholm Made: Silkehejre 1, Fiskehejre 2, Småspove 4 (MWH)

Langør Kirke: Silkehejre 2 (JL)


11.07.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 3, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Misteldrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 7, Tornsanger 8, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Bogfinke 3, Gulspurv 2 (JL, MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 3, Skovspurv 5, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl 4 AD + 9 JUV, Rørhøg 2, Tårnfalk 1, Vibe 1 AD + 1 JUV, Digesvale 35+, Stær 60+ (IS)

Østerløkken: Ringdue 4, Hvid Vipstjert 2 YF, Solsort 4, Munk 2, Gransanger 2, Musvit 1, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (MWH)

Yderste Holm: Havørn 1 2-3K (PB)


10.07.2022
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 8, Huldue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Munk 4, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 4, Gulspurv 1 (MWH)

Hverremosen: Grågås 170, Gravand 2 AD + 2 ællinger, Gråand 10, Krikand 7, Fiskehejre 2, Vibe 30, Stor Præstekrave 10, Alm. Ryle 11, Temmincksryle 5, Tinksmed 8, Svaleklire 2, Rødben 6, Hvidklire 10, Brushane 1, Havesanger 1, Rørsanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1 (JL)


09.07.2022
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 475, Gravand 2 m. 5 ællinger, Gråand 8, Fiskehejre 3, Rørhøg 1 han, Strandskade 4, Vibe 24, Alm. Ryle 4, Rødben 4, Hvidklire 2, Hættemåge 70, Stormmåge 4, Havterne 4, Fjordterne 3, Gøg 1 OF, Munk 1, Stær 125 (MWH)

Hverremosen: Grågås 204, Gravand m. 2 ællinger, Gråand 30, Skeand 2, Krikand 24, Havørn 2K over Nordby, Stor Præstekrave 18, Islandsk Ryle 1, Tinksmed 9, Hvidklire 18, Rødben 13, Digesvale 220
(DPK, SDY) 

Hesselholm: Silkehejre 2, Småspove 4, Gøg 1 SY (DPK, SDY)


08.07.2022
Hverremosen kl. 11:45 - 12:30: Gravand 2 m. ællinger, Gråand 20, Skeand 4, Pibeand 1, Krikand 16, Gråstrubet Lappedykker 1 FU på havet, Vibe 20, Stor Præstekrave 13, Islandsk Ryle 1, Alm. ryle 7, Temmincksryle 1, Tinksmed 8, Svaleklire 1, Mudderklire 3, Hvidklire 24 Blishøne (DPK, SDY) 

Lillehavet, Langør: Knopsvane 4, Fiskehejre 2, Havterne 2 (MWH)

Hesselholm: Silkehejre 2, Havørn 3K R, Rørhøg han 1, Alm. Ryle 4, Hvidklire 13, Tinksmed 4, Tårnfalk han + hun, Gøg SY (DPK, SDY)

Yderste Holm: Canadagås 14 (DPK, SDY)

Langør Kirke: Silkehejre 1 (HPM)

Brattingsborg: Knopsvane 2, Fiskehejre 4, Blishøne 2, Tornsanger 1, Grønirisk 2, Gulspurv 3 (IS)


07.07.2022
Lillehavet, Langør: Sølvhejre 1, Fiskehejre 1 (HPM, PW, MWH)

Hverremosen (kl. 10: 05 - kl. 12:10): Grågås 210, Gravand 4 AD + 2 + 5 ællinger, Gråand 24, Skeand 2, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 1 unge, Fiskehejre 1, Skarv 2, Stor Præstekrave 10, Vibe 24, Alm. Ryle 5, Temmincksryle 1, Svaleklire 2, Tingsmed 15, Mudderklire 1, Rødben 3, Sortklire 2, Hvidklire 17, Brushane 7, Hættemåge 19, Splitterne 3, Blishøne 8, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Sanglærke 1, Landsvale 2, Bysvale 2, Digesvale 20, Hvid Vipstjert 1, Solsort 1, Havesanger 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Gransanger 2, Skovskade 1, Stær 25, Gulspurv 1, Rørspurv 1 (JL, PW, MWH) 

Hverremosen (kl. 16:00 - kl. 17:00): Skeand 8, Krikand 10, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 2 unger, Vibe 10, Stor Præstekrave 5, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 6, Svaleklire 1, Mudderklire 4, Tinksmed 33, Rødben 4, Hvidklire 28, Sortklire 4, Brushane 7 (DPK, SDY)

Hesselholm: Silkehejre 1, Havørn 1 3K, Rørhøg 1 han, Gøg SY (DPK, SDY)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 2, Grønirisk 2, Stillits 1 (IS)


06.07.2022
Hverremosen: Grågås 190, Gravand 2 AD + 2 ællinger, Gråand 15, Skeand 1, Krikand 15, Skarv 1, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 9, Vibe 12, Alm. Ryle 3, Temmincksryle 2, Tinksmed 11, Rødben 2, Hvidklire 19, Sortklire 1, Småspove 1, Brushane 2, Hættemåge 18, Splitterne 2, Blishøne 8,  Landsvale 2, Bysvale 2, Digesvale 50, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Stær 12, Tornirisk 3, Gulspurv 3 (PW, MWH)

Hesselholm: Silkehejre 2, Spurvehøg 1, Hvidklire 4, Småspove 2, Brushane 1 han SV, Gråkrage/Sortkrage hybrid (DPK, SDY)

Ballen Færgehavn: Tejst 3 (DPK, SDY)


05.07.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 3, Huldue 1, Solsort 2, Misteldrossel 1, Sangdrossel 1, Munk 2, Tornsanger 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Hesselholm: Silkehejre 2, Fiskehejre 1, Rødrygget Tornskade 2 YF, (DPK, CBr, PW, SDY, MWH) Havørn 1-2, Storspove 60, Hvidklire 2, Jernspurv 1 SY, Gulbug 1 SY (DPK, SDY)

Yderste Holm: Canadagås 14, Lille Kobbersneppe 2 (DPK, CBr, PW, SDY, MWH) 

Ballen: Havørn 1 OF (PØ)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 8, Canadagås 1, Rørsanger 1 (CBr)

04.07.2022
Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 28, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Rørhøg 2, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 2, Landsvale 6, Bysvale 6, Gærdesmutte 1, Solsort 3, Råge 8, Gråkrage 4, Stær 15, Gransanger 2, Havesanger 1,
Munk 1, Grønirisk 2 (CBr)

Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Solsort 2, Munk 3, Tornsanger 2, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 1, Ringdue 1, Solsort 1, Gråkrage 3, Stær 8, Bogfinke 1 (BS)

Hesselholm: Havørn 1, Svaleklire 1 OF, Tinksmed 1, Hvidklire 3, Storspove 65, Småspove 2 (DPK, SDY)

Yderste Holm: Canadagås 14, Sorthovedet Måge 2 AD (DPK, SDY)


03.07.2022
Barnekold: Knopsvane 25, Grågås 190, Gravand 7 + 2 AD m. 7 ællinger, Gråand 10, Ederfugl 12 m. ællinger, Toppet Skallesluger 1, Fiskehejre 4, Skarv 2, Vagtel 2, Rørhøg 1, Strandskade 5, Klyde 2 YF + 3, Vibe 91, Rødben 3, Storspove 29, Brushane 2, Hættemåge 54, Stormmåge 4, Havterne 2, Gøg 1, Tornsanger 2 (JL, MWH)

Lushavn: Tårnfalk 1, Mudderklire 3, Småspove 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Vibe 1, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Blåmejse 1, Tornirisk 3 (IS)

Langør Kirke: Fiskehejre 2, Hættemåge 1 (CBr)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Grågås 22, Gråand 6, Spurvehøg 1, Rørhøg 2, Strandskade 4, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Bysvale 6, Sangdrossel 1, Solsort 2, Blåmejse 1, Gransanger 2, Munk 2 (CBr)


02.07.2022
Møgelskår: Sanglærke 2, Digesvale 10, Tornsanger 2 (MWH)

Langør: Fiskehejre 1, Storspove 1 (MWH)

Strandskoven: Grå Fluesnapper 2 YF (DMA)

Østermarken, Nordby: Havørn 1 AD (RJ)

Hverremosen: Grågås 180, Gravand 2 YP med 2 og 4 ællinger, Gråand 22, Skeand 6, Krikand 6, Troldand 2, Gråstrubet lappedykker 2 AD med 2 unger, vibe 16, Tinksmed 18, Hvidklire 4, Brushane 3, Blishøne 10 AD + 3 unger, Gøg 1, Gulbug 1 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Tornsanger 2, Skovskade 2, Grønirisk 7, Gulspurv 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 9 (IS)

Ørby: Havørn 1 AD, Musvåge 2, Sanglærke 1, Skovspurv 5, Bomlærke 1 (IS)


01.07.2022
Hverremosen: Grågås 190, Gravand 4 AD med 2 + 5 ællinger, Gråand 30, krikand 16, Skeand 7, Gråstrubet Lappedykker 2 AD m. 1 unge + 3, Troldand 3, Hvinand 1, Strandskade 2, Vibe 28 + 4 AD med 4 unger, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 18, Rødben 2, Brushane 11, Blishøne 10, Hættemåge 21, Splitterne 2, Gøg 1, Landsvale 2, Bysvale 2, Digesvale 8, Hvid Vipstjert 1,Tornsanger 3, Solsort 2 (JL, MWH)

Hesselholm: Sølvhejre 1 (EPM)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Rørhøg1, Musvåge 1, Vibe 2 AD + 1 JUV, Tornirisk 12 (IS)



Juni 2022


30.06.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 130, Gravand 5 + 2 AD med 7 ællinger, Gråand 7, Fiskehejre 1, Skarv 3, Strandskade 2 YF + 5, Klyde 2 YF + 1, Vibe 77, Alm. Ryle 7, Rødben 9, Hvidklire 7, Storspove 23, Hættemåge 60, Havterne 3, Gøg 1, Engpiber 1, Munk 2, Tornsanger 1, Stær 175 (MWH)

Lillehavet, Langør: Sølvhejre 1, Fiskehejre 1 (KUP)


29.06.2022
Møgelskår: Rørhøg 1, Ringdue 4, Sanglærke 1, Landsvale 4, Tornsanger 3, Gulspurv 1, Bomlærke 2 (MWH)

Nordby: Rørhøg 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Gøg 1, Landsvale 5, Kærsanger 1, Gulbug 1, Ravn 1, Bomlærke 2 (JL)

Besser: Gul Vipstjert 5 (LKM)


28.06.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Huldue 1, Mursejler 8, Skovpiber 1, Rødhals 1, Misteldrossel 1, Sangdrossel 3, Solsort 2, Havesanger 2, Munk 10, Tornsanger 3, Gransanger 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 1, Bogfinke 4 (JL, HHA, MWH)


27.06.2022
Vesborg: Grågås 30+, Fiskehejre 12 voksne og ungfugle i rederne, Musvåge 1, Hvepsevåge 1 (IS)


26.06.2022
Langør Kirke: Gråand 2, Fiskehejre 6, Stillits 2 (AMJ)

Kolby Kås: Ederfugl 2, Fiskehejre 3, Rørhøg 1, Sanglærke 1 (IS)


25.06.2022
Grusgraven: Gråand 8 + 1 AD hun m. 5 ællinger, Stor Skallesluger 2 hunner, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 4, Solsort 1, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (MWH)

Lushage: Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Engpiber 1, Tornirisk 2 (IS)

Vesborg Fyr - Vester Kanal: Knopsvane 2, Ederfugl hunner m. 40+ ællinger, Fiskehejre 7, Havørn 1, Rørhøg 1, Strandskade 6, Gøg, Sangdrossel 1, Rørsanger 1, Bogfinke, Gulspurv 2 (AMJ)


24.06.2022
Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Ringdue 7, Huldue 3, Landsvale 4, Rødhals 2, Sangdrossel 3, Misteldrossel 1, Solsort 3, Munk 7, Tornsanger2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 5, Grønirisk 1, Gulspurv 2 (MWH)

Hverremosen: Grågås 68, Gravand 2 AD m. 2 ællinger, Skeand 1, Krikand 15, Gråstrubet Lappedykker 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 4, Tinksmed 3, Rødben 3, Hvidklire 1, Brushane 1, Gøg 1, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Havesanger 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3, Tornirisk 2 (JL)

Nordby: Spurvehøg 1, Bysvale 6, Gulbug 1, Bomærke 1 (JL)
,
Sælvig: Fiskehejre 1, Hvepsevåge 1, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 1, Havesanger 1, Dompap 1 (CBr)

23.06.2022
Vandstedet: Tejst 18, Digesvale 80+ (BS, MWH)

Langdalen: Rørhøg 1, Ringdue 2, Sanglærke 4, Solsort 2, Tornsanger 3, Gulbug 1 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Fiskehejre 2, Musvåge 2, Strandskade 3, Blishøne 11, Gærdesanger 2 (IS)

Torup: Stor Flagspætte 1 JUV (GEL)


22.06.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 56, Gravand 24 + 2 AD m. 14 ællinger, Gråand 12, Krikand 5, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Klyde 9 - deraf 4 YF, Vibe 46, Rødben 11, Svaleklire 1, Storspove 18, Stormmåge 2, Sølvmåge 15, Hættemåge 12, Havterne 4, Gøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 2, Bysvale 2, Tornsanger 1, Stær 120 (MWH) 

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 2, Havesanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Lushavn: Rørhøg 1, Strandskade 2, Rødhals 1, Tornsanger 1, Grønirisk 2 (IS)

Hårdmark Mark: Svaleklire 3 (HS, AM)


21.06.2022
Sælvig: Fiskeørn 1 (CBr)

Hverremosen: Grågås 30, Gravand 5 AD + 2 JUV, Gråand 30, Pibeand 1, Skeand 1, Krikand 44, Troldand 5, Gråstrubet Lappedykker 5, Fiskehejre 1, Skarv 1, Spurvehøg 1, Strandskade 3, Stor Præstekrave 1, Vibe 5,  Rødben 1, Hvidklire 7, Tinksmed 3, Storspove 1, Hættemåge 4, Blishøne 4 AD + JUV, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Gøg 1, Bysvale 2, Digesvale 30, Hvid Vipstjert 1, Solsort 1, Havesanger 1, Tornsanger 3, Gulbug 1, Gærdesmutte 2, Stær 9, Tornirisk 2 (JL, HHA, MWH) 

Brundby Mark: Grå Fluesnapper 2 YF (JØM)

Lushavn: Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 han, Gulspurv 4 (IS)

Vesborggårdvej, Brattingsborg: Rørhøg 2 - han og hun, Vibe 35+ (IS)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Solsort 2, Rødstjert 2, Munk 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 2, Stillits 2, Tornirisk 2 (MWH)


20.06.2022
Hverremosen: Grågås 48, Gravand 7 AD + 2 JUV, Gråand 32, Pibeand 2, Skeand 1, Krikand 48, Troldand 7, Gråstrubet Lappedykker 7, Skarv 1, Fiskehejre 1, Strandskade 3, Stor Præstekrave 2, Vibe 8, Rødben 1, Tinksmed 8, Svaleklire 2, Hættemåge 2, Blishøne 12, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Gøg 1, Landsvale 2, Digesvale 30, Solsort 2, Havesanger 1, Tornsanger 3 + 3 JUV, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Stær 10 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 2, Landsvale 1, Solsort 1, Gulbug 1 SY, Grå Fluesnapper 1, Stær 16 OF, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)

Lushage: Fiskehejre 1 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Ederfugl 50+, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Hvid Vipstjert 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 1, Tornsanger 2, Grønirisk 1, Tornirisk 1, Gulspurv 2 (IS)


19.06.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Solsort 3, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gransanger 2, Bogfinke 2 (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Tornsanger 1, Gråkrage 1 AD + 1 JUV (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Toppet Skallesluger 1,  Tårnfalk 2 AD + 3 JUV, Gøg 2, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 1 (IS)


18.06.2022
Busdal: Landsvale 2, Solsort 2, Tornsanger 2, Gransanger 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Mårup: Engpiber 1, Bomlærke 1 (MWH)

Stavns Fjord, Stavns Made: Klyde 3 YP - 1 par med unger (Aileen Robertson, København)

Vester Kanal /Lushavn: Knopsvane 2, Ederfugl 11 AD og 50+ JUV, Rørhøg 2, Mursejler 4, Sanglærke 2,  Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 1, Skovskade 1, Stær 7, Tornirisk 9, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 1, Havesanger 1 sy, Gransanger 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Brundby Mark: Stor Flagspætte 1 AD hun + 1 JUV (JØM)


17.06.2022
Hverremosen: Grågås 44, Gravand 2 AD m. 2 ællinger + 3 AD, Gråand 34, Krikand 28, Pibeand 4, Taffeland 2, Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 5, Fiskehejre 2, Skarv 1, Strandskade 1, Vibe 5, Stor Præstekrave 1, Tinksmed 1, Rødben 5, Hvidklire 2, Brushane 3, Hættemåge 2, Stormmåge 1, Blishøne 16, Gøg 1, Landsvale 4, Bysvale 2, Digesvale 25, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Gærdesmutte 2, Tornirisk 4, Gulspurv 4 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge  2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 1, Solsort 1, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Stær 20 OF, Skovspurv 4, Grønirisk 2 (BS)

Høtoftevej: Rørhøg 1, Strandskade 1, Vibe 2 (BS)



16.06.2022
Kyholm: Tejst 23 (HHA, MWH)

Vejrø: Gravand 7, Toppet Skallesluger 23 OF, Rørhøg 2, Strandskade 2, Tejst 42, Digesvale 50+, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1 (HHA, MWH)

Bosserne: Havørn 1, Splitterne 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 1, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 1 (IS)

Østenlands: Knopsvane 1, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Blishøne 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 9 (IS)


15.06.2022
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 5, Huldue 3, Gøg 2, Sangdrossel 3, Solsort 5, Munk 7, Tornsanger 4, Gransanger 4,  Gærdesmutte 1, Bogfinke 7, Gulspurv 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Blåmejse 1, Stær 20+, Tornirisk 5, Stillits 4 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 3, Gulbug 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 10, Bogfinke 2 (BS)

Stranden v. Fogedmarken: Stor Præstekrave 2 YF (HHA)


14.06.2022
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 9, Canadagås 42, Gravand 6, Gråand 30, Krikand 12, Skeand 2, Taffeland 2, Troldand 4, Gråstrubet Lappedykker 7+ 2 JUV, Skarv 1, Stor Præstekrave 2, Vibe 5, Tinksmed 1, Rødben 2, Sortklire 4, Hvidklire 3, Brushane 1, Hættemåge 4, Blishøne 8, Gøg 1, Mursejler 1 N, Digesvale 40+, Hvid Vipstjert 3, Solsort 2, Tornsanger 3, Munk 1, Gærdesanger 1, Kærsanger 1, Skovskade 1, Tornirisk 2 (MWH)

Yderste Holm: Havørn 1 AD (PB)

Mejlesholm: Klyde 2 YF (PB)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Strandskade 2 OF, Stor Flagspætte 1, Rødrygget Tornskade 1 han (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)


13.06.2022
Langør: Gravand 2, Ederfugl 8, Fiskehejre 2, Havterne 2, Stær 150 (MWH)


12.06.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Bysvale 4 OF, Solsort 3, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (BS)

Brundby, Høtoftevej: Vibe 4 (BS)

Ørby: Rørhøg 1, Sanglærke 3, Stillits 1 (IS)

Vesborg: Knopsvane 2, Gravand 1, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 2, Rørhøg 2, Blishøne 3, Gransanger 1, Stær 6, Tornirisk 1 (IS)

Brundby Mark: Grå Fluesnapper 1 (JØM)


11.06.2022
Østerløkken: Ringdue 4, Landsvale 5, Hvid Vipstjert 3, Rødstjert 2, Solsort 4, Munk 1, Gulbug 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2, Tornirisk 2 (MWH) 

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Blishøne 8, Grønbenet Rørhøne 1, Krikand 1, Gråand 7, Rørhøg 1, Gøg 1, Stær 13, Gransanger 2, Løvsanger 1, Munk 2, Gulbug 1 (CBr)
 
Kogsør Hage: Mørkbuget Knortegås 1 (HHA)


10.06.2022
Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Blishøne 6, Landsvale 1, Rødhals 1, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Gråkrage 1 SY, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)


09.06.2022
Kolby: Tyrkerdue 1 (KH, TVH)

Brattingsborg: Rørhøg 1 han (KH, TVH)

Vesterløkker: Knopsvane 2 AD m. 5 unger. Troldand 2 (KH, TVH)

Pillemark: Bomlærke 1 (KH, TVH)

Besser: Rørspurv 4 (KH, TVH)

Ballen: Spurvehøg 1 (KH, TVH)



08.06.2022
Bolbro Sand/Stenskov: Splitterne 2 (KH, TVH)

Rævebakkerne/Sælvig Bugt: Rørhøg 1 (KH, TVH)

Mårup Havn: Strandskade 1, Hvid Vipstjert 4 (KH, TVH)

Ballen: Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 1, Skovskade 1 (KH, TVH)

Fogedmarken, Rosenvej: Rødstjert 2 m. unger i redekassen (AVW)

Vester Kanal - Lushavn: Rørhøg 5, Musvåge 2, Strandskade 3, Stor Præstekrave 1, Landsvale 13, Bysvale 7, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Blåmejse 2, Stillits 4 (IS)


07.06.2022
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 28, Gråand 5, Musvåge 1, Blishøne 18, Grønbenet Rørhøne 1, Strandskade 2, Huldue 1, Ringdue 7, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Bysvale 6, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Sangdrossel 1, Solsort 5, Rørsanger 1, Gransanger 1, Munk 2, Havesanger 1, Gulbug 1, Rødstjert 1, Grå Fluesnapper 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovskade 2, Ravn 2, Gråkrage 4, Råge 5, Allike 1, Stær 11, Bogfinke 1 (CBr)

Skovfogedhuset: Havesanger 1, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (KH, TVH, MWH)

Lillehavet: Ederfugl 7 AD + 18 ællinger (KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2 AD + 1 JUV, Jernspurv 1, Rødstjert 2, Solsort 4, Munk 2, Tornsanger 1, Gulbug 1, Musvit 2, gærdesmutte 2, Bomlærke 1, Gulspurv 1 (MWH)


06.06.2022
Sælvig: Ravn 2 (med 3 unger)(CBr)

Langør: Gravand 3, Ederfugl 4 AD + 8 ællinger, Blishøne 2 med 5 unger. Digesvale 2, Engpiber 3 (MWH)

Kanhave: Knopsvane 2, Skeand 2 (MWH)

Ballen: Tårnfalk 1 Landsvale 4, Sangdrossel 1 (KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Ringdue 14 OF + 4 YF, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2 AD + 1 JUV, Jernspurv 1, Rødstjert 2, Munk 1, Tornsanger 1, Gulbug 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Vibe 2, Blishøne 9, Gøg 1 OF, Gulspurv 2 (IS) 

Have i Pillemark: Gråand 2 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 8, Bogfinke 2 (BS)



05.06.2022
Busdal: Rørhøg 1 han, Solsort 2, Tornsanger 3, Gulbug 2, Rødrygget Tornskade 3, Tornirisk 7, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (MWH)

Kragemosen: Grågås 8, Gravand 1, Gråand 4, Lille Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 1, Rørhøg 1 han, Vibe 4, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 4, Gærdesanger 2, Rørsanger 5, Kærsanger 1, Rødrygget Tornskade 1, Stær 65, Tornirisk 2, Rørspurv 3 (JL)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2 (med 2 unger), Fiskehejre 1, Grågås 15 (med ca. 40 gæslinger), Gråand 3 (med 4 ællinger), Spurvehøg 1, Rørhøg 1, Vandrikse 1, Blishøne 8 (med ca. 12 kyllinger), Vibe 3, Ringdue 8, Gøg 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Bysvale 4, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 4, Gærdesmutte 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Gransanger 2, Havesanger 1, Rørsanger 1, Munk 2, Gulbug 2, Rødstjert 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 6, Råge 12, Allike 4, Stær 2, Bogfinke 1, Dompap 1 (CBr)

Østerby: Havørn 1 (JH)

Kyholm: Tejst 2 (BS)

Lindholm: Ederfugl 100+, Skarv 30+ (BS)
   

04.06.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Rørhøg 2, Musvåge 4, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Ringdue 8, Huldue 5, Gøg 2, Stor Flagspætte 3, Landsvale 2, Rødhals 1, Rødstjert 2, Sangdrossel 4, Misteldrossel 1, Solsort 5, Havesanger 2, Munk 10, Tornsanger 8, Gærdesanger 2, Rørsanger 1, Gulbug 1, Skovsanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 7, Gærdesmutte 3, Musvit 1, Sortmejse 2, Gråkrage 4, Stær 2, Bogfinke 10, Stillits 2, Dompap 2, Gulspurv (JL, CBr, MWH) 

Have i Pillemark: Gråand 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Musvit 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1 OF, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Gærdesmutte 1 (IS) 



03.06.2022
Barnekold: Knopsvane 5 + 2 AD m. 2 unger, Grågås 5, Gravand 24, Gråand 12, Toppet Skallesluger 2, Ederfugl 2 AD + 8 JUV, Fiskehejre 3, Skarv 5, Rørhøg 1, Strandskade 3 + 2 YF, Klyde 2 + 2 YF, Vibe 2 YF, Rødben 4, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 3, Splitterne 1, Havterne 3, Gøg 2, Sanglærke 1, Engpiber 2, Havesanger 1, Tornsanger 2, Munk 1, Gransanger 1, Stær 1 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Ederfugl 26 AD + 6 ællinger, Toppet Skallesluger 6, Strandskade 1, Splitterne 2, Engpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor flagspætte 1, Musvit 3, Gærdesmutte 1 (IS)


02.06.2022
Østerløkken: Ringdue 4 YF, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2 YF + 1 JUV, Solsort 4 YF, Rødstjert 2 YF, Munk 2 YF, Gulbug 1 SY, Gransanger 2 YF, Musvit 2 YF, Gærdesmutte 2 YF, Bogfinke 4 YF (MWH) 

Lushavn - Vesborg: Ederfugl 26 AD + 5 JUV, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Gøg 1, Tornsanger 1, Stær 4, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1, Gråkrage 1 (BS)


01.06.2022
Kragemosen: Grågås 2, Gråand 5, Gråstrubet Lappedykker 2,  Tårnfalk 1, Vibe 1, Ringdue 4, Gøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 2, Bysvale 4, Digesvale 30, Stenpikker 1, Solsort 2, Havesanger 1, Gulbug 1, Rørsanger 2, Gærdesmutte 1, Stær 5, Rørspurv 2 (HHA, MWH)

Ballen Færgehavn: Tejst 2 (HHA)

Langdalen: Canadagås 2, Rørhøg 2, Musvåge 1, Tejst 18, Digesvale 100, Hvid Vipstjert 1 (JL)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Landsvale 3, Solsort 4, Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Lushavn: Ederfugl 2, Toppet Skallesluger 5, Rørhøg 2, Tårnfalk 2, Strandskade 2, Gøg 1, Gærdesanger 1, Stær 4 (IS)

Toftebjerg: Havørn 1 (HOK

Langdalen: Hvepsevåge 1 (HOK)






Maj 2022


31.05.2022
Kanhave: Skeand 2 (MWH)

Grusgraven: Gøg 1, Landsvale 4, Solsort 3, Munk 1, Løvsanger 3 SY, Gransanger 2, Sortmejse 1, Bogfinke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 21, Grønirisk 2 (BS)

Tranemosen: Rørhøg 1 han (HHA)

Rosenvej Strand: Ederfugl 2 AD m. 14 ællinger (AVW)


30.05.2022
Vester Hedekrog: Tårnfalk 1, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gøg 1, Rødstjert 2 YF, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3 (MWH)

Hønsepold: Havørn 2 AD (PB)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 4, Stillits 2 (BS)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Vibe 2, Blishøne 9, Stær 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Gråand 2, Hvid Vipstjert 7 + 2 JUV, Misteldrossel 1, Ravn 2, Grønirisk 1, Gulspurv 3 (IS)

Kolby Kås: Nattergal 1 SY (SH)


29.05.2022
Kolby Kås: Nattergal 1 SY (SH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Huldue 1, Gøg 2, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Misteldrossel 1 SY, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 9, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 3, Gærdesmutte 2, Stær 1,  Bogfinke 5 (MWH

Lushavn: Ederfugl 6, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 (IS)

Brattinggsborg Skov: Rørhøg 1, Stor Flagspætte 2, Gøg 1, Rødhals 1, Munk 1, Sortmejse 1, Stær 4 (IS)


28.05.2022
Nordby Bugt: Splitterne 4 (PW, MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 70 AD + mange gæslinger, Gravand 4, Gråand 7, Skeand 4, Krikand 2, Troldand 3, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 4 par, Rørhøg 1, Vibe 3 par + 3 JUV, Stor Præstekrave 1, Rødben 1, Blishøne 20, Gøg 2, Landsvale 2, Bysvale 3, Digesvale 32, Hvid Vipstjert 2, Engpiber 2, Havesanger 2, Gærdesanger 2, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Stær 4, Gulspurv 1, Rørspurv 1 (JL, PW, MWH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 AD + 2 JUV, Rødstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 4, Munk 2, Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Rørhøg 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Gøg 1, Hvid Vipstjert 5, Gærdesanger 2, Stær 6, Bomlærke 1 (IS)

Permelille: Rød Glente 1 (SH)


27.05.2022
Langør: Ederfugl 5 AD + 18 ællinger, Bysvale 4 (PW, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gravand 3 OF, Fiskehejre 2 OF, Hvepsevåge 1 N, Landsvale 5, Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 1, Tornsanger 3, Munk 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 3, Sortmejse 1, Gærdesmutte 2, Stær 1, Bogfinke 4 (PW, MWH)

Lushage: Fiskehejre 2, Svartbag 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Gøg 1, Tornsanger 1, Grønirisk 1, Dompap 2 (IS)

Samsø: Ederfugl 1 AD + 8 ællinger, Toppet Skallesluger 1, Tårnfalk 4, Strandskade 1, Splitterne 1, Engpiber 1, Jernspurv 1, Tornsanger 1 (OP)

Østerløkken: Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2 AD + 2 unger, Rødstjert 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4, Munk 2, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)


26.05.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 220, Bramgås 2, Mørkbuget Knortegås 7, Gravand 18, Gråand 8, Ederfugl 8 AD m. 27 ællinger, Skarv 3, Fiskehejre 2, Havørn 2 AD, Rørhøg 2 Hanner, Tårnfalk 1, Strandskade 4, Klyde 3, Strandhjejle 1, Vibe 4, Rødben 4, Hvidklire 1, Storspove 1, Hættemåge 34, Stormmåge 4, Sølvmåge 8, Havterne 7, Ringdue 2, Gøg 2, Mursejler 2, Landsvale 8, Digesvale 5, Engpiber 2, Sangdrossel 1, Munk 1, Tornsanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 1, Gråkrage 10, Stær 4, Gulspurv 1 (JL, PW, MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (PW, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 2, Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 2 (BS)

Tranemosen: Knopsvane 1, Blishøne 1, Landsvale 10 (BS)

Alstrup Made: Gråstrubet Lappedykker 1 på rede med 1 unge, Rød Glente 1 (PØ)

Gammelholm: Ederfugl 4 AD med 34 ællinger (PØ)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl  2 AD + 5 ællinger, Rørhøg 2, Tårnfalk 1, Sanglærke 1, Tornsanger 1 (IS)


25.05.2022
Busdal: Rørhøg 1, Landsvale 2, Digesvale 3, Solsort 4, Munk 1, Tornsanger 3, Kærsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Tornirisk 2, Stillits 2, Bomlærke 1 (MWH)

Vester Kanal/Lushavn: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Hvepsevåge 1, Strandskade 3, Hvid Vipstjert 4, Bynkefugl 3, Blåmejse 3, Stær 4, Gulspurv 1 (IS)

Brattingsborg: Rød Glente 1, Stillits 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 2 - og unger i kassen, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Østerløkken: Mursejler 2, Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 2 YF, Munk 2 YF, Gransanger 2 YF (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 35, Gråand 1 med 7 ællinger, Blishøne 3 par med unger, Grønbenet Rørhøne 2, Fiskehejre 1, Gøg 2, Bysvale 4, Hvid Vipstjert 1, Solsort 3, Sangdrossel 1, Gransanger 1, Munk 2, Havesanger 1, Gulbug 2, Gråkrage 5, Allike 2, Stær 10, Bogfinke 2, Musvit 1 (CBr)
  
24.05.2022
Fogedmarken, strand v. Rosenvej: Gravand 2 AD m. 7 ællinger (AVW)
Rosenvej: Stær 2 YF m. unger i kassen (AVW)

Langdalen: Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 3, Gulbug 4, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1 (JL)

Nordby: Tamdue 1 (JL)

Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 5, Gravand 27, Gråand 8, Krikand 2, Ederfugl 12 AD m. 24 ællinger, Skarv 15, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Strandskade 5, Klyde 2, Stor Præstekrave 1, Vibe 2 YF, Rødben 4, Storspove 3, Havterne 3, Gøg 2, Tornsanger 2, Munk 2, Stær 4 (MWH)


23.05.2022
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 13, Gravand 2, Gråand 8, Skeand 2, Knarand 2, Krikand 3, Toppet Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 7, Fiskehejre 1, Blishøne 10, Vibe 4 AD + 1 JUV, Stor Præstekrave 3, Rødben 1, Mudderklire 1, Gøg 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1 (MWH)

Vesborg: Knopsvane 2, Grågås 1, Gravand 2, Gråand 3, Gråstrubet Lappedykker 4, Ederfugl 19 AD m. 40+ ællinger, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Blishøne 6, Tornirisk 1 (IS)

Brundby: Grågås 12 AD m. 12 gæslinger, Strandskade 1, Vibe 1 (BS)

Have i Pillemark: Skarv 6 OF, Ringdue 1, Landsvale 2, Rødstjert 1, Solsort 2, Gulbug 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 2 (BS)

Fjordvejen: Landsvale 2, Tornsanger 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Bogfinke 1 SY, Stær 3 par (IP)

Kanhave: Havørn 1 angrebet af 6-7 gravænder (CB)

22.05.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Havørn 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Ringdue 10, Huldue 4, Stor Flagspætte 5, Gøg 3, Landsvale 5, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Rødstjert 2, Sangdrossel 5, Solsort 2, Havesanger 3, Munk 9, Tornsanger 4, Gærdesanger 6, Skovsanger 1, Gransanger 4, Musvit 2, Sortmejse 1, Gærdesmutte 2, Grå Fluesnapper 1, Skovskade 1, Ravn 1, Stær 8, Gulspurv 1 (CBr, MWH)

Sælvig: Grågås 45, Gråand 1 med 7 ællinger, Vibe 2 den ene på rede (CBr)

Kyholm: Tejst 11 (BJ)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 2, Toppet Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Vibe 1, Tornsanger 1, Stær 4 (IS)

Kolby Kås: Nattergal 2 SY (SH)
  

21.05.2022
Kolby Kås: Nattergal 1 SY (SH, MWH)

Tranemosen: Gråstrubet Lappedykker 1, Troldand 12, Gul Vipstjert 1 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Ederfugl 50 AD m. 15 ællinger (MWH)

Lillehavet: Ederfugl 12 AD m. 5 ællinger, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 1 (MWH)

Skovfogedhuset: Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 1, Rørhøg 1, Stenpikker 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Grønirisk 2, Bomlærke 1 (IS)

Brøndkær: Rød Glente 1, Nordlig Gul Vipstjert 4 (AMJ)

Vesborg: Nattergal 1 SY (AMJ)


20.05.2022
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 115, Bramgås 2, Mørkbuget Knortegås 132, Gravand 18, Gråand 4, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Klyde 3, Strandhjejle 3, Vibe 2 YF, Rødben 1, Storspove 3, Havterne 2, Gøg 1, Munk 1 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 1 (MWH)

Kolby Kås: Nattergal 1 SY (SH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 2 YF, Solsort 4 YF, Munk 2 YF, Gransanger 2 YF (MWH)

Flyvepladsen: Rød Glente 1 (PØ)

Gammelholm: Rørhøg 1 jan (PØ)

Brattingsborg:  Rørhøg 1, Gøg 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1,

Grønirisk 2, Gulspurv 1 (IS)

Lushage - Lushavn: Digesvale 25+ (IS)

Nordby: Fiskehejre 3, Rørhøg 1, Agerhøne 2 (JL)


19.05.2022
Issehoved: Tårnfalk 1, Gøg 1, Landsvale 8, Solsort 2, Havesanger 1, Gærdesanger 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 77 + 13 gæslinger, Gravand 3, Gråand 24, Knarand 2, Skeand 2, Troldand 1, Stor Præstekrave 2, Vibe 4, Tinksmed 4, Brushane 7, Blishøne 39, Gøg 1, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 2, Gulbug 1, Gulspurv 2 (JL)

Østerby: Rødstjert 2 (HVJ)

Kolby Kås: Nattergal 1 SY (SH)


Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Landsvale 12, Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1, Tornsanger 3, Stær 4, Stillits 1 (IS)

Lushavn - Vesborg: Knopsvane 3, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Splitterne 1, Gøg 2 (IS)

Golfbanen: Bysvale 22 YF (MWH)



18.05.2022
Sælvig: Musvåge 2, Mursejler 2, Landsvale 2 (CBr)

Brokold: Mørkbuget Knortegås 18, Gravand 4, Gråand 4, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 5, Strandskade 4, Splitterne 8, Havterne 1 (MWH)

Østerløkken: Hvepsevåge 1 N (MWH)

Have i Pillemark:
Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


Brattingsborg Skov: Gøg 2, Gransanger 1 (IS)

Alstrup Made: Rød Glente 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Gøg 1, Landsvale 16 (PØ)


17.05.2022
NOVANA tælling
Yderste Holm: Strandskade 5 par, Strandhjejle 1, Klyde 4, Rødben 4, Hættemåge 70 - 35 par i koloni, Sorthovedet Måge 2 YF i hættemåge kolonien, Havterne 82 - 41 par i og omkring hættemågekolonien , Nordlig Gul Vipstjert 12 (PB, MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 22, Gravand 8, Strandskade 4, Klyde 1-2, Vibe 2, Havterne 2 (PB, MWH)

Gammelholm: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Klyde 1, Gøg 2 (PB, MWH)

Stavns Made/Flyvepladsen: Rørhøg 1, Gøg 1, Nordlig Gul Vipstjert 150+, Tornirisk 2, Bomlærke 1 (MWH)

Langør/Naturskolen: Ederfugl 2 AD m. 8 ællinger (PB)

Brattingsborg: Knopsvane 2, Gråand 4, Vibe 2, Misteldrossel 1, Tornsanger 1, Ravn 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 3, Munk 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2, bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Onsbjerg: Rød Glente 1 Ø (JL) 



16.05.2022
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 5 OF, Gravand 4, Gråand 4, Skeand 3, Toppet Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 9 - 4 par + 1, Vibe 4, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 1, Tinksmed 4, Svaleklire 1, Rødben 4, Hvidklire 2, Brushane 5, Blishøne 8, Gøg 2, Landsvale 8, Digesvale 4, Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1, Solsort 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (JL, MWH) 

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Grågås 25, Gråand 3, Skeand 2, Blishøne 3 par med unger, Vibe 1, Strandskade 2, Ringdue 6, Huldue 1, Tyrkerdue 1, Gøg 3, Stor Flagspætte 3, Landsvale 2, Bysvale 6, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Sangdrossel 1, Solsort 5, Gransanger 2, Løvsanger 2, Munk 3, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Grå Fluesnapper 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gråkrage 6, Allike 4, Stær 6, Bynkefugl 2, Dompap 2 (CBr)

Have i Pillemark: Ringdue 3, Landsvale 2, Gulbug 1 SY, Solsort 1, Gransanger 1, Gulbug 1, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Dompap 1 (BS)

Vester Kanal/Lushavn: Knopsvane 2, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 1, Hvid Vipstjert 3, Stenpikker 4 (IS)

  

15.05.2022
Østerløkken: Rørhøg 1, Ringdue 2, Gøg 1, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Langemark: Nattergal 1 (LK, BN)

Kragemosen (kl. 07:15 - 08:15): Gråstrubet Lappedykker 2, Gøg 1, Engpiber 1, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Rørsanger 1,Løvsanger 1, Gulbug 1, Rørspurv 3 (JL)

Hverremosen (kl. 09:30 - 10:45): Grågås 132, Kortnæbbet Gås 1, Gravand 4, Gråand 12, Knarand 2, Skeand 1, Troldand 1, Stor Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 1, Hvidklire 1, Brushane 4, Gøg 1, Hvid Vipstjert 2, Gulbug 1, Tornirisk 3, Gulspurv 3 (JL)

Nordby Bugt: Marsvin 2 (JL)

Nordby (kl. 15:30 - 15:45): Rød Glente 2 V, Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Ravn 1 (JL)

Brattingsborg Skov: Mursejler 1 OF (IS)

Lushavn: Gråand 5, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Mudderklire 5, Gøg 1, Stenpikker 2 (IS)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Nørreskifte: Bomlærke 1 (MWH)

Kyholm: Tejst 7, Marsvin 3 (BJ)


14.05.2022
Østenlands: Knopsvane 2, Grågås 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Blishøne 7, Vibe 3, Stær 6 (IS)

Lushage: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Løvsanger 1, Gulspurv 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Gransanger 1, Dompap 1, Gulspurv 1 (IS)

Nordby/Ballebjergvejen: Solsort 4, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 3, Gulbug 1, Tornirisk 2 (JL)

Nordby: Havesanger 1, Bomlærke 2 (JL)


13.05.2022
Vester Kanal: Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Gøg 1, Bynkefugl 1, Gulspurv 2 (IS)

Tranemosen: Gul Vipstjert 1 (HOK)

Onsbjerg: Stor Flagspætte 1 (HOK)

Sælvig: Gøg 1, Havesanger 1 (CBr)

12.05.2022
Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Rød Glente 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tornsanger 1, Fuglekonge 1, Skovskade 1, Stær 4 (IS)

Lushavn: Strandskade 1, Mudderklire 3 (IS)

Hjortholm: Havørn 1 AD (PB)


11.05.2022
Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Rødstjert 1, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Hjortholm: Havørn 2 AD, Klyde 2 (PB)

Torup: Dompap 2 han og hun (GEL)

Østenlands: Knopsavne 3, Gråand 5, Gråstrubet Lappedykker 1, Lille Lappedykker 1, Musvåge 1, Vibe 1, Blishøne 9 (IS)


10.05.2022
Vester Kanal, Brattingsborg: Grågås 4 OF, Gråand 2, Rørhøg 2, Rørspurv 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Ederfugl 7, Stor Præstekrave 1, Svartbag 2 (IS)


09.05.2022
Brattingsborg Skov: Gråand 4, Fiskehejre 1, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 1, Løvsanger 1, Tornirisk 1, Gulspurv 3 (IS)

Hverremosen: Grågås 142, Bramgås 3, Gravand 2, Skeand 4  - 2 hanner og 2 hunner, Knarand 1, Krikand 12, Rørhøg 1 han med rede materiale, Vibe 4, Stor Præstekrave 1, Tinksmed 4, Rødben 1 (JL)


Sælvig: Grågås 7 par med gæslinger, Spurvehøg 1, Rørhøg 2, Rød Glente 1, Huldue 1, Dompap 1 (CBr)


08.05.2022
Hverremosen: Knopsvane 1, Grågås 43, Gravand 3, Gråand 4, Skeand 2, Knarand 1, Krikand 12, Troldand 2, Gråstrubet lappedykker 7, Rørhøg 1 han, Vibe 5, Tinksmed 4, Rødben 1, Hvidklire 2, Gøg 1 (JL)

Lushavn: Knopsvane 10, Toppet Skallesluger 4, Mudderklire 1, Sjagger 6, Løvsanger 1, Ravn 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Gøg 2 SY, Solsort 2, Musvit 1 redekasse, Blåmejse 2 redekasse, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Stillits 2 (BS) 

Have i Kolby: Skovskade 2 (NS)

Gammelholm: Bramgås 600+, Skeand 2 (PØ)

07.05.2022
Hverremosen: Knopsvane 1, Gravand 3, Skeand 2, Pibeand 2, Knarand 3, Krikand 8, Troldand 4, Gråstrubet Lappedykker 2 YF +3 på havet, Rørhøg 1 hun, Vibe 4, Svaleklire 5, Tinksmed 2, Mudderklire 1, Rødben 2, Sangdrossel 1, Gærdesanger 3, Gulspurv 2 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2 AD R/N, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 4, Gulspurv 5 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 2 (IS)


06.05.2022
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 52, Bramgås 1, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 45, Gråand 12, Ederfugl 90, Havørn 3, Rød Glente 1, Strandskade 16, Klyde 1, Hjejle 86, Vibe 2, Alm. Ryle 52, Rødben 4, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 6, Storspove 3, Splitterne 3, Havterne 18, Landsvale 1, Engpiber 2, Munk 2, Tornsanger 1 (JL, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 2 (BS)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Sangdrossel 1, Fuglekonge 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Tornirisk  2, Gulspurv 3 (IS)


05.05.2022
Stenskov/Bolbro Sand: Strandskade 1, Lille Kobbersneppe 3, Splitterne 10, Engpiber 4, Gærdesanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Brokold og Eskeholm: Knopsvane 2 YF, Grågås 5, Mørkbuget Knortegås 51, Gravand 7, Gråand 4, Havørn 1, Strandskade 12, Hjejle 4, Rødben 4, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 8, Storspove 2, Havterne 7, Stormmåge 8, Sølvmåge 10, Svartbag 2 (MWH)

Besser: Fasan 2 (MWH)

Tranemosen: Rørhøg 1 han, Gøg 1 (HHA)

Rosenvej, Fogedmarken: Gøg 1 SY (AVW)

Torup: Kernebider 1 (GEL)

Ballen: Sort Glente 1 N (Andreas Bruun Kristensen, København)

Kolby Kås: Grågås 52 OF, Ederfugl 2, Tejst 1 (IS)

Østenlands: Knopsvane 14, Gråand 1, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 1, Blishøne 2 (IS)

Langdalen: Fasan 9, Ringdue 9, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 6, Gærdesanger 6, Gransanger 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Broget Fluesnapper 1, Stær 3, Bogfinke 4, Grønirisk 4, Tornirisk 4 (JL)

Vandstedet: Tejst 15, Digesvale 35 (JL)

Østerholm, Østerby: Ringdrossel 2 (Jan Hansen, Østerholm)


04.05.2022
Issehoved: Grågås 4, Bramgås 135 NØ, Gråand 3, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Skarv 26 R + 4 T, Rød Glente 1, Rørhøg 1, Musvåge 10, Vibe 1, Stor Præstekrave 2, Sildemåge 2, Ringdue 38, Sanglærke 5, Landsvale 10, Bysvale 5, Hvid Vipstjert 2,  Rødhals 1, Vindrossel 4, Sjagger 52, Solsort 4, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 3, Løvsanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 2, Husskade 1, Allike 1, Bogfinke 22, Kvækerfinke 1, Tornirisk 5, Gulspurv 3 (CBr, HHA, MWH)

Hellemosevej, Toftebjerg: Gråstrubet Lappedykker 2 par (KE)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Vagtel 1 SY, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Tranemosen: Skovsneppe 1 (AVW)


03.05.2022
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 4, Stor Flagspætte 3, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Sangdrossel 4, Solsort 1, Munk 4, Løvsanger 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovskade 1, Bogfinke 4, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (CBr, HHA, MWH)

Lushavn: Strandskade 1, Tinksmed 2 (IS)

Brattingsborg: Rørhøg 2, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Munk 2, Skovskade 1 (IS)

Høtoftevej v. Pillemark: Grågås 2, Rørhøg 2, Broget Fluesnapper 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 1 (BS)

Anemonevej, Vesterløkker: Rødstjert 1 (HHA)


02.05.2022
Nørreskifte: Havørn 1, Rørhøg 1, Engpiber 70, Hvid Vipstjert 2, Gærdesanger 1, Ravn 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Sangdrossel 3, Solsort 2, Munk 2, Løvsanger 4, Gransanger 4, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Broget Fluesnapper 4 (CBr, HHA, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 3 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Fuglekonge 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Skovskade 2, Gulspurv 6 (IS)

Lushavn: Knopsvane 6, Strandskade 1 (IS)


01.05.2022
Østerløkken: Rødstjert 1, Sangdrossel 2, Solsort 3, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Solsort 2, Munk 4, Løvsanger 2, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 4 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 1 OF, Rørhøg 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1 (BS)

Langør: Mørkbuget Knortegås 4, Landsvale 1 (MWH)

Plantagevej: Rødstjert 1 han (KK)



April 2022


30.04.2022
Brattingsborg Skov: Ringdue 8, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 2, Solsort 3, Munk 3, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Landsvale 1, Stenpikker 1, Ringdrossel 1, Gærdesanger 2 (MWH)

Vester Kanal/Lushavn: Fiskehejre 1, Havørn 2, Rørhøg 1, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 7, Stenpikker 1, Ringdrossel 1, Blåmejse 1, Gulspurv 1 (IS)

Nordby Bugt: Sortstrubet Lom 1 (JL)

Vandstedet: Tejst 8 (JL)

Østerløkken: Musvåge 1, Ringdue 4, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 1, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Bogfinke 1 (MWH)



29.04.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 10, Bramgås 2, Gravand 20, Gråand 8, Krikand 5, Strandskade 3, Vibe 1, Hjejle 85, Rødben 2, Hvidklire 10, Lille Kobbersneppe 2, Dobbeltbekkasin 1, Havterne 27, Landsvale 1, Engpiber 2, Stenpikker 1, Sangdrossel 4, Munk 1, Gransanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Mørkbuget Knortegås 90 (PB)

Kåsen: Landsvale 10+ (SR)


28.04.2022
Issehoved: Sortand 8, Rørhøg 1, Musvåge 7, Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Vibe 1, Stor Præstekrave 2, Splitterne 8, Ringdue 60, Sanglærke 5, Landsvale 6, Bysvale 1, Engpiber 50, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 4, Vindrossel 9, Sangdrossel 1, Sjagger 35, Solsort 2, Munk 3, Gærdesanger 4, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 4, Blåmejse 7, Husskade 1, Råge 8, Gråkrage 6, Stær 3, Bogfinke 12, Tornirisk 4, Dompap 1, Gulspurv 4 (CBr, JL, MWH)

Langør: Rød Glente 1 N kl 12:50 (PB)

Kanhave: Rød Glente 2 N (CB)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rød Glente 1 N KL. 11:50, Sangdrossel 1, Solsort 1, Munk 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Broget Fluesnapper 2 (CBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Gransanger 2, Dompap 2 - han og hun (IS)

Lushage - Lushavn: Knopsvane 2, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Splitterne 1, Engpiber 3 (IS)

Sildeballe: Trane 1 (GEL)


27.04.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 5, Dompap 2 (MWH)

Brattingsborg: Rødhals 2, Munk 2, Løvsanger 1, Gransanger 1, Træløber 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Knopsvane 17, Havørn 1 AD, Strandskade 1, Hvid Vipstjert 3, Stær 2 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)

Nordby: Musvåge 3, Solsort 3, Gærdesanger 3, Skovspurv 6, Dompap 1 han (JL)

Hverremosen: Knopsvane 1, Gravand 3, Gråand 12, Pibeand 2, Krikand 33, Skarv 1, Gråstrubet Lappedykker 4, Lille Lappedykker 1, Vibe 5, Rødben 1, Hvidklire 1, Sølvmåge 3, Stormmåge 4, Hættemåge 11, Blishøne 4, Gærdesanger 3. Tornirisk 2 (JL)


26.04.2022
Busdal: Musvåge 1, Splitterne 1, Sanglærke 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 3, Rødhals 1, Solsort 2, Munk 1, Gransanger 3, Husskade 2, Bogfinke 2, Tornirisk 4, Bomlærke 1 (MWH)

Langdalen/Vandstedet: Musvåge 1, Splitterne 1, Tejst 18, Sanglærke 2, Engpiber 3, Rødstjert 1 (MWH)

Hårdmark Mark: Landsvale 2 (AM)


25.04.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 9, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 26, Gråand 10, Spidsand 3, Pibeand 5, Krikand 8, Toppet Skallesluger 2, Ederfugl 150, Havørn 1 2-3K, Strandskade 4, Hjejle 90, Rødben 12, Hvidklire 15, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 2, Havterne 15, Engpiber 2, Sangdrossel 1, Munk 1, Gransanger 1, Tornirisk 4, Gulspurv 4 (MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Vesborg: Tornsanger 1 (KCH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 15 (KCH)

Besser Rev: Splitterne 20 (KCH)


24.04.2022
Brattingsborg Skov: Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Munk 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Brundby: Løvsanger 1 (KCH)

Busdal: Bynkefugl 1 (KCH)

Mårup: Hjejle 100 (KCH)


23.04.2022
Vester Kanal/Lushavn: Knopsvane 6, Gråand 2, Fiskehejre 2, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 3, Hvid Vipstjert 1, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)


22.04.2022
Vesborg: Knopsvane 6, Ederfugl 3 par, Toppet Skallesluger 3, Fiskehejre 2 - 3 par, Strandskade 2, Ringdue 4, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 1, Solsort 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Fuglekonge 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 Gulspurv 2 (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2,  Fiskehejre 1, Grågås 3 par med i alt 20 gæslinger, Gråand 2, Blishøne 6, Grønbenet Rørhøne 1, Ringdue 4, Huldue 1, Bysvale 2, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 1, Solsort 4, Løvsanger 1, Gransanger 2, Munk 3, Musvit 3, Stær 9, Allike 4, Stillits 2 (CBr)

Tranemosen: Vandrikse 1, Landsvale 10, Bysvale 5 (KCH)
 

21.04.2022
Issehoved: Grågås 4, Gråand 1, Skarv 8, Rørhøg 3, Musvåge 1, Spurvehøg 2, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Sanglærke 4, Engpiber 130, Hvid Vipstjert 4, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 5, Munk 2, Gransanger 3, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Gråkrage 3, Stær 3, Bogfinke 8, Kvækerfinke 3, Grønirisk 1, Grønirisk 1, Gulspurv 6 (CBr, MWH)

Nordsamsø: Blå Kærhøg 1 (MWH)

Skovfogedhuset: Rødhals 1, Munk 2, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 4, Gærdesmutte 1 (CBr, MWH)

St. Vorbjerg: Havørn 1, (AVW)

Sælvigbugten: Havørn 1 (HOK)

Lushavn: Knopsvane 4, Havørn 1, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1 (IS)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Sangdrossel 2, Gransanger 1 (IS)


20.04.2022
Lilleøre: Strandskade 2, Havterne 1, Sanglærke 7 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Sjagger 40 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Spurvehøg 1, Løvsanger 2 (HHA)

Østenlands: Gravand 2, Troldand 1, Blishøne 3, Havørn 1 JUV, Musvåge 1, Vibe 2, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Ravn 1 (IS)

Sælvig Havn: Hvid Vipstjert 7 (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Knopsvane 4, Bramgås 80, Grågås 12 heraf to par med i alt 13 gæslinger, Gråand 2, Spurvehøg 1, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Fasan 3, Blishøne 6, Grønbenet Rørhøne 1, Splitterne 2, Ringdue 6, Stor Flagspætte 1, Bysvale 2, Hvid Vipstjert 2, Gærdesmutte 1, Solsort 4, Sangdrossel 1, Rødhals 1, Gransanger 2, Løvsanger 1, Munk 2, Blåmejse 2, Musvit 3, Gråkrage 4, Råge 4, Stær 6, Bogfinke 2, Pindsvin 1, Rådyr 1 (CBr)

19.04.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Havørn 1 OF, Ringdue 4, Jernspurv 1 SY, Rødhals 3, Solsort 3, Munk 2 SY, Gransanger 5 SY, Musvit 3, Sortmejse 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3, Gulspurv 1 (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 2 - han og hun, Bynkefugl 1, Skægmejse 1 (JL)

Nordby: Gærdesanger 1 (JL)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2 (på havet), Vibe 2, Stor Præstekrave 1  i sangflugt (HHA)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage  1Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Tranemosen: Rørhøg 2 - han og hun (HHA)

Barnekold: Spidsand 2 - han og hun (SSc)

Hjortholm: Havørn 3 R (PB)


18.04.2022
Kragemosen: Grågås 50+, Gråand 3, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 2 - han og hun/redebyggende + 1 ung hun OF/N, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Vibe 1, Ringdue 4, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Gransanger 2, Musvit 2, Skægmejse 2, Grønirisk 2, Rørspurv 1 (MWH)

Mårup: Rød Glente 1, Musvåge 1 (MWH)

Østerby: Broget Fluesnapper 1 han (BB)

Have i Pillemark: Gråand 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 2 (BS)

Stavns Fjord: Ederfugl 100+, Skarv 300+, Strandskade 4, Hjejle 6 (BS)

Barnekold: Klyde 4 (SSc)

Sælvig: Stor Flagspætte 3, Gransanger 2, Løvsanger 1, Munk 2 (CBr)

17.04.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Havørn 1 3K OF kl. 12:45, Rødhals 4 SY, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Gransanger 5 SY, Musvit 1, Sortmejse 2, Bogfinke 2 (MWH)

Nordby: Havørn 2 JUV (2-4år), Rød Glente 1 N, Musvåge 1 S, Spurvehøg 1 V (LB, LJ, STE)

Ballen Færgehavn: Ederfugl 8, Skarv 40, Fiskehejre 3, Svartbag 4, Splitterne 2, Tejst 3, Eng/Skærpiber 2 (LB, STE)

Barnekold: Havørn 1, Strandskade 2, Klyde 2, Alm. Ryle 5, Rødben 10, Hvidklire 2 (JL) 

Kragemosen: Grågås 50, Bramgås 435, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 2 - han og hun, Stenpikker 1, Skægmejse 5, Rørspurv 3, (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Blå Kærhøg 1, Musvåge 1, Rødhals 5, Blåmejse 2, Gulspurv 5 (IS)

Lushavn: Knopsvane 3, Toppet Skallesluger 5, Havørn 1 (IS)


Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Rødstjert 1, Munk 1, Gransanger 2, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)


16.04.2022
Issehoved: Fiskeørn 1 N, Havørn 2, Rød Glente 3 N, Rørhøg 4, Musvåge 3 N, Spurvehøg 2, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Storspove 1, Ringdue 4, Sanglærke 2, Landsvale 4, Engpiber 10, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 13, Solsort 2, Gransanger 15, Husskade 1, Sortkrage 1, Stær 10, Bogfinke 8, Grønirisk 1, Gråsisken 1, Tornirisk 4, Stillits 2, Gulspurv 7 (CBr, JL, LB, HHA, STE, MWH)

Issehoved: Stenpikker 1 (BS)

Langør: Havørn 3 N (PB)

Sælvigbugten: Splitterne 11 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Gravand 2, Ederfugl 24, Rørhøg 1, Sanglærke 2, Gransanger 3 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 3, Spurvehøg 1, Sanglærke 2 (IS)

Tranemosen: Rørhøg hun 1 (HHA)


Sælvig: Grågås 2 med 7 gæslinger (CBr)

Kragemosen: Grågås 30, Bramgås 850 R, Gråand 8, Krikand 4, Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2 par + 15 på havet, Rød Glente 1 N, Rørhøg  1 han + 1 hun i mosen samt 1 han og 1 hun over mark S for mosen, Vibe 1, Blishøne 6. Skægmejse 4 . 3 han og 1 hun, Rørspurv 6 (4 han og 2 hun) 

15.04.2022
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 28, Gravand 6 - 3 par, Gråand 3 (MWH)

Vandstedet: Tejst 3 (LB, STE)

Mårup: Hjejle 275 (PAN)

Vesborg Fyr/Lushavn: Knopsvane 8, Gravand 2, Gråand 3, Ederfugl 50, Toppet Skallesluger 6, Havørn 2, Musvåge 2, Tårnfalk 2, Strandskade 3, Vibe 2, Sølvmåge 10, Splitterne 4, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 8, Jernspurv 1 SY, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 6, Rødhals 1, Gransanger 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 4, Bogfinke 2, Tornirisk 1, Dompap 2, Gulspurv 4 (PAN)


14.04.2022
Barnekold: Grågås 5, Bramgås 2700, Gravand 16, Gråand 4, Pibeand 3, Krikand 14, Ederfugl 50, Strandskade 2, Klyde 2, Vibe 5, Rødben 3, Hvidklire 11, Storspove 91, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 12, Sjagger 35, Gransanger 1, Musvit 2, Bogfinke 10 (SSc, MWH)

Sælvig: Rød Glente 1 (CBr)

Mårup Østerstrand - Lilleøre: Grågås 2, Bramgås 53, Stor Skallesluger 2, Rørhøg 2 N, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 1, Sølvmåge 10, Svartbag 1, Splitterne 14, Sanglærke 2, Engpiber 13, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1 SY, Gransanger 4, Sortmejse 3, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Bogfinke 20, Kvækerfinke 2, Grønirisk 2, Gråsisken 12, Stillits 2, Tornirisk 2, Gulspurv 1, Spættet Sæl 1 (PAN)

Nordby: Hjejle 230, Vibe 2, Stær 8 (JL)

Tranebjerg: Havørn 1 OF, Rød Glente 2 OF, Rørhøg 2 FU, Træløber 2 (MME)

Lilleøre: Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 4, Ederfugl 40, Toppet Skallesluger 6, Havørn 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Storspove 4, Trane 2, Sanglærke 16, Sangdrossel 2 (MME)

Brattingsborg:  Grågås 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Stor Flagspætte 3, Hvid Vipstjert 4, Jernspurv 2, Rødhals 4, Sangdrossel 6, Sjagger 60+, Gransanger 1, Gærdesmutte 2, Træløber 2 (IS)

Have i Pillemark: Gråand 2, OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Munk 1, Gransanger 1 (MWH)


13.04.2022
Issehoved: Fiskehejre 2, Rørhøg 2, Spurvehøg 5, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Storspove 5, Ringdue 28, Huldue 2, Sanglærke 4, Landsvale 1, Engpiber 25, Jernspurv 1, Rødhals 17, Misteldrossel 8, Vindrossel 19, Sjagger 7, Solsort 3, Gærdesmutte 1,  Stor Tornskade 1, Husskade 2, Sortkrage 1, Allike 12, Stær 1, Bogfinke 30, Tornirisk 4, Gråsisken 3, Stillits 2, Gulspurv 3 (CBr, LB, HHA, MWH)

Kolby Kås: Hærfugl 1 (Susanne og Brian Buchhave) Hvid Vipstjert 4, Rødstjert 1, Misteldrossel 8, Gransanger 1 (CBr, HHA, MWH)

Østerløkken: Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Sjagger 20, Rødhals 2, Munk 1, Gransanger 1 (MWH) 

Nordby: Sangdrossel 1 SY (LB, STE)

12.04.2022
Issehoved: Rød Glente 1, Rørhøg 1, Musvåge 5, Spurvehøg 2, Ringdue 5, Engpiber 5, Jernspurv 2, Rødhals 60, Misteldrossel 2, Vindrossel 3, Sangdrossel 3. Solsort 2, Gransanger 2, Fuglekonge 2, Musvit 2, Stor Tornskade 1, Allike 4, Bogfinke 75, Kvækerfinke 5, Grønirisk 2, Grønsisken 17, Tornirisk 2, Dompap 1 (CBr, JL, LB, STE, MWH)

Kragemosen: Grågås 20, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 15, Gærdesmutte 1, Stær 3 (MWH)

Østerby: Ringdrossel 1 (Birgitte Bendixsen, Østerby)

Langdalen: Musvåge 1, Rødhals 13, Vindrossel 55, Sangdrossel 6, Sjagger 10, Solsort 10, Gransanger 4, Musvit 6, Blåmejse 4,Råge 6, Gråkrage 5, Dådyr 15 i 1 flok, Rådyr i 3 flokke (JL) 

Nordby: Tårnfalk 1, Huldue 1, Ravn 1 (JL)

Hverremosen: Knopsvane 1, Grågås 7, Gravand 2, Gråand 4, Skeand 9, Pibeand 6, Krikand 42, Troldand 16, Fløjlsand 1, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 6, Rørhøg 1 han, Vibe 6, Rødben 2 (LB, STE)

Nordby: Trane 1 V kl. 17:05 (LB, STE)

Busdal: Rørhøg 1 hun OF, Engpiber 4, Rødhals 4, Sangdrossel 4, Vindrossel 4, Misteldrossel 15, Solsort 6, Fuglekonge 3, Tornirisk 10, Gulspurv 3 (LB, STE)

Brattingsborg: Musvåge 1, Rødhals 9, Gærdesmutte 2, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Ederfugl 8, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Ørby, Høtoftevej: Rørhøg 3 (IS)

Permelille, Høtoftevej: Rørhøg 1 (IS) 
 



11.04.2022
Issehoved: Mørkbuget Knortegås 20, Ederfugl 5, Sortand 1, Fløjlsand 8, Toppet Skallesluger 3, Havørn 2 N, Rørhøg 1 N, Musvåge 4, Spurvehøg 3 N, Tårnfalk 1 N, Fasan 1, Svartbag 1, Splitterne 3, Ringdue 600 N, Sanglærke 9, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 7, Jernspurv 1, Rødhals 2, Solsort 4, Gransanger 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Stær 17, Bogfinke 40, Kvækerfinke 65, Bogfinke/Kvækerfinke 45, Grønirisk 5, Grønsisken 8, Tornirisk 15, Stillits 10, Gulspurv 1 (JL, LB, PAN, STE, MWH) 

Østerløkken: Hvid Vipstjert 1, Gransanger 1 (MWH)

Have i Pillemark: Musvåge 1 OF, Hættemåge 1 OF, Stormmåge 15 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Bogfinke 1 (BS)


10.04.2022
Hverremosen: Knopsvane 1, Grågås 24, Gravand 2, Gråand 4, Pibeand 8, Skeand 7, Krikand 34, Troldand 8, Rørhøg 3, Vibe 4, Storspove 1, Svartbag 1, Stormmåge 27, Hættemåge 2, Splitterne 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (PAN, MWH)

Mårup: Havørn 1 AD, Strandskade 2 (PAN, MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Blå Kærhøg 1, Rørhøg 2 (IS)

Mårup Østerstrand: Sortand 4, Sildemåge 1, Splitterne 5 (LB, STE)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 8, Gråand 3, Musvåge 2, Blishøne 6, Grønbenet Rørhøne 1, Strandskade 1, Sølvmåge 160, Stormmåge 3, Hættemåge 25, Sildemåge 3, Hvid Vipstjert 4, Råge 12, Træløber 1, Stær 8 (CBr)

09.04.2022
Issehoved: Ederfugl 17, Fløjlsand 4, Sortand 11, Toppet Skallesluger 2, Skarv 3, Sule 3, Musvåge 2 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Sildemåge 2, Sølvmåge 10, Splitterne 26, Ringdue 19 N, Sanglærke 2, Rødhals 1, Gråkrage 3, Sortkrage 1, Bogfinke 3 (MWH)

Mårup: Rød Glente 1 (MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 2, Musvåge 2, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Splitterne 5 (IS)

Permelille: Fuglekonge 1 (IS)

Kolby Kås: Gråstrubet Lappedykker 2 (SH)


08.04.2022
Hjortholm: Havørn 2 2-3K (PB)

Nordby: Bomlærke 2 (JL)


07.04.2022
Barnekold: Grågås 5, Blisgås 1, Bramgås 1300, Mørkbuget Knortegås 10, Gravand 42, Gråand 14, Spidsand 4, Pibeand 54, Krikand 75, Havørn 1, Strandskade 3, Vibe 4, Rødben 4, Storspove 42, Engpiber 1 (MWH)

Yderste Holm: Bramgås 3000 (MWH)

Tranebjerg: Rørhøg 1 (JL)

Mårup Skov: Havørn 1 (HOK)

Østenlands: Musvåge 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


06.04.2022
Ballen Færgehavn: Skarv 82, Fiskehejre 2, Sildemåge 1, Tejst 1, Husskade 1, Gulspurv 2 (MWH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2 (MWH)

Lushavn: Musvåge 2, Strandskade 2, Gransanger 1 (IS)


05.04.2022
Sælvigbugten: Rød Glente 1 (OK)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Hjortholm: Havørn 2 2-3K (PB)

Nordby: Bramgås 450, Bomlærke 3 (JL)

Brattingsborg Skov: Ravn 2 - 1 på rede (AVW)

Nørreskifte: Bomlærke 1 (MWH)

Ballen: Splitterne 7 (MWH)

Østerløkken: Husskade 2 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Fiskehejre 4 (MWH)


04.04.2022
Alstrup: Rørhøg 1 (MWH)

Lillehavet, Langør: Knopsvane 2, Gravand 2, Gråand 4, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9 (MWH)

Nordby: Grønbenet Rørhøne 1 (JL)

Have i Ørby: Fasan 5, Ringdue 4, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Stær 3, Gråspurv 4, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Gulspurv 3 (EK) 


03.04.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 5, Gravand 21, Gråand 60, Spidsand 2, Pibeand 10, Krikand 22, Ederfugl 125, Skarv 3, Havørn 2, Strandskade 17, Klyde 5, Storspove 9, Hættemåge 75, Engpiber 1, Gransanger 2, Gulspurv 3 (MWH)

Have i Pillemark:  Fasan 1, Grågås 2 OF, Sølvmåge 6 OF, Stormmåge 26 OF, Hættemåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)

Nordby: Blå Kærhøg 1, Musvåge 1 (JL)

Vester Kanal/Lushavn: Knopsvane 2, Sortand 1, Havørn 3 (2 AD + 1 2K), Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Rødhals 2, Sjagger 40+, Gransanger 1, Fuglekonge 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Gulspurv 2 (IS) 


02.04.2022
Hverremosen: Knopsvane 1, Grågås 18, Gråand 3, Pibeand 4, Krikand 14, Troldand 10, Blishøne 12, Vibe 4, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Solsort 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Allike 2, Gulspurv 3 (MWH)

01.04.2022
Issehoved: Grågås 2, Bramgås 18 V + 3 Ø, Gråand 2, Ederfugl 30, Sortand 14, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 1, Skarv 12 R + 8 T, Musvåge 1 R, Strandskade 2, Splitterne 10 Ø, Sanglærke 2, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Husskade 3 (MWH)

Sælvig Bugt: Strandskade 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 3, Grågås 9, Gravand 2, Krikand 2, Musvåge 1, Lille Lappedykker 1, Vibe 3, Stor Flagspætte 1 (IS)

Hverremosen:  Knopsvane 2, Krikand 22, Skeand 2, Troldand 13, Toppet Skallesluger 7, Blishøne 19, Vibe 4, Sangdrossel 2, Gærdesmutte 2, Dompap 1, Bomlærke 2 (JL)







Marts 2022


31.03.2022
Brokold og Eskeholm: Grågås 12, Bramgås 2500, Mørkbuget Knortegås 7, Gravand 34, Gråand 32, Pibeand 48, Spidsand 6, Krikand 12, Vandrefalk 1, Strandskade 37, Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 18, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 141, Sølvmåge 12, Stormmåge 7, Hættemåge 15 (MWH)

Stenskov: Engpiber 5, Rørspurv 1 (MWH)

Østerløkken: Vindrossel 30 OF, Husskade 5 (MWH)

Østerby: Jernspurv 1, Stillits 12, Gråsisken 5 (JH)

Bøgebjerg, Østerby: Knopsvane 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Blishøne 5, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1, Solsort 2, Gransanger 1, Gærdesmutte 1 (JH)

Besser: Sølvmåge 50, Sildemåge 3, Stormmåge 30, Hættemåge 20 (MWH)

Sælvig Havn: Splitterne 2 (JL)


30.03.2022
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 30, Bramgås 3500, Gravand 12, Gråand 24, Spidsand 4, Pibeand 4, Krikand 26, Ederfugl 50, Strandskade 2, Vibe 4, Rødben 3, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 32, Hættemåge 42, Ringdue 45, Engpiber 1, Solsort 1, Råge 60 (koloni på Karlskold), Gråkrage 7  (MWH)

Toftebjerg: Hvid Stork 1 OF kl. 15:45 (ML)

Lushavn: Ederfugl 40+, Toppet Skallesluger 1, Strandskade 2, Stor Flagspætte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Østerløkken: Havørn 1 (CBr)


29.03.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 2, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 3 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Bogfinke 3 (MWH)

Toftebjerg: Trane 2 R (ML)

Have i Pillemark: Fasan 1, Sølvmåge 4 OF, Stormmåge 300+ OF, Hættemåge 7 OF, Solsort 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Stillits 2 (BS)

Sælvig: Bjergvipstjert 1 (CBr)

28.03.2022
Langør: Mørkbuget Knortegås 6, Gravand 2, Gråand 4, Krikand 4 (MWH)

Yderste Holm: Bramgås 3500, Havørn 3, Vandrefalk 1 (PB)

Lushavn: Gråand 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk (i redekasse), Stor Flagspætte 1 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 3, Rørhøg 1 (IS)


27.03.2022
Barnekold: Grågås 8, Gravand 20, Gråand 34, Spidsand 7, Pibeand 17, Krikand 18, Ederfugl 75, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Strandskade 8, Klyde 1, Vibe 5, Storspove 53, Hættemåge 175, Sanglærke 1, Engpiber 1, Gransanger 1, Ravn 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Grågås 2, Gråand 5, Krikand 6, Blishøne 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Jernspurv 2, Gransanger 2, Gærdesmutte 2 (IS)


26.03.2022
Toftebjerg: Slørugle 1, Hvid Vipstjert 2 (CBr, JL, MWH)

Kragemosen: Grågås 8 - 10 YP + 45, Gråand 4, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Stor Præstekrave 1, Sanglærke 2, Engpiber 3, Solsort 2, Gærdesmutte 1, Rørspurv 2 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 20, Gravand 2, Troldand 6, Vibe 4, Sanglærke 2, Engpiber 1 (JL) 

Nordby: Dompap 2 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 40+ OF, Hættemåge 2 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Jernspurv 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)

Vester Kanal/Lushavn: Knopsvane 2, Grågås 3, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 1, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 2, Gulspurv 2 (IS)



25.03.2022
Issehoved: Bramgås 275, Musvåge 9, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 5, Ringdue 115, Huldue 2, Sanglærke 2, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 3, Vindrossel 60, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 1, Stær 15, Bogfinke 12, Grønirisk 1, Stillits 3 (CBr, JL, MWH)

Vesterløkken: Skovhornugle 1 (MF)

Østenlands: Grågås 2, Gravand 2, Gråand 6, Havørn 1 2k,  Blishøne 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (IS)


24.03.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 4, Bramgås 80, Mørkbuget Knortegås 25, Gravand 25, Gråand 83, Pibeand 15, Spidsand 7, Krikand 28, Toppet Skallesluger 1, Fiskehejre 2, Strandskade 8, Klyde 3, Vibe 18, Rødben 1, Storspove 72, Sølvmåge 400, Hættemåge 150, Ringdue 45, Engpiber 1, Sjagger 7, Gråkrage 14, Råge 3 (MWH)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Gråand 2, Tårnfalk 1, Strandskade 5, Stor Præstekrave 2, Engpiber 2, Tornirisk 2 (IS)

Flyvepladsen, Stavns: Grågås 2, Tårnfalk 1, Sanglærke 6 (IS)

Vesborg: Trane 2 R (CJD)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Knopsvane 3, Grågås 9, Gråand 3, Sortand 9, Spurvehøg 1, Havørn 1, Fasan 3, Blishøne 8, Grønbenet Rørhøne 1, Sølvmåge 2, Ringdue 8, Stor Flagspætte 2, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Vindrossel 4, Sangdrossel 1, Musvit 2, Gråkrage 6, Allike 45, Råge 1, Husskade 1, Solsort 12, Stær 15, Bogfinke 2, Stillits 1, Gulspurv 1 (CBr)  
  

23.03.2022
Bolbro Sand/Stenskov: Gravand 2, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Storspove 3, Sanglærke 2, Engpiber 3, Rødhals 1 (MWH)

Eskeholm og Brokold: Grågås 2, Bramgås 34, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 39, Gråand 8, Pibeand 49, Ederfugl 30, Skarv 17 OF, Strandskade 27, Hjejle 337, Stor Præstekrave 7, Alm. Ryle 67, Rødben 2, Storspove 85, Sølvmåge 27, Hættemåge 40, Sanglærke 1, Stær 5 (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 2, Gråand 2, Grønbenet Rørhøne 1, Blishøne 6, Hvid Vipstjert 1, Stor Flagspætte 2, Stær 6, Blåmejse 2, Husrødstjert 1, Gransanger 1, Fuglekonge 2, Gærdesmutte 1 (CBr)

Brattingsborg: Knopsvane 2 AD og 6 JUV, Havørn 2 YF - den ene på reden, den anden i luften. De sendte høje kalde-skrig til hinanden, Musvåge 1, Sanglærke 1, Sjagger 5, Musvit 1, Halemejse 2, Grønirisk 4 (IS)

  

22.03.2022
Issehoved: Bramgås 12 Ø, Ederfugl 75, Sortand 150, Fløjlsand 20, Skarv 8, Rød Glente 1 N, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Ringdue 12, Sanglærke 4, Engpiber 2, Rødhals 9, Sjagger 3, Solsort 5, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 4, Gråkrage 5, Sortkrage 1, Stær 31 N, Gulspurv 1 (JL, MWH)

Torup:  Sølvmåge  2, Stor Flagspætte 2, Jernspurv 1, Solsort 5, Musvit 6, Blåmejse 6, Gærdesmutte 1, Stær 3, Kvækerfinke 1 (GEL)

Have i Pillemark: Stormmåge 10 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 9, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3 (BS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Strandskade 2, Engpiber 3 (IS)


21.03.2022
Toftebjerg: Vibe 1, Hvid Vipstjert 12, Allike 10, Stær 24 (MWH)

Hesselholm Made: Havørn 1 (CB)

Alstrup: Stær 30 (CB)

Nordby: Havørn 1 NV, Hvid Vipstjert 5 (JL)

Nordsamsø: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Fuglekonge 1 (JL)

Vesborg: Knopsvane 2, Taffeland 7, Blishøne 1, Ringdue 100+ (IS)

Kolby Kås havn: Ederfugl 4, Rød Glente 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)



20.03.2022
Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge 5, Ringdue 8, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 3, Solsort 2, Gransanger 1, Rødtoppet Fuglekonge 1, Musvit 4, Sortmejse 3, Blåmejse 2, Ravn 2, Bogfinke 3 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 4 JUV, Havørn 1 AD, Strandskade 2, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg: Grågås 3 OF, Musvåge 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2 (IS)

Ørby: Bomlærke 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 4, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)

Vadstrup: Havørn 2 (AVW)

Onsbjerg: Havørn 1 (HOK)

Nordby: Sangdrossel 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 150, Bomlærke 2 (JL)


19.03.2022
Barnekold: Sangsvane 11, Grågås 45, Bramgås 800, Gravand 37, Gråand 111, Spidsand 1, Pibeand 37, Krikand 6, Ederfugl 75, Hvinand 24, Fiskehejre 2, Strandskade 8, Klyde 9, Hjejle 93, Vibe 36, Storspove 18, Engpiber 1, Sjagger 35, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 50 (JL, MWH)

Sildeballe: Hvid Vipstjert 8 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 2, Musvåge 3, Vibe 4, Blishøne 6, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 4, Musvit 9, Skovskade 2, Ravn 1 (IS)

Ørby: Grågås 4, Rødhals 1, Dompap 2 - han og hun (IS)

Besser Rev: Stenvender 13 (JOM)



18.03.2022
Østerløkken: Hvid Vipstjert 11, Husskade 2 (MWH)

Kongehøjen: Sangsvane 3 V, Bomlærke 4 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Rødhals 5, Solsort 7, Bogfinke 8, Gulspurv 1 (MWH)

Nordby: Sangdrossel 2, Bomlærke 3 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 of, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 4, Musvit 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 4, Gråand 4, Fasan 1, Blishøne 8, Skovsneppe 2, Ringdue 4, Rødhals 1, Sangdrossel 2, Musvit 2, Stær 3, Bogfinke 9, Grønsisken 3, Dompap 1 (CBr)



17.03.2022
Stavns: Bramgås 3300, Blishøne 2, Grønbenet Rørhøne 1, Gulspurv 9 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Sangdrossel 1 SY (AVW)

Nordby: Jernspurv 1, Dompap 1 (JL)


16.03.2022
Brattingsborg: Musvåge 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 2, Kvækerfinke 6 (IS)

Lushavn: Grågås 40+, Ederfugl 30+, Sortand 24, Hvinand 17, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 4, Stor Flagspætte 1 (IS)


15.03.2022
Østerløkken: Skovsneppe 1, Gransanger 1 SY (MWH)

Barnekold: Sangsvane 8 N, Grågås 15, Blisgås 4 N, Bramgås 1300 rastende - trak derefter NØ, Gravand 65, Gråand 116, Pibeand 12, Hvinand 40, Strandskade 5, Klyde 1, Storspove 38, Hættemåge 115, Stormmåge 12, Sølvmåge 27, Solsort 6 (MWH)

Lushage: Gråand 4, Ederfugl 25+, Hvinand 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Bjergvipstjert 1 (IS)

Brattingsborg: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Blåmejse 1, Bogfinke 1 (BS)

Pillemark: Havørn Imm. kl. 11:30 SØ (HHA)


14.03.2022
Nordby: Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Kragemosen: Grågås 10 - 12 par + 8, Musvåge 1, Misteldrossel 1,  Sjagger 20, Solsort 4, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Stær 30, Bogfinke 3 (MWH)

Mejlesholm: Rød Glente 1 N (PB)

Tranebjerg: Havørn 2 (KP)

Fjordvejen: Bramgås 400, Gravand 14, Havørn 1, Strandskade 2, Storspove 3 (IP)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1,  Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Brattingsborg: Grågås 11, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 6, Ravn 1, Allike 50+, Stær 5 (IS)

Lushavn: Havørn 2 AD ved reden, Rød Glente 1 N, Engpiber 5, Gulspurv 1 (IS)

Østerløkken: Grågås 30 N, Blisgås 18 N, Solsort 4, Gransanger 1, Fuglekonge 3, Musvit 2, Blåmejse 2 (MWH)


13.03.2022
Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Bramgås 35 OF, Rød Glente 2 OF kl. 12:50, Musvåge 2 OF, Ringdue 2, Huldue 4 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 4, Solsort 9, Fuglekonge 3, Musvit 5, Sortmejse 3, Blåmejse 4, Gærdesmutte 4, Ravn 1, Bogfinke 4 SY + 9 R, Grønsisken 8, Dompap 1 (MWH) 

Nordby: Musvåge 1, Agerhøne 1, Hvid Vipstjert 1, Ravn 2 (JL)

Østenlands: Gråand 5, Rød Glente 2 OF kl. 12:30, Blishøne 5, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 50+ (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Fuglekonge 2, Musvit 6, Gærdesmutte 2, Dompap 2 (IS)


12.03.2022
Barnekold: Grågås 27, Bramgås 1300, Gravand 64, Gråand 57, Pibeand 46, Musvåge 1, Strandskade 9, Hjejle 160, Vibe 24,  Storspove 38, Huldue 1, Engpiber 7, Ravn 5, Gråkrage 15 (MWH)

Langemark: Husskade 3 (MWH)

11.03.2022
Eskeholm og Brokold: Grågås 7, Gravand 73, Gråand 74, Pibeand 24, Ederfugl 150+, Hvinand 40, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 3, Skarv 15, Strandskade 46, Lille Kobbersneppe1, Storspove 64 (MWH)

Stenskov/Bolbro Sand:  Strandskade 3, Vibe 2, Sanglærke 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD på reden (IS)


10.03.2022
Østerhede: Sanglærke 4 (MWH)

Øster Hedekrog: Knopsvane 1, Ederfugl 12, Stor Præstekrave 1, Hættemåge 8, Sølvmåge 14, Stormmåge 2 (MWH)

Alstrup: Trane 1 N (PØ)


09.03.2022
Stenskov/Bolbro Sand: Bramgås 34 OF, Gråand 8, Pibeand 2, Ederfugl 14, Skarv 7 OF, Strandskade 5, Storspove 19, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2, Hvinand 9, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (IS)


08.03.2022
Issehoved: Grågås 18, Bramgås 135, Ederfugl 140, Fløjlsand 10, Sortand 75, Toppet Skallesluger 1, Sule 1, Skarv 11, Stor Præstekrave 3, Svartbag 2, Ringdue 130, Sanglærke 5, Gærdesmutte 1, Allike 12, Stær 25, Bogfinke 2, Grønirisk 5, Grønsisken 22, Stillits 1 (CBr, MWH)

Toftebjerg: Tårnfalk 1, Tamdue/Klippedue 3 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 9 - en gruppe som svævede rundt (IS)

Vester Kanal: Grågås 19, Havørn 1 2k, Musvåge 5, Sanglærke 3 (IS)

Lushavn: Knopsvane 1, Ringdue 30+, Gulspurv 1 (IS)

Nørreskifte: Tårnfalk 1 (EPM)


07.03.2022
Barnekold: Sangsvane 5 OF, Grågås 1, Bramgås 52 OF, Gravand 32, Gråand 232, Spidsand 2, Pibeand 24, Ederfugl 30, Hvinand 40, Strandskade 34, Hjejle 93, Stor Præstekrave 2, Vibe 1, Storspove 20, Svartbag 3, Hættemåge 28, Sanglærke 4, Ravn 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (JL, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 2 SY, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 15, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Dompap 2 - han og hun (BS)

Hårdmark Mark: Vibe 1 (AM, HS)

Lushage: Ederfugl 40+, Sortand 8, Skarv 4 (BS)

Østenlands: Grågås 5, Gråand 9, Musvåge 1, Blishøne 4, Musvit 4, Gærdesmutte 2, Ravn 1 (IS)


06.03.2022
Tranemosen: Grågås 54, Troldand 22, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 12 (MWH)

Møgelmosen: Grågås 24, Musvåge 1, Stor Præstekrave 2, Dobbeltbekkasin 2 (MWH)

Hverremosen: Grågås 40, Blisgås 30, Bramgås 320, Pibeand 35, Krikand 6, Troldand 5, Fiskehejre 1, Blishøne 8, Sanglærke 1 (JL)

Nordby Bugt: Ederfugl 15, Fløjlsand 34, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 1, Toppet Lappedykker 1 (JL)

Nordby: Havørn 1 AD (JL) 



05.03.2022
Issehoved: Pibesvane 14 NV, Sangsvane 7 N, Grågås 8 N, Havørn 1, Ederfugl 150, Sortand 3, Hvinand 1, Skarv 5, Strandskade 2, Alk 1, Ringdue 4, Huldue 1, Sanglærke 7, Rødhals 1, Blåmejse 1, Gærdsmutte 1, Husskade 1, Ravn 1, Grønirisk 3, Grønsisken 2, Gulspurv 3 (CBr, MWH)

Mårup: Musvåge 1, Gråkrage 3 (CBr, MWH)

Kolby Kås - Vesborg: Grågås 50+ OF, Gråand 5, Ederfugl 8 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 3, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 10, Bogfinke 1 (BS)

Onsbjerg: Havørn 2 (KJP)


04.03.2022
Hverremosen: Grågås 10, Blisgås 32, Bramgås 70, Gravand 2, Gråand 2, Krikand 28, Troldand 4, Svartbag 1, Sølvmåge 53, Stormmåge 4, Hættemåge 4, Blishøne 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (MWH)

Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 1 (MWH)

Sælvigbugten: Stor Præstekrave 3 (MWH)

Lushavn: Gråand 2, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Strandskade 2, Ravn 1 (IS)


03.03.2022
Barnekold: Sangsvane 4, Grågås 34, Bramgås 550, Gravand 41, Gråand 225, Pibeand 12, Spidsand 2, Hvinand 80, Strandskade 9, Vibe 19, Storspove 59 (MWH)

Lushavn: Bramgås 19 OF, Havørn 2 på reden, Musvåge 4, Sanglærke 6, Sjagger 60+, Skovskade 1 (IS)

Fogedmarken: Skovhornugle 1 (AVW)


02.03.2022
Skovfogedhuset: Bramgås 5 OF, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Fuglekonge 11, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (HHA, MWH)

Langør: Grågås 12, Strandskade 2, Storspove 3 (HHA, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Dompap 1 (IS)

Lushavn: Hvinand 5, Toppet Skallesluger 2 (IS)


01.03.2022
Brokold og Eskeholm: Grågås 52 OF + 4 R, Blisgås 12 OF, Bramgås 170 OF + 2 R, Mørkbuget Knortegås 5, Gravand 48, Gråand 54, Pibeand 124, Ederfugl 24, Hvinand 22, Toppet Skallesluger 2, Skarv 49, Havørn 1, Musvåge 1, Strandskade 73, Alm. Ryle 62, Storspove 115, Svartbag 2, Sildemåge 1, Sølvmåge 30, Hættemåge 120, Ravn 2 (MWH)

Stenskov: Engpiber 3, Stær 6, Rørspurv 5 (MWH)

Tranebjerg: Sjagger 25 (HHA)




Februar 2022


28.02.2022
Issehoved: Grågås 5, Ederfugl 120, Fløjlsand 3, Sortand 4, Toppet Skallesluger 5, Skarv 8, Vibe 1, Stor Præstekrave 2, Alk 2, Ringdue 1, Huldue 5, Sanglærke 12, Fuglekonge 2, Musvit 1, Blåmejse 7, Allike 38, Bogfinke 1, dompap 1, Gulspurv 4 (CBr, JL, MWH)

Toftebjerg: Musvåge 2, Ravn 4, Stær 2, Gråspurv 8, Skovspurv 12 (MWH)

Langemark: Grågås 54, Blisgås 84, Bramgås 1200 (MWH)

Alstrup: Ravn 4 (PØ)

Brattingsborg: Musvåge 2, Rødhals 1, Skovskade 2, Ravn 1 (IS)

Lushavn: Sortand 5 (IS)


27.02.2022
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 85, Bramgås 180 OF, Gravand 29, Gråand 375, Pibeand 14, Spidsand 3, Krikand 2, Ederfugl 70, Hvinand 40, Strandskade 4, Vibe 4, Storspove 94, Sanglærke 1 (JL, HHA, MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Musvåge 1, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Skovskade 3 (IS)

Permelille/Høtoftevej: Grågås 20+, Sanglærke 2, Skovspurv 13 (IS)

Kanhave: Ravn 1 (CB)


26.02.2022
Issehoved: Knopsvane 1, Grågås 4, Blisgås 53 NV, Ederfugl 150, Sortand 50, Stor Præstekrave 7, Ringdue 8, Sanglærke 10, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Halemejse 5, Gråkrage 2, Ravn 2, Allike 8, Grønsisken 2, Gulspurv 2 (CBr, JL, HHA, MWH)

Nordby Strand og Nordby Bugt: Sangsvane 4 OF, Ederfugl 25, Fløjlsand 7, Sortand 15, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 6, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Hjejle 65, Sanglærke 3, Jernspurv 2, Solsort 4, Musvit 3, Gærdesmutte 3, Gulspurv 4 (JL)


Brattingsborg: Sangsvane 50+, Grågås 30+ (IS)

Permelille: Grågås 30+, Gråand 3 (IS)

Kolby: Grågås 20+ (IS)

Kolby Kås: Ederfugl 3, Tejst 2 (IS)

Vesborg: Ederfugl 9, Troldand 1, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Blishøne 8 (IS)

Toftebjerg: Stær 2 (MWH)


25.02.2022
Issehoved: Grågås 2, Ederfugl 12, Sortand 24, Skarv 8, Stor Præstekrave 5, Sandløber 3, Tejst 1, Sølvmåge 15, Stormmåge 5, Sanglærke 5, Solsort 3, Blåmejse 1, Gråkrage 3, Grønsisken 20, Stillits 8 (MWH)

Langemark: Grågås 32, Blisgås 9 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 60+, Havørn 2 AD, Musvåge 2, Sjagger 20+, Gulspurv 13 (IS)

Permelille: Grågås 20+ (IS)

Toftebjerg: Bramgås 1 (EPM)


24.02.2022
Alperne, Tranebjerg: Knopsvane 3, Sangsvane 42 (MWH)

Østerløkken: Vindrossel 4, Sjagger 80, Stær 9 (MWH)


23.02.2022
Østerløkken: Sjagger 60, Vindrossel 10, Skovskade 2 (MWH)

Sildeballe: Grågås 43, Blisgås 5, Bramgås 450 (MWH)

Langemark: Bramgås 900 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 4, Bramgås 5, Gravand 80, Gråand 55, Ederfugl 28, Hvinand 12, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 85, Svartbag 2, Sanglærke 1, Ravn 2 (MWH)


22.02.2022
Øster Hedekrog: Grågås 5 OF, Bramgås 54 OF, Ederfugl 30, Sortand 22, Fløjlsand 39, Havlit 1, Toppet Skallesluger 10, Skarv 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Sølvmåge 8, Ravn 1 OF (MWH)

Kragemosen: Grågås 16 (8 par), Gråand 8, Ederfugl 25 på havet, Sortand 10 på havet, Toppet Skallesluger 10 på havet, Gråstrubet Lappedykker 4 på havet, Blishøne 4, Sanglærke 10 - 12, Engpiber 6, Gærdesmutte 1, Dompap 1, Rørspurv 1 (LB, STE)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gråkrage 3 OF, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


21.02.2022
Lilleøre: Ederfugl 8, Hvinand 4, Sanglærke 9, Engpiber 4 (MWH)

Lillehavet: Grågås 2 OF, Mørkbuget Knortegås 21, Gravand 3, Gråand 75 (MWH)

Mårup Made: Grågås 75, Bramgås 980 (LB, STE)

Kysten ud for Espedal: Tårnfalk 1, Ravn 1 (LB, STE)

Ballen Havn: Grønbenet Rørhøne 1 (EPM)


20.02.2022
Issehoved: Grågås 2, Ederfugl 25, Sortand 50, Toppet Skallesluger 3, Skarv 8, Sule 5, Vandrefalk 1, Stor Præstekrave 1, Alk/Lomvie 1, Sanglærke 30, Rødhals 1, Solsort 3, Blåmejse 1, Grønsisken 15, Dompap 1, Lille Korsnæb 2 (CBr, LB, STE, MWH) 

Lillehavet:
Mørkbuget Knortegås 5, Silkehejre 1, Strandskade 1 (EPM)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 3, Dompap 1 (BS)

Kolby Kås: Knopsvane 2, Ederfugl 2, Lille Lappedykker 1 (IS)


19.02.2022
Barnekold: Grågås 225, Bramgås 2400, Gravand 39, Gråand 40, Pibeand 23, Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Havørn 1 2K+, Musvåge 2, Strandskade 4, Storspove 90, Ringdue 150 Sjagger 175 (PW, MWH)

Sildeballe: Grågås 27, Dværgfalk 1, Stormmåge 5, Vindrossel 32 (PW, MWH)

Hverremosen: Grågås 14, Blisgås 4, Bramgås 385, Strandskade 2 (JL)

Nordby: Havørn 1 JUV OF (JL)

Stavns Fjord nord: Grågås 5, Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 45, Gråand 30, Ederfugl 25, Hvinand 15, Fiskehejre 1, Strandskade 1, Storspove 10 (LB, STE)

Lillehavet og Lilleøre: Musvåge 1, Storspove 3, Sanglærke 8, Engpiber 4, Sortstrubet Bynkefugl 1 (LB, STE)

Brattingsborg: Havørn 1 JUV, Musvåge 2, Musvit 4 (IS)

Ballen: Mørkbuget Knortegås 37 (EPM)


18.02.2022
Issehoved: Grågås 2, Ederfugl 15, Sortand 70, Toppet Skallesluger 4, Skarv 8, Stor Præstekrave 3, Sandløber 5, Svartbag 1, Sølvmåge 10, Sanglærke 3, Engpiber 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 2, Husskade 2, Gråkrage 5 (JL, PW, MWH)

Nordby: Huldue 30 (PW, MWH)

Toftebjerg: Tyrkerdue 7, Stillits 30 (PW, MWH)

Lushavn: Ederfugl 19, Toppet Skallesluger 3, Musvåge 1, Rødhals 1, Skovskade 2 (IS)

Tranebjerg: Bramgås 1500 (MWH)


17.02.2022
Tranemosen: Troldand 27, Taffeland 2 (CBr)

Barnekold: Grågås 400, Bramgås 800, Gravand 31, Gråand 120, Pibeand 6, Hvinand 20, Silkehejre 1, Havørn 3 - 1 AD + 2 2-3K OF, Strandskade 4, Storspove 23 (JL, LB, STE, MWH)

Sildeballe: Grågås 45, Stor Præstekrave 2 (LB, STE, MWH)

Hverremosen: Grågås 50, Gråand 5, Krikand 25, Pibeand 1, Skeand 1, Hvinand 2, Vibe 21, Strandskade 2 (LB, STE)

Have i Pillemark: Grågås 20 OF, Fasan 1, Ringdue 1 SY, Solsort 3, Musvit 2, Grårage 5 OF, Skovspurv 6, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)

Brattingsborg: Sangsvane 50+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sangsvane 2, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Rødhals 1 (IS)


16.02.2022
Østerløkken: Bramgås 1200, Ringdue 4, Rødhals 1, Solsort 13, Musvit 3, Blåmejse 2, Skovspurv 15, Bogfinke 4, Kvækerfinke 10, Grønirisk 4 (MWH)

Nordby: Huldue 1 (LB, STE)

Mårup Made: Grågås 100, Blisgås 2 (LB, STE)


15.02.2022
Draget, Besser Rev: Knopsvane 2, Ederfugl 40, Skarv 30, Strandskade 8, Sanglærke 4, Rørspurv 2 (KH, TVH, MWH)

Vesborg: Musvåge 4 (KH, TVH)

Brattingsborg: Sangsvane 85+ (KH, TVH)

Brundby: Bramgås 500+ (KH, TVH)

Have i Pillemark: Fasan 2, Grågås 4 OF, Stormmåge 2 OF, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 1, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Dompap 1 (BS)


14.02.2022
Issehoved: Sortand 2, Ravn 1 (KH, TVH)

Agerup: Bramgås 200+ (KH, TVH)

Østerløkken: Husskade 1 (MWH)


13.02.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 2 OF, Bramgås 3 OF, Gravand 44, Gråand 175, Pibeand 5, Hvinand 40, Stor Skallesluger 1, Silkehejre 1, Strandskade 3, Vibe 5, Storspove 124, Gærdesmutte 1 (KH, MWH)

Østerløkken: Husskade 1, Skovskade 2 (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 2K 1 (CF)

Langør: Hvinand 6, Toppet Skallesluger 6 (KH, TVH)

Lillehavet:


12.02.2022
Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1, Solsort 10, Sjagger 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Ravn 2 OF, Skovspurv 14, Bogfinke 3, Kvækerfinke 4 (MWH)

Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 1 (EPM)

11.02.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Bramgås 24, Mørkbuget Knortegås 22, Gravand 35, Gråand 225, Pibeand 12, Hvinand 40, Silkehejre 1, Strandskade 5, Storspove 42 (MWH)

Langemark: Grågås 82, Blisgås 9 (MWH)

Østerløkken: Blisgås 42 OF (MWH)


10.02.2022
Brattingsborg: Sangsvane 40+, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Blåmejse 2, Nordlig Halemejse 2, Skovskade 1 (IS)

Langør: Sanglærke 2 SY (AVW)

Mårup: Sanglærke 1 SY (AVW)

Hverremosen: Bramgås 150, Gravand 1, Pibeand 14, Krikand 28, Storspove 5, Rødhals 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (JL)

Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 65, Gråand 7, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Blishøne 3, Storspove 8, Ringdue 9, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 5, Musvit 6, Ravn 2, Bogfinke 3, Kvækerfinke 5, Dompap 2 (CBr)

09.02.2022
Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 13, Gravand 4, Gråand 12, Pibeand 4, Ederfugl 30, Hvinand 40, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 4, Skarv 5, Strandskade 8, Hjejle 40, Islandsk Ryle 3, Alm. Ryle 9, Stenvender 3, Islandsk Rødben 2, Storspove 4, Svartbag 2, Sølvmåge 15, Bjergirisk 30 (MWH)

Langør Kirke: Storspove 12 (MWH)

Havvejen: Sjagger 75+ (MWH)

Nordby: Bomlærke 2 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sangsvane 50+, Grågås 3, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Vibe 19, Sjagger 50+, Skovskade 2 (IS)


08.02.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 20, Bramgås 2000, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 34, Gråand 240, Pibeand 54, Ederfugl 40, Hvinand 30, Stor Skallesluger 2, Havørn 1 2K, Tårnfalk 1, Strandskade 5, Storspove 58, Svartbag 2, Sølvmåge 24, Hættemåge 75, Engpiber 1, Sjagger 7, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Gråkrage 8, Gulspurv 4 (MWH) 

Hverremosen: Grågås 54, Blisgås 4, Pibeand 32, Krikand 50, Vibe 13, Storspove 3 (JL)

Nordby Bugt: Ederfugl  55, Sortand 5, Fløjlsand 15 (JL)

Lillehavet, Langør: Silkehejre 1 (EPM)

Hesselholm Made: Vandrefalk 1 (EPM)

Østenlands: Knopsvane 3, Grågås 3, Sjagger 12, Musvit 5 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 50+, Musvåge 1 (IS)


07.02.2022
Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 5, Musvit 13, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 13, Kvækerfinke 12, Grønsisken 3 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Sjagger 12, Musvit 3, Blåmejse 5, Kvækerfinke 7 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 3, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 5, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 22 (BS)



06.02.2022
Barnekold: Grågås 50, Bramgås 220, Gravand 70, Gråand 175, Pibeand 15, Hvinand 130, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 5, Musvåge 3, Strandskade 7, Storspove 16, Sjagger 28 (JL, MWH)

Østerløkken: Grågås 12, Blisgås 42, Bramgås 1800 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Musvit 4, Ravn 1 (IS)  



05.02.2022
Barnekold: Knopsvane 2,Grågås 5, Bramgås 45, Gravand 19, Gråand 90, Pibeand 14, Hvinand 90, Silkehejre 1, Strandskade 2, Sølvmåge 18, Svartbag 3, Sjagger 30, Ravn 2 (CBr, MWH)

Langdalen: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stillits 16 (JL)



04.02.2022
Østerløkken: Bramgås 900, Musvåge 1 (MWH)

Toftebjerg: Tamdue/Klippedue 4 (MWH)

Langør: Gråand 40, Pibeand 8, Ederfugl 50, Hvinand 24, Toppet Skallesluger 2 (MWH)


03.02.2022
Østerløkken: Knopsvane 2 OF, Bramgås 250 R, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Sjagger 1, Solsort 8, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Skovspurv 15, Bogfinke 3, Kvækerfinke 4 (MWH)


02.02.2022
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 5, Bramgås 1200, Gravand 61, Gråand 200, Pibeand 14, Fiskehejre 1, Silkehejre 1, Havørn 1 AD, Strandskade 2, Storspove 22, Hættemåge 5, Sjagger 7, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Gråkrage 4 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 JUV, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Musvit 5, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Grønsisken 20+ (IS)

Lushavn: Ederfugl 40+, Fiskehejre 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 1,


01.02.2022
Østerløkken: Sangsvane 5 OF, Ringdue 10, Rødhals 1, Solsort 7, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Skovspurv 20, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 2 (MWH)

Tranebjerg: Grågås 124, Blisgås 3 (MWH)


Januar 2022


31.01.2022
Brattingsborg: Sangsvane 14 OF, Musvåge 1, Blishøne 1, Rødhals 1, Musvit 5 (IS)

Ørby: Sangsvane 40+ (IS)

Barnekold: Gravand 75, Hvinand 55, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Strandskade 14, Storspove 89, Gærdesmutte 2, Spættet Sæl 1 (JL)


30.01.2022
Draget, Besser Rev: Strandskade 1, Snespurv 2 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 80 OF, Sjagger 120 R (MWH)

Ørby: Bramgås 16 OF, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Husskade 1 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 30+, Rødhals 1, Sjagger 20+ (IS)


29.01.2022
Lillehavet, Langør: Gravand 3, Gråand 18, Fiskehejre 1, Strandskade 3, Storspove 2 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Træløber 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)


28.01.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Musvåge 3, Ringdue 15, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Ravn 1, Gråkrage 1, Allike 25, Bogfinke 4 (MWH)

Ballen: Tyrkerdue 3, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 50+, Musvåge 1, Rødhals 1, Sjagger 25+, Skovskade 2, Ravn 1, Gulspurv 1 (IS)

Lilleholm: Grågås 20, Bramgås 1600+ (HPM)


27.01.2022
Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 1, Gråand 28, Strandskade 5, Storspove 2 (MWH)

Bisgård Mark: Grågås 120, Sjagger 70+ (MWH)

Østerby: Bramgås 1300 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Træløber 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (BS)


26.01.2022
Draget, Besser Rev: Gråand 4, Ederfugl 50+, Strandskade 8, Islandsk Ryle 1 (MWH)

Lushavn: Sortand 4, Musvåge 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Vester Kanal: Sangsvane 40+ (IS)


25.01.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Sangsvane 2, Grågås 30, Bramgås 400, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 33, Gråand 440, Pibeand 47, Krikand 2, Ederfugl 2, Hvinand 90, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Strandskade 7, Storspove 19, Svartbag 1, Hættemåge 80, Gråkrage 10, Rødhals 1 (MWH)

Vesborg: Blisgås 14, Ederfugl 50+, Vibe 14 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


24.01.2022
Brattingsborg Skov: Fasan 2, Musvåge 2, Ringdue 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Bogfinke 3 (MWH)

Ballen Havn: Svartbag 1, Sølvmåge 3, Gærdesmutte 1 (MWH)

Langdalen: Grønsisken 7, Stillits 15 (JL)

Besser: Sangsvane 26 (CBr)

Langør: Storspove 7 (CBr)

Sælvig: Bramgås 350 (CBr)

23.01.2022
Østerløkken: Sangsvane 54 OF, Bramgås 2000+ OF, Fasan 5, Ringdue 4, Solsort 7, Musvit 3, Skovspurv 24, Bogfinke 2, Kvækerfinke 4, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Nordby: Dompap 6 (JL)

Barnekold: Mørkbuget Knortegås 2. Gravand 35, Hvinand 62, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 8, Musvåge 1, Storspove 69 (JL)


22.01.2022
Agerup: Grågås 120, Bramgås 4000, Havørn 1 - som 2 gange fik hele gåseflokken på vingerne (HOK, MWH)

Stavns: Grågås 50, Bramgås 800 (HOK, MWH)

Lillehavet: Strandskade 8, Storspove 3 (MWH)

Besser: Stillits 7 (HOK)

Hverremosen: Sangsvane 128, Gulspurv 12 (JL)

21.01.2022
Stavns: Grågås 100+, Bramgås 3500+ (HOK, MWH)

Besser: Sangsvane 62 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Havørn 1 2K OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 8, Musvit 1, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn: Gråand 13, Hvinand 7, Musvåge 1, Skærpiber 3, Sjagger 5, Skovskade 1 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 2K (IS)


20.01.2022
Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 2 (han og hun), Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 3 (2 han + 1 hun), Musvit 3, Blåmejse 6, Gråspurv 20+, Skovspurv 40+, Bogfinke 4 (2 han + 2 hun), Grønirisk 1, Dompap 2 (han + hun) (GEL)


19.01.2022
Brokold/Bolbro Sand: Gravand 1, Gråand 120, Pibeand 14, Ederfugl 50, Hvinand 80, Strandskade 2, Storspove 2 (MWH)


18.01.2022
Barnekold: Knopsvane 4, Sangsvane 4 OF, Grågås 150, Bramgås 250, Mørkbuget Knortegås 12, Gravand 31, Gråand 275, Pibeand 90,  Hvinand 80, Stor Skallesluger 1, Strandskade 2, Alm. Ryle 3, Storspove 39 (JL, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Sjagger 4, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 5, Bogfinke Grønirisk 1 (BS)


17.01.2022
Grusgraven: Gråand 14, Sortand 1, Hvinand 1, Solsort 2, Musvit 2, Sortmejse 2, Ravn 1 (MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD, Hvinand 17 (IS)

Brattingsborg: Rødhals 1, Kvækerfinke 7 (IS)


16.01.2022
Yderste Holm: Knopsvane 2, Sangsvane 2, Mørkbuget Knortegås 2, Ederfugl 50+, Hvinand 28, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 87, Hjejle 80, Strandhjejle 1, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 17, Islandsk Rødben 12, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9 (MWH)

Østerløkken: Grågås 187, Blisgås 24, Bramgås 12, Ravn 2 (MWH)

Have i Pillemark: Rødhals 1, Solsort 1,Musvit 2, Skovspurv 6, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Grågås 75, Musvåge 1, Ravn 1, Husskade 1, Musvit 3, Bogfinke 5, Kvækerfinke 2, Dompap 3 (CBr)

15.01.2022
Alstrup: Grågås 430, Bramgås 1500 (MWH)

Kanhave: Bramgås 95 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 22, Sortand 8, Fløjlsand 19, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 10, Skarv 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Nordisk Lappedykker 2, Engpiber 1 (MWH)

Brattingsborg: Knopsvane 6, Sangsvane 60+, Musvåge 1, Sjagger 50+ (IS)

Lushavn: Hvinand 15, Skærpiber 1 (IS)

Have i Pillemark: Skarv 1 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 3 (BS)


14.01.2022
Besser: Sangsvane 27 (MWH)

Alstrup: Grågås 180, Kortnæbbet Gås 9 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Knopsvane 2 OF, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 8, Sjagger 18, Bogfinke 3, Dompap 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 2, Ravn 1 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 1 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1, Musvåge 1, Sjagger 30+ (IS)


13.01.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Grågås 140, Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 49, Gråand 370, Pibeand 14, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 5, Silkehejre 1, Fiskehejre 2, Havørn 2 AD, Strandskade 4, Storspove 73 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 4, Kvækerfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 9, Blishøne 5 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Tårnfalk 1 (IS)


12.01.2022
Toftebjerg: Grågås 180, Blisgås 2, Bramgås 200+ OF, Musvåge 2, Misteldrossel 1, Sjagger 5, Solsort 5, Gulspurv 3 (MWH)

Østerløkken: Sjagger 150+ (MWH)

Tranemosen: Sangsvane 60, Knopsvane 2 (AVW)

Tranebjerg v. Sambiosen: Knopsvane 2 (AVW)

Østenlands: Knopsvane 1, Gråand 7, Musvåge 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (IS)


11.01.2022
Ørnslund, Brattingsborg: Fasan 9, Ringdue 3, Rødhals 2, Solsort 8, Musvit 1, Bogfinke 1 (MWH)

Hverremosen: Sangsvane 60, Grågås 40, Bramgås 530, Duehøg 1 (JL)


10.01.2022
Issehoved: Ederfugl 90, Sortand 32, Fløjlsand 7, Hvinand 1, Skarv 9, Gråstrubet Lappedykker 2, Strandskade 1 (MWH)

Mårup Østerstrand: Dompap 2 (MWH)

Golfbanen: Sjagger 100+ (BJ)

Have i Pillemark: Bramgås 200+ OF, Fasan 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovskade 1, Skovspurv 6 (BS)

Stauns: Kortnæbbet Gås 10 (BS)

Brattingsborg: Sangsvane 60+, Stor Flagspætte 2, Fuglekonge 1, Blåmejse 1 (IS)

Lushavn: Ederfugl 11, Hvinand 16 (IS)

Hverremosen: Sangsvane 60 (JL)


09.01.2022
Toftebjerg: Havørn 1 (CBr)

Tranemosen: Gråand 42, Troldand 23, Musvåge 1, Blishøne 17, Sjagger 15, Bogfinke/Kvækerfinke 40 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 2, Ringdue 1, Rødhals 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 (BS)

Kanhave: Musvit 40+, Blåmejse 70+, Bogfinke, Kvækerfinke, Grønirisk , Dompap 20 (CB)

Mårup Østerstrand: Silkehale 2, Sjagger 8, Munk 1 han, Skovskade 1, Bogfinke 7, Grønirisk 1, Dompap 2 (AMJ)

Ballebjerg: Havørn 1, Musvåge 1 (JL)

Brattingsborg: Musvåge 1, Dompap 1 (IS)

Ørby: Bramgås 300+ OF, Sjagger 20+, Husskade 2, Skovspurv 3 (IS)

Østerløkken: Ringdue 4, Rødhals 1, Sjagger 50+ OF, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovspurv 14, Bogfinke 2, Kvækerfinke 7, Grønirisk 5 (MWH) 


08.01.2022
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 150, Bramgås 840, Gravand 23, Gråand 275, Pibeand 20, Stor Skallesluger 3, Toppet Skallesluger 9, Musvåge 1, Silkehejre 1, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Storspove 103 (JL, MWH)

Alstrup: Bramgås 1500 (JL, MWH)


07.01.2022
Tranebjerg: Tyrkerdue 2, Sjagger 55, Husskade 2 (MWH)

Brattingsborg: Grågås 1, Musvåge 2, Ringdue 100+, Rødhals 1, Sjagger50, Musvit 7, Blåmejse 1, Skovskade 4, Kvækerfinke 15+ (IS)

Issehoved: Ederfugl 6, Skarv 2, Sjagger 30 (AMJ)


06.01.2022
Barnekold: Knopsvane 5, Sangsvane 4 OF, Grågås 23, Mørkbuget Knortegås 92, Gravand 10, Gråand 250, Pibeand 154, Hvinand 140, Toppet Skallesluger 3, Silkehejre 1, Fiskehejre 2, Strandskade 3,  Stormmåge 52, Rødhals 1, Sjagger 12, Musvit 1 (MWH)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Musvåge 4, Rødhals 2, Halemejse 5, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)

Ørby: Sjagger 9 (IS)

Onsbjerg: Misteldrossel 30 (HOK)

Have i Pillemark: Fasan 2, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 7, Bogfinke 1 (BS)

Vesborg: Sangsvane 100, Skarv 4, Bogfinke 2 (AMJ)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 JUV (AMJ)

Hesselholm Made: Sangsvane 5, Gråand 7, Fiskehejre 4 AMJ)

Sælvig: Skarv 1, Fiskehejre 3, Bramgås 325, Grågås 2, Gråand 19, Spurvehøg 1, Fasan 3, Blishøne 1, Sølvmåge 3, Ringdue 13, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Sjagger 45, Solsort 2, Musvit 6, Blåmejse 2, Gråkrage 5, Skovspurv 1, Bogfinke 9, Kvækerfinke 2, Grønsisken 7, Dompap 2 (CBr)

05.01.2022
Vesborg: Sangsvane 28 OF, Fasan 12, Blishøne 7, Sjagger 70+, Allike 55, Bomlærke 30 (MWH)

Kolby: Ringdue 2, Tyrkerdue 3, Musvit 4, Grønirisk 3, Dompap 1 (MWH)

Langdalen: Musvåge 2, Vindrossel 12 (JL)


04.01.2022
Hesselholm Made: Knopsvane 14, Grågås 1, Gravand 3, Gråand 30, Spidsand 3, Pibeand 5, Hvinand 80, Fiskehejre 3, Skarv 1, Vandrefalk 1, Storspove 25, Ravn 1
(CBr, JL, PW, MWH)

Kanhave: Knopsvane 2 (PW, MWH)

Besser: Sangsvane 125, Bramgås 30 OF, Stormmåge 50, Stor Flagspætte 1, Rødhals, Musvit 4, Blåmejse 2, Ravn 1, Bogfinke 4, Grønirisk 2, Stillits 5 (PW)

Hverremosen:
Pibeand 26, Krikand 320, Gråand 12, Ederfugl 40, Sortand 10, Fløjlsand 18 (JL)

Have i Pillemark: Fasan1, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 3 (BS)

Østenlands: Hvinand 6, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 1, Musvåge 2, Skovskade 1 (IS)


03.01.2021
Langør: Sjagger 25, Bomlærke 50 (PW, MWH)

Hesselholm Made: Knopsvane 8, Grågås 7, Bramgås 30 OF, Gravand 3, Gråand 8, Spidsand 2, Fiskehejre 3, Storspove 18, Stær 45, Grønsisken 15, Stillits 40,
Bjergirisk 12 (CBr, JL, PW, MWH)

Toftebjerg: Stormmåge 200+, Sjagger 30 (PW, MWH)

Østerløkken: Sjagger 17, Husskade 2, Bogfinke/Kvækerfinke 200+ (MWH)

Langør: Sangsvane 2, Gråand 10, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 4, Skarv 2, Solsort 2, Gærdesmutte 2, Dompap 2, Gulspurv 3 (AMJ) 


02.01.2022
Sælvig: Musvåge 1, Sjagger 110 (CBr)

Langør: Ederfugl 12, Toppet Skallesluger 18, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Storspove 9  (PW, MWH)

Hesselholm: Silkehejre 1, Sølvhejre 2, Fiskehejre 2 (PW, MWH)

Besser: Sjagger 150+ (PW, MWH)

Østenlands: Hvinand 25+, Fiskehejre 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 15, Bogfinke 2 (BS)

Tanderup Mark: Bramgås 150+ (BS)

Vesterløkken: Stor Skallesluger 5 (BS)


01.01.2022
Sælvig: Skovsneppe 1, Ringdue 5, Gråkrage 7, Musvit 6, Grønsisken 14 (CBr)

Brokold: Sangsvane 54, Grågås 80, Gravand 3, Gråand 18, Pibeand 2, Hvinand 300+, Toppet Skallesluger 3, Strandskade 4, Storspove 2, Svartbag 2, Hættemåge 50 (MWH)

Bolbro Sand og Stenskov: Dværgfalk 1, Engpiber 3 (MWH)

Besser: Stormmåge 27, Sjagger 15 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 330 OF, Ringdue 2, Sølvmåge 8, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 7, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Grønirisk 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sangsvane 130+, Grågås 100+, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Gulspurv 5 (IS)